z przyjemnością informuję, że prokekt stacji pogodowej o nazwie sr0wx.py ruszył i ma się coraz lepiej. Stacja obecnie działa w następujących miejscach:
Wrocław (dzięki SQ6EMM) -- Urząd Wojewódzki Jasło (dzięki SQ8ERB) -- klub SP8KJX Brzeg (dzięki SQ6ACM) -- Stowarzyszenie Dipol Sieradz (dzięki SQ7IQI)
Niedługo (tj. max do końca roku mamy zamiar ruszyć w:
Wszystkie stacje pracują (powinny!) na skoordynowanej częstotliwości 144.950
Program można oczywiście pobrać z serwisu https://github.com/sq6jnx/sr0wx.py (od niedawna wraz z czymś na kształt dokumentacji).
Osoby zainteresowane projektem chciałbym odesłać na jego własną stronę, ta jednakże jeszcze nie istnieje ;( odsyłam więc na:
http://www.sq8erb.org.pl/krotkofalarstwo/sr0wx-juz-uruchomiony-na-144950-mhz/ http://hamradio.pl/wiki/U%C5%BCytkownik:Sq6jnx/Brudnopis/SR0WX (info nieco przestarzałe) http://sq6acm.inwestnet.com/dipol/news.php?readmore=88 (chyba, bo serwer padł w chwili gdy piszę te słowa)
Oczywiście, udzielamy wszelakich wskazówek oraz wszelakiej, WSZELAKIEJ pomocy w uruchomieniu stacji.
(Nadgorliwych informuję, że nie ja zakładałem wątek o tym temacie dziś o 0:07 i nie wiem kto to robił, chcę się jedynie podzielić dobrą wiadomością)
Ja wtrącę pare słów. My jako BTRDIPOL wspieramy ciekawe inicjatywy związane z radiem.
Stacja pracuje testowo w Brzegu na 144.950 MHz ale narazie bardzo lokalnie. Niedługo bedzie przeprowadzona prezentacja systemu w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu. A potem stanie najprawdopodobniej na budynku Starostwa Brzeskiego lub w innej dogodnej lokalizacji. Zamysł zwiazany z tym system jest taki aby info trafiało także do innych służb ale narazie nie chce zdradzić szczegółów. Jak wszystko pódzie ok. to napewno o tym fakcie poinformuję.
Na dzień dzisiejszy oprócz krótkofalowców z tego systemu korzystać bedzie Brzeska Grupa Ratownicza z którą współpracujemy. Poza tym scanerowcy brzescy takze dostaną info o tej stacji.
W jasielskim klubie SP8KJX stacja działa od kilku dni. Oczywiście na 144,950 MHz. Są plany by przenieść urządzenie na Liwocz co niewątpliwie zwiększy zasięg.
Ponoć raporty można wymuszać na bieżąco via SMS... _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Nie napisałem najważniejszego: dla mnie satysfakcjonującym pokryciem będą 2-3 stacje na województwo, dlatego też zachęcam kolegów/koleżanki/kluby do zgłaszania się. Jeżeli macie znajomych w granicach jak i poza granicami kraju, którzy mogą być zainteresowani projektem -- dajcie znać
sq6ade pisze:
Ponoć raporty można wymuszać na bieżąco via SMS...
Zaufane osoby będą mogły wysłać komunikat do stacji, która go roześle dalej i będzie czytać z syntezatora przy każdym komunikacie. Nie, nie jest to jeszcze gotowe, mam nadzieję, że skończę to do spotkania oddziałowego.
Swoją drogą zapraszam wszystkich na spotkanie oddziałowe, na którym mam nadzieję, przedstawić Zainteresowanym jak stacja działa.
Czy do poprawnej pracy oprogramowania jest potrzebna/wskazana jakaś konkretna dystrybucja Linuxa ? 73!
Nie wydaje mi się. Przez jakiś czas (krótki czas) oprogramowanie było "wytwarzane" pod Windowsem, więc nie. SQ7IQI z tego co wiem robi testy pod jakimś BSD. Najbardziej zaznajomieni jesteśmy (ja i SQ6EMM) z Ubuntu jeżeli to Ci pomoże.
Pozwolę sobie zacytować przy okazji PW jaką dziś otrzymałem:
sp6tpw pisze:
jestem zainteresowany uruchomieniem stacji pogodowej w Głuchołazach. Czy istnieje możliwość pobierania danych z serwisów podających stany rzek np stąd: http://www.pogodynka.pl/polska/podest/zlewnia_gornej_odry lub stąd: http://www.pod.cz/portal/sap/pl/index.htm. Proszę o szczegóły sprzętowe, min. jaki minimalna konfiguracja laptopa.
Ad rzeki - aplikacja pobiera dane właśnie z IMGW dla różnych zlewni (regionów). Operator decyduje, którymi wodowskazami jest zainteresowany, wtedy to "pogodynka" będzie informować o przekroczeniach stanów na nich. Co do pod.cz -- tak, da się to zrobić i jest to ogólna zasada dla wszelkich danych, które możemy otrzymać w postaci tekstowej (z obrazkową jest nieco gorzej)
Ad komputer - dowolny, na którym pójdzie rzeczone Ubuntu w trybie serwer. Mamy bardzo dobre rezultaty z maszynami typu HP Terminal (12V zasilanie, duży plus) np. 800MHz, 256MB RAM (modelu teraz nie pomnę). Dysku wystarczy 4GB, najlepiej jeśli będzie to karta CF (brak elementów mechanicznych).
Mam jeszcze pytanie: czy komputer służy do pobierania danych z sieci internetowej, czy również angażowany jest do wysyłania danych do sieci ? Jaki ruch w sieci powoduje praca programu obsługującego stację ? 73!
Mam jeszcze pytanie: czy komputer służy do pobierania danych z sieci internetowej, czy również angażowany jest do wysyłania danych do sieci ? Jaki ruch w sieci powoduje praca programu obsługującego stację ? 73!
Komputer służy do pobierania danych, preparowania na ich podstawie informacji i jej odtwarzanie (czytanie "na głos"). Póki co nie są wysyłane żadne dane do Internetu, ale w przyszłości (niedługiej) mogą to być ramki APRS z informacją o bieżącej pogodzie i/lub (na czym bardziej mi zależy) komunikat przekazany SMSem przez Kogoś Bardzo Ważnego (koordynatora łączności kryzysowej, wójta, etc.).
Ruch w sieci zależy od ilości modułów, które pobierają dane. Moduł imgw_podest (czyli stan rzek w danej zlewni) pobiera bardzo dużo danych gdyż pliki w których IMGW "udostępnia" te dane ważą niejednokrotnie po 200kB :/
Był (dalej jest) jakiś plan kompresowania tych danych bądź wycinania na jakimś serwerze niepotrzebnych danych, ale póki co nie jest to priorytetem (chyba, że jest!). Dążyć będę do tego, aby stacja nie pobierała/wysyłała więcej danych w miesiącu niż 1 GB.
Dobrze by było wysyłać komunikaty również na jakimś kanale CB - większa liczba odbiorców. W moim rejonie priorytetem jednak jest poziom rzek bo to one wyrządzają najwięcej szkód. Pytałeś Michał czy jestem odsłonięty na stronę czeską - mimo tego, że mieszkam przy samej granicy górki mi skutecznie ten kierunek zasłaniają ale są też "dziury". Nie da się jakoś zdekodować sygnału z automatycznych stacji IMGW ? _________________ Grzesiek TS-2000, IC-91A, VX-3
W Katowicach chodzi od niedzieli wieczorem z mojego domowego QTH. Będą jeszcze potrzebne drobne zmiany sprzętowe, okazuje się np. że w moim radyjku pomimo wpięcia wtyku mikrofonogłośnika podczas nadawania aktywny jest też wbudowany mikrofon itp.
Jeśli chodzi o komputer to w tej chwili program działa na jakimś atomie, ale w niedalekiej przyszłości planuję przesiadkę na terminal HP T5700. System operacyjny to Arch Linux.
W Katowicach chodzi od niedzieli wieczorem z mojego domowego QTH. (...) pomimo wpięcia wtyku mikrofonogłośnika podczas nadawania aktywny jest też wbudowany mikrofon
Się dzieje! Gratuluję! Mam tylko cichą nadzieję, że uda Ci się znaleźć jakąś lepszą lokalizację; jakiś Urząd Miasta, Główny Urząd Górniczy, etc. Ale! grunt, że działa.
sp6tpw pisze:
Dobrze by było wysyłać komunikaty również na jakimś kanale CB - większa liczba odbiorców. (...) Nie da się jakoś zdekodować sygnału z automatycznych stacji IMGW ?
CB byłoby dobrym pomysłem, ale UKE jest zdania, że w tym paśmie nie mogą pracować stacje automatyczne (informacja z UKE Wrocław, jakieś 1.5 roku temu). Co do wodowskazów... za dużo z tym problemów tak technicznych jak i później... prawnych.
BTW, pracuje ktoś z Forum w IMGW? Jeśli tak to proszę o info na priv.
--- 8X ----------------------------
I jeszcze komunikat: w sobotę mam nadzieję być na spotkaniu Sudeckiego Oddziału Terenowego PZK i dokonać tam prezentacji systemu. Zainteresowanych zapraszam!
Się dzieje! Gratuluję! Mam tylko cichą nadzieję, że uda Ci się znaleźć jakąś lepszą lokalizację; jakiś Urząd Miasta, Główny Urząd Górniczy, etc. Ale! grunt, że działa.
Małymi kroczkami dojdziemy i do lepszej lokalizacji Na początek trzeba dopracować kwestie techniczne tak, żeby zminimalizować ilość prowizorek. W obecnym stanie jeszcze bałbym się te wszystkie bebechy wypuścić spod czujnego oka, hi!
Swoją drogą czy ktoś z kolegów tę moją stację odbiera? Fajnie byłoby poznać obecny zasięg - obawiam się, że może nie być zbyt wielki...
CB byłoby dobrym pomysłem, ale UKE jest zdania, że w tym paśmie nie mogą pracować stacje automatyczne (informacja z UKE Wrocław, jakieś 1.5 roku temu).
Niech się wesprą zapisem w dzienniku ustaw.
_________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Jeszcze kilka pytań W oparciu o jaka syntezę mowy jest zbudowany program ? Bo bardzo ładnie jest to mówione Czy program (w pliku zip) w dziale download jest gotowy do uruchomienia, czy wymaga wcześniejszej kompilacji? Jeżeli jest skompilowany, to jakie ew. pakiety bibliotek potrzebne są do jego uruchomienia? 73!