Na youtube, pojawiło się ciekawe porównanie odbiorników transceiverów yaesu ftdx101mp i ten tec 566 orion, wykonane w warunkach pracy contestowej, autorstwa W9SN. Warto obejrzeć i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy testy laboratoryjne są wiarygodnym potwierdzeniem jakości odbiornika. FTDX101 na liście Sherwooda zajmuje 1 miejsce, ten tec plasuje się na miejscu 26.
To aby było łatwiej wkleję tu poniżej ten film :
_________________ FLEXRADIO SYSTEMS FLEX-6600M + FLEX-6500 + OM2000A+ i dziesiątki kilogramów aluminium w antenach kierunkowych :)
Drga część testu (od 3 minuty)jest ciekawsza, gdyż tak naprawdę najbardziej istotne jest na ile blisko można "podejść" do silnej stacji, żeby nie uniemożliwiała odbioru. Mam wrażenie, że w tym filmie pomimo, że narrator wspomina o jednakowym ustawieniu filtrów na 300Hz, filtr w Yaesu przenosi minimalnie szerzej, stąd różnica w odsłuchu i większy zakłócenia od stacji obok. Nie wiadomo jakie filtry są w Orionie, jeżeli są tam dwa filtry 300Hz następujące po sobie, to ich wypadkowe pasmo przenoszenia jest mniejsze niż 300Hz. Krzysiu GIQ swego czasu konfrontował FTdx101 ze swoimi Orionami i pod względem "boków" nie zauważył większych różnic. Jednak zwrócił uwagę na fakt, że na wyższych pasmach FT musiał mieć załączony pierwszy wzmacniacz, podczas gdy Orion tego nie potrzebował, aby zachowywały się podobnie. Jeszcze większa różnica była na niskich pasmach pod Beverage'ami. Yaesu z załączonym pierwszym wzmacniaczem nie dorównywał Orionowi, a załączenie drugiego powodowało znaczny wzrost szumów, praktycznie dyskwalifikując takie zastosowanie.
Za selektywność w Orionie 2, odpowiada bank filtrów 4-kwarcowych + DSP włączany stosownie do odbieranej emisji. Dla emisji cw, są do wyboru filtry o szerokości 1000/600/300Hz. W przypadku tego porównania , odsłuch na obu radiach odbywał się z wykorzystaniem filtrów 300Hz. Filtr XF-128CN stosowany w 101-ce jest zapewne 6-polowy ale nie mam pewności bo nie udało mi się znaleźć tego rodzaju danych. Może użytkownicy tych urządzeń podadzą szczegóły. Orion od Orion2 różni się tym że posiada 2 niezależne banki filtrów 8-kwarcowych które można łączyć kaskadowo. Z myślą o org. Orionie, firma Inrad rozpoczęła produkcję filtru 4-kwarcowego 600HZ który zastępował filtr 1000Hz w pierwszym banku co powodowało że O i O2 pracowały praktycznie identycznie. Mogę to potwierdzić gdyż kilka lat temu miałem te radia na biurku i mogłem je porównać. Oriony Krzysia GIQ są zapewne wyposażone w filtry Inrada.
Kolejny ciekawy film na youtube, porównanie części odbiorczych transceiverów, tym razem dotyczące odbioru słabych sygnałów CW. Do TT O2 i FTDX101 dołączył IC7300.
Yaesu FT 101 MP vs Ten Tec Orion 2 vs ICOM IC 7300 on week signal