________________________________________________________ "Nie można przecież wciąż być uprzejmym i towarzyskim. Po prostu nie można nadążyć." Włóczykij, Dolina Muminków.
Zastanawiam się czy to prawidłowa odmiana przez przypadki.
W dopełniaczu. Radmoru czy Radmora ?
Sezon pomidorowy jest lepszy niż ogórkowy
SP5MGS pisze:
Też o tym pomyślałem. Organizatorzy napisali Radmoru (oficjalny tytuł.
Moje małe pomidorki...
Mianownik: (kto? co?) Radmor Dopełniacz: (kogo? czego?) Radmoru Celownik: (komu? czemu?) Radmorowi Biernik: (kogo? co?) Radmor Narzędnik: (z kim? z czym?) Radmorem Miejscownik: (o kim? o czym?) Radmorze Wołacz: (Hej!) Radmorze!
Film fajny, dzięki za podesłanie Najmniejszy trx na świecie dla służb wojskowych jest bardzo zgrabny. Ciekawe ile mA łyka na odbiorze i czy da rade bez przeróbek wbić się na nasze pasma...
_________________ Żółtą nić ściężnicy kaźń ryje rysę w twoją jaźń...
...i kiedy widzisz dno gardło ściska ta toń...
Ultra szybki elektron!!!
8-go dnia bogowie stworzyli Malcolma a niebiosa zatańczyły... 😁,
Sprawa nie jest taka prosta. Dowód eksperymentalny: Google wyszukują dwa razy więcej słów "RADMORA" niż "RADMORU". Może mieć znaczenie jaka literą zaczynamy wyraz. Wielką gdy chodzi o producenta, i wtedy "Radmoru" lub na przykład "RADMOR-u", małą gdy mówimy o konkretnym radiu, np. "nie mam radmora". Albo à, rebours... Proponuję więc nie rozgniatać pomidoru, chyba że ktoś zna konkretną uznaną regułę dla tego - nomen omen - przypadku.
Myślę, że tu działa podobna zasada jak dla uniwersytetu, urzędu, itp., ale do tego to jakiegoś Miodka trzeba...
Google faktycznie lubi formę Radmora, ale to tylko wynik poszukiwań kolekcjonerów sprzętu audio tej marki i określenie urządzenia, a nie instytucji/firmy.
Sprawa nie jest taka prosta. Dowód eksperymentalny: Google wyszukują dwa razy więcej słów "RADMORA" niż "RADMORU". Może mieć znaczenie jaka literą zaczynamy wyraz. Wielką gdy chodzi o producenta, i wtedy "Radmoru" lub na przykład "RADMOR-u", małą gdy mówimy o konkretnym radiu, np. "nie mam radmora". Albo à,, rebours... Proponuję więc nie rozgniatać pomidoru, chyba że ktoś zna konkretną uznaną regułę dla tego - nomen omen - przypadku.
SQ8F pisze:
Myślę, że tu działa podobna zasada jak dla uniwersytetu, urzędu, itp., ale do tego to jakiegoś Miodka trzeba...
Google faktycznie lubi formę Radmora, ale to tylko wynik poszukiwań kolekcjonerów sprzętu audio tej marki i określenie urządzenia, a nie instytucji/firmy.
Pozdrawiam, Paweł
Sprawa jest bardzo prosta i nie ma wyjątku przy odmianie słowa Radmor i w dopełniaczu będzie to słowo Radmoru.
Bez znaczenia czy mowa jest o nazwie firmy przedsiębiorstwa czy o sprzęcie produkowanym przez to przedsiębiorstwo mającym tą samą nazwę.
Nazwa własna w tym przypadku Radmor jest rzeczownikiem rodzaju męskiego i w dopełniaczu na końcu wyrazu używamy litery "u" a nie "a". To samo dotyczy np. słowa dwór będącego również rzeczownikiem rodzaju męskiego. Dopełniaczem będzie słowo dworu a nie dwora, bo taka forma będzie uznana za niezgodną z zasadami poprawnej polszczyzny.
Zasada ta dotyczy zarówno nazw własnych jak również innych wyrazów jeśli są rzeczownikami lub przymiotnikami rodzaju męskiego
To są zagadnienia na poziomie szkoły podstawowej i nie potrzeba tu opinii ani Pana Miodka ani innego Pana Bralczyka... A już napewno nie potrzeba tworzyć teorii spiskowych...
To, że w wynikach wyszukiwania pojawia się nieprawidłowa forma danego słowa zaindeksowana przez roboty wyszukiwarki, nie oznacza, że musimy przyjmować taką formę za pewnik. To tak samo jakby kierować się przysłowiem: "kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą"...
Nie bez kozery jako przykładu użyłem słowa dwór Język się rozwija i ewoluuje i w obecnej odmianie słowa dwór w dopełniaczu używamy słowo dworu. Istnieje jednak starodawna forma dopełniacza słowa dwór, tj. dwora (jak wiele starodawnych innych słów, które w dzisiejszych czasach są uznawane za niezgodne z obowiązującymi zasadami poprawnej polszczyzny) i obecnie slowo "dwora" jest używane jedynie w przypadku przytoczonego przysłowia. "Fora ze dworu" byłaby formą bardziej poprawną na dzisiejsze czasy ale zapewne zostało po staremu, bo np. lepiej się rymuje do słowa "fora".
RV12P2000 pisze:
Jasne malcolm! Malcolm to też nazwa własna, rzeczownik rodzaju zapewne męskiego więc: "nie ma Malcolmu"??? Nie pochodzi z Kepleru???
Nieprawda. Malcolm, to imię, rzeczownik owszem ale męskoosobowy. Odmienia się jak każdy inny rzeczownik męskoosobowy. Kepler, to nazwa własna planety a więc rzeczownik ale rodzaj męskorzeczowy i również odmienia się jak wszystkie inne rzeczowniki rodzaju męskorzeczowego. Widzisz różnicę? Znasz różnicę i wpływ tej różnicy na odmianę? Nie? No to czas na naukę... Chcąc zabłysnąć, trzeba sięgnąć do podstaw i zasad a nie klepać po próżnicy. Co się komu wydaje, co lepiej pasuje, to sobie użyje. A procim bardzio, uziwaj do woli, Twoja śpjawa...
Koniec OT.
_________________ Żółtą nić ściężnicy kaźń ryje rysę w twoją jaźń...
...i kiedy widzisz dno gardło ściska ta toń...
Ultra szybki elektron!!!
8-go dnia bogowie stworzyli Malcolma a niebiosa zatańczyły... 😁,
Rozumiem, że powiedziałeś. Hawk! Jest jednak jeszcze kilka osób na planecie męskożeńskozwierzęcej Ziemia, które oprócz Twojego szlachetnego słowa chciałyby przynajmniej wskazania jakiegoś autorytatywnego linku do uzasadnienia pisowni radmoru. Dodam, że argumentacja, jakoby tak się odmieniały wszystkie rzeczowniki rodzaju morskoradiowego mnie nie przekona. Podobnie jak ostateczny argument w rodzaju:
Jak spotkam p. Miodka w tramwaju 7 lub 17 to zapytam
Kończąc temat odmiany . Które z urządzeń z tego katalogu mieliście w użytku czy na warsztacie ? Ja wiele ...ale napiszę dopiero że stacjonarnego urządzenia za jakiś czas. _________________ "Panta rej" jak mawiał Demokles z Akwirynu .