NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ŁĄCZNOŚCI SATELITARNE » ES'HAILSAT 2 NADAJE !!!

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 25 / 27>>>    strony: 21222324[25]2627

Es'hailsat 2 nadaje !!!

Pierwszy amatorski satelita geostacjonarny
  
SQ6QV
07.04.2020 14:54:46
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 33 #5445144
Od: 2019-5-14
Zakładasz (błędnie) że każdy chce być nauczycielem.

Jeśli piszesz, że opis SP6LB Cię zniechęcił...bo matematyczny..bo to mit bardzo szczęśliwy
...to wprost zniechęcasz do jakiejkolwiek próby czegokolwiek Tobie tłumaczenia.

Książka Bieńkowskiego to napisana prostym językiem książka dla laików/amatorów - bez wykształcenia w telekomunikacji, niezbędny wstęp, żeby gdzieś iść z wiedzą dalej.

Obecnie bloki radiostacji są realizowane cyfrowo (w sprzęcie są tylko przetworniki, syntezer i mieszacz, filtr, wzmacniacz)...
Bloki są "narysowane" w gnu radio - tu nadajnik DATV 32APSK np.

http://salwach.pl/img/gr32apsk.png

Budżet linku EME w Bieńkowskim Cię przeraził...to zobacz ten telewizyjny HAMTV z ISSa.

https://www.amsat-on.be/wp-content/uploads/2016/10/HamTVLevelChart-1.jpg

Świat poszedł do przodu, ale się nie uprościł tylko skomplikował....bardzo




  
Electra24.11.2024 05:32:29
poziom 5

oczka
  
SP8NTP
07.04.2020 16:15:24
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 432 #5445164
Od: 2017-3-19


Ilość edycji wpisu: 22
Ja to się cieszę , że Arturowi "załatwiłem" lepszy dzień (jak się wysłowił kilka wpisów wcześniej), moim nazwałbym rysunko-schematem prosto z punktu 8. mojej strony. Jego tytuł : "Proste odbieranie przemiennika geostacjonarnego QO100"

Jackowi jak się domyślam o coś takiego chodziło.

Zasady radiotechniki się nie zmieniły...i nie zmienią ( .... bez skojarzeń proszę ...)pan zielony

Zasady , zależności wyliczenia, wzory (Bieńkowski) w 21-szym wieku są załadowane do całego szeregu programów którymi się posługujemy w tym jak się domyślam mój, "przedpiszca" ( brzydkie słowo od pisze , nie mówi) SQ6QV.

To przecież w celu ułatwienia nam krótko mówiąc życia .( z całą pewnością nie chodzi o komplikowanie chyba , że użytkownik takiego pomocnika sam to sobie komplikuje ???)

Jacek pewnie też to miał na myśli pisząc dwa wpisy wcześniej.

Taki film oglądałem - a w nim "maszyno-komputery" rządzą.( nie pamiętam tytułu)

Komputery rządzą !!!!!?????

Wcale nie , to my ulegamy temu "slangowi" .

Proponuję pisać i mówić ludzkim (najlepiej polskim z równoznacznym angielskim określeniem, skrótem ) językiem. hi hi

(Bieńkowski by nam tego nie wybaczył)

bardzo szczęśliwy (ja tylko emotki))
Andrzej
_________________
Jakakolwiek forma życia na planecie Ziemia aby przetrwać ( z wyjątkiem większości roślin) żywi się unicestwianiem innego rodzaju życia.My ludzie robimy to od poczęcia. -:) Niewytłumaczalny jest jednak fakt unicestwiania się w ramach jednej rasy: LUDZKIEJ.ja
Pozdrawiam Andrzej.
  
sp6ryd
07.04.2020 20:42:54
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław

Posty: 3870 #5445271
Od: 2012-1-22
    sp3qfe pisze:



    Dziś podłączyłem zasilanie do konwertera, całość do SDR z RTL na USB. Konwerter skierowałem (bez czaszy) w stronę QO-100 i widziałem na wodospadzie linie od beaconów granicznych. Nawet czasami telegrafia była czytelna dla ucha. Całość oczywiście bardzo pływała. Była to dla mnie lepsza zabawa niż słuchanie websdr. Niestety zawaliłem inne zadania zaplanowane na dzisiejsze popołudnie/ wieczór. Jednak jest satysfakcja i ochota na więcej.


moja radość przy takim "setupie" była identyczna wesoły. Przydało by się jeszcze parę dB by uzyskać SNR pozwalający na dekodowanie bikona cyfrowego - potrzebne do programowej stabilizacji częstotliwości odbioru.
http://sp7pki.iq24.pl/podglad_posta.asp?id_komentarza=3962276

w tym wątku (na 25 stronach !) naprawdę wszystko co potrzebne jest opisane łącznie z pierwszymi doświadczeniami przywoływanych EME-rowców.
  
sp3qfe
08.04.2020 00:08:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #5445364
Od: 2009-11-11


Ilość edycji wpisu: 1
    Jacek_sp7vmz pisze:

    aby językj giętki powiedział wszystko co pomyli głowa

    Kiedyś, na jakimś szkoleniu gdy wraz z kolegami łącznościowcami omawialiśmy jakiś techniczny problem zauważyliśmy, że inni patrzą na nas jak na istoty z innej planety gadających w nieludzkim języku. Zamiast narzekać zacznijcie pisać po Polsku? Nie wszyscy krótkofalowcy są biegli w technicznym langłydżu i za cholerę nie wiedzą o czym wielu pisze. Stosowane skróty myślowe, żargon nie do końca techniczny powoduje, że naprawdę wielu nie tak do końca wiedząc o co chodzi po prostu rezygnuje już na początku przygody z nawet nie mikrofalami ale łącznościami "kosmicznymi".

    ...podłączenie splitera do zasilania konwertera LNB, tłumika i RTL-SDR w raz z SDRConsole...
    ...Między NB a WB jest przepaść...
    Jak sądzicie ilu krótkofalowców to rozumie? Ilu złapało bakcyla łączności satelitarnych?



Witaj Jacku,

Masz rację czasami trzeba zacząć od początku jasno i przejrzyście. Tu mamy forum do dyskusji, więc jak czegoś nie wiesz, to się pytasz. Ja tak robiłem wiele razy.
Nie jestem specem od mikrofal i technologi kosmicznej, ani EME. Owszem dzięki kolegom z Kotliny Kłodzkiej i województwa Dolnośląskiego dużo się nauczyłem.
Pytanie pierwsze, czy zajrzałeś w prezentację do której link jest w pierwszym wątku?
Nie wiesz co to jest spliter?
konwerter LNB - (LNB akronim od Low Noise Block) no to można tu nazwać LNC (Low Noise Converter), a dokładniej w Bloku LNB jest LNA z konretern częstotliwości i to tworzy LNC zintegrowane z oświetlaczem na 10GHz. Tak ja to rozumiem.

tłumik ?
RTL-SDR ?
SDRCondole - tego to ja sam nie wiem wesoły
NB i WB to proponuje zajrzeć do prezentacji - obraz wart tysiąca słów.


    Jacek_sp7vmz pisze:

    Do łączności z wykorzystaniem odbicia fal od powierzchni Księżyca w skrócie EME literatura takiego skutecznie zniechęciła lektura takiego Bieńkowskiego, który matematycznie wykazał jakich potrzeba nakładów na sprzęt i anteny aby móc przeprowadzić taką łączność. To, że od czasu publikacji czasy się zmieniły i nie ma problemu z dostępnością do sprzętu ale mit pozostał.

    Jeżeli nie potrafisz wytłumaczyć laikowi problemu w sposób dla niego zrozumiały znaczy sam tak do końca nie wiesz o czym mówisz. ,)
    Można mieć wiedzę, być w jakiejś dziedzinie fachowcem najwyższej klasy ale to nie powoduje, że jest się dobrym nauczycielem.
    Czy radioamator, który zaliczył na CW cała listę DXCC jest laikiem w sprawach konstruowania sprzętu na VHF i UKF? A czy jest specjalistą w konstrukcji urządzeń na KF? Czy jemu jest ta wiedza potrzebna?


    Już po napisaniu zaciekawiło mnie ilu z Was "specjalistów" byłoby wstanie narysować w ciągu kwadransa schemat blokowy radiostacji do łączności via satelita QO-100? Nie oczekuję abyście się tym chwalili ale zróbcie to dla siebie.


Nie wiesz czegoś, czy tylko tak się retorycznie się pytasz o ten schemat? I czy chodzi Ci o schemat blokowy, czy połączeń "klocków", bo to dwie różne sprawy?


A to obiecane fotki z wczorajszego testu, aby zachęcić Was do eksperymentowania - w końcu nasze hobby to eksperymentowanie i doskonalenie swoich umiejętności operatorskich i rozwijanie naszego sprzętu radiowego. Jak widać wykorzystałem ogólnie dostępne "klocki" w technologii 75omów - czasami z takich rozwiązań komercyjnych ogólnodostępnych rozwiązań satelitarnych korzystałem w odbiorze HAMTV. Skoro są i to tanie, to dlaczego mam ich unikać?



_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
Jacek_sp7vmz
08.04.2020 07:13:54
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 948 #5445396
Od: 2008-10-8
Armandzie odpowiadając Tobie odpowiem też i innym.

W swojej wypowiedzi odniosłem się do narzekań na niepopularność łączności satelitarnych stawiając tezę, że Ci niezadowoleni nie robią nic aby w prosty i ciekawy sposób innych do tego zachęcić. Dlatego zaapelowałem o narysowanie schematu blokowego. Mając już połączone klocki, można je przypisać konkretnym urządzeniom a wtedy na pytanie "jak to się robi" wystarczy podsunąć przed oczy rysunek wypowiedzieć magiczne słowo "spójrz" bo czy jeden obraz nie zastępuje tysiąca słów? Ponowię więc pytanie do marud, co zrobiliście aby spopularyzować łączności satelitarne? Może odszczekam swoje słowa po przeczytaniu kwietniowego numeru Świata Radio? Jak na razie w Kielcach empiki pozamykane.

Nie mówię tego aby się chwalić ale zakładam, że należę do tej niezbyt licznej grupy forumowiczów, którzy i ile nie są to byli zawodowo związani z tym co ogólnie nazywa się łącznością.
_________________
de sp7vmz!
  
sp6ryd
08.04.2020 17:05:48
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław

Posty: 3870 #5445694
Od: 2012-1-22
Dla tych których nie trzeba zachęcać (a wydaje mi się że już do nich należysz) proponuję przeczytać wszystkie posty w tym wątku i przeglądnąć zamieszczane odnośniki. Jeśli znasz j.angielski to polecam też forum AMSAT-DL. Zaryzykuję pogląd, że łączność SSB przez QO-100 jest obecnie jednym z najłatwiej osiągalnych i efektywnych form łączności dla krótkofalowca - nawet początkującego.

1. Zestaw odbiorczy uruchomi każdy, kto kiedykolwiek zainstalował i uruchomił odbiór programów satelitarnych TV.
2. Odbiornik SDR (bazujący na tanim donglu RTL) uruchamiasz wykonując instalację oprogramowania opisaną w kilku krokach.
3. Jako antenę nadawczą możesz zastosować gotową antenę WiFi (obie anteny możesz zainstalować nawet na balkonie lub uchwytach przy oknie)
4. Jako konwerter nadawczy możesz zastosować kilka gotowych modułów lub jeden z gotowych konwerterów.
5. Do SSB w po stronie nadawczej w zależności od zastosowanej anteny wystarczy Ci mały wzmacniacz WiFi
6. Praca w duplexie (przy jednoczesnym odbiorze i nadawaniu) pozwala na ocenę sygnału, jego stabilności i wstrojenie się w korespondena nawet jak częstotliwość lekko płynie.

Uruchomienie się na KF tak by móc porozmawiać z Brazylią, RPA Indiami i całą Europą jest naprawdę większym wyzwaniem - szczególnie w mieście gdzie instalacja anteny/anten bywa często problematyczna.

Pytaj o konkrety - myślę że nie jeden z czytających kolegów postara się pomóc i wskazać gdzie szukać rozwiązań.
  
sp3qfe
08.04.2020 17:44:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #5445706
Od: 2009-11-11
    sp6ryd pisze:

    (...)
    1. Zestaw odbiorczy uruchomi każdy, kto kiedykolwiek zainstalował i uruchomił odbiór programów satelitarnych TV.
    2. Odbiornik SDR (bazujący na tanim donglu RTL) uruchamiasz wykonując instalację oprogramowania opisaną w kilku krokach.
    3. Jako antenę nadawczą możesz zastosować gotową antenę WiFi (obie anteny możesz zainstalować nawet na balkonie lub uchwytach przy oknie)
    4. Jako konwerter nadawczy możesz zastosować kilka gotowych modułów lub jeden z gotowych konwerterów.
    5. Do SSB w po stronie nadawczej w zależności od zastosowanej anteny wystarczy Ci mały wzmacniacz WiFi
    6. Praca w duplexie (przy jednoczesnym odbiorze i nadawaniu) pozwala na ocenę sygnału, jego stabilności i wstrojenie się w korespondena nawet jak częstotliwość lekko płynie.

    Uruchomienie się na KF tak by móc porozmawiać z Brazylią, RPA Indiami i całą Europą jest naprawdę większym wyzwaniem - szczególnie w mieście gdzie instalacja anteny/anten bywa często problematyczna.


Ad.1 i 2. Problem w tym rozwiązaniu to stabilizacja sygnału dla sygnałów z transpondera wąskopasmowego.
Dla sygnałów z szerokopasmowego (DATV) z odbiornikiem DVB-S raczej nie będzie problemu.


_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sp6ryd
08.04.2020 17:52:32
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław

Posty: 3870 #5445707
Od: 2012-1-22


Ilość edycji wpisu: 1
widziałem na zdjęciu że stosujesz SDR# (SDRSharp) jako oprogramowanie SDR.
Zamień je na SDRConsole i moduł programowy, który służy do stabilizacji
https://www.sdr-radio.com/EsHail-2#TelemetryBeacon

Mój niezmodyfikowany LNB pływał +/- 30 kHz na częstotliwości bikona.
RTL też pływa stąd najłatwiej synchronizować się programowo.

Mam obecnie LNB, do którego wstrzykuję sygnał odniesienia z generatora OCXO 13 MHz powielony x2 - proste i skuteczne rozwiązanie. Robiłem test, całkiem udany stabilizowania sygnałem z syntezy Si5351 jednocześnie LNB i RTL-SDR (25 MHz i 28.8 MHz) Więc niekoniecznie trzeba to robić programowo ale można jeszcze lepiej dodając stabilizację z GPS (jeszcze się przymierzam wesoły)
  
sp3qfe
08.04.2020 18:04:03
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #5445712
Od: 2009-11-11


Ilość edycji wpisu: 2


No tak - takie programowe poprawianie częstotliwosci na podstawie sygnału z beacona. ,) Można i tak, masz rację ,).

A esperyment wykonałem, bo chciałem sam osobiście sprawdzić, czy faktycznie można na samym konwerterze to odebrać. Wiesz teraz mam czas, lecz jak wróci normalność, to nie wiem czy będe miał ten czas na to by usiąść do radiostacji - dlatego brak motywacji do działania. Natomiast kusi mnie to o czym mówił Olgierd na konferencji ARISS - skromna instalacja w bloku siekrowana w jeden punkt na niebie (żadnych obrotnic) i masz możliowść prowadzenia łączności olbrzymią częscią świata - kilka kontynetów!

Kolejna moim zdaniem zaleta to fakt, że antana "wtapia się w otoczenie" (wiele osób ma antenby satelitarne) i nie bardzo rzuca się w oczy jak "druty", czy anteny kierunkowe lub pionowe.
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sp9acq
09.04.2020 13:26:05
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 1394 #5445976
Od: 2010-1-10
    SQ6QV pisze:



    Obecnie bloki radiostacji są realizowane cyfrowo (w sprzęcie są tylko przetworniki, syntezer i mieszacz, filtr, wzmacniacz)...
    Bloki są "narysowane" w gnu radio - tu nadajnik DATV 32APSK np.

    http://salwach.pl/img/gr32apsk.png




Cześć masz gdzieś opis jak to wykonać wzgl. na jakim sprzęcie, jakieś pliki .grc?

73
Adam
  
SQ6QV
09.04.2020 15:50:02
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 33 #5446003
Od: 2019-5-14
Jeśli chodzi o DATV to najwięcej informacji znajdziesz na stronach BATC
https://wiki.batc.org.uk/Transmitting_Oscar_100_DATV_signals

Jeśli masz PlutoSDR to konkretnie to Cię interesuje
https://wiki.batc.org.uk/Custom_DATV_Firmware_for_the_Pluto

i omijasz cały temat GnuRadio.

----------
Natomiast jeśli chcesz to zrobić w GnuRadio (bo to nie jest łatwa droga - jestem chyba jedynym który na QO-100 to praktykuje), to zacznij od tutoriala jak się tym posługiwać (sprzęt nie ma znaczenia)
potem zobacz czy masz bloki Sink do twojego sprzętu - jeśli nie trzeba je zainstalować
np. w najnowszej wersji 3.8 nie ma bloków osmocom - w moim przypadku (używam bladeRF) lepiej użyć wersji 3.7

Bloki DVB-S2 są w obu tych wersjach zainstalowane domyślnie, a w dołączonych do gnu radio examplach są pliki GRC do nich.

Wszystkie są autorstwa Rona W6RZ i można je też znaleźć na jego githubie.
W tym są też nowsze te których tu użyłem - interpolowane - warto ich użyć do modulacji ze zmianą amplitudy jak APSK.
https://github.com/drmpeg/gr-dvbs2mod
łatwo je skompilować ale pod linuxem.

-------
Natomiast w kwestii nadania czegokolwiek w 32APSK - to trzeba mieć cholernie liniowy wzmacniacz (czytaj "z potwornym zapasem mocy", bo gdzieś powyżej 20-30% pełnej mocy tracisz potrzebną liniowość)
  
Electra24.11.2024 05:32:29
poziom 5

oczka
  
sp3qfe
09.04.2020 17:30:18
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #5446022
Od: 2009-11-11
Tu jest lista sprzętu (jest tego więcej) który obsługuje GNU Radio.

Tu jest omówiona specyfikacja AdAlM Pluto SDR:


Tu LimeSDR zaprogramowany w GNU radio, wykorzystujący skrypt Rona W3RZ do nadawania obrazy HD na 23cm:


I o Lime SDR do QO-100.

_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sp3qfe
09.04.2020 17:44:23
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #5446023
Od: 2009-11-11
    SQ6QV pisze:

    (...)
    Natomiast w kwestii nadania czegokolwiek w 32APSK - to trzeba mieć cholernie liniowy wzmacniacz (czytaj "z potwornym zapasem mocy", bo gdzieś powyżej 20-30% pełnej mocy tracisz potrzebną liniowość)



_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SQ6QV
09.04.2020 19:21:59
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 33 #5446054
Od: 2019-5-14
Armand, 32APSK to MER 15db minimum.

Masz w tabelce po prawej "7.5W 1.2mt dish = 5db MER"...no to liczymy..
Chcemy MER 16db znaczy 11db więcej.
Mam talerz 1.8m - znaczy 3db mniej trzeba =>, 8db więcej.
7.5W +8db = 7.5W * (10^0.8) = 7.5W * 6.3 = 50W

a wzmacniacz musisz mieć ze 300W do tego.
  
sp9acq
09.04.2020 22:49:04
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 1394 #5446119
Od: 2010-1-10
    SQ6QV pisze:

    Jeśli chodzi o DATV to...

    -------
    Natomiast w kwestii nadania czegokolwiek w 32APSK - to trzeba mieć cholernie liniowy wzmacniacz (czytaj "z potwornym zapasem mocy", bo gdzieś powyżej 20-30% pełnej mocy tracisz potrzebną liniowość)


Bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.

Zastanawiam się zatem jakie używają PA Koledzy nadający ilością 1M symboli.

Myślałem że chodzi Ci o użycie Jetsona jak tutaj:





nota bene te zabawki od nvidii np. tx2 mogą:
3 x 4K @ 30 (HEVC)

73
Adam
  
SQ6QV
09.04.2020 23:29:15
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 33 #5446132
Od: 2019-5-14
Do 1MS z talerza 1.8 potrzebujesz około 50W - można to zrobić tymi wzmacniaczami exLTE z 2150Mhz - mają paskudną sprawność rzędu 20% ale 50-70W dają.
Staszka SP6GWB możesz zapytać, chyba ma jeszcze coś na sprzedaż.

Z Jetsona nano nadawałem na Andrzejówce: kamerka USB ->, jetson (enkodowanie i GnuRadio) ->, bladeRF
Co ciekawe wąskim gardłem okazało się USB - nie mogę w tej konfiguracji wypuścić np. 1080p, niby jeszcze daleko do ograniczeń...ale się coś przycina i strumień danych do bladeRF jest zakłócony.
Natomiast enkoder H.265 działa w nim dobrze. Nie ma tylu opcji co w normalnym GTX i trzeba się trochę namęczyć żeby go użyć. Nie ma sensu kupować nic droższego. Na 1MS powinieneś użyć 720p w H.265, można fullHD jak statyczne tło.


W tej chwili u mnie jetson robi GnuRadio, ma podłączony bladeRF i ethernet. Enkodowanie robi GTX 1060.
  
sp3qfe
09.04.2020 23:59:09
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #5446139
Od: 2009-11-11
    sp9acq pisze:

    (...)

    Myślałem że chodzi Ci o użycie Jetsona jak tutaj:
    (...)

O ile dobrze rozumiem, to w podanym przez Ciebie filmie wykorzystano Lime SDR (w wersji z aluminiową obudową).

_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sp9acq
10.04.2020 13:39:20
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 1394 #5446283
Od: 2010-1-10
    sp3qfe pisze:

      sp9acq pisze:

      (...)

      Myślałem że chodzi Ci o użycie Jetsona jak tutaj:
      (...)

    O ile dobrze rozumiem, to w podanym przez Ciebie filmie wykorzystano Lime SDR (w wersji z aluminiową obudową).


Dobra Armand, faktycznie żargon albo skróty.

Jetson to taki komputerek jednopłytkowy tutaj https://www.nvidia.com/pl-pl/autonomous-machines/embedded-systems/jetson-nano/ masz opis tego co Kolega z postu wyżej używał na Andrzejówce.

No niby ma złącza USB 3.0 ale jak sam napisał przycinało się przy większych przepływnościach. Czyli prosto mówiąc USB łapało zadyszki i obraz się na chwile zatrzymywał.

W filmie o którym piszesz obraz musi być najpierw przygotowany w jakimś studiu. Jak masz obraz z np. kamery plus z QO-100 (to ten satelita o którym piszemy) obraz z WB (czyli Wide Band czyli z transpondera czyli z nadajnika obsługującego szerokie pasma DATV - telewizji cyfrowej) to musisz te obrazy czymś zmiksować by były na wspólnym obrazie wyjściowym. Do tego służą odpowiednie programy. Ale to jeszcze nie koniec bo żeby taki obraz wysłać trzeba go zakodować i tu znowu mamy programy do wpuszczania tego obrazu w strumień dopiero DVB-S.

Jetson nano to nazwijmy taki komputerek z Linuxem i tam następuje preprocesing audio i wideo (to przygotowanie strumienia) i to dopiero jest wysyłane przez LimeSDR. W skrócie myślowym to LimeSDR jest używane jako urządzenie zamieniające bardzo szerokie pasmo m.cz. na w.cz. .
  
SQ6QV
18.04.2020 12:55:09
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 33 #5449469
Od: 2019-5-14
Jetson to nie zwyczajny komputerek, tylko od Nvidii - producenta kart graficznych. Ma tę zaletę, że potrafi sprzętowo (bez użycia CPU) enkodować strumienie video 4K w H.265...chyba jako jedyny tak tani na rynku ($100).

Ma USB 3.0 i to USB się nie tnie nawet przy dużych przepływnościach do SDRa który też jest z USB3.0 przepływności rzędu gigabita przelatują bez problemu.
Problem się pojawia jak chcesz używać kamerku logitecha równocześnie która jest na usb 2.0 - ona nie wyrabia na jetsonie, a może ogólnie pod linuxem...nie sprawdzałem.

Obraz z Andrzejówki się nie ciął - w trochę niższej niż HD rozdzielczość idzie wszystko idealnie. Na Andrzejówce całe nadawanie było wyłącznie na jetsonie, pobranie z kamerki, nałożenie napisów, kompresja h.265 i modulacja cyfrowa, wysłanie do do SDR.

Normalnie używam jetsona tylko jako modulatora cyfrowego. Za studio wideo i koder wideo służy mocny PC.

Nigdzie nie mamy niczego co można nazwać m.cz.

Strumień danych cyfrowych do SDRa powinien mieć pasmo większe niż filtr antyaliasingowy w SDR - w moim przypadku ma on 1.5 Mhz więc dla niższych częstotliwości próbkowania sygnał jest po zmodulowaniu interpolowany, żeby miał więcej.
  
sq6ius
29.05.2020 11:47:09
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: JO90FV/JO81MD

Posty: 80 #5462825
Od: 2011-6-18


Ilość edycji wpisu: 1
Hej,
W ramach http://www.losnapograniczu.pl/los/konkurs-spragnieni-losia-2020/ bedę rozdawał 6 Łosi w konkursie. Z tego co wiem jestem jedynym z organizatorów z czynnym sprzętem na QO-100 tak więc mam obowiązek uruchomić się via QO-100 pan zielony Liczę na to że kilka kilkanaście QSO uda się przeprowadzić a oprócz tego chwilkę pogadać. Wszystkich również zachęcam do wzięcia udziału gdyż liczy się każda łączność nie ważne na jakim paśmie i jaką modulacją i czy przez przemiennik bardzo szczęśliwy Czynny będę w okolicach południa jutro (30.05.20) i miedzy 20 a 21 (potem oglądam start Dragona2). Postaram się być w okolicach 10489.700MHz

Do usłyszenia :-)
_________________
Yesu FT-817
Icom IC-390
Kenwood TR-9130
☢ ☢ ☢ ☢ ☢ ☢ ☢ ☢ ☢
  
Electra24.11.2024 05:32:29
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 25 / 27>>>    strony: 21222324[25]2627

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ŁĄCZNOŚCI SATELITARNE » ES'HAILSAT 2 NADAJE !!!

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny