Grupa: Użytkownik
Posty: 39 #8244845 Od: 2018-10-8
| Dzisiaj – dzień 27 stycznia 2045 roku godzina 12.00 – 80. rocznica wyzwolenia Niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau pamięci ofiar obozu, pamięci naszego Kolegi krótkofalowca Andrzeja SP9FFD więźnia obozu
27.01.2025 Warszawa Zygmunt Seliga e- mail sp5ayy@poczta.onet.pl
Pismo przewodnie do krótkofalowców, uczestników krajowych zawodów krótkofalowych związanych z wydarzeniami Powstania Warszawskiego
Szanowni Koledzy -_Krótkofalowcy W załączeniu załączam dwa moje wyjaśnienia dotyczące zawodów Powstania Warszawskiego odnoszące się do pewnych pseudo symboli tych wydarzeń wykorzystywanych w czasach PRL, a obecnie odgrzebanych i ujętych przez krótkofalowców – w osobie specjalisty ds. sportów łączności pracownika ZG LOK Warszawa ulica Chocimska 14, osób z WOT PZK, Harcerzy ZHP z Żoliborza Warszawa.
Dotyczy to zawodów przed 2025 rokiem i obecnych poprawianych, publikowanych w kalendarzu zawodów na rok 2025 w czasopiśmie ŚR 1-2 2025 - Zawody „Robinsonowie WARSZAWSCY – powroty 1945” - 17 stycznia – fikcja angielskiego pisarza napisana ponad 200 lat temu - Robinson Cruzoe i jego przyjaciel Piętaszek. Zawody niepotrzebne. - Zawody „krew i walki – Powstanie Warszawskie 1944” – 1. sierpień 2025 , LOK . Błędy i nie tylko… w nazwie, czyli jak odczytali niektórzy - krew i walka = układ liter słowo k*rwa, a przecież nazwa wydarzenia jest cały czas taka sama POWSTANIE WARSZAWSKIE - bez dopisku 1944. - całość – to bzdurna nazwa wydarzenia. Od 1992 r. były zawody „W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego”, mające pełne poparcie Związku Powstańców Warszawskich , ale skasowane przez specjalistę ds. sportów łączności LOK.
Zawody te – „krew i walka…”, już kombinowane dwukrotnie, do skasowania! W tym miejscu -1. sierpień powinny być - tylko jedne zawody i mieć nazwę zrozumiałą. „Zawody Powstania Warszawskiego”. Poniżej napis „W Hołdzie Bohaterom Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy z 1944 roku” Powstanie Warszawskie obejmowało tereny dzielnic Warszawy, obszary Puszczy Kampinowskiej, miejscowości podwarszawskich Marki i Ząbki . Składamy Hołd bezbronnej ludności cywilnej dzielnicy Wola – 40 tys. zastrzelonych mieszkańców przez wojska kolaborujące ze wshodu z Niemcami . Powstanie Warszawskie trwało 63 dni od 1.sierpnia 1944 do 2.października 1944 roku, zakończone kapitulacją „Cześć i chwała Bohaterom”.( to była propozycja wpisu do regulaminu zawodów krótkofalarskich – do uzupełnienia…)
- Zawody Małego Powstańca – data 30 .09.2025 - co ta data oznacza w Powstaniu? Odpowiedź – data 30.09.1944r . nic szczególnego nie oznacza w Powstaniu! Organizatorzy Harcerze ZHP Żoliborz Warszawa. W Powstaniu był kategoryczny zakaz dowództwa Powstania - nie wolno wprowadzać dzieci do akcji powstańczych. Pomniczek małego powstańca w hełmie i z karabinem maszynowym posadowiony na Starym Mieście w Warszawie nie jest symbolem Powstania i nie należy się na tym wzorować , – niepotrzebne zawody
- Zawody „63 dni męstwa i chwały - Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy” – część „63 dni męstwa i chwały” jest to powtórzenie (dublowanie) zawodów z 1. sierpnia , obejmujące wydarzenia całego Powstania od 1. sierpnia do 3. października 1944roku inaczej ujęte – niepotrzebne zawody
Nazwy i określenia wydarzeń Powstania, są ściśle określone i tak : - 1 sierpień to Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, natomiast PRL niekiedy próbował to zmieniać - symbolikę Powstania, co im się udawało!
- 2. październik - Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstania Warszawskiego Nie wnikałem już w merytoryczną treść części opisowej i części sportowej regulaminów zawodów, bo to może być masakra, tak, jak już było poprzednio.
Konieczna jest grupa tematyczna – dyskusyjna w PZK do oceny regulaminów bieżących zawodów i ustalania, nowych w sytuacji zwiększającej się coraz większej liczby zainteresowanych zawodami.
Proszę, może za dużo pisałem te historyczne wyjaśnienia, ale znam te wydarzenia z opowiadań mojej matki i ojca, Powstańców, których znałem wielu i mojej własnej wiedzy warszawiaka, cały czas , z wyjątkiem wypędzania nas z Warszawy po Powstaniu, a potem powrót w 1946 roku i mieszkam do dzisiaj. Do poruszanych spraw zawodów związanych z wydarzeniami Powstania Warszawskiego należy włączyć również pozostałe grupy krótkofalowców z oddziałów Warszawy - Wirtualny OT73 i Południowo – Praski Oddział OT37.
Będę uporczywie to czynił, nie chciałbym, aby ta sprawa wyszła poza nasze środowisko , proszę o zrozumienie i poparcie.
Niech Warszawa będzie przyjazna dla krótkofalowców i nie tylko… Zygmunt Seliga sp5ayy z Warszawy
ps. w dniu 22.01.2025 w komunikacie PZK usłyszałem wiadomość, że PZK nawiązał kontakt z władzami m. st. Warszawy, to może ten kontakt wykorzystać i rozszerzyć do podjęcia sprawy Zawodów Powstania Warszawskiego. Zwrócić się do Prezydenta m. st. Warszawy o prawo do używania symbolu nazwy „ Powstanie Warszawskie” w nazwie zawodów „Zawody Powstania Warszawskiego” i objęcie patronatem - autoryzacją te zawody, z przeznaczeniem do używania przez Polski Związek Krótkofalowców. To jest możliwe przez jednostkę podległą Prezydentowi Warszawy – Muzeum Powstania Warszawskiego. Zawody Powstania Warszawskiego powinien organizować Polski Związek Krótkofalowców w Warszawie. Uważam, że będzie to celowe dla naprawy sytuacji w warszawskich zawodach krótkofalarskich Powstania Warszawskiego. Ze swojej strony jestem gotów sprawę takiego wniosku poprzeć, jako kombatant z legitymacją z wpisem – Obóz Hitlerowski , po kapitulacji Powstania Warszawskiego. Przeżyłem razem z matką Powstanie Warszawskie.
Sprawy warszawskich zawodów krótkofalarskich były już wcześniej publikowane na portalu SP7PKI - Obwieszczenia, nie wiem (nie znam) tutaj dołączania pism , czy fotografii
|