Fajna sprawa we Wrocławiu. Nasz amatorski APRS już mocno odstaje od tych nowoczesnych systemów. POza tym jesli chodzi o Wrocław to nawet WOPR przechodzi już na cyfrowy system DMR. Jak bedzie taka tendencja to w analogu pozostanie tylko część korporacji taksówkowych i radioamatorzy. A tak przy okazji we Wrocławiu powstaje kolejny przemiennik cyfrowy DSTAR.
Jak jesteście zainteresowaniu mogę zapodać screeny z programu który zarzadza systemem w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Opolu.
W Opolu system został wdrożony w Grudniu ubiegłego roku. Na wyposażeniu pojazdów są Motorole DM46XX. Do przesyłania danych,statusów itp wykorzystuje się niezależny system w oparciu o jednego z operatorów gsm. Z racji,że blisko współpracuję z opolskim Pogotowiem Ratunkowym miałem okazję przyjrzeć się temu. _________________ Paweł Opole.
To co widać na tym filmie to MOTOTRBO , zwane potocznie "Mototurbo". działa w oparciu o cyfrowy przemiennik.Przekazy sa szyfrowane i nie do podsłuchania bez znajomośći algorytmu. Swego czasu miałem możność zapoznać się z tym systemem. Fajna sprawa! _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
To co widać na tym filmie to MOTOTRBO , zwane potocznie "Mototurbo". działa w oparciu o cyfrowy przemiennik.Przekazy sa szyfrowane i nie do podsłuchania bez znajomośći algorytmu. Swego czasu miałem możność zapoznać się z tym systemem. Fajna sprawa!
O ile pamięć mnie nie myli wówczas jechałeś przez Opole i pracowałeś z urządzenia ręcznego z wnętrza pojazdu,rozmawialiśmy na SR6O. Wspominałeś właśnie o szkoleniu i zapoznaniu się z tymi urządzeniami. _________________ Paweł Opole.
Jasne! Witaj Paweł! To byłeś Ty. Teraz sobie przypominam. Owszem system nawet super ale drogi jak nie wiem co. Jednak warto zeby to powstało bo wtedy istnieje szansa że jeszcze pasma radiowe sie uwolnią. Hipotetycznie oczywiśćie. Bo jeden taki przemiennik moze pomieścić wszystkie służby w danym mieście i przy małym ruchu nawet sobie nie będą przeszkadzać. Ale to jest raczej nie bardzo możliwe bo moze nastąpić awaria przemiennika i wszystko dostanie w łeb. dlatego jeszcze troche popracują każda służba na swoim.O ile wdrożą to po kolei. Ale jak mniemam dadzą radę. System jest naprawdę fajny. _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Tak, to jest Mototrbo, jest niesamowicie silnie lobbowane w niektórych służbach. Dsd bez problemu ich dekoduje, także z brakiem podsłuchu nie jest tak różowo, wystarczy odpowiednio wyprowadzić sygnał i podać do komputera. Po założeniu łaty dekoduje także transmisje szyfrowane. Mototrbo nie gwarantuje bezpieczeństwa transmisji, są także dostępne narzędzia do spoofingu. Prezentację w tym zakresie pokazano na jednej z konferencji Black Hat w Ceasars Palace, w Las Vegas. Jest to zamknięty system, wrażliwy na problemy typowe dla monolitycznych konstrukcji własnościowych jednej firmy. Dlatego też był, jest i będzie bardzo drogi. edit - zastanawia mnie tak silny lobbing, przecież na rynku jest jeszcze NXDN. Są wdrożenia w Polsce i system ten potrafi całkiem nieźle sobie radzić. Wdrożenie przy istniejącej sieci FM przeprowadza się bardzo prosto, pan Piasecki z Icom Polska mi to pokazywał w praktyce. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
Miała być TETRA na EURO 2012, a teraz widać, że "każdy sobie rzepkę skrobie" na własnym podwórku. Czy ten nowy system to wyłącznie cyfrowy czy mieszany (+FM)? Rozumiem, że pracuje w tym samych paśmie co i analogowy? pozdrawiam, Pasweł SP7XFT
@ SP7xft to jest system cyfrowy i przewidziany jako tylko taki. Jednak radiotelefony mogą w określonym przypadku być przestawione na analog. Całośćią dyryguje specjalny radioserwer, czyli komputer zarządzający. Łączność odbywa sie poprzez przemiennik rzadziej bezpośrednio. Jesli firma jest umieszczona wkilku miastach lub innych lokalizacjach radiotelefon może sie połącyć za pomocą bramki IP z dowolnym radiem w sieci. Podobnie jak w naszym Echolinku. _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Z informacji znalezionych w internecie widać, że szyfrowanie w Mototrbo pracuje na 54-bitowych kluczach, co wynika z panicznej chęci podsłuchania wszystkiego przez Amerykanów. W praktyce sprowadza się do do tego, że nie jest to żadne zabezpieczenie. Dysponując bardzo szybkim komputerem można przeszukać wszystkie możliwe kombinacje w dość rozsądnym czasie.... _________________ Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
(...)Po założeniu łaty dekoduje także transmisje szyfrowane. Mototrbo nie gwarantuje bezpieczeństwa transmisji, są także dostępne narzędzia do spoofingu. Prezentację w tym zakresie pokazano na jednej z konferencji Black Hat w Ceasars Palace, w Las Vegas.(...)
Marcin, możesz coś więcej na temat tej łaty? Jak wiadomo, u mnie na wsi oddziały Sprzątaczek Miejskich wyposażyły się w DMRa, jednak nie za bardzo wiem, jak z tym szyfrowaniem, a nie spotkałem się nigdzie z łatą, by przejść przez to... Za analogu było przynajmniej zabawnie... Nie bądź wiśnia, podziel się wiedzą Jakieś linki, cokolwiek, co naprowadzi i pomoże. Dzięki!
^ _________________ Es Kvé Devět Josef Tomáš Ivan MHz! - nie mhz Wredny syn Rumcajsa. Bo łączność musi być pewna!
Nie bądź wiśnia, podziel się wiedzą Jakieś linki, cokolwiek, co naprowadzi i pomoże. Dzięki!
^
Nic nie pomoże. Można sobie tylko pogadać o tym teoretycznie. O ilości bitów o rozwinięciach skrótów itd. _________________ "Panta rej" jak mawiał Demokles z Akwirynu .
Byłem na kilku takich pokazach mniej szumnych może - tam się nic na tacy nie podaje - ino kolorowe obrazki z rzutnika. Ale może .... _________________ "Panta rej" jak mawiał Demokles z Akwirynu .
To jest tak: - gościu pokazał binarki dsd spatchowane po to, by wystawić zdekodowane z audio dane do demona, który robił dekodowanie nagranych z powietrza próbek i wysyłał z powrotem do zmodyfikowanego dsd. - gościu pokazał skonfigurowane Mototrbo z tym właśnie kluczem, skąd pochodziły nagrania. Ze względu na przepisy stanu Nevada, nie mógł nadawać. - nagrania były dekodowane praktycznie w czasie rzeczywistym. Klucze w tym rozwiązaniu są statyczne. ale to nie wszystko. Nie chciałem głośno pisać. Ten klucz ma 54 bity, z tym, że efektywna długość klucza jest krótsza. System NIE jest bezpieczny i NIE będzie. Moim zdaniem przeciw amatorskim podsłuchiwaczom być może starczy, ale złamanie jednego klucza rozkłada cały system. Jest dodatkowa słabość używanego tam algorytmu, która niesamowicie ułatwia łamanie brute force, niestety nie opublikowali szczegółów kryptograficznych.
Prezentacja powerpointowa, niestety ani kodu ani nawet binarek nie dostałem do ręki, a szkoda. Podczas kuluarowych spotkań na RSA widziałem film pokazujący to, co gościu na BlackHacie pokazywał z laptopa. Jestem przekonany, że na rosyjskich serwerach znajdzie się odpowiednia wersja, tylko trzeba będzie jej poszukać. Co do spoofingu - na prezentacji nie mógł tego pokazać na żywo, ale odtworzył film, na którym widać było wyświetlane różne grupy i urządzenia - wszystko nadawane z nadajnika SDR.
edit Rosyjscy specjaliści rok temu przyglądali się bardzo uważnie zabezpieczeniom niektórych sieci trunkingowych, podczas konferencji RSA rozmawiałem z jednym z nich i wnioski były bardzo budujące dla podsłuchiwaczy, pardon, specyficznych nasłuchowców SDR + osmocom daje sobie radę z większością badanych sieci Tetra w Europie i USA, w tym z niektórymi sieciami rządowymi (co w ogóle nie powinno mieć miejsca!) _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin