NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ŚMIETNIK [KOSZ] » NAJWIĘKSZY PRZECIEK DANYCH W HISTORII POLSKI? STREŻYŃSKA: NIE BYŁO WYCIEKU DANYCH WYCIEK DANYCH PES

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Największy przeciek danych w historii Polski? Streżyńska: nie było wycieku danych Wyciek danych PES

Wyciek danych PESEL dotyczy nawet połowy Polaków.
  
SP95094KA
30.08.2016 02:56:14
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO90

Posty: 2192 #2326376
Od: 2012-12-19

Największy przeciek danych w historii Polski?
PIĄTEK, 26 SIERPNIA 2016, 10:56
C24 Andrzej Kozłowski


Wczoraj RMF FM podało informacje o wejściu prokuratorów do pięciu kancelarii komorniczych w Polsce. Placówki mają być podejrzewane o pozyskanie olbrzymiej ilości danych osobowych z systemu PESEL. W tej sprawie rozpoczęło się śledztwo.
Z serwerów kancelarii do których weszli prokuratorzy wysłano potężną liczbę zapytań o te dane. Wciąż nie wiadomo jaki jest cel pozyskania tych informacji. Jednym z motywów mógłby być handel danymi osobowymi.

Jak donosi RMF, śledczych o niespotykanym ruchu w systemie PESEL poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Kancelarie komornicze miały wysyłać hurtowe zapytania o te informacje, nawet w nocy, co wzbudziło podejrzenia. RMF podaje, że w ciągu roku jednak kancelaria wysłała prawie 2 miliony zapytań. Jak czytamy w na komunikacie Prokuratury Okręgowej w Warszawie przeprowadzona analiza połączeń z systemem PESEL – w tym czas ich trwania, częstotliwość zapytań, realizacja w porze nocnej oraz schemat pracy stacji roboczych – wskazywała na zastosowanie złośliwego oprogramowania bądź skryptów służących do automatycznego generowania zapytań.

Szczegółowe dane dotyczące częstotliwości i zakresu pobieranych z rejestru PESEL danych uzasadniły podejrzenie o nieuprawnionym pobieraniu i wykorzystaniu danych osobowych. Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Warszawie, jeden z komorników pobrał od marca 2015 r. dane 802.759 osób i złożył 1.792.951 zapytań. W celu ustalenia istotnych okoliczności sprawy podjęto decyzję o przeprowadzeniu czynności procesowych w pięciu kancelariach komorniczych m.in. z Warszawy i Łodzi, zabezpieczając nośniki danych oraz sprzęt informatyczny. W śledztwo zostało zaangażowane ABW.

System PESEL to centralny zbiór danych prowadzony w Polsce ministra właściwego do spraw informatyzacji. Zawarte są w nim informacje o dacie i miejscu urodzenia, o rodzicach czy miejsce zamieszkania.Gazeta.PL
29.08.2016 10:32

Wyciek danych PESEL to realny problem dużej części Polaków. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, oszuści mogą wziąć kredyt na nasze nazwisko. Oto, co zrobić, by do tego nie doszło.
Za pośrednictwem kancelarii komorniczych wyciekły dane z systemu PESEL. Jak podaje TVN24 BiŚ, wyciek może dotyczyć od jednej trzeciej do nawet połowy dorosłych Polaków.

Co to oznacza w praktyce? Ktoś, kto posiada nasze precyzyjne dane, może złożyć na nasze nazwisko wniosek kredytowy. Prawdopodobnie za około 2-3 miesiące poszkodowani zaczną dostawać monity z informacją, że nie spłacają rat kredytu.

Jest jednak kilka kroków, które możemy wykonać, by do tego nie dopuścić.

Przede wszystkim należy zamówić alert w Biurze Informacji Kredytowej. W momencie, gdy ktoś złoży wniosek kredytowy na nasze nazwisko, bank będzie musiał sprawdzić w BIK naszą zdolność kredytową. Jeśli zamówimy opcję alertu, Biuro poinformuje nas przez e-mail lub SMS-a o sprawdzaniu zdolności kredytowej. W związku z wyciekiem danych, zamówienie alertu jest darmowe.

Podobną usługę można zamówić w Krajowym Rejestrze Długów, w którym banki i inne instytucje również weryfikują potencjalnego klienta czy kredytobiorcę.

Dziennikarz śledczy TVN, Bertold Kittel radzi, by złożyć do prokuratury wniosek o przyznanie statusu pokrzywdzonego. Wówczas będziemy mogli zapoznawać się z treścią akt, czy np. składać wnioski o dokonywanie czynności dowodowych i zaskarżać orzeczenia organu prowadzącego postępowanie.

Jeśli mamy podejrzenie, że nasze dane były wśród tych, które wyciekły, możemy zastrzec dowód osobisty i wyrobić nowy. W takim przypadku, lub jeśli zgubiliśmy dokument, najlepiej zwrócić się do placówki banku lub na bankową infolinię. Nie musi to być bank, w którym mamy konto - większość banków przyjmuje zgłoszenia również od osób niebędących ich klientami. Bank informacje o utracie dowodu do systemu Dokumenty Zastrzeżone, do którego wgląd mają wszystkie banki. Dokument można też zastrzec online za pomocą strony Biura Informacji Kredytowej.

Następnie o zagubieniu lub kradzieży dokumentu informujemy organ gminy lub placówkę konsularną. Zanim wyrobimy sobie nowy dokument, te instytucje mogą wydać nam zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Taki dokumentem można się posługiwać w zastępstwie dowoduTVN 24 BIS

Program z udziałem Minister Cyfryzacji

29 SIERPNIA 2016, 20:04

Anna Streżyńska: nie było wycieku danych

Nie mamy do czynienia z wyciekiem danych, ponieważ nie było żadnego ich niedopilnowanego wypływu albo jakiegoś cyberataku - tłumaczyła w programie "Fakty po Faktach" minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jak dodała, dane zostały pobrane przez jednostki uprawnione, czyli przez komorników, którzy mają ustawowe upoważnienie pobierania danych na potrzeby prowadzonych przez siebie postępowań.
Streżyńska podkreśliła, że skala tych pobrań "nie jest aż tak duża". - Rocznie w Polsce jest około 8 milionów postępowań komorniczych, a od września do ostatnich dni pobrano mniej więcej 1,5 miliona rekordów - powiedziała.

Elektroniczny ślad
Jak podkreśliła, to nie ilość pobrań zwróciła uwagę resortu cyfryzacji, tylko to, że "duże paczki danych pobierane są nocą". - To oczywiście samo w sobie też o niczym nie świadczy, ponieważ komornik może pobierać duże zbiory danych nocą, żeby po prostu odciążyć swoją sieć i swój komputer. Ale traktujemy takie sprawy niezwykle poważnie - zaznaczyła.
Streżyńska przyznała, że resort nie wie, dlaczego kancelarie komornicze pobierały te dane nocą.
- Zgłosiliśmy to do odpowiednich służb i władz. Jest prowadzone postępowanie, w którym minister cyfryzacji nie uczestniczy, to służby zabezpieczyły informacje o danych, które były pobierane. Wiadomo, czyje dane były pobierane, bo po tym zostaje elektroniczny ślad - wyjaśniała.
Dodała, że poprzez analizę tych danych będzie wiadomo, czy były pobierane duże zorganizowane zbiory, czy były pobierane zgodnie z postępowaniami komorniczymi, których jest około osiem milionów.

ABW w kancelariach komorniczych
Minister pytana, czy mogło dojść do cyberataku odpowiedziała, że "na tym etapie niczego nie można wykluczyć". - Ale bardziej prawdopodobne jest, że były to dane pobierane po prostu przez komorników jako uprawnionych do pobierania niż, że to był jakiś cyberatak osób trzecich. Zawsze jest jednak możliwe, że komornik nie przestrzega zasad i korzysta z komputera, który pobiera dane nie w wydzielonej sieci. Wtedy do tych danych może mieć dostęp cyberprzestępca - tłumaczyła.
Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło wcześniej w komunikacie, że wykryto anomalie w związku z pobieraniem danych z bazy PESEL przez uprawnione do tego kancelarie komornicze. Podejrzenia specjalistów wzbudziła nie tylko znaczna liczba tych zapytań, ale również fakt, że były one wysyłane w nocy.
O sprawie zostały poinformowane organy ścigania. Na tej podstawie prokuratura wspólnie z ABW podjęła czynności w kilku kancelariach komorniczych. Chodzi o to, by wyjaśnić, co było powodem tak dużej liczby zapytań.

