Czytając ostatnio wątek o "dałem Echo" padły takie stwierdzenia:
sp5it pisze:
Czasami słyszę własne echo po skończeniu nadawania, jak sygnał po obiegnięciu kuli ziemskiej wraca z powrotem. Na SSB ciężej to usłyszeć, na CW bez problemu.
SP2SWR pisze:
Jeszcze jest LDE. Nie wyjaśnione do końca zjawisko!
Wczoraj (w niedzielę) słuchając holenderskiego WebSDR'a na 20m słyszałem i echo na SSB (na CW nie zdążyłem nagrać) i prawdopodobnie LDE. W pierwszym przypadku słyszałem np. stację DK8ZB która jest koło Monachium która jest około 500km od Holandii - sygnał prawdopodobnie rozproszony w jonosferze (bo na 20m raczej nie fala bieżąca choć kto wie) i ułamek sekundy potem echo po LP. Niektóre inne stacje też miały taki "pogłos". Nagranie DK8MZ z websdr Takie zjawisko słyszałem tylko dla kilku stacji (np. rozmowa kolegi z Kanady z kolegą z Polski - kolegę z Polski słyszałem z pogłosem), więc nie jest to efekt samego "websdr'a".
W innym przypadku słyszałem Włocha (znaku nie pamiętam) który sondując częstotliwość zawołał "buongiorno" a ponad sekundę po tym usłyszałem bardzo wyraźne jego echo
Miewałem parę razy efekt pogłosu przy 80m, gdy dzieliła mnie i rozmówcę odległość 5 km. Prawdopodobnie docierała mocna fala zarówno przyziemna jak i ta odbita (NVIS), tak to tłumaczę. Był dziwny pogłos, ale to nie echo. Również niektóre z dalszych moich łaczności na 20m miały podobnie, ale niekoniecznie to się tyczy tych najdalszych. Chyba tak jest, gdy fala dociera różnymi drogami do korespondenta, albo odbija się dodatkowo jeszcze od zorzy, zmienia kąt i zniekształca. Oczywiście echo LP/SP to osobna sprawa, a LDE jeszcze inna.
Jeszcze ciekawy jest efekt Lukemburski, czyli gdy jedna stacja przejmuje modulację drugiej, ale to się tyczy chyba bardziej fal średnich i rozgłośni w AM niż naszego SSB, a jeśli tak, to chyba ew. pasma 160m? A może nie tylko? _________________ Nic co radioamatorskie, nie jest mi obce! :-)
Te echa i pogłosy słychać na falach średnich brodkastu AM. Na Polskiej Stacji 1386kHz nie słyszę tego i na 540kHz Radio z Węgier też nie. Słucham tylko w aucie w okolicach 17:20 czasu miejscowego . Ale są stacje ,które słychać jak stacje na piąteczkach z Sadeltą _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Moim zdaniem nie sposób usłyszeć NVIS bo jest za blisko (600km to 2ms). LP to 130ms maks.
Ano właśnie i słusznie - trzeba też brać pod uwagę tę prędkość rozchodzenia się fali. Ciekawe zjawiska. _________________ Nic co radioamatorskie, nie jest mi obce! :-)
"Wrażenie echa pojawia się, gdy opóźnienie pomiędzy falą bezpośrednią a falą odbitą jest większe niż 100 ms. Przy krótszym opóźnieniu ma się do czynienia z pogłosem". Parę osób z kręgów CB powinno pamiętać takie efekty tyle, że dodawał je nadawca jeszcze przed modulatorem w nadajniku. Było to albo układ sigma/delta z rejestrem przesuwnym opóźniającym albo urządzenie mechaniczne z bodajże sprężyną pogłos dodany na mcz był znacznie wyraźniejszy niż ten z LP i miał wyższy poziom.
