NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ANTENY » COMET GP15N I FATALNA PRACA W 70 CM. ZŁA INSTALACJA CZY WADA W EGZEMPLARZU ANTENY?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Comet GP15N i fatalna praca w 70 cm. Zła instalacja czy wada w egzemplarzu anteny?

Świetne pasmo 2 metry, beznadziejne 70 cm
  
SP8TZ
02.12.2018 18:57:19
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: PRZEDZEL

Posty: 55 #2613951
Od: 2018-7-21
Cześć wszystkim,

Chciałbym podzielić się z Wami moim problemem i poprosić o pomoc w wyjaśnieniu jego przyczyn, a może i nawet rozwiązaniu. Otóż jakoś od miesiąca mam zamontowaną na dachu na kominie antenę Comet GP15N. Jest to antena na pasma 2/70 z dodatkowym radialem na pasmo 6 metrów. O ile w mojej ocenie konstrukcja ta kapitalnie działa na paśmie 2 metrów, o tyle odbiór w paśmie 70 cm jest byle jaki, a nadawanie - praktycznie niemożliwe.

Przykładowo, przemiennik 2 metrowy w Leżajsku (30 km ode mnie) praktycznie zamyka mi skalę. Umieszczony 3 kilometry dalej przemiennik 70 cm słyszę w porywach na 1-2 kreski sygnału, z charczącą lekko modulacją. Przekaźnik Święty Krzyż/Łysa Góra na paśmie 2 metrowym - oddalony o 91 km, słyszę na S 6-7. Położony w tym samym miejscu przemiennik 70 cm... słyszę tylko wieczorami przy podniesionych warunkach, z siłą sygnału 0, czasami 1.

Tak dzieje się z wszystkimi innymi przemiennikami w 70 cm. Normalnie można byłoby winę zrzucić na lokalne warunki, jednak...

Odpalenie jakiegokolwiek z przemienników 70 cm na moim Yaesu 897D jest ZAZWYCZAJ niemożliwe. Miarka HSWR w radiu szaleje. Ale uwaga - czasami przy mocy 2 W udawało się mi otworzyć oba powyższe repeatery, miarka SWR w tym radiu zatrzymywała się bowiem w okolicach 1 kreski (bodajże to odpowiednik SWR poniżej 1.15). Nie wiem jak z raportami, bo uzyskać się mi ich nie udało (może dolatywała sama nośna?).

Wiem, że wbudowana miarka SWR w tym Jaśku ma za zadanie pewnie jedynie chronić radio i tylko orientacyjnie pokazywać współczynnik niedopasowania anteny. Nie mam niestety innej miarki.

Identyczne objawy w kwestii odbioru są też na Baofengu UV-5R, poza tym, że na tym radiu w sumie zazwyczaj bezproblemowo mogę chociaż otworzyć przemiennik Leżajski czy Świętokrzyski 70 cm na mocy 4 watów. Może dzieje się tak, bo BAO nie ma żadnych układów chroniących końcówkę? Jeśli chodzi natomiast o komfort słuchania 70 cm w Bao, to jest identyczny jak na Yaesu. Kupa szumów i słabe sygnały.

Odnoszę nawet wrażenie, że z dnia na dzień powoli pasmo 70 cm staje się coraz bardziej "głuche". Zaznaczę, że może jest to wrażenie subiektywne, wywołane potęgującym się rozczarowaniem. Właściwie już na początku zainstalowania anteny Comet GP15N pasmo 70 cm było kiepskie, pomijając kilka dni silnej propagacji, kiedy słyszałem tam przemienniki nawet spod Szczecina czy Gdańska.. ale to były wyjątki. Wtedy pewnie fale radiowe doleciałyby nawet z łyżeczki albo widelca.

Co do pasma 2 metrów - dla odmiany, w mojej ocenie tutaj antena działa wyśmienicie. Zasięgami nawet powyżej moich oczekiwań. Pasek SWR w Yaesu to około 1 kreska przy przemiennikach i chyba 2-3 kreski przy nadawaniu SSB w 144.300. Mocy nic nie obcinało. Rekord odbioru w FM to +900 km przy tej wielkiej propagacji sprzed miesiąca. Poza propagacjami nawet na BAO przy delikatnie podniesionych warunkach 4 watami dowołałem się kilka razy na przemiennik Chotycze (prawie 200 km ode mnie). Jednym watem z dobrym raportem z lekkim szumem na 2m dolatuję do tego Świętokrzyskiego aż 90 km. Łączności bezpośrednie z Bao to zakres 50-100 km przy 4 watach. Yaesu z 50 watami pozwala na jeszcze więcej. Ogólnie pracą na 2 metrach jestem zachwycony...

Co tym bardziej dziwi mnie, w odniesieniu do pracy na 70 cm.

Fotografie anteny i instalacji:

Obrazek

Obrazek

Odnośnie szczegółów samej instalacji - mam blaszany dach, antena jest na 2 metrowym maszcie, aczkolwiek szczyt dachu znajduje się jeszcze jakoś ponad metr wyżej (i dwa metry dalej) od miejsca zamocowania masztu, bo mam dach spadzisty. Nieopodal mam też zainstalowane kolektory grzewcze na wodę. Antenę zasilam 16 metrowym kablem H2010 (kupiony w Teltad)... ale pewna uwaga - zamiast zakończyć antenę wtyczką N, wybrałem UHF aby łatwo przełączać antenę do gniazda KF. Stwierdziłem (dość chyba nierozsądnie) bowiem, że wolę zastosować przejściówkę N-UHF na pasmo 2/70 i tam mieć te "0.1 dB" straty, niż bawić się w przejściówkę przy pracy na 6 metrach i utratę tam decybeli. Więc Yaesu połączone jest z tym kablem za pomocą przejściówki, a osobną mam do Bao na gniazdo SMA-F... co do wtyczek i przejściówek, wszystkie też kupione w Teltad, więc ich jakość powinna być świetna.

Moje domysły:

• Teoretycznie można byłoby podejrzewać jakość przejściówki, ale na obydwu przejściówkach (N-UHF, SMAF-UHF) praca 70 cm jest tak samo zła.

• Można byłoby spróbować wyrzucić te przejściówki i założyć porządny wtyk N - ale czy zastosowanie wtyczki UHF aż tak strasznie działa na częstotliwości 430-440 MHz? Czy tutaj szukać przyczyny? Może jednak rzeczywiście? Ale nieodpowiednia wtyczka raczej powinna po prostu tłumić decybele, a nie powodować na jednym paśmie wysoki SWR, czy się mylę?

• Można byłoby podejrzewać i coