NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » ZASTĄPIENIE REGULATORÓW LINIOWYCH PRZETWORNICĄ STEP DOWN

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Zastąpienie regulatorów liniowych przetwornicą step down

Jak zrobić, by nie śmieciły
  
SP5XMI
18.12.2021 21:53:50
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3445 #7897087
Od: 2012-12-16


Ilość edycji wpisu: 1
Od pewnego czasu interesuję się możliwością zastąpienia popularnych regulatorów liniowych w stylu 7805 przez nowoczesne impulsowe przetwornice step down. O ile większe moduły, na przykład oparte o XL4015 w lepszym wykonaniu są dobrze zaprojektowane i nie generują śmieci, o tyle malutkie, tańsze, są pod tym względem o wiele gorsze.
Jednym z najwygodniejszych i na pozór całkiem fajnych kandydatów był taki oto moduł HW-613 (działa on na MP2315, link do datasheetu jest tutaj).
Obrazek
Obrazek
Wystarczy przeciąć jedną ścieżkę i zalutować pole na 5V i mamy wysokosprawny odpowiednik 7805.
Najpierw sprawdziłem czy nie ma overshootów podczas startu - nie ma:

Napięcie trzyma ładnie (4.9V bez obciążenia, 4.85V przy 0,5A).

Jest jednak pewien problem - 60mV składowej zmiennej około 500kHz na wyjściu:

W pewnych warunkach bywa i więcej.

Dołozenie kondensatora tylko częściowo rozwiązuje problem, bo przy 0,5A obciążenia składowa zmienna na wyjściu wygląda tak:


Dopiero nawinięcie kilkunastu zwojów na rdzeniu o dużej przenikalności i założeniu kondensatorów 100nF + 470µF za nim daje oczekiwany efekt:


Niestety to samo trzeba zrobić od strony zasilania, bo inaczej smieci będą wchodzić od strony zasilania:


I co gorsza dołożenie kondensatora na wyjściu powoduje wzrost tych zniekształceń (co mnie akurat nie dziwi) - tutaj jest około 300mV pik-pik.

Moduł wydaje się zaprojektowany tak sobie, bo podłączenie zgodnie z opisem powoduje wrzutki impulsów po masie...

A zatem mała wskazówka - jeśli szukacie modułu, który zastąpi 7805, koniecznie szukajcie takiego, który pracuje z częstotliwością kluczowania ponad 1MHz - będzie prościej odfiltrować. Dodatkowo taką przetwornicę trzeba zaekranować i doposażyć w kondensatory i dławiki, zarówno na wejściu, jak i na wyjściu.

Modernizacja mojego g90 musi jeszcze poczekać, bo na razie nie znalazłem jeszcze modułu step down, który by się do tego nadawał.

Czy ktoś z Was ma pomysły na podobne modernizacje? Bo informacja od YO3HJV, że TRX nie śmieci po wymianie LDO na SMPS nie bardzo mnie przekonuje, szukam modułu, który będzie dobrze odkłócony już na etapie projektowania.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
Electra18.12.2024 03:04:27
poziom 5

oczka
  
SP6FPH
19.12.2021 10:25:09
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 780 #7897150
Od: 2012-3-15


Ilość edycji wpisu: 6
Witam


W moim wzmacniaczu zastosowalem dwie przetwornive Vicor dc/dc z 50V na 28V i 28V na 12V .
Cieszyłem sie bardzo , az do momentu przejscia na 160m.
Porazka.

Bede obserwowal wpisy moze znajde lekarstwo na moj bol.


Kupiłem nowa przetwornice, innego producenta .Wstawie ja do nowego pa.Jeszcze nie wiem , czy przypadkiem sytuacja sie nie powtorzy.Jezeli zda egzamin ,to podam dokładna informacje dotyczaca zastosowanej przetwornicy dc/dc step down.Mam tez jedna step up , ktorej jeszcze nie wykorzystywałem.


Nie modernizowałem i nie mam recepty jak pozbyc sie prazkow .Z checia skorzystam z rad kolegow.Bede stałym czytelnikiem tego postu.

Chetnie slorzystam z rady .Jakie radzicie zastosowac.A moze dac sobie spokoj , z takim pomysłem na uzyskanie nizszych napiec.

Jozek



  
SP5XMI
19.12.2021 13:49:32
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3445 #7897206
Od: 2012-12-16


Ilość edycji wpisu: 5
Najpierw podam ciąg dalszy, potem pomysł na zmniejszenie Twoich, Józku, zakłóceń.
I jest tak - najbliżej prostego podstawienia zamiast 7805 był wspomniany wyżej modulik. I rzeczywiście, do cyfrówki, gdzie nie ma obwodów analogowych, taki układ daje radę.

Niestety zakłócenia są zbyt duże:


Pewną poprawę przynosiło odkłócanie poprzez dołożenie cewki 47mH oraz kondensatora 100µF + 100nF od strony zasilania. Prążek spadł do S2 ale nadal był widoczny. Co ciekawe - przesuwał się, gdy doprowadziłem jakikolwiek sygnał i mikroprocesor pobierał więcej prądu. Jego częstotliwość zależała także od nastaw czułości wodospadu.

Tutaj mała uwaga - Xiegu g90 jest dość skomplikowanym transceiverem, posiada dwa główne stabilizatory 9V i 5V ale dodatkowo używa niższych napięć do układów cyfrowych i analogowych równocześnie. Główny zasilacz wygląda tak:

Schemat ze strony YO3HJV.
Zatem występuje tutaj taki potok - z napięcia zasilania redukujemy do 9V na liniowym LMku, a potem 7805 do 5V, dodatkowo na płycie z elektroniką nadawczo/odbiorczą (górna) są trzy dodatkowe stabilizatory 3.3V zasilane z szyny 5V.

Żeby sie pozbyć efektu kaskadowego najkorzystniej byłoby przekonstruować zasilacz tak, by dostarczał 9V oraz 5V z dwóch przetwornic gonionych od razu z 12V zasilania (wszak przetwornice impulsowe są właśnie pod tym kątem projektowane). Dodatkowo być może warto byłoby podstawić napięcie 3.3V zamiast tego z liniowych stabilizatorów, który pobiera najwięcej napięcia.
Co można uzyskać?
Przez podstawienie eksperymentalne dwóch przetwornic 9V i 5V zamiast regulatorów liniowych udało mi się ograniczyć prąd pobierany prawie o połowę - z 590mA do 310mA i z pomiarów wynika, że da się urwać następne 80-120mA poprzez podstawienie przetwornic do napięcia 3.3V. Niestety przetwornice, którymi dysponowałem, nie nadawały się do tego celu bez specjalnie zrobionego odkłócania. Nie zamierzam jednak się poddawać, planuję zabudowanie przetwornic w ekranowanych obudowach zawierających układy odkłócające, dodatkowo tę na 3.3V do cyfrówki wstawić zaekranowaną na płytę główną.

Bardzo popularny mikromoduł na MP2307 należy skreślić z racji na spory pobór prądu w stanie spoczynku, a także taką sobie stabilizację napięcia. Tutaj jest test taniego modułu MINI360, który także testowałem. Nie warto używać bez przeróbki polegającej na dołożeniu rezystorów, które ułatwią ustawienie napięcia, dodatkowo sam moduł jest oględnie mówiąc kiepski.
To jest ten modulik:



Sprawa zakłóceń PA, o których wspomniał SP6FPH:
    SP6FPH pisze:

    Witam


    W moim wzmacniaczu zastosowalem dwie przetwornive Vicor dc/dc z 50V na 28V i 28V na 12V .
    Cieszyłem sie bardzo , az do momentu przejscia na 160m.
    Porazka.

    Bede obserwowal wpisy moze znajde lekarstwo na moj bol.


