Jacek_sp7vmz pisze:
aby językj giętki powiedział wszystko co pomyli głowa
Kiedyś, na jakimś szkoleniu gdy wraz z kolegami łącznościowcami omawialiśmy jakiś techniczny problem zauważyliśmy, że inni patrzą na nas jak na istoty z innej planety gadających w nieludzkim języku. Zamiast narzekać zacznijcie pisać po Polsku? Nie wszyscy krótkofalowcy są biegli w technicznym langłydżu i za cholerę nie wiedzą o czym wielu pisze. Stosowane skróty myślowe, żargon nie do końca techniczny powoduje, że naprawdę wielu nie tak do końca wiedząc o co chodzi po prostu rezygnuje już na początku przygody z nawet nie mikrofalami ale łącznościami "kosmicznymi".
...podłączenie splitera do zasilania konwertera LNB, tłumika i RTL-SDR w raz z SDRConsole... ...Między NB a WB jest przepaść... Jak sądzicie ilu krótkofalowców to rozumie? Ilu złapało bakcyla łączności satelitarnych?
Witaj Jacku,
Masz rację czasami trzeba zacząć od początku jasno i przejrzyście. Tu mamy forum do dyskusji, więc jak czegoś nie wiesz, to się pytasz. Ja tak robiłem wiele razy. Nie jestem specem od mikrofal i technologi kosmicznej, ani EME. Owszem dzięki kolegom z Kotliny Kłodzkiej i województwa Dolnośląskiego dużo się nauczyłem. Pytanie pierwsze, czy zajrzałeś w prezentację do której link jest w pierwszym wątku? Nie wiesz co to jest spliter? konwerter LNB - (LNB akronim od Low Noise Block) no to można tu nazwać LNC (Low Noise Converter), a dokładniej w Bloku LNB jest LNA z konretern częstotliwości i to tworzy LNC zintegrowane z oświetlaczem na 10GHz. Tak ja to rozumiem.
tłumik ? RTL-SDR ? SDRCondole - tego to ja sam nie wiem ![wesoły](/emot/icon_smile.gif) NB i WB to proponuje zajrzeć do prezentacji - obraz wart tysiąca słów.
Jacek_sp7vmz pisze:
Do łączności z wykorzystaniem odbicia fal od powierzchni Księżyca w skrócie EME literatura takiego skutecznie zniechęciła lektura takiego Bieńkowskiego, który matematycznie wykazał jakich potrzeba nakładów na sprzęt i anteny aby móc przeprowadzić taką łączność. To, że od czasu publikacji czasy się zmieniły i nie ma problemu z dostępnością do sprzętu ale mit pozostał.
Jeżeli nie potrafisz wytłumaczyć laikowi problemu w sposób dla niego zrozumiały znaczy sam tak do końca nie wiesz o czym mówisz. ,) Można mieć wiedzę, być w jakiejś dziedzinie fachowcem najwyższej klasy ale to nie powoduje, że jest się dobrym nauczycielem. Czy radioamator, który zaliczył na CW cała listę DXCC jest laikiem w sprawach konstruowania sprzętu na VHF i UKF? A czy jest specjalistą w konstrukcji urządzeń na KF? Czy jemu jest ta wiedza potrzebna?
Już po napisaniu zaciekawiło mnie ilu z Was "specjalistów" byłoby wstanie narysować w ciągu kwadransa schemat blokowy radiostacji do łączności via satelita QO-100? Nie oczekuję abyście się tym chwalili ale zróbcie to dla siebie.
Nie wiesz czegoś, czy tylko tak się retorycznie się pytasz o ten schemat? I czy chodzi Ci o schemat blokowy, czy połączeń "klocków", bo to dwie różne sprawy?
A to obiecane fotki z wczorajszego testu, aby zachęcić Was do eksperymentowania - w końcu nasze hobby to eksperymentowanie i doskonalenie swoich umiejętności operatorskich i rozwijanie naszego sprzętu radiowego. Jak widać wykorzystałem ogólnie dostępne "klocki" w technologii 75omów - czasami z takich rozwiązań komercyjnych ogólnodostępnych rozwiązań satelitarnych korzystałem w odbiorze HAMTV. Skoro są i to tanie, to dlaczego mam ich unikać?
![](https://pbs.twimg.com/media/EVCOhe0WoAM3GQn?format=jpg)
|