LDE było tajemnicą i nie wiem czy jest wyjaśnione to zjawisko do końca. Z chęcią od Was się dowiem. Za LDE - Long delayed echo, uważa się opóźnienia dłuższe niż 2,7s, czyli źródłem może być wielokrotne (jak sądzę kilkunastokrotne) odbicie od atmosfery Ziemskiej lub od Księżyca, tu przykład:
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
"Wrażenie echa pojawia się, gdy opóźnienie pomiędzy falą bezpośrednią a falą odbitą jest większe niż 100 ms. Przy krótszym opóźnieniu ma się do czynienia z pogłosem". Parę osób z kręgów CB powinno pamiętać takie efekty tyle, że dodawał je nadawca jeszcze przed modulatorem w nadajniku. Było to albo układ sigma/delta z rejestrem przesuwnym opóźniającym albo urządzenie mechaniczne z bodajże sprężyną pogłos dodany na mcz był znacznie wyraźniejszy niż ten z LP i miał wyższy poziom.
Jasne ale na krótkich mało kto to stosuje. Z raz czy dwa słyszałem u jakiś Italiańców czy Rosjan. W tym konkretnym przypadku z niedzieli jestem pewien że aż tylu gości z pogłosem nie było (raz że ta sama stacja mogła mieć pogłos a zaraz potem nie). Szkoda że nie nagrałem echa CW... _________________ Karol SQ5KVS
Gdy propagacja była lepsza wielokrotnie słyszałem echo na stacjach pracujących telegrafią w dużych kontestach. Bywało na 3.5, 7 (W nocy) i 14MHz (w nocy i w dzień). Niektóre z tych sygnałów echa nosiły dość mocne zniekształcenia - fading, przesunięcie częstotliwości oraz dość dziwne drżenie. To samo dało się zaobserwować także na sygnałach stacji broadcastingowych. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
Ciekawe skąd wspomniane zmiany częstotliwości ? Ziemia zbyt wolno się obraca aby zadziałał zauważalne efekt Dopplera... _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
pasmo 13cm, 500W mocy i antena paraboliczna 6,5m, opóźnienie będzie zawsze w okolicach 2,5s.
Co do LDE to jest taka hipoteza, że sygnał wpada przez niezjonizowaną "dziurę" w niższej warstwie jonosfery i wielokrotnie odbija się między tą niższą a wyższą warstwą - niczym w światłowodzie, może kilkukrotnie okrążyć Ziemię - a następnie ponownie wpada tą samą lub inną dziurą w niższej warstwie jonosfery i dociera ponownie do powierzchni. _________________ Robert SQ5RB
H40TT teraz idzie z echem lp/sp jak też wielu jego wołających. 14.256 up. Jakby ktoś wołał, to lepszy sygnał ma po lp. Michał _________________ You can't have too many antennas...
Dziś około 21.15 LT zacząłem słyszeć echo mojego sygnału w paśmie 80m. Czas opóźnienia wynosił około 0,2s. Echo występowało, zanikało i znów pojawiało się w okresach kilkunasto-sekundowych. Zjawisko skończyło się definitywnie po około 10 minutach. Nadawałem 100W antena dipol zamknięty "Bazooka" na wysokości 10m. Utrwaliłem to na filmie :
Fajne, ma się dowód, że antena promieniuje daleko Wczoraj wieczorem musiała być świetna propagacja na 80m, bo na sileckim SDR było słychać słabiutkie echo m.in. na sygnałach z 3565kHz. Mniej więcej w podobnym czasie. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
Gdy propagacja była lepsza wielokrotnie słyszałem echo na stacjach pracujących telegrafią w dużych kontestach. Bywało na 3.5, 7 (W nocy) i 14MHz (w nocy i w dzień). Niektóre z tych sygnałów echa nosiły dość mocne zniekształcenia - fading, przesunięcie częstotliwości oraz dość dziwne drżenie. To samo dało się zaobserwować także na sygnałach stacji broadcastingowych.
Takie drżenie sygnału (flutter) obserwuje się od stacji gdzie sygnał przechodzi przez biegun północny, szczególnie widoczne od stacji z zachodniego wybrzeża USA.