Nie ma "wycieku"
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że dostęp do bazy PESEL mają tylko ściśle określone, uprawnione do tego podmioty. Na tej liście są też kancelarie komornicze. Ich łączenia z bazą odbywają się wyłącznie poprzez wydzielone (odseparowane) od sieci internetowej łącza.
Zapewnia jednocześnie, że wiadomo dokładnie, skąd pochodziły zapytania i kogo konkretnie dotyczyły.
"Ministerstwo Cyfryzacji współpracuje z organami ścigania oraz Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Wszelkie pytania w tej sprawie należy na tym etapie kierować do prokuratury, koordynującej śledztwo, oraz ABW, której z uwagi na wagę sprawy powierzono prowadzenie śledztwa" - głosi komunikat.
Jeśli prokuratura stwierdzi, że doszło do naruszenia prawa i dane tych osób zostały wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem, wówczas osoby te zostaną o tym fakcie poinformowane, jako osoby pokrzywdzone.

Ochrona danych
Ministerstwo przypomina, że każdy może bezpłatnie sprawdzić, jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje. Taką informację można uzyskać na jeden z następujących sposobów:
1. Przesłać do Ministerstwa Cyfryzacji elektronicznie wypełniony i podpisany Profilem Zaufanym wniosek.
2. Przesłać wypełniony i podpisany wniosek na adres: Ministerstwo Cyfryzacji, Departament Ewidencji Państwowych, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, z dopiskiem SRP.
Jeśli informacje uzyskane z bazy PESEL potwierdzą, że o Twoje dane wnioskował komornik, który nie prowadził wobec Ciebie żadnego postępowania, wówczas możesz zgłosić ten fakt do prokuratury, z prośbą o nadanie statusu pokrzywdzonego w toczącym się śledztwie - podsumowuje ministerstwo.

Uprzedzam pytania a nawet stwierdzenia Jurków
po co ci to
to każdy wysłyszy w TV lub wyczyta w necie
nie masz wiedzy, nic nie wiesz a kopiujesz cały net ( i tu podana kombinacja klawiszy)

Ja kopiuję i wklejam myszką - proszę to zapamiętać raz na zawsze

Jako że hacker mi z konta w banku nic nie zajumie, bo moją żona jest szybsza, jak są wykonane przelewy I o przelewie wie zanim dostanie powiadomienie z banku SMSem HI
Ale jestem atakowany z mediów tym że wyciekły dane połowy polaków PESEL i inne ważne dane, ważne i wrażliwe
że można na moje konto, dostać pieniądze, które będę spłacał do końca życia No to się martwię

Jedni zaczynają bić w tarabany że to medialny napompowany balon
Inni udolnie lub mniej udolnie tłumaczą że moje dane może pobrać:
i tu obszerna lista obszczymurków, którzy mogą se pobrać moje dane, tak z buta, wchodzi na odpowiednią stronę i pobiera
Z kolei ja aby się dowiedzieć czy ktos pobierał moje dane, muszę złożyć odpowiednie zapytanie prośbę, i po czasie dostanę odpowiedź Minister Strezyńska powiedziała że ten czas to bodaj kilka tygodni Ale jak się takie zapytania skumulują, to zdecydowanie dłużej Czyli ile ? trzy miesiące, pól roku ?

Gdyby jednak na podstawie wycieku, ktoś pozyskał z banku pożyczkę - to ja muszę udowodnić że nie jestem wielbłądem
Jak ja chce coś z banku pozyskać, sprawdzają mnie i nigdy w bankach gdzie mam, lub miałem swoje konta, nic nie załatwiłem na telefon Musiałem być osobiście
Pomijam kwestię zagubienia DO lub innych dokumentów

Dochodzę do momentu, kiedy staję w rozkroku

Albo faktycznie kosmiczna afera
Albo pompują balon, aby mi przysłonić pejzaż jak jaki "wielki Jurek" (mowa o pewnym wielkim sołtysie) i ważne wpadki władzy
Może dostanę jeszcze okulary kalejdoskopowe 500

_________________
StasiekJeśli ktoś mówi o Tobie coś złego, to głównie dlatego, że o sobie nie może powiedzieć nic dobrego
  
Electra22.10.2018 23:45:55
poziom 5

oczka
  
canis_lupus
30.08.2016 06:00:17
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 4270 #2326401
Od: 2013-7-18
Jeszcze w niedzielę z niepokojem spoglądał z trybun stadionu Ruchu, bo nie wszystko było jasne. Finalizacja transferu Mariusza Stępińskiego do Nantes przeciągała się, aż piłkarz wreszcie odetchnął w poniedziałek. W Chorzowie potwierdzają, że napastnik reprezentacji został sprzedany do Francji. Pięć godzin lotu, zmiana czasu i sztuczna murawa. Orły zaczynają batalię o bilety do Rosji To będzie ich... czytaj dalej » To kolejny reprezentant, członek kadry na Euro 2016, który latem zmienił klub. Przed Stępińskim byli m.in. Krychowiak, Milik i Glik. Wszyscy zmieniali pracodawców za poważne pieniądze. Stępiński, jak na piłkarza z polskiej ekstraklasy, również sporo kosztował. Nieoficjalnie mówi się o kwocie 2,8 mln euro. Sprawa jego przenosin do Nantes mocno się przeciągała. Testy medyczne Mariusz przeszedł już ponad tydzień temu. Z nowym klubem szybko się porozumiał. Potrzebna była jeszcze tylko zgoda Ruchu, ale tej długo nie było. Ze wszystkim zwlekał prezes Janusz Paterman, który chyba liczył, że ugra na transakcji więcej. W międzyczasie do gry miał włączyć się Lokomotiw Moskwa, który ponoć położył na stół sumę większą od zaoferowanej przez Francuzów. Stępiński nie chciał do Rosji. - Dałem słowo Nantes. I jeśli gdzieś odejdę, to tylko tam - stwierdził w niedzielę. Tego dnia był w Chorzowie, mecz Ruchu z Legią oglądał z trybun. (http://www.tvn24.pl)
_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków

  
SP7QPD
30.08.2016 08:26:19
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 48 #2326450
Od: 2011-3-5
Staśku na litość zajmij się czymś. Budową anten czy inne.
Codziennie zamieszczasz pan jakieś "super ciekawe" info.
  
sp3rat
30.08.2016 08:36:59
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Śrem

Posty: 564 #2326457
Od: 2009-3-26
Witam.
Ten drugi artykul jest lepszy wesoły
Szybko, krotko i tez nie na temat.
Tak trzymc Panowie
_________________

Pomóż Wojtusiowi w walce z autyzmem: KRS 0000252666. Cel szczegółowy: Wojciech Karg
  
SP2LIG
30.08.2016 08:40:44
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !Grupa: Użytkownik

QTH: GDYNIA

Posty: 11976 #2326459
Od: 2009-3-16
Cyt "Największy przeciek danych w historii Polski? " koniec cytatu. Bardziej wychodzi na kolejną prowokację TVN 24.
_______________
Greg SP2LIG
  
SP95094KA
30.08.2016 08:54:21
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO90

Posty: 2192 #2326465
Od: 2012-12-19

  SP7QPD pisze:

  Staśku na litość zajmij się czymś. Budową anten czy inne.
  Codziennie zamieszczasz pan jakieś "super ciekawe" info.Witam

Nie codziennie
Zajmuję się przez całe ranki, jak ten murzynek z pierwszej czytanki
Akurat wykonuję pudełko z mocowaniem dipola anteny 10 element de DK7ZB na pasmo 2 metry, dopasowuję gniazdo "N" i robię transformator z kabla RG6

Dziękuję
Mile mnie połechtało, że napisałeś "per pan" i że ciekawe info
Jestem bardzo zmotywowany do dalszej owocnej i oczekiwanej pracy

Serdecznie dziękuję dr kolego

Kłaniam się nisko
_________________
StasiekJeśli ktoś mówi o Tobie coś złego, to głównie dlatego, że o sobie nie może powiedzieć nic dobrego
  
sp3n
30.08.2016 09:00:07
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 32 #2326471
Od: 2015-10-5
A co to wszystko nas krótkofalowców obchodzi?
  
canis_lupus
30.08.2016 09:07:08
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 4270 #2326475
Od: 2013-7-18
  SP95094KA pisze:


  Mile mnie połechtało, że napisałeś "per pan" i że ciekawe info


No, przynajmniej potrafi się kulturalnie odezwać a nie jak typ poniżej:

  pisze:

  Witaj tłuściochu

  System monitoringu jakości powietrza WIOS wykrył C20H25N3O i w dekiel walnęło ?

  Jak to od tych zanieczyszczeń powietrza, gleby, wody i wszelkiego żarcia z M ludziom krzywda się dzieje i poraża ich jakby gazem bojowym pod Sommą

  Same serdeczności tłuścioszku

  ---------------------------------
  UWAGA !!!
  Wiadomość prywatna wysłana przez użytkownika SP95094KA e-mail: sp95094ka@gmail.com
  Link do profilu nadawcy: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?action=2&id_usr=121736
  Link do forum http://sp7pki.iq24.pl
  Adres IP nadawcy (SP95094KA): 83.5.65.54

_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków

  
SP6IX
30.08.2016 09:10:45
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 6056 #2326482
Od: 2008-3-18
  sp3n pisze:

  A co to wszystko nas krótkofalowców obchodzi?
A to że też możesz być potencjalnym osobnikiem któtemu przyjdzie się tłumaczyć za kogoś.
_________________
http://sp6ix.pl.tl poczta sp6ix@interia.pl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo - w jęzorze, siła - w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
SP7XIF
30.08.2016 09:12:11
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: LODZ-JO91RT

Posty: 142 #2326484
Od: 2011-5-23
Jest tyle innych miejsc jak Cię to interesuje!!! Tu zajmujemy się swoimi sprawami krótkofalowców!!!
Pozdrawiam
  
SP95094KA
30.08.2016 09:13:02
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO90

Posty: 2192 #2326485
Od: 2012-12-19Ilość edycji wpisu: 1
  SP2LIG pisze:

  Cyt "Największy przeciek danych w historii Polski? " koniec cytatu. Bardziej wychodzi na kolejną prowokację TVN 24.
  _______________
  Greg SP2LIGDr Gregu

W pierwszym tytule jest pytajnik
Celowo zamieściłem jako pierwszy z podtytułów
Znasz mnie przecież nie od dzisiaj, i masz świadomość, że ja take cymesa przyjmuję na klatę w pełnym skupieniu HI
Celowo skopiowałem z trzech różnych źródeł, tą szokującą informację
Miałem ucztę duchową, jak ją przedstawiali i jak ją komentowali ludzie, uchodzący za kompetentnych

Dopowiem jeszcze że:
nagle w przyszłości naszła mnie myśl
ktoś wszedł w posiadanie danych z PESEL i innych "wrażliwych danych"
Wyobraziłem sobie taką sytuację
ktoś występuje o zmianę znaku jakiejkolwiek stacji amatorskiej Prawdziwy "jurek" właściciel znaku, nie ma o tym pojęcia
Budzi się taki z ręką w nocniku, że jest bez znaku A nowym znakiem z danymi "jurka" byłego właściciela, nowy nabywca zabawia się na całego

Że co ?
że to niemożliwe ?
Wychodząc z założenia że możliwe jest pozyskanie wielkiego kredytu z banku na fałszywe dane. A właściwie prawdziwe dane Ale zaserwowane przez fałszywego gostka !
Obserwując co się ostatnio dzieje - wszystko jest możliwe DOSŁOWNIE WSZYSTKO

A jak kogoś przyłapią, nawet z ręką w cudzej kieszeni - idzie w zaparte

No kruca fuks
Grzegorz !
Nie jest tak ???


Same serdeczności do Ciebie


Dla malkontentów do których uwag się nie odniosę direct
Ostatnie zdania tego postu chyba rozjaśniają najbardziej ociemniałych (celowo piszę ociemniałych - znaczy ślepych)


Serdecznie pozdrawiam wszystkich - jak leci


_________________
StasiekJeśli ktoś mówi o Tobie coś złego, to głównie dlatego, że o sobie nie może powiedzieć nic dobrego
  
Electra22.10.2018 23:45:55
poziom 5

oczka
  
canis_lupus
30.08.2016 09:38:39
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 4270 #2326494
Od: 2013-7-18
  SP95094KA pisze:

  Dobrze wiesz drabie jeden że:
  chroni cię "ekran"
  Gdyby to było w realu, myślisz, że ktoś by cie walnął z liścia
  Rozmazałbyś się jak skarżypyta dzieciak

  Najwyże by ci twoje grabki połamali i wiaderko rozdeptali No i z piaskownicy pognali ciskając za tobą kocimi i psimi odchodami z tej piaskownicy

  Pozdrawiam serdecznie bochatera HI


Hmm, jakby to skomentować?
_________________

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, anonimowy pirat, do d**y" z Hackerspace Kraków


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ŚMIETNIK [KOSZ] » NAJWIĘKSZY PRZECIEK DANYCH W HISTORII POLSKI? STREŻYŃSKA: NIE BYŁO WYCIEKU DANYCH WYCIEK DANYCH PES

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta