Potwierdzam ostatnią ramkę jaką podał Piotr SP8FPK/9 - u mnie doleciała uszkodzona, ale widzę że to ta sama. Po niej było kilka jeszcze widocznych na waterfallu, ale już nawet we fragmentach nie dały się zdekodować. W pewnym momencie czekałem na kolejną, ale nie było nawet śladu sygnału - jakby nagle nadajnik przestał w ogóle pracować. Czekałem jeszcze jakiś czas, ale już nic nie nadał. Dzisiaj od rana cisza . Pod koniec słyszalnego przelotu znacznie ustabilizowała się częstotliwość - praktycznie prążki idealnie w pionie, z bardzo niewielkim "zaciągnięciem" na starcie(chyba nawet lepiej niż na początku lotu, kiedy sygnał był bardzo mocny, ale minimalnie spadał w dół w trakcie nadawania). Miałem też wrażenie, że shift rtty się zmniejszył. Ciekawe co było przyczyną tych chwilowych zawirowań wcześniej, kiedy trzeba było ścigać go po paśmie - kondensacja na elektronice?
To co piszesz sugeruje zamarznięcie baterii. Prawdopodobnie to "ustabilizowanie" - to już praca samego generatora kwarcowego i separatora - końcówka mocy nie miała wystarczającego wysterowania i odmówiła pracy. Co za tym idzie nie obciążała baterii - i nie pływała częstotliwość.
Kiedy napięcie spadło poniżej 4.5V wyłączył się procesor sterujący - i jak widać nie wstał już.
Swoją drogą świetna zabawa i jeszcze raz dziękuję Wam Wszystkim, że w niej uczestniczyliście.
Szkoda że nie spadł jednak jak mówili w telewizorni koło Nowego Sącza , byłaby jakaś szansa na odzyskanie sprzętu.Toż to mój rejon ale niestety nie mam możliwości dekodowania sygnału.
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane./J.N./ nie przejawia żadnej aktywności w PZK,nic nie robi i nigdy nic dla PZK nie zrobił, notoryczny krytykant władz PZK i fan nieporadnego janczara z Turka, SLU Jurka.
to byla moja ostatnia odebrana kompletna ramka. potem musialem pojechac na jakies spozywcze zakupy na weekend, wiec juz nie mialem czasu, ale sygnal zaczal sie troche psuc - zaczela wyraznie spadac czestotliwosc i poziom juz bardzo byl slabiutki.
Jak by tak udało się dorwać kwarc z przedziału 29.300-29.550 (satelity - downlink) to było by super. Po pierwsze nie ma tam stacji SSB - więc jest idealna cisza, po drugie balon to 'prawie' satelita i tak należało by go traktować, a po trzecie z tego co wiem nie ma w tej chwili czynnych satelitów na 10m.
Pasmo 10m jest o tyle fajne, że nie potrzeba już dużych anten - są łatwodostępne i tanie anteny mobilowe, no i powalająca większość HAM's ma radia SSB na to pasmo - w przeciwieństwie do np 2m czy 70cm.
Generalnie test wyszedł BARDZO pozytywnie - już od wysokości 3 tys m odbierany byłem na południowym końcu Słowacji. _________________ -- 73! Tomek
Mam następujące spostrzeżenie. Otóż dla 95% ramek jakie zostały nieprawidłowo zdekodowane u mnie i tym samym nie wysłane do "Houston", powodem był niestabilny sygnał na początku transmisji. Wystarczyło, żeby pierwszy "$" nie został zdekodowany poprawnie i cała ramka szła do kosza, mimo że np. od drugiego "$" cały znak i dane telemetryczne + grupa kontrolna zostały zdekodowane. Czy nie można dodać na początku transmisji kilku np. spacji i dopiero ramkę zaczynającą się od "$$"? _________________ VY 73 de SP5NON - Marcin
28,050 - 28,150 CW, RTTY, PR, DATA - zazwyczaj stacje na rtty słychać w wycinku 28080 - 28110 . 28.4935 MHz to blisko 28495 gdzie chodzą dxpedycje
W kwestii formalnej: pomijając sam fakt niedogodności wybranej częstotliwości nadawania, wynikającej z prozaicznych trudności przedstawionych przez Tomka,
to polskie prawo /w kwestii wyboru częstotliwości/ nigdzie nie zostało naruszone.
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane./J.N./ nie przejawia żadnej aktywności w PZK,nic nie robi i nigdy nic dla PZK nie zrobił, notoryczny krytykant władz PZK i fan nieporadnego janczara z Turka, SLU Jurka.
Dokładnie. A generator kwarcowy może być z takiego przedziału 29.300-29.550? _________________ Szymon https://pk-ukf.pl/ https://mmmonvhf.de/es.php?year=2020 144MHz FT817 + PA 40W + 6 el. DK7ZB (boom 2,6m) + rotor/70cm FT817 + 14 el. DK7ZB (boom 3,1m) + rotor
Generator kwarcowy będzie trudno zmodulować FSK. Powinien być kwarc na podstawie ostatecznie 3 overton. Jasne, że można dać syntezę, albo DDS'a ale to ciężkie i prądożerne, a tu każdy miliwat jest na wagę złota.