Kluby SP5WWL i SP5YAM planują wysłanie balonów stratosferycznych ze Zjazdu Technicznego Krótkofalowców SP Burzenin 2019
Miejsce startów: Burzenin JO91KL (51°28'13.4"N 18°51'02.0"E).
7 września 2019 r. godz. 10.30 czasu lokalnego (8.30 UTC) (sobota) Balon 1200 g - hel * RTTY 437.600MHz 100/540 7N1, * APRS - 432.500MHz - ramki bedą zawierały informacje do haseł w celu rozwiązania krzyżówki, * SSTV- 144.500MHz (FM) (planujemy wysłać zdjęcia w formie fotoreportażu z tego co się wydarzyło), * CW - 7.023MHz, * może coś jeszcze.
Zgłoszone do PAŻP, bedzie na http://habitat.habhub.org, ładunek do odzysku.
8 września 2019 r. godz. 10.30 czasu lokalnego (8.30 UTC) (niedziela) Balon 300 g - hel * RTTY 437.600MHz 100/540 7N, * APRS - 432.500MHz, * SSTV- 144.500MHz (FM) (planujemy wysłać zdjęcia w formie fotoreportażu z tego co się wydarzyło).
Zgłoszone do PAŻP, bedzie na http://habitat.habhub.org, ładunek do odzysku.
Cześć. Czy system automatycznego generowania okolicznościowego certyfikatu (super pomysł), jest związany z bazą danych odebranych ramek na serwerze http://habitat.habhub.org ?
Fajnie by było np. dla tych co przesłali poprawne ramki był certyfikat z wynikiem i miejscem w statystyce, a dla pozostałych zwykły z podziękowaniem za zainteresowanie.
_________________ Pozdrawiam Andrzej SP5SAi ( Stefan Adam Irena )
Cześć. Czy system automatycznego generowania okolicznościowego certyfikatu (super pomysł), jest związany z bazą danych odebranych ramek na serwerze http://habitat.habhub.org ?
Fajnie by było np. dla tych co przesłali poprawne ramki był certyfikat z wynikiem i miejscem w statystyce, a dla pozostałych zwykły z podziękowaniem za zainteresowanie.
Nie teraz, może w przyszłości. Brak mocy przerobowych. Nasłuchy to nie tylko RTTY, ale i APRS i SSTV. Jest kilka pomysłów na to żeby system usprawnić i dodać funkcjonalności tylko czas... _________________ Grzesiek Volenti non fit iniuria https://wstratosfere.pl https://www.facebook.com/sp5wwl
Lot jeszcze trwa. Zachęcam do udziału w konkursie/zabawie krzyżówkowej. 1. Odbieramy w SSTV na 144.500MHz, a tam jeden z obrazków z adresem do pobrania diagramu krzyżówki typu JOLKA. 2. Odbieramy radiowo, bezpośrednio APRS na 432.500MHz - w komentarzach ramek lecą hasła do krzyżówki. 3. Po odebraniu wszystkich 35 haseł dopasowujemy 30 z nich do diagramu. 4. Z ponumerowanych pól diagramu odczytujemy ukryte hasło - rozwiązanie krzyżówki i wysyłamy na adres: sp5yam.club@gmail.com 5. Czekamy na ogłoszenie wyników. Nagród nie planowaliśmy tym razem, ale kto wie...
Niestety, zanim wróciłem z miasta i pojechałem, już go nie słyszałem. Objeździłem rejon dopóki akumulatora starczyło, ale cisza. Okolica słaba, bo dużo kukurydzy jeszcze nie ściętej. Szkoda :-(
W Wieluniu , ale to blisko ładnie słychac i obrazki ciekawe. Chociaż trochę zobaczę co sie działo bo nie mogłem być. Jaka jest łączna ilośc obrazków ? _________________ ICOM IC-7410 oraz ICOM ID-51LE Interfejs musb1013 Diamond X-200 oraz MULTI-BAND DIPOLES Do usłyszenia Pozdrawiam Radek SP7BIX
Używaj polskich znaków! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE.
Dzielni poszukiwacze naszych ładunków balonowych nie odpuszczają do końca!!! Dziś potrójna kumulacja. Adam SQ7LRX i Witek SP7WNA podjęli ładunki z obydwu dzisiejszych balonów Jacek SQ5MBM podjął ładunek z wczorajszego lotu. Brawo koledzy i dziękujemy za pozytywny dzięki Wam finał burzeninowych lotów balonowych AD 2019! Do następnych! _________________ -- Pozdrawiam!
Zjazd Techniczny Krótkofalowców to poważne wydarzenie. Tam nikt nikogo nie robi w balona, ale rzetelnie przekazuje się know-how. Przynajmniej w dzień. Skoro technicznie to nie mogło zabraknąć też zawartości kapsuł balonowych i to w praktyce.
Kluby SP5WWL i SP5YAM i zaprzyjaźnieni koledzy skrzyknęły się wcześniej żeby na spotkaniu w Burzeninie puścić balon. Od słowa do słowa ustalili, ze puścimy dwa – w sobotę i w niedzielę. W czasie planowania co na pokładzie padł pomysł żeby obrazki w SSTV stanowiły formę fotoreportażu z poprzedniego dnia zjazdu. Jak postanowiono tak też zrobiono.
Sobota (7.09) zaraz po śniadaniu ekipa wypuszczająca gotowa na boisku w Burzeninie. Butla przytargana, mata rozłożona. Zbierają się koledzy. Bez problemu poproszeni o pomoc zakładają rękawiczki, rozkładają na macie powłokę (1200 g) i zaczynają pompować. Jarek SP5JRM przechadza się wzdłuż rozłożonego sznurka nośnego i układa elementy: moduł SSTV, nadajnik na pasmo 40 m z dipolem półfalowym (prawie 20 metrów kabla - rano sprawdzał SWR i zadowoleniem powiedział: „na 7 MHZ SWR jak drut!)”. Nadajnik nadaje alfabetem Morsa na częstotliwości 7, 023 MHz. Lecą też przeprogramowane sondy RS41 jedna jako obciążenie ramienia dipola, a druga sonda w pudełku wraz z modułem SSTV.
Balon napompowany. Koledzy uwijają się przy nim jak mrówki. Cenne rady daje Artur SP3VSS - jeden z pionierów balonów krótkofalarskich w Polsce. Do urządzeń wkładamy baterie. Po raz pierwszy w historii naszych lotów wszystko uruchamia się i działa bardzo dobrze. Odliczanie i start. Emocje duże. Koledzy ustawiają na radiach częstotliwość SSTV do głośnika przystawiają telefony komórkowe i cieszą się odebranymi obrazkami. Krzysiek SQ5NWI podłączył do SDR-a antenę i sprawdza na laptopie sygnał i dane z RTTY. Dumny Jarek SP5JRM, autor oprogramowania, patrzy na radia. APRS idzie dobrze, SSTV też i RTTY jak należy. Po przekroczeniu 10000 m w komentarzach APRS powinny pojawić się hasła do rozwiązania krzyżówki. Jeden z obrazków SSTV zawiera adres skąd można ściągnąć szablon krzyżówki. Jarek SP5JRM nerwowo patrzy w ekran FT2d i zawartość ramek APRS. 9000 metrów jeszcze nie. Po chwili balon przekracza 10000 metrów i pojawiają się pierwsze hasła. Wszystko gra.
Balon osiągnął wysokość 31704 m przeleciał dystans 140 km. Dokładnie taką odległość "przepowiedział” Artur SP3VSS chwilę przed startem. Ostatnia ramka został odebrana o godz. 13.59. Do samego końca sprawnie nadawał wszystkie sygnały. Ładunek został odnaleziony w niedzielę przez Jacka SQ5MBM . Jako pierwsza poprawne rozwiązanie krzyżówki przysłała Dorota SQ3TGY. Hasło do odczytania: Aprs bez radia to samo zuo.
W niedzielę (8.09) następny balon. Mniejszy, bo 300 g. Na pokładzie przeprogramowana sonda RS41 oraz nadajnik SSTV. Obrazki to zdjęcia z poprzedniego dnia – forma fotoreportażu. Balon lekki i każdy gram ładunku jest ważny. Decyzja – rezygnujemy z wcześniej używanych anten Slim Jim wykonanych z płaskiego kabla 300 Om. Budujemy dipol. Okazało się, ze nie zabraliśmy żadnej miarki. Do odmierzenia ramion wykorzystaliśmy klapek… Wiedząc, że rozmiar stopy to 29 cm odmierzyliśmy odległość dwóch klapków i przycięliśmy ramiona. Później podłączyliśmy analizator i przycinaliśmy do osiągnięcia miłego oku i nadajnikowi SWR. Udało się. Lżejsza antena wykonana!
Jak poprzednio około 9.30 zebraliśmy się na placu „pod wiatą”. Krzysiek SQ5NWI przez radio na częstotliwości zjazdu (145.350 MHz) podał komunikat z informacją o przygotowanich do startu i po chwili zebrała się grupa fanów balonów krótkofalarskich. Pompowanie przebiega sprawnie. Ładunek mniejszy to i „sznurowanie” idzie szybciej. Baterie zapięte i wszystko ładnie działa - „od pierwszego strzału” mówi wyraźnie zadowolony Jarek SP5JRM. Odliczanie i balon w górę. Po chwili koledzy z różnych miejsc w Polsce dają znać „już słuchać u mnie”. Wokół rozlega się skrzeczenie SSTV i dużo radości z odebranych zdjęć. Wielu kolegów na zdjęciach rozpoznaje siebie.
Ostatnia ramka została odebrana o godzinie 12.33 i wzniósł się na wysokość 23 944 m co przy takim ciężarze ładunku jest bardzo dobrym wynikiem. Pokonał dystans 57 km. Spadł na zamknietym terenie firmy i Adam SQ7LRX z Witkiem SP7WNA odzyskali go dzięki pomocy ochroniarza. Witka w czasie poszukiwań pokąsały osy.
To jednak nie koniec! Artur SP3VSS pompuje dwa foliowe balony w kształcie serca. Przyczepia do nich z kolegami sondę Tomka SP8NCG i wypuszcza.Balon nieśmiało wspina się po czym zaczepił się o koronę wysokiego drzewa. Po chwili niedaleko drzewa pojawiają się koledzy z wyrzutnią pneumatyczną do wieszania anten. Kilka strzałów i balon uwodniony. Zrobił całkiem sporą w warunkach pełnego zachmurzenia i mżawki wysokość – 3 318m. Został odnaleziony przez Adama SQ7LRX i Witka SP7WNA.Pewien rolnik zobaczy jak ładunek spada i zabrał go. Kiedy przyjechali koledzy z grupy poszukiwawczej bez problemów go oddał. Ładunek zostały odzyskany przez kolegów SQ7LRX, SQ7AYZ , SP7WNA.
Dziękujemy wszystkim kolegom za pomoc, nasłuchy i rady.