
Grupa: Użytkownik
QTH: Warszawa
Posty: 3445 #1091151 Od: 2012-12-16
Ilość edycji wpisu: 1 | Razem ze stopniowym odchodzeniem od emisji analogowych i przejściem na cyfrowe, tak zwani podsłuchiwacze stwierdzą, że ich wychuchane dotąd urządzenia stały się nagle bezużyteczne, a zatem postanowią je sprzedać. Można się spodziewać pojawiania się takich odbiorników nasłuchowych na portalach aukcyjnych w bardzo sensownej cenie. Przykładem skanera, który na pewno się tam znajdzie jest PRO-94 - tani, prosty i bardzo przydatny ultrakrótkofalowcom do odbioru emisji cyfrowych. Oto instrukcja wyprowadzenia sygnału audio sprzed dyskryminatora, by dalszą obróbkę zrealizować cyfrowo przez oprogramowanie w komputerze. Otworzyć urządzenie, zdjąć płytkę audio, odkręcić płytkę procesora, wyjąć z obudowy. Przeciąć ścieżkę zgodnie z rysunkiem poniżej, odłączając jeden z kontaktów gniazda programowania urządzenia:
 Podlutować cienki przewód, nie musi być ekranowany. Umieścić płytkę z powrotem na miejscu, przykręcić ekran. Włożyć płytkę audio i RF. Odnaleźć złącze, które łączy obie płytki:
 Pin numer 3 zawiera sygnał, którego szukamy:
 Przylutować tamże kondensator 1µF, drugą końcówkę połączyć z przewodem dolutowanym do gniazda programowania.
 Złożyć radio, podłączyć przewodem mały jack do gniazda wejściowego audio w komputerze a drugi jego koniec do gniazda programowania w PRO94. Ustawić poziom sygnału w komputerze, by wysterowanie nie przekraczało -2dB. Uruchomić oprogramowanie do odbioru emisji cyfrowych (na przykład dsd). Powyższe bezproblemowo dekoduje sygnały DV (Icom IDAS/Kenwood NEXEDGE), spotykane na naszych pasmach oraz na dPMR. Jestem przekonany, że da się usłyszeć znacznie więcej, testowałem to z kolegą z SP2, który ma ręcznego Icoma z IDASem. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin |