Forum Krótkofalarskie PKI

sp5re
14.08.2011 15:37:43

QTH: KO02lh
Posty: 843 #750039
    batee pisze:

    Może przejdźmy do konkretów. Jeżeli jako antenę zastosuje drut o długości ok.1m i do dopasowania wykorzystam samą cewkę powietrzną, to jaką średnicę powinna mieć taka cewka i jakiej grubości drutem powinna być nawinięta. Może jest jakiś wzór do obliczeń?


Tą samą indukcyjność cewki można uzyskać przy różnej średnicy. Miast zgłębiać tajniki elektromagnetyzmu (których ja nie znam - więc nie podpowiem) najszybszym dojściem do celu jest zrobienie takiej cewki jaką Ci wygodnie, bo i tak musisz sprawdzić jak radio nadaje i odbiera z żyłą gorącą dołączoną w rożnych miejscach.

Weź drut jaki masz i nawiń go na rurkę pcv o średnicy jaką dysponujesz (pół cala; 3/4 - po nawinięciu wysuń pcv). Zobacz antena presidenta wa-27 ma potężną cewkę, wilsony też, w innych antenach średnica to 1 - 2 cm.
73
Hubert


Per aspera ad astra.
Zobacz ten wpis w wątku
Aby pisać na forum musisz się zalogować !!!
rss · kontakt · załóż własne forum · korzystasz z forum? wesprzyj projekt!