Komputer oparty na architekturze PC x86 wielkości karty kredytowej.
Produkowany jest w 2 wersjach: tańszej i droższej, które różnią się odrobinę specyfikacją. Wersja tańsza kosztuje 25 dolarów (ok. 80 zł) i wyposażona jest w procesor ARM11 700 MHz, który zawiera również układ graficzny, 256 MB pamięci RAM oraz złącza HDMI, USB, kompozytowe i gniazdo kart pamięci SD. Droższa wersja posiada 2 porty USB i dodatkowe gniazdo sieciowe Ethernet - za ten komputer będziemy musieli zapłacić 35 dolarów, czyli około 110 zł. Obie wersje posiadają również wbudowany układ audio.
Ceny obejmują samo urządzenie i nie zawierają opłat za przesyłkę. Proszę o kontakt email: moj znak na serwerze hamradio.pl abyśmy mogli zebrać chętnych i go zakupić. Sam jestem chętny na dwie sztuki.
No dobra ale z czym się to je? Do czego może się przydać? Czy to jest na zasadzie PC-ta? Rozumiem, że to jest płyta główna? Do tego trza kupić dysk, napędy itd? A co z systemem operacyjnym? Sorki za lamerskie pytania ale nie czaję bazy.
No właśnie też to kiedyś widziałem i się zastanawiałem. Mocy obliczeniowej za wiele nie ma, grafika kiepska, może wystarczy do przeglądania netu. Może Marcin napiszesz jakie byś widział zastosowanie u siebie. _________________ '73 Krzysztof
No właśnie też to kiedyś widziałem i się zastanawiałem. Mocy obliczeniowej za wiele nie ma, grafika kiepska, może wystarczy do przeglądania netu. Może Marcin napiszesz jakie byś widział zastosowanie u siebie.
To raczej jest do zastosowań embedded, a nie do surfowania po necie... Postawić jakąś usługę, zamknąć w skrzynce i zapomnieć. _________________ Krzysztof, Gorlice http://www.kawalek-nieba.pl/?p=5840
Napisałem x86, no żeby było wiadomo, że to nie jakieś PPC. ja mam jedno zastosowanie na już: serwer NAS. Mam trzy dyski po 1 TB z różnościami a kilka komputerów w domu, żona chce pooglądać fotki, ja obejrzeć film a ktoś tam jeszcze obejrzeć koncert Leonarda Cohena w HD i co wtedy? A nie daj Boże żeby ściągać coś z sieci na przykład 3 dni bo powoli idzie, albo uploadować koledze 100 GB stuffu Podłączam zatem te trzy dyski do Raspberry, uruchamian albo serwer FTP albo Sambę i już widzę te dyski w otoczeniu sieciowym. Każdy ma pod ręką od razu wszystki zasoby. Zamiast tego każdy by musiał pod swój laptop podłączać dysk, zasilacze i tak 3 razy Dodatkowo loguje się zdalnie do tego komputerka i zapuszczam ściąganie na 3 dni przypominam, że to pobiera kilka Watt mocy, nie kilkaset jak współczesne pecety
Takie typowe zastosowanie hamradio, to np. sterownik beaconu albo przemiennika. Czasem stosujecie swoje rozwiązania na atmelach, pic'ach itp albo po prostu przemiennik jest sterowany z komputera albo jakiegoś terminala typu Wyse (które nota bene są oporne do takiej współpracy, ale pobierają kilka Watt mocy i są bezgłośne, w zamian jednak mamy tylko 400 MHz (zazwyczaj CPU Geode)). Taki komputerek co zaprezentowałem idealnie się nadaje do takiego zastosowania. Cóż jeszcze hmmm dajmy na to mamy modem USB 3G a chcemy dzielic ten interenet na inne komputery. Sterowników do modemów 3G jest sporo, na pokładzie linux z iptables i już mamy router (co prawda 3G <-> ethernet, ale podpinamy się tym komputerkiem pod port WAN na naszym AP WiFi i już wszystko gra). No nie wiem, zastosowań jest mega dużo, ciężko tak z głowy rzucać pomysłami. Wydaje mi się, że film w HD 720p mozna by na tym oglądać, podają że tam 700 MHz siedzi, więc powinien dać radę. Kolejne zadanie to serwer streaminu w sieci. Pod line on podłączamy żródło, odpalamy na komputerku kodek do ogg, icecast'a i gotowe. No jasne pewnie ktoś powie, ale na tym trzeba sie znać hehe no niby tak, ale to tylko sprzęt i od pomysłów zależy do czego tego konia zaprzęgniecie
Istnieje konkurencja dla Raspberry PI - Pandaboard. R PI jest prostsze, ma słabszy procesor, nie ma WiFi, jednak jest duuużo tańszą kontrukcją niż Pandaboard.
Chętnie się piszę na Raspberry PI w wersji bardziej rozbudowanej
Raspberry Pi śledzę (RSS) od ok. roku - projekt jest godny uwagi. Co do zamówienia, to poczekałbym na wyłapanie 1. błędów . w/w projekt działa ładnie z XMBC (i do tego głównie bym to kupił) :
Aktualnie XBMC + MythTV (DVBS2) mam na kompie klasy PC, który jest łasy na kWh. Na Atoma (D525+ION2 = ok 40W) kompa nie zmieniałem, bo za duże koszty są . Czekam na Raspberry Pi : mam nadzieję, że karty DVBS2 po USB, też będą tam działać.
CuBOX kosztuje 125 $ więc zdecydowanie dużo w porównaniu do możliwości, ale jest za 15$ Allwinner z zegarem 1,5ghz i 2160p i sata2. _________________ '73 Krzysztof
CuBOX kosztuje 125 $ więc zdecydowanie dużo w porównaniu do możliwości, ale jest za 15$ Allwinner z zegarem 1,5ghz i 2160p i sata2.
ciekawy ten projekt Allwinner, 4x FullHD, ciekawe do czego to będzie - chyba przygotowanie do 4k Video, bo do 3d to 2x FullHD strumień to już jest wypas.
Marcin jak chcesz dobry i niedrogi NAS do domu to z czystym sumieniem polecam Zyxela 310 cena z wysyłka 190zł 2 porty USB jeden esata, jedna zatoka na dysk na dodatek dobre zarządzania przez WWW i dodatkowe pakiety takie jak apache+php+mysql lub payload itp. Miałem wczesniej netgeara z dwoma zatokami ale to było totalne nieporozumienie. Polecam wszystkim Zyxelka