HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » ŚRODKI GAŚNICZE WYMAGANE DLA OBIEKTÓW UŻYTKU PUBLICZNEGO

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

środki gaśnicze wymagane dla obiektów użytku publicznego

co podmiot liryczny miał na myśli

medevacs
01.11.2015 10:40:19

Posty: 13 #2196357
Od: 2015-9-20

W teście na świadectwo (...) operatora urządzeń radiowych (...) pojawia się pytanie: Pomieszczenie radiostacji oraz warsztatu radiowego powinno być wyposażone w następujące środki ochrony ppoż. Prawidłową odpowiedzią jest "środki gaśnicze wymagane dla obiektów użytku publicznego oraz koc gaśniczy i gaśnicę do gaszenia urządzeń elektrycznych".

Jako, że czekam właśnie na moje pozwolenie radiowe to powoli kompletuje wyposażenie radiostacji. O ile zakup koca i gaśnicy nie budzą żadnych wątpliwości to jednak nie bardzo wiem czego jeszcze mi brakuje, a co może wynikać ze stwierdzenia środki gaśnicze wymagane dla obiektów użytku publicznego. Ustawa Prawo Telekomunikacyjne ani Rozporządzenie (...) w sprawie świadectw operatora (...) nic o powyższym nie mówią. Zna ktoś może podstawę prawną takiej, a nie innej odpowiedzi na to pytanie egzaminacyjne?

Electra28.03.2024 23:44:03

sp9fys
01.11.2015 11:33:11

QTH: JN99MT

Posty: 1664 #2196376
Od: 2010-11-28
To jest Twoja stacja, zainstalowana w Twoim mieszkaniu/domu czy pomieszczeniach użytku publicznego?
Ten przepis odnosi się wyłącznie do urządzeń elektrycznych w miejscach publicznych, nie dotyczy mieszkań i domów prywatnych. Takie 'sprawunki" zależą wyłącznie o Ciebie. Wg mojej wiedzy, nawet przy ubezpieczaniu mieszkań nie jest ten sprzęt wymagany.
Nb. nie słyszałem o przypadkach pożaru spowodowanego użytkowaniem radiostacji.
R.
R.

Try not. Do. Or do not. There is no try.
Yoda

medevacs
01.11.2015 12:41:32

Posty: 13 #2196423
Od: 2015-9-20
Stacja w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym (powiedzmy, że kamienica). Wiem, że ryzyko pożaru małe, zwłaszcza że mam radio QRP. Jakkolwiek małe ryzyko nie zwalnia z konieczności przestrzegania przepisów, policja w końcu wlepia mandaty za przechodzenie na czerwonym na pustej drodze (doświadczenie własne). UKE co prawda jest przyjaznym urzędem ale to się zawsze może zmienić tudzież mogą wystąpić inne okoliczności, w razie których ktoś inny niż UKE zacznie szukać dziury w całym. Pytanie z testu nie mówi, że wspomniane środki gaśnicze wymagane dla obiektów użytku publicznego są wymagane tylko w takich obiektach lecz, że są wymagane w pomieszczeniu radiostacji oraz warsztatu radiowego zatem, jak mniemam, w mieszkaniu w którym mamy radiostację również. Domyślam się że nikt tego nie sprawdza i że nie ma co przeginać z nadgorliwością ale chciałbym chociaż wiedzieć jak wygląda takie przepisowo koszerne zabezpieczenie przeciwpożarowe.

SQ6DXP
01.11.2015 12:53:57

QTH: Opole JO80XQ

Posty: 1113 #2196435
Od: 2010-10-3
Witaj,
zaopatrz się w jakąś gaśnicę proszkową i będziesz miał spełniony warunek posiadania środka gaśniczego.
U mnie od lat w pobliżu radiostacji znajduje się gaśnica proszkowa samochodowa.
Podczas kontroli przez PAR Siemanowice śl. z 29.04.1998r zwrócono uwagę na brak posiadania podstawowych środków gaśniczych i nakazano wyposażyć się.
Pożar w wyniku używania radiostacji mógłby mieć miejsce w sytuacji wadliwie zaprojektowanego urządzenia zakładając,że będziesz pracował na swoich konstrukcjach,druga możliwość to wyładowanie w instalację antenową i jak sądzę z tych przyczyn taki wymóg wprowadzono.
Paweł Opole.

01.11.2015 13:00:34

Posty: 12994 #2196438
W moim domu mam tyle gaśnic proszkowych/samochodowych ile mam kondygnacji tj 4. Jedna z nich w razie godziny W będzie gasić klamoty radiowe.

Electra28.03.2024 23:44:03

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]