Stoję przed zakupem pierwszego radia. Po zastanowieniu mój wybór padł na Yaesu 857D. Ma przyzwoitą moc, KF i UKF. Można go zabrać na działeczkę czy w teren, chodź większość czasu będzie radiem bazowym. Jednak nurtują mnie dwie rzeczy. Czy do radia niezbędna będzie skrzynka antenowa? Secondo mieszkam w mieście, w bloku i czytam na internetach, że radio ma problem z QRM oraz innymi zakłóceniami. Piszą, że w takich warunkach to szumofon i radio sobie nie radzi. Nie ukrywam, że nie chciałbym wydać kilka tys. i mieć nie używalne radio w domu. Bardzo prosiłbym posiadaczy i byłych posiadaczy o info jak wygląda ta sprawa w przypadku tego radia. _________________ Bartek SP8TBG
Czy skrzynka jest potrzebna czy nie - zależy od tego jakie masz/będziesz miał anteny. Jeśli masz anteny w rezonansie lub przynajmniej takie, których impedancja to 50 omów i okolice to skrzynka Ci jest zbędna.
Mam to radio w Krakowie - używam, da się. _________________ "Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."
To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".
Nie kupuj tego radia. Bedziesz zalowal. Szumofon i tyle.
Zastanow sie nad IC-706 jeżeli zależy ci na małym kompaktowym sprzęcie.
wg. mnie nie było takie złe... lepiej go wspominam niż FT-450, ale straszna miniaturka ! Niewygodne do pracy.
A jaki masz dokładnie budżet na to radio ? Jak do 3k zł to może IC-7000, albo większe gabarytowo IC-746PRO (ma skrzynkę wbudowaną) to wszystko modele KF+UKF
Nie kupuj tego radia. Bedziesz zalowal. Szumofon i tyle.
Zastanow sie nad IC-706 jezeli zalezy ci na malym kompaktowym sprzecie.
Miałem IC706 i mam już prawie 10 lat FT857D Oba pracowały w domu i oba jeździły w teren ( FT857 nadal w walizce ze skrzynką)
Na KF oba są podobne, tzn. szumią podobnie i podobnie łapią domowe zakłócenia, wg mnie mnie ma różnicy, podobnie jest w terenie: jak ktoś stanie blisko Twojej częstotliwości to nie ma szans na komfortową pracę, te radia to kompromis jakości i rozmiarów , nie ma różnicy między nimi .
Polecanie IC706 zamiast FT857 przypomina mi dawne wojny Atari z Commodore..
Wybór tego trx (FT857) na domowe radio też jest kompromisem. Wprawdzie szumi jak diabli, ale działa, jest małe i dobrze chodzi na cyfrach, no i ma 2m i 70 cm - i praktycznie da się mieć tylko to małe radio i być aktywnym na KF i UKF, więc coś za coś.
Oczywiscie oba te radia to jakis kompromis. Po kilku latach uzytkowania roznych TRX jestem zdnia ze na KF to jest radio na KF. Kombajn nigdy w pelni sie nie sprawdzi. Jednak porownujac oba to zdecydowanie lepiej pracuje mi sie na 706. _________________ Jakub SQ1PTO
Nie kupuj tego radia. Bedziesz zalowal. Szumofon i tyle.
Zastanow sie nad IC-706 jezeli zalezy ci na malym kompaktowym sprzecie.
Polecanie 706 twierdząc, ze 857 to szumofon jest mocno smieszne. Te radia sa bardzo podobne. Porównywalismy je mając oba obok siebie. 857 wydawał nam się przyjemniejszy dźwięk, ale to może być kwestia gustu. 706 na pewno pobiera więcej prądu więc słabiej na wyjazdy, no i jest nieco większe. 857 jest mniejszy i bierze mniej prądu. Oba mają ograniczoną ergonomię gabarytami. Aczkolwiek jeśli chodzi o przewoźne radio to tak do 3000zł za używkę nie widzę alternatywy dla 857. _________________ "Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."
To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".
Polecanie 706 twierdząc, ze 857 to szumofon jest mocno smieszne. Te radia sa bardzo podobne. Porównywalismy je mając oba obok siebie. 857 wydawał nam się przyjemniejszy dźwięk, ale to może być kwestia gustu. 706 na pewno pobiera więcej prądu więc słabiej na wyjazdy, no i jest nieco większe. 857 jest mniejszy i bierze mniej prądu. Oba mają ograniczoną ergonomię gabarytami. Aczkolwiek jeśli chodzi o przewoźne radio to tak do 3000zł za używkę nie widzę alternatywy dla 857.
Dokładnie. Mam od 8 lat 857 jako rezerwowe/wyjazdowe urządzenie i naprawdę za tą cenę jest to bardzo dobre urządzenie o sporych możliwościach. Nie bez znaczenia jest fakt, ze 857 jest do tej pory produkowany, sprzedawany, natomiast 706-tka i nowsze wersje nie są produkowane od co najmniej 9 lat. Wiąże się to też z serwisem, częściami itd... _________________ Jacek
Odpowiedziałem już wątkotwórcy na priv ale widzę że założył wątek więc odpowiadam i tutaj. Twierdzenie że FT-857 to szumofon moim zdaniem wynika z nieumiejętnej obsługi radia i rzeczywiście ktoś, kto się pobawi nim chwilę może tak stwierdzić. Jeżeli wyłączę tłumik i włączę przedwzmacniacz a RF gain ustawię na największe wzmocnienie to radio będzie szumieć a AGC będzie pompować szumy na maksa w przerwach transmisji korespondenta, szczególnie jeżeli poziom zakłóceń jest duży (jak to w mieście). Jeżeli włączę tłumik skręcę RF Gain i podkręcę a AF Gain ustawię na komfortowy poziom głośności to radio cudownie przestaje szumieć i to nie tylko FT-857 a każde radio. Jedyne do czego mogę się przyczepić w FT-857 to mała stała czasowa AGC nawet przy ustawieniu 'AGC slow', ale przy skręconym wzmocnieniu RF nie jest to istotne, po za tym brak większych zastrzeżeń. Radia używam z antenami dopasowanymi, posiadam skrzynkę automatyczną LDG ale używam jej sporadycznie, gdy chcę użyć awaryjnie anteny, która jest przeznaczona na inne pasmo. Z tego co pamiętam to do SWR 1,5:1 działa dobrze powyżej ALC już zaczyna ograniczać lekko moc. Nie wiem jak w IC-706 ale w FT-857 jest DSP ale używam tylko przy pracy z wąskim filtrem CW do dalszego zawężenia pasma przy CW przy pracy w zawodach. DNR i DNF rzadko kiedy używam.
kilka miesięcy również postawiłem na ten model. Moje pierwsze radio KF+UKF. Faktycznie- dipole na balkonie zakończył się fiaskiem . Radio czyta wszystkie zakłócenia w promieniu nawet 8metrów. to samo tyczy się ft60 czy inne radia doręczne. Nabyłem antenę home made typu buddistick i sprawdza się mnogo lepiej o tych ,który zeszły z taśmy produkcyjnej(mam namyśli ampro 40m). w weekend będę testował wszelkie konfiguracje z ATU. Chyba jest jak piszą bardziej doświadczeni tj. wszystko zależy od warunków antenowych. u mnie jest tak że bata muszę wysunąć 2m od balkonu co równoznaczne jest z tym ,że administracja z sąsiadami zapukają do moich drzwi następnego dnia. Choć dobrze żyję z sąsiadami to może się trafić jeden upierdliwy Ponieważ również mieszkam w bloku to zakłócenia są i będą. u mnie sieje na potęgę: -lodówka. i jej nie wyłączę. -zasilacz od UPCowego dekodera. działa max 2h wciągu dnia Dodam jeszcze ,że szalona różnica w odbiorze jest między blokiem a pustym terenem na obrzeżach mojego miasta. wiadomo. życzę powodzenia!
Jeżeli szukasz jednego radia na 2m, 70cm i KF do używania w domu i w terenie, to nie znam lepszego radia od FT-857D. W pełni potwierdzam też opinię Artura SP6AB. FT857D było moim pierwszym radiem fabrycznym i używam go do dzisiaj na działce, czasem w terenie (choć w teren ostatnio raczej FT817, bo mniejsze i lżejsze, co ma duże znaczenie, jeśli ma być taszczone w plecaku), a także jako "domowe" radio na 2m i 70cm. Dopóki nie "dorobiłem się radia typowo KF-owego, to 857 był też moim domowym radiem na KF. _________________ Pozdrawiam. Mirek SQ9KFW
To ja napiszę tak: Gdańsk, blokowisko, na dachu GP7DX, i na UKF x200, na biurku 857D, pod biurkiem zasilacz serwerowy 12V/13,5V 40 A. Tłumiki (IPO) i (ATT) dają radę a jak nie dają rady to zmieniam fonię na cyfrówkę ( w której to radio świetnie sobie radzi) i pisząc te słowa robię Maltę na 6M na FT8 ( antena na 6m to opcjonalny patyk przy GP7DX ) Generalnie jako pierwsze to POLECAM PS Kup/Zrób sobie porządny zasilacz do tego TRX ( od X-BOXa jest trochę za słaby nawet przerobiony) - ono potrzebuje do 25 A - polecam jakiś zasilacz serwerowy np DELL DPS-495AB - uruchomienie to zwarcie jednego pinu na złączu krawędziowym do GND a podniesienie napięcia do 13,5V to zwarcie przez rezystor 1,1k drugiego pinu - i mamy stabilne jak skała 13,5V 40 A PS2 FT-857 jest dość odporne na SWR i niedopasowane anteny - po prostu automatyka zmniejsza moc wychodzącą w antenę w miarę wzrostu SWR. Nieraz zdarzyło mi się wcisnąć PTT lub załączyć nadawanie w FT8 bez podłączonej anteny i poza migającym wskaźnikiem SWR nic się nie działo ....
Jedyne do czego mogę się przyczepić w FT-857 to mała stała czasowa AGC nawet przy ustawieniu 'AGC slow', ale przy skręconym wzmocnieniu RF nie jest to istotne, po za tym brak większych zastrzeżeń.
Panowie.... 474 opinie nt FT857 - 4.5 gwiazdki na 5 możliwych. https://www.eham.net/reviews/detail/3046 Radio produkowane od 14stu lat!!! pokażcie mi inny tak udany model. I nie porównujcie go do potężnych stacjonarnych urządzeń - bo w tym radiu nie zmieści się zestaw cewek o wysokim Q na każde pasmo. Ale jako 1sze uniwersalne radio jest REWELACYJNE!!! Znajdźcie mi inne radio, które w RX pobiera tak mało mocy (na działce, w terenie niezaprzeczalna zaleta). Niesamowite możliwości personalizacji. Gotowe do emisji cyfrowych jak i do pracy przez satelity (2VFO) To że jest małe - wcale nie jest wadą bo można nim starować z PCta / Tableta. Ogrom opisów jak to zrobić. Poniżej mój filmik jako przykład:
Dodatkowo proszę obejrzeć na YT porównania odbiornika 857 z innymi, dużymi TRXami na KF. Nigdy nie spotkałem filmu, na którym droga maszyna odbiera słaby sygnał, a malutki FT857 nie. Może odbierał gorzej ale zawsze. Przykład, który sprawił, iż nadwyżkę kPLN przeznaczyłem na inne cele - a chciałem właśnie dokupić do kolekcji FT950.