Witam, jakoś nigdy nie wierzyłem w różnego rodzaju tabelki, porównania, zestawiania sortowane wg. jakiegoś parametru... Jak nie dotkniesz, pomacasz, posłuchasz to nie sprawdzisz, czy następca FT950 jest coś wart. Wiele słychać, że nowe 1200 to tylko nowa obudowa wraz z kolorowy TFT. Może tak jest, ale jakoś mnie naszło na zestawienie wg. mojego np. "na ucho". Różnica nie jest na zasadzie słyszeć albo nie słyszeć, ale przełączając radia różnica jest widoczna. Dzisiaj tylko nagranie SSB z 3,710 Mhz, jakoś mnie tak naszło.
Ustawienia w obu odbiornikach:
IPO - off DNR - 3 WIDTH - 1800Hz R.FIL - 15kHz NB- off ATT - off DNF - off
ANT- Delta SP7LA
W przyszłości będzie CW + to co zasugerujecie.
PS. Jeżeli film narusza kogoś prawa osobiste, to proszę mnie poinformować, zostanie usunięty.
Niestety test ten ma zasadniczy błąd - w obu radiach są ustawione bardzo różne stałe czasowe AGC: w 950 szybka, w 1200 wolna.
Ponadto sugeruję nie włączać cyfrowych efektów, jestem zwolennikiem oddzielnego ich testowania (w teście jest załączony DNR). _________________ Krzysztof SQ8IJZ (QSO-wnik), kolisz.pl TRx: IC-7410/718/E208/T70E, Ant: Fenomenalny Drut 4 (FD4), X-50. Sugeruję, aby nie stosować powiedzenia "co jest do wszystkiego, jest do niczego". Twierdzenie to jest wewnętrznie sprzeczne, gdyż jest ogólne (do wszystkiego).
Niestety test ten ma zasadniczy błąd - w obu radiach są ustawione bardzo różne stałe czasowe AGC: w 950 szybka, w 1200 wolna.
Faktycznie AGC w 950 było na Medium a w 1200 Slow Lecz w tm przypadku nie miało większego znaczenia. Na początku testów zanim uruchomiłem kamerę, AGC było w obu ma Slow W wolnym czasie otrzymasz filmik z takim samym AGC jak i bez DSP _________________
Jeśli możesz, upewnij się też, że stałe czasowe AGC mają te same wartości liczone w sekundach tzn. że w obu tych radiach pojęcie Slow oznacza tyle samo sekund.
Proponuję też ustawić bardziej neutralne pasmo filtru, nie 1800, ale np. 2500 Hz.
Jeśli nagranie jest dokonywane na dużych sygnałach, co najmniej S9, proponuję włączyć IPO (wyłączyć preampy).
Nawiasem mówiąc, na Youtube wiele filmików jest wykonanych z włączonym NB, a przecież to klasyczna degradacja dynamiki radia. Włączanie NB na zapas to duży błąd. _________________ Krzysztof SQ8IJZ (QSO-wnik), kolisz.pl TRx: IC-7410/718/E208/T70E, Ant: Fenomenalny Drut 4 (FD4), X-50. Sugeruję, aby nie stosować powiedzenia "co jest do wszystkiego, jest do niczego". Twierdzenie to jest wewnętrznie sprzeczne, gdyż jest ogólne (do wszystkiego).
Nawiasem mówiąc, na Youtube wiele filmików jest wykonanych z włączonym NB, a przecież to klasyczna degradacja dynamiki radia. Włączanie NB na zapas to duży błąd.
Miałem już kilka TRX'ów z funkcją NB i przy braku zakłóceń impulsowych nie odczuwałem żadnej różnicy w odbiorze. Dopiero jak sąsiad odpalił motorynkę z fajką na świecy bez opornika, to się różnicę odczuwało.
Z kolei w IC-7410 od pewnego poziomu NB słychać pogorszenie, a jak poruszyłem ten temat na paśmie, kilka bardzo doświadczonych krótkofalowców potwierdziło tą zasadę.
Wyjaśnienie jest proste. NB bierze informację o impulsie z szerszego pasma ustalonego przez roofing filter, im szersze to pasmo, tym skuteczniejszy NB. Działa to ok, dopóki ten impuls jest szerokopasmowy. Niestety sąsiednia silna stacja jest jakby "wąskopasmowym impulsem" i NB przerzuca swą reakcję na czysty bieżący kanał odbiornika.
Łatwo to przetestować - wystarczy się ustawić zaraz obok Warszawy 1 i kręcić poziomem NB. U mnie przy tej stacji na S9, od godz. 3-ciej poziomu NB na czysty szum wchodzi tak jakby modulacja skrośna. _________________ Krzysztof SQ8IJZ (QSO-wnik), kolisz.pl TRx: IC-7410/718/E208/T70E, Ant: Fenomenalny Drut 4 (FD4), X-50. Sugeruję, aby nie stosować powiedzenia "co jest do wszystkiego, jest do niczego". Twierdzenie to jest wewnętrznie sprzeczne, gdyż jest ogólne (do wszystkiego).
Oba TRX'y mają w tym nagraniu źle ustawioną częstotliwość o 100 Hz za wysoko i w dodatku niejednakowo. Niemniej sygnał w FTdx-1200 bardziej mi odpowiada.
Rzeczywiście jest różnica na korzyść FTdx-1200. Nadal jednak wydaje mi się, że w 950 AGC jest szybsze. Wystarczy spojrzeć na dynamikę ruchów S-metra, który w superheterodynach zawsze opiera się na AGC. _________________ Krzysztof SQ8IJZ (QSO-wnik), kolisz.pl TRx: IC-7410/718/E208/T70E, Ant: Fenomenalny Drut 4 (FD4), X-50. Sugeruję, aby nie stosować powiedzenia "co jest do wszystkiego, jest do niczego". Twierdzenie to jest wewnętrznie sprzeczne, gdyż jest ogólne (do wszystkiego).