Jeżeli chodzi o odbiornik w ICOM MK2 pracuje on bez zastrzeżeń. Jednak problemy są z nadawaniem na wszystkich pasmach KF i UKF jak również na wszystkich emisjach czyli SSB, FM, AM, RTTY... Na UKF (145MHz) mam tak już kilka lat, ale mało tam pracuje z tego radia, dlatego sobie odpuściłem. A na KF mam tak od niedawna.
A mianowicie przy nadawaniu jest na początku pełna moc i w trakcie trzymania PTT zaczyna moc skakać zmniejszając się np. w FM. Moc mimo, że jest ustawiona na 100W zmniejsza się skokowo np. na 30W, 50W, czasami znowu 100W itd. Jest to widoczne na wskaźniku ALC jak wychodzi 100W to jest ALC do s9 i samo z siebie moc zaczyna skakać na S5, S3 a czasami nawet nic nie pokazuje. Zasilanie jest w porządku. Antena również, ponieważ robiłem próby na sztucznym obciążeniu i jest to samo. 100% jest to wina czegoś w środku w radiu.
Tak to wygląda:
Kiedyś, gdzieś było info, że na 145MHz z tą skaczącą lub całkowicie zanikającą mocą odpowiada jakiś trymer i chyba coś jeszcze.... Niestety nie mogę już tego znaleźć. Ciekawe czy na KF może być ta sama usterka, czyli trymer? A może jest to jeszcze inne uszkodzenie?
Nie jestem pewien, jak to wygląda w 706, ale 746 miał podobny problem i był on spowodowany przegrzewającym się driverem PA. Bodajże trzeba było założyć mu mały radiator. _________________ Juliet/Echo/Bravo/Alpha/Charlie Papa/India/Sierra
Dziękuję za podpowiedź. Zapomniałem jeszcze dodać, że ta moc zanika już od razu, to znaczy nawet wtedy, gdy dopiero, co włączę radio i jest jeszcze całkowicie zimne (radiator). Czyli niezależnie od temperatury, czy jest zimne, czy gorące moc sama z siebie skacze zmniejszając się na różne wartości mniejszej mocy.
Miałem podobnie (na KF) wiele lat temu. Pięć lat temu wspominałem o tym na forum. Reanimował Michał SP6GYS, narzekał na utrudniające naprawę mocne upakowanie bebechów w obudowie. O ile pamiętam, jakiś zimny lut. A radio miało już swoje lata. Później, prawie do 2018 (zmiana radia) bez problemów. _________________ Henryk SQ9MZ
________________________________________________________ "Nie można przecież wciąż być uprzejmym i towarzyskim. Po prostu nie można nadążyć." Włóczykij, Dolina Muminków.
Część .Piszesz że zasilanie jest Ok .Czy sprawdziłeś bezpieczniki na kablu zasilajacym TRX-a to częsta przyczyna braku mocy. Jeśli w modulacji FM po kilkunastu sekundach nadawania obudowy bezpieczników zaczną robić się ciepłe to tam masz problem .Sprawdź dokładnie przewód zasilający , zasilacza rozumiem że jesteś piewien . _________________ Kiedyś traktowałem wszystkich dobrze ,teraz z wzajemnością....
Sprawdziłem bezpieczniki, które są na kablu. Mało tego, nawet je przylutowałem do tych blaszek w tych gniazdkach. Np po naciśnięciu PTT w FM w dalszym ciągu ALC skacze raz full mocy potem mniej i znowu full.
Bezpośrednio na gniazdach zasilacza mam ustawione 14.03V. Mierząc przy nadawaniu, jak radio zaskoczy na 100W napięcie stoi bez zmian 14,03V na tych gniazdach od zasilacza. Jednak mierząc dalej, czyli na kablu zasilającym radio, tu gdzie są bezpieczniki jest spadek napięcia, które wynosi 13,52V. Więc jest spadek 0,5V
Miałem podobnie (na KF) wiele lat temu. Pięć lat temu wspominałem o tym na forum. Reanimował Michał SP6GYS, narzekał na utrudniające naprawę mocne upakowanie bebechów w obudowie. O ile pamiętam, jakiś zimny lut. A radio miało już swoje lata. Później, prawie do 2018 (zmiana radia) bez problemów.
I to dobra rada jest.
Oczywiście sondy RF itd. i korzystanie z nich to też OK o ile ktoś poda gdzie je podłączyć i jak interpretować wyniki pomiaru .
Ja polecam oscyloskop ale też mi się nie chce powyższego dokończyć _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Kris, oscyloskop to nie coś, co przeciętny Kowalski ma pod ręką. Sonda w.cz plus miernik z Castoramy to 20 zeta i gotowe. Jak typ będzie miał czym plus chęci to napiszę co i jak mierzyć. Na razie szkoda klawiatury. _________________ You can't have too many antennas...
Jak miernik użyty tak to raczej EM a nie z Castoramy cyfra Ciekawe co Pjotruś tam "kmini" _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
A może warto zacząć od spirytusu (denaturatu)? Przecież to już starsze radio i wiele ze złącz może być zaśniedziałych. Kontaktol przed a spirytus po udanej robocie. JAK _________________ "Skojarzenia to przekleństwo, więc możemy dziś dać głowę – jakiekolwiek podobieństwo było czysto przypadkowe!" (cytat)
Jeszcze kilka dni temu tak było z sygnałem ALC na wskaźniku. Nie zanikał całkowicie a nawet nie miał zamiaru wskazywać do połowy. Akurat w tym filmiku miałem cały czas włączone wyświetlanie wskaźnika ALC.
Do SP5IT: Zmierz na płycie radia. Na gnieździe zasilającym może i 3V zniknąć. Odp. W razie czego się i to sprawdzi, dzięki.
Do Antek: A odsłuchowo sygnał nadawany jest z trzaskami czy nic takiego nie słychać? Odp. Nie, nie ma trzasków, tylko słychać jak moc maleje albo rośnie. Jakbym przełączał moc przełącznikiem skokowo.
Zawsze gdy zaczynasz nadawanie masz pełną moc a potem spada, czy też zdarzają się przypadki, że od razu masz zmniejszoną moc? _________________ Kod Q - nie mów do mnie kotku HAMie jeden!
Niestety tak, bywa. A nawet bardzo często się zdarza, że już po wciśnięciu PTT niezależnie, czy radio jest zimne, czy gorące moc jest bardzo mała, czyli na wskaźniku ALC nic się nie wyświetla. _________________ https://youtube.com/@SQ8GKU https://www.qrz.com/db/SQ8GKU Pozdrawiam Jacek SQ8GKU
A może to choroba filtrów piezoceramicznych? Bardzo popularna w pewnej serii montowanych w yaesu. Takie same są chyba icom-ie Głupiało to w czasie nadawania i odbioru. JAK
_________________ "Skojarzenia to przekleństwo, więc możemy dziś dać głowę – jakiekolwiek podobieństwo było czysto przypadkowe!" (cytat)