Być może obecne przetwornice wystarczy wyposażyć w filtry i zaekranować. Dobre ekranowanie razem z filtrami LC przynosi pozytywne rezultaty.

Moje doświadczenia (przetestowałem kilkanaście różnych modułów przy różnych okazjach) pokazują, że bardzo dobrze sprawdzały się moduły na XL4015E1 oraz XL4005 po doposażeniu w filtry PI - cewka 10µH szeregowo, dwa kondensatory po 470µF każdy do masy, równolegle do nich 220nF. Oba układy pracują na stosunkowo niskiej częstotliwości przełączania.

Tutaj będą jednak problemy w Twoim przypadku, gdyż masz dostępne napięcie 50V a to jest za dużo dla wielu popularnych scalaków (z wyjątkiem konstrukcji takich jak XL7015, która przyjmie do 100V, ale tu z kolei prąd wyjściowy jest bardzo mały). Także pierwszą przetwornicę na pewno bym zostawił, ale ofiltrował i zaekranował. Druga z kolei to już standardowy zakres napięć, z którym radzą sobie wszystkie układy, które tu wymieniam.

Popularny kiedyś układ MC34063 skreśliłem już dawno, z racji na sygnał wyjściowy:
.
Tej starej Motoroli nie warto do niczego już używać.

Układy na scalakach XLSEMI (XL4005, XL4015E1) wystarczyło doposażyć w kondensatory o większej pojemności (fabrycznie było 220 lub 470µF, ja dokładałem 1000µF oraz 220nF równolegle, oryginalne kondensatory wymieniałem na takie o niskim ESR), dorzucić kilka zwojów na ferrycie na wejściu i wyjściu, na zaciskach dodatkowo 220µF do masy, a następnie zaekranować całość. Te przetwornice przy większym prądzie (tak od 2A w górę) zaczynają się grzać, przy czym grzeje się także cewka, także najlepiej sprawdzał się ekran z cienkiej siatki.

Uwaga w sprawie kondensatorów - datasheet od LM2596 (też rozważałem ten popularny układ) pokazuje, że kondensatory na wejściu i wyjściu muszą być low ESR lub tantalowe i do tego muszą przepuszczać naprawdę spore prądy. Dodatkowo polecają użycie filtru z cewką 3µH oraz kondensatorem 180µF o bardzo niskim ESR, całość wlutowana przy bardzo krótkich połączeniach. Jestem przekonany, że któryś z podobnych układów po odpowiednim zaekranowaniu da radę. Obejrzyj datasheet od LM2596, a szczególnie rozdział 9.2 (strona 23) oraz 9.1.6 (strona 21). Tanie moduły z Allegro da się w ten sposób znacząco poprawić. Niestety do g90 nie bardzo mogę taki moduł wpasować, gdyż jest po prostu zbyt duży.

Dodam jeszcze, że wśród przetwornic projektowanych jako zamiennik 78xx żadna z nich nie spełnia wymagań EN 55032 Conducted Emissions Class B, każda konstrukcja wymaga filtru od strony zasilania. Najuczciwsza jest tu firma Tracopower, która to wprost pisze w nocie aplikacyjnej do swoich modułów TSR-1 i TSR0.5, Nota aplikacyjna do TSR0.5 jest tu, z kolei zalecenia w sprawie filtrowania zakłóceń są tutaj, polecam lekturę obu dokumentów.
Firma Murata (OKI) również ma podobne produkty notka jest tu. Wszędzie widać szum i zakłócenia na poziomie 40mV pik-pik. Ale mało kto podaje śmieci, które te przetwornice wywalają w stronę zasilania, a tam jest ich najwięcej. Także - sprawa jest rozwojowa ale o wiele trudniejsza, niż myślałem. Ordynarne wsadzenie kondensatora na pewno nie wystarczy. Żaden z gotowych modułów nie spełnił wymagań, nawet jeśli były to moduły tak renomowanych firm jak Murata czy Traco Power. Pod względem śmieci wchodzących po zasilaniu są równoważne chińskim przetwornicom za 20zł sztuka.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
SO8FM
19.12.2021 16:02:06
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: Rzeszów

