HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » 5. OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA UCZESTNIKÓW I SYMPATYKÓW PROGRAMU ARISS W POLSCE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

5. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce

sq3ook
05.06.2015 00:23:21

QTH: JO81vp

Posty: 229 #2119086
Od: 2011-5-24

W dniu 17 października br. już po raz piąty odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Po raz drugi z rzędu miejscem spotkania będzie Ostrów Wielkopolski.
Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji i społeczeństwa. Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji kosmosu oraz z przedmiotów politechnicznych (STEM).
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane kosmosem oraz technologiami wykorzystywanymi w eksploracji kosmosu. Wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć działania szkół w zakresie przygotowania łączności z astronautą. W szczególności liczymy na obecność dyrektorów szkół i nauczycieli oraz uczniów, którzy chcieliby wziąć udział w takim programie. Oczekujemy również na przybycie krótkofalowców zainteresowanych pomocą w zorganizowaniu takiej łączności.
Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania bieżącej działalności wolontariuszy, ze świata i z Polski, działających na rzecz ARISS. Omówione zostaną również projekty i programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w których uczestnictwo pomoże rozwinąć zainteresowania uczniów, poszerzyć ich wiedzę oraz zagwarantuje świetną zabawę. Zapraszamy Koleżanki i Kolegów do zgłaszania własnych propozycji referatów i wystąpień na konferencję.
Tegoroczną konferencję honorowym patronatem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty - Pani Elżbieta Walkowiak oraz Starosta Ostrowski - Pan Paweł Rajski. Wsparcia organizacyjnego udziela m. in. ARISS Europa. Honorowym przewodniczącym konferencji został Pan Gaston Bertels, ON4WF - Przewodniczący ARISS region Europa.
Konferencja jest oficjalnym wydarzeniem w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week 2015).
ARISS to międzynarodowa grupa robocza, non-profit, która koordynuje i realizuje zadania pozwalające umieścić w przestrzeni kosmicznej, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, radioamatorskie stacje nadawczo-odbiorcze m.in. do łączności głosowych, cyfrowych i telewizyjnych.
Program ARISS jest realizowany przez partnerów z agencji kosmicznych:
- Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu - NASA z USA,
- Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos z Rosji,
- Europejska Agencja Kosmiczna - ESA,
- Narodowe Centrum Badania Kosmosu - CNES z Francji,
- Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej - JAXA,
- Kanadyjska Agencja Kosmiczna - CSA,
we współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną AMSAT i organizacjami krótkofalowców zrzeszonymi w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej - IARU, w tym Polski Związek Krótkofalowców - PZK.
Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Szkolny kontakt ARISS jest wspaniałą okazją, przede wszystkim dla uczniów, ale nie tylko, na zapoznanie się z tematyką związaną z krótkofalarstwem, technologiami kosmicznymi, a także samą astronautyką i ogólnie pojętą wiedzą o kosmosie.
Strona internetowa konferencji: http://ariss.pzk.org.pl

Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK