Witam posiadam wzmacniacz 747 są opisy jak i co, ale jest ale. w wzmacniaczu zmieniłem trafo wejściowe jest lepiej ale na 80m jest nadal wysoki WFS, manipulacja ilością zwoi praktycznie nic nie daje, dodałem na wyjście filtr dolnoprzepustowy,tranzystory wstawiłem IRF510, usunięcie rezystora R6 daje wzbudzanie się i teraz zastanawiam czy w układzie tranzystorów nie dodać C i R między Dren i bramkę odsprzęgające jak to jest zastosowane np. w "Kajmanie"
Temat przeróbki CTE 747 z CB na KF i jego modyfikacji był podany w którymś z numerów ŚR,wejdz w internet i poszukaj,tyle mogę Ci pomóc.Życzę pokonania problemów. Pozdrawiam. ___________ Greg,SQ2LIG
WFS nie ma nic wspólnego z transformatorem wejściowym.To jest problem dopasowania anteny do wzmacniacza przydała by się skrzynka antenowa.Wzmacniacz nie ma sprzężenia zwrotnego i dlatego wzbudza się na częstotliwościach ponad akustycznych-elementy RC między drenem i bramką.Przydałby się sumator mocy.Podstawowym problem jaki u ciebie wystąpił to problem jakości materiału magnetycznego w transformatorze wyjściowym.Jak masz na czym pomierzyć indukcyjność jednego zwoju powinna wynosić ok 10mikro henrów i taki transformator pokryje cały zakres pasma KF dla trzech zwojów obwód antenowy ok 100mikroH.W zasilaniu stopnia mocy należy wstawić dławiki nawinięte na prętach z materiału f1001. Mam wykonany wzmacniacz tranzystorowy o mocy 250W (120W wcz).Powtarzam najważniejszym i newralgicznym elementem jest transformator wyjściowy -przy nie odpowiednich materiałach następuje nasycenie rdzenia i transformator stanowi imitację dobrego.Przy kiepskich rdzeniach tranzystory b/ się grzeją.Mój wzmacniacz przy mocy doprowadzonej 250W po ok k1 godzinie pracy zaczyna być zauważalnie ciepły- nie używam chłodzenia wymuszonego. przy wadliwym transformatorze po kilku minutach pracy był gorący!! radiator .Oba rdzenie (rurki)ekranujemy folią miedzianą(ekran-zwój krótko zwarty do masy eliminuje pola rozproszone). 3 zwoje obwodu antenowego nawinięte srebrną licą w teflonie były CCCP. Opis wykonania takiego transformatora i zdjęcia jest na elektrodzie.Pomiary wykonał Śp. SP5CS na analizatorze w WAT.Jako rdzeni używałem rurki ferrytowe które są na przewodach łączących monitor z kartą graficzną(20zł)Na 21-28 należy dołożyć pierścionki z materiału F 81-82 Na wyjściu wzmacniacza są filtry pasmowe nawinięte cewki powietrzne .Rdzenie potrafią się nasycić i są wtedy do ozdoby jako koralik hi. Przy takich mocach nie należy zapominać o dobrym zasilaczu z bezpiecznikiem elektronicznym żeby był szybszy od tranzystorów końcowych hi. Udanych eksperymentów 73!