Posty: 288 #7897264
Od: 2015-7-30
Moje doświadczenia z tymi modulikami są również nienajlepsze. Opisywane jako 3A, natomiast przy 2A już przysiada napięcie. Powiedzmy do 1 A jakoś to tam działa. Kluczowa jest tutaj indukcyjność i kondensatory, po wymianie na markowe sytuacja się poprawia. Do prądu znamionowego udało się jednak dobić dopiero po wymianie samego scalaka (ten sam "napis", tylko kupione u normalnego dystrybutora). Kupowanie modułu, żeby go praktycznie od nowa zrobić nie ma jednak sensu.

Co do sprzętu radiowego, to z bardzo dobrym skutkiem zamieniłem 7805 na przetwornicę Traco TSR1-2450 w transceiverze mcHF. Tylko to już nie jest dwa dolary za pięć, tylko ponad 30 zł za sztukę.

Pozdrawiam,
Paweł
  
SP5XMI
19.12.2021 16:09:33
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3445 #7897267
Od: 2012-12-16


Ilość edycji wpisu: 2
    SQ8F pisze:


    Co do sprzętu radiowego, to z bardzo dobrym skutkiem zamieniłem 7805 na przetwornicę Traco TSR1-2450 w transceiverze mcHF. Tylko to już nie jest dwa dolary za pięć, tylko ponad 30 zł za sztukę.

    Pozdrawiam,
    Paweł

To tak jest, choć zależy od samego urządzenia. Traco TSR1 też testowałem, po zasilaniu wchodzi tak samo, jak omawiane wyżej mikromoduliki. No, może minimalnie mniej. Sama firma jest uczciwa i wprost pisze o tym problemie, zalecając konkretny układ filtru, jako JEDYNA z tej listy podaje potrzebę wstawienia filtru po stronie zasilania modułu, a nie tylko na wyjściu (a to piszą w notach aplikacyjnych do XL i ST). Także mcHF najprawdopodobniej ma inaczej zrobione zasilanie, w G90 napięcie 5V musi być czyste, bo z niego potem jest uzyskiwane 3V3 do części innej elektroniki. Podobny problem jest także w FT817, tam też musi być stabilizator liniowy. Wstawienie tam SMPSa daje jeszcze gorsze efekty niż w g90.
Testowałem także przetwornice Pololu D24V50F5 (150zł!) oraz S9V11F5 (120zł), to samo. Tu się chyba nie obędzie bez czegoś robionego pod konkretne zastosowanie lub też zabudowanie śmiecącego modułu razem z układem filtrującym i ekranującym.

Różnic między scalakami XLSemi z normalnej dystrybucji a obecnymi w samych modułach nie zauważyłem, natomiast masz rację, że wielką różnicę dawała wymiana kondensatorów na low ESR oraz dołożenie pojemności zgodnie z notami aplikacyjnymi. Bez tego zakłócenia osiągały 100mV pik pik.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
SQ5KVS
20.12.2021 18:34:11
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa/Gocław

Posty: 2339 #7897694
Od: 2011-9-28


Ilość edycji wpisu: 2
Co mówi porównanie zastosowanej w modułach indukcyjności względem zaleceń w nocie aplikacyjnej? Podejrzewam że z powodu "taniości" nie tylko kondensatory są używane najmniejsze z potrzebnych ale również indukcyjności są dobierane według niższego poboru prądu.
W modulikach typu Mini360 częstym zjawiskiem jest badziewny potencjometr który szumi i powoduje że ustawione napięcie jest mocno niedetrministyczne wesoły
Edit:
W nocie katalogowej układu MP2307 jest A good rule for determining inductance is to allow the peak-to-peak ripple current to be approximately 30% of the maximum switch current limit. podczas kiedy
w wielu publikacjach o porządnych przetwornicach jest 10%.
_________________
Karol SQ5KVS
  
sq6ade
20.12.2021 20:19:05
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15179 #7897736
Od: 2008-3-21


Ilość edycji wpisu: 1
Obok tematu. MT3608 moduliki step-up z alledroga.
Kupuje kolejne i przed podłączeniem zasilania ustawiam PR wieloobrotowy na pewną wartość bo inaczej uszkadza się sacalaczek 6pin. Idzie na zwarcie. Ktoś się z tym problemem spotkał.???
_________________
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

Obrazek
  
sp6ryd
20.12.2021 23:48:55
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław

Posty: 3872 #7897802
Od: 2012-1-22
Na biegu jałowym (bez obciążenia) ustawiam potrzebne napięcie i jeszcze mi nie padły, niestety robię to zawsze przed wlutowaniem w układ. Padają jak muchy od odwrotnej polaryzacji na wejściu. No i w każdej partii 1-2% jest padnięte po wyjęciu z woreczka smutny Chętnie bym zastąpił jakimś sprawdzonym układem dostępnym w EU do zalutowania na własnej płytce - możecie coś polecić (boost z lipo do 5V, no 6,5V bo za tym daje i tak LM'a, prąd jakieś 300mA w szczytach).

sorry za offtop ale może warto rozważyć też opcję by za stepdown dodać liniowy low drop również w zastosowaniach radiowych.
przetwornica dla sprawności a lowdrop dla jego PSRR
  
SP5XMI
21.12.2021 10:54:30
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3445 #7897887
Od: 2012-12-16
    sq6ade pisze:

    Obok tematu. MT3608 moduliki step-up z alledroga.
    Kupuje kolejne i przed podłączeniem zasilania ustawiam PR wieloobrotowy na pewną wartość bo inaczej uszkadza się sacalaczek 6pin. Idzie na zwarcie. Ktoś się z tym problemem spotkał.???

Uwaliłem tak kilka modułów, wydaje mi się, że te moduły mają błąd konstrukcyjny: utrata kontaktu slizgacza powoduje ucięcie pętli sprzężenia zwrotnego (a wtedy napięcie idzie w górę do upalenia mosfeta włącznie). Robiłem tak samo, później miałem już dobraną parę rezystorów wlutowywaną w miejsce PRka. Co się nakląłem to moje.

Moim zdaniem SMPS w TRX to nie tylko kwestia tętnień i zakłóceń wchodzących na wyjściu od samej przetwornicy. Tutaj 40mV pikpik da się stosunkowo prosto odfiltrować. O wiele gorsze są szpile wpuszczane przez te przetwornice w stronę zasilania, a także przez silne pole magnetyczne niezamkniętej cewki. Jeśli producent wprost pisze, że ścieżka z sygnałem sprzężenia zwrotnego musi być poza strefą oddziaływania magnetycznego cewki, to znaczy, że problemy są znane. Fakt, rdzenie toroidalne trochę przy tym pomagają, ale w małych przetwornicach toroidów nie stosuje się. Także - ekranowanie po raz kolejny.
Nie wiem czy wstawienie zestawu SMPS + LDO pomoże z racji na wchodzenie zakłóceń innymi drogami, niż tylko wyjście. Będę jeszcze próbował solidnego filtrowania i ekranowania - zrobiłem już powerpack z przetwornicą stepdown, który ma tętnienia rzędu pojedynczych miliwoltów i nic nie śmieci, także tutaj też powinno się kiedyś udać.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
RV12P2000
21.12.2021 11:22:33
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 887 #7897898
Od: 2019-5-24
    sq6ade pisze:

    Idzie na zwarcie. Ktoś się z tym problemem spotkał.???

Z mojego doświadczenia chip nie toleruje nastawienia niższej wartości napięcia wymaganego na wyjściu, niż napięcie zasilające. Zapewne wtedy załącza tranzystor, który ulega zwarciu. Trzeba albo ustawić odpowiednio potencjometr przed załączeniem, albo dobrać dzielnik i zakres regulacji do danego napięcia wejściowego. Dodatkowo kręcąc marnym potencjometrem można spowodować odłączenie ślizgacza i nieokreślony stan na wejściu zwrotnym, co także może uszkodzić. Generalnie scalak nie jest dopracowany, a w danych ani słowa, ze trzeba na to uważać.
  
sq6ade
21.12.2021 20:53:26
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15179 #7898122
Od: 2008-3-21
Tylko dlaczego dowiaduję się tego po kilku uszkodzonych modułach i w drodze eksperymentu. Acha - nie chciało mi się czytać pdf czipa bo sądziłem że moduł Andrutino jest opisany i bezpieczny wesoły

Dobrze że jest tani .
_________________
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

Obrazek
  
Electra18.12.2024 03:04:27
poziom 5

oczka
  
sp6vgx
21.12.2021 23:01:38
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO02NG

Posty: 406 #7898183
Od: 2012-10-18
    sq6ade pisze:


    Dobrze że jest tani .


W zasadzie jaka cena taka jakość.

Osobiście często używam przetwornic w zasilaniu. Głównie układy Lineara, a w połączeniu z niektórymi LDO można uzyskać bardzo dobrej jakości zasilanie do bloków analogowych itp.

Scalaki może nie najtańsze, ale sumarycznie wychodzi i tak dobry stosunek ceny do jakości oraz szybkość wdrożenia (dostęp do referencyjnych layoutów PCB itp.)




_________________
Tomek - SP6VGX (SWL: SP-0316-JG)
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
http://www.sp6vgx.pl/
  
sq6ade
21.12.2021 23:28:06
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15179 #7898206
Od: 2008-3-21
    sp6vgx pisze:

      sq6ade pisze:


      Dobrze że jest tani .


    W zasadzie jaka cena taka jakość.

    Osobiście często używam przetwornic w zasilaniu. Głównie układy Lineara, a w połączeniu z niektórymi LDO można uzyskać bardzo dobrej jakości zasilanie do bloków analogowych itp.

    Scalaki może nie najtańsze, ale sumarycznie wychodzi i tak dobry stosunek ceny do jakości oraz szybkość wdrożenia (dostęp do referencyjnych layoutów PCB itp.)






Uważasz że ignoruję te atrybuty ?
_________________
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

Obrazek
  
sp6vgx
21.12.2021 23:32:22
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO02NG

Posty: 406 #7898207
Od: 2012-10-18


Ilość edycji wpisu: 1
    sq6ade pisze:


    Uważasz że ignoruję te atrybuty ?


Tego nie napisałem. Wspomniałem tylko że czasem można lepiej i czasami taniej bo pad przetwornicy może narobić często więcej strat niż koszt droższego scalaka w dodatku mając dobre wsparcie producenta nie jest to trudne. Moduły typu arduino są ok dla początkujących, ale czasem warto od nich odejść bo siedzi się często trochę w średniowieczu oczko





_________________
Tomek - SP6VGX (SWL: SP-0316-JG)
QTH: Warszawa, LOKATOR: KO02NG
http://www.sp6vgx.pl/
  
SP5XMI
25.12.2021 21:39:23
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3445 #7900157
Od: 2012-12-16


Ilość edycji wpisu: 1
Mam pierwszego zwycięzcę - jest to moduł PIU2 produkowany niegdyś przez polską firmę Dareltek (brawo!). Jest to bardzo udana konstrukcja. Kupiłem kiedyś dwie sztuki, jedna służy jako driver LED mocy, druga leżała w szufladzie i czekała. Otóż ze wszystkich modułów ten jest zrobiony najlepiej. Po uzupełnieniu dwoma kondensatorami elektrolitycznymi działa rewelacyjnie i nie powoduje zakłóceń.


Oto największe zakłócenia jakie udało mi się wywołać (około 18mV pik-pik i było to od strony wejścia, sonda 1:1).

Po dorzuceniu kondensatorów: 1000µF na wejściu i 470µF na wyjściu mamy poniżej 10mV pik-pik (wszystkie pomiary przy obciążeniu 0,5A). Dodanie cewki 47µH praktycznie wycina zakłócenia:

Oscyloskop cały czas dołączony, sonda 1:1. W tych samych warunkach, z takim samym filtrem chiński moduł daje 90mV pik-pik już po filtrze.
Także król jest jeden i jak dotąd rządzi polski produkt.
Jeśli konstruktor tej przetwornicy jest na forum (a podejrzewam, że może być krótkofalowcem) to poproszę o kontakt. Jest to najlepszy moduł ze wszystkich, które dotąd mierzyłem i wygrywa nawet z dedykowanymi przetwornicami Muraty i Traco Power.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
sq6ade
25.12.2021 23:20:20
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15179 #7900169
Od: 2008-3-21
Oscyloskop cyfrowy nie nadaje się do obserwacji takich przebiegów zakłóceń.
Ale może nie wszyscy potrafią. wesoły
_________________
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

Obrazek
  
SP5XMI
26.12.2021 00:01:28
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3445 #7900170
Od: 2012-12-16


Ilość edycji wpisu: 1
    sq6ade pisze:

    Oscyloskop cyfrowy nie nadaje się do obserwacji takich przebiegów zakłóceń.
    Ale może nie wszyscy potrafią. wesoły

Na analogowym Hamegu (2x20MHz) wygląda tak samo, tylko o wiele trudniej było sfotografować (pierwsze pomiary scalaka Motoroli robiłem równolegle). Dwa razy sprawdzałem, bo początkowo nie chciałem uwierzyć. Do moich potrzeb - oba starczają aż nadto.
Dodam jeszcze, że ten Hantek ma jeszcze tryb wyzwalania Single - używałem go do zarejestrowania ewentualnych overshootów przy starcie przetwornicy. Zapis można przesunąć, w pewnym zakresie powiększyć (a tego analogowy Hameg nie umie). Ogólnie - jako wskaźnik do zgrubnego zorientowania się w przebiegach działa bardzo dobrze. Więcej od niego nie oczekuję.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
malcolm
26.12.2021 08:35:07
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: Kepler-186f

Posty: 1060 #7900192
Od: 2013-10-1
    SP5XMI pisze:

    Także król jest jeden i jak dotąd rządzi polski produkt.
    Jeśli konstruktor tej przetwornicy jest na forum (a podejrzewam, że może być krótkofalowcem) to poproszę o kontakt.


No jak król, to nam, paziom, nie wypada prosić o jego pokłony... pan zielony

Spróbuj tuaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1333342.html

albo tutaj https://allegro.pl/uzytkownik/Dareltek


_________________
Obrazek
Żółtą nić ściężnicy kaźń ryje rysę w twoją jaźń...

...i kiedy widzisz dno gardło ściska ta toń...

Ultra szybki elektron!!!

8-go dnia bogowie stworzyli Malcolma a niebiosa zatańczyły... 😁,

Naucz się w końcu lutować! LINK

Pozdro Malcolm

  
SO8FM
26.12.2021 16:06:35
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: Rzeszów

Posty: 288 #7900254
Od: 2015-7-30
    SP5XMI pisze:

    Mam pierwszego zwycięzcę - jest to moduł PIU2 produkowany niegdyś przez polską firmę Dareltek (brawo!). Jest to bardzo udana konstrukcja.


L5973 z ST to generalnie bardzo udany scalak. Miałem z nim do czynienia, czy to jako zasilacz w sprzęcie audio (obwody cyfrowo-analogowe), czy też ładowarki wbudowane w samochodowe uchwyty do telefonów. Może nie pierwszej nowości i w mniej sprawnej topologii niż nowoczesne przetwornice, ale na pewno warty uwagi nawet dziś.

Pozdrawiam
Paweł
  
Electra18.12.2024 03:04:27
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » ZASTĄPIENIE REGULATORÓW LINIOWYCH PRZETWORNICĄ STEP DOWN

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny