Już w sobotę, z lotniska Aeroklubu Gliwickiego wystartuje balon stratosferyczny SP9UOB-11. Będzie miał na pokładzie Kamerę GO PRO i 10Mpix aparat fotograficzny. Ponadto tracker z loggerem oparty na dsPIC33. Podstawowe funkcje:
- Log trasy na kartę SD - Transmisja pozycji, prędkości i wysokości + telemetria (APRS) - pomiar: napięcia, temperatury w kapsule i na zewnątrz, ciśnienia - mimo, że tracker jest dwukierunkowy - tym razem danych do balonu wysyłać nie będzie można.
Powyżej 10 tys m tracker przełączy się ze ścieżki WIDE1-1,WIDE2-2 na transmisję bezścieżkową aby nie przeciążać sieci APRS.
Tym razem transmisja danych będzie na dobrze znanej częstotliwości 144.800 MHz :-)
Wszystkich którzy chcieliby zobaczyć start zapraszam na lotnisko aeroklubu, pozostałych zapraszam do śledzenia online.
ps: Przepraszam za te ramki co 15s ale jakoś muszę ten wynalazek przetestować na Ziemi, zanim poleci daleko i będzie musiał radzić sobie całkiem sam ;-)
Powyżej 10 tys m tracker przełączy się ze ścieżki WIDE1-1,WIDE2-2 na transmisję bezścieżkową aby nie przeciążać sieci APRS.
Witam i gratuluje! Mam jedno pytanie, dlaczego tak wysoko? Obesrwuje kilka projektow z balonami i zauwazylem, ze w SP jest z tym problem. Jak nie sciezka z czapki to jakis inny kwiatek. Obserwujac sobotni lot SR0FLY zastanawialem sie kiedy koledzy wpadna na pomysl przelaczania sciezki wraz z wysokoscia. Prosze popatrzec na wykaz stacji, ktore odebraly SR0FLY-11 droga radowa bezposrednio:
Balon na wysokosci 5 000 metrow w odleglosci 150 kilometrow umozliwil mi prace z "reki". O czym to swiadczy? Jego zasieg na tej wysokosci jest 3 razy wiekszy. Malo tego, stacje wyposazone w anteny pionowe po wejsciu balonu na wys. ok. 10 000 metrow maja problem z wejsciem i podobnie jest z odsluchem. Tylko stacje wyposazone w zestawy sat. poprawnie pracuja na tej wysokosci a nie przypominam sobie, by ktory kolwiek Digi mial anteny kierunkowe na obrocie w azymucie i w elewacji. Faktem jest, ze kapsula po przebiciu balonu opada bardzo szybko ale i tak uwazam, ze wysokosc 1 000 metrow jest optymalna dla zmiany sciezki, chybaze podktowane jest to innymi uwarunkowaniami, ktore nie przychodza mi do glowy. Rozpisalem sie, przepraszam. Pozrawiam i powodzenia, bede obserwowal. _________________ Robert
Balon na wysokosci 5 000 metrow w odleglosci 150 kilometrow umozliwil mi prace z "reki". O czym to swiadczy? Jego zasieg na tej wysokosci jest 3 razy wiekszy. Malo tego, stacje wyposazone w anteny pionowe po wejsciu balonu na wys. ok. 10 000 metrow maja problem z wejsciem i podobnie jest z odsluchem. Tylko stacje wyposazone w zestawy sat. poprawnie pracuja na tej wysokosci a nie przypominam sobie, by ktory kolwiek Digi mial anteny kierunkowe na obrocie w azymucie i w elewacji. Faktem jest, ze kapsula po przebiciu balonu opada bardzo szybko ale i tak uwazam, ze wysokosc 1 000 metrow jest optymalna dla zmiany sciezki, chybaze podktowane jest to innymi uwarunkowaniami, ktore nie przychodza mi do glowy. Rozpisalem sie, przepraszam. Pozrawiam i powodzenia, bede obserwowal.
W sumie racja, poprawię tą wysokość. Może dla pewności 2000m ;-)
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane./J.N./ nie przejawia żadnej aktywności w PZK,nic nie robi i nigdy nic dla PZK nie zrobił, notoryczny krytykant władz PZK i fan nieporadnego janczara z Turka, SLU Jurka.