HOME » INNE » PO BURZENINIE 2011

dziwnyAKI
04.10.2011 00:28:21

Od: 2011-4-5
Trochę upłynęło już czasu od zakończenia tegorocznej edycji słynnych już Warsztatów w Burzeninie.
Spodziewałem się jakiejś małej (albo i większej) lawiny publikacji konkretnych opracowań i jak na razie
niewiele "przeciekło" do netu poza fotkami uczestników.
Szkoda, że strony internetowe organizatorów tych Warsztatów jak na razie świecą pustką.
Nie każdy z nas miał możliwość dojechania w to miejsce i w tym czasie.
Zapewne temat przewodni tegorocznych Warsztatów jest bardzo wdzięcznym poletkiem do eksperymentów,
więc nawet i "okrojona" dokumentacja prezentowanych tam rozwiązań będzie bardzo oczekiwaną informacją
dla niezaawansowanych eksperymentatorów spośród nas.

Electra29.03.2024 06:50:38

sq5abg
04.10.2011 08:09:58

Od: 2011-9-20
    guzik pisze:

niewiele "przeciekło" do netu poza fotkami uczestników.
    Nie każdy z nas miał możliwość dojechania w to miejsce i w tym czasie.
    dla niezaawansowanych eksperymentatorów spośród nas.

1. Reminiscencje po V. Warsztatach QRP
W dniach 10 - 11 września w Zarzeczu koło Burzenina (woj. łódzkie), w ośrodku wypoczynkowym „Sportowa Osada”, miały miejsce V Warsztaty QRP.
W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób, w tym kilku gości z zagranicy.
Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Nie ma QRP bez dobrej anteny”.
Uroczyste otwarcie spotkania przez Grupę Organizacyjną Warsztatów QRP nastąpiło w sobotę po śniadaniu.
Oprócz dużej sali, w której odbyło się otwarcie, a następnie wystawa oraz giełda, do dyspozycji były jeszcze dwa pomieszczenia, umownie nazwane: "Montownia" i "Wykłady".
Pod kierunkiem Rafała SQ4AVS były składane i uruchamiane odbiorniki SDR - AVT2934/1.
Na wystawie konstrukcji „home made” każdy mógł wystawić swój własnoręcznie zmontowany sprzęt i zaprezentować jego działanie. Były demonstrowane różne rozwiązania, począwszy od najprostszych mini transceiverów jednopasmowych, a skończywszy na wielopasmowych transceiverach typu Piligrim.
Na parkingu ustawiła się firma KAZ-BIS, prowadząca sprzedaż sprzętu demobilowego i można było dokonać różnorakich zakupów (maszty antenowe, odbiorniki, nadajniki, lampy, przełączniki w.cz., skrzynie...).
Na jednym z wykładów Marcin SP5JNW podzielił się swoją wiedzą dotyczącą budowy anten, zaś koledzy z Grupy HomeMade (Zdzisław SP4HKQ, Józef SP9HVW) omówili część odbiorczą transceivera Husar oraz konstrukcję transceivera PIC-a-STAR.
Z kolei Jurek SP7HJM na przykładzie swoich konstrukcji (TRX Kajman) przekazał swoje spostrzeżenia dotyczące montażu układów nadawczo-odbiorczych.
Podczas spotkania odbył się finał konkursu PUK (Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie) zorganizowanego przez redakcję miesięczników Świat Radio i Elektronika Praktyczna przy współudziale Grupy SP - QRP.
Oto wyniki konkursu PUK 2011 (w nawiasie nagroda)
A - urządzenia odbiorcze, nadawcze, nadawczo-odbiorcze:
wyróżnienie: Ryszard SP6IFN - odbiornik dla nasłuchowca na 80m (zestaw książek + rdzenie ferrytowe)
B - urz. pomiarowe, bloki, funkcjonalne, urz. pomocnicze:
1. Leszek SP6FRE - analizator NA01 (przystawka oscyloskopowa PenScopeDAQ + książka)
2. Piotr SQ7NND - sterownik nadajnika ARDF (radiotelefon FM/2 m Alfa)
3. Ryszard SQ9MDD - DTMF controler (radiotelefon CB Lafayette Venus)
3. Jerzy SQ7HJM - Analogowy analizator antenowy z generatorem sygnałowym HF (zestaw Powerline + skrzynka ATL jako nagroda publiczności)
C - anteny i urządzenia antenowe:
1. Waldemar 3Z6AEF - automatyczny tuner antenowy QRP (zestaw AVT do programowania kontrolerów + książka)
2. Łukasz SQ6RGK - trzypasmowa antena QRP (antena 2 m SP9VPA + książka)
Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cyfrowe prenumeraty AVT (Świat Radio i Elektronika Praktyczna).
Po kolacji było zorganizowane ognisko „Małej Mocy” z niespodziankami i konkursami. Liderem wieczoru artystycznego QRP był Bolek SP4JFR, który przy ognisku umilał spotkanie grając na akordeonie (pomagała mu Irena SP7QL).
Dobra pogoda sprzyjała spotkaniom i rozmowom w mniejszych kołach zainteresowań, podczas spacerów i na ławeczkach.
W niedzielę rano odbyły się prezentacje i pomiary anten. Na specjalnym pokazie można było zaobserwować, że odpowiednio przygotowaną antenę o wysokości 20 m jest w stanie podnieść i postawić jedna osoba, nawet kobieta w stroju wyjściowym.
Warsztaty QRP to miejsce, gdzie można praktycznie dojrzeć istotę naszej pasji, jaką jest radio.
Urządzenia radiowe, fabryczne i skonstruowane samodzielnie, anteny, kable i dopasowania, a także testy, pomiary i porównania sprzętu - wszystko to można było zobaczyć oraz dotknąć.
Było to spotkanie bardzo owocne i ze wszech miar potrzebne.
V Warsztaty QRP oprócz swojej podstawowej, edukacyjnej i rozrywkowej funkcji, spełniło również bardzo ważną rolę w zakresie integracji naszego krótkofalarskiego środowiska. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni ze spotkania (podkreślali dobrą organizację i sponsoring), żegnali się słowami „Do zobaczenia za rok”.
Szczersza relacja z V Warsztatów QRP będzie zamieszczona w ŚR11/2011.
Andrzej SP5AHT

sq7ovv
04.10.2011 09:12:31

QTH: JO91LO

Od: 2010-9-22
Moje po-Burzeninowe reminiscencje w postaci skrzynki antenowej są TUTAJ NA FORUM. W trakcie przygotowania jest opis dipola 3-pasmowego konstrukcji M0PLK w moim wykonaniu. Antena ta była w Burzeninie i nie tylko. Czekam na opis wrażeń kolegów, którzy ją używali. Publikacja będzie.

Poza mną... Należy odwiedzić stronę SQ7HJM, żeby poczytać o jego konstrukcjach (w tym tej pokazanej w Burzeninie) lub forum sp-hm, żeby poczytać o analizatorze NA01, czy Pilligrimie.

Jest i to sporo, choć w różnych miejscach.

Pozdrówka
Kuba

SP3SWJ
04.10.2011 15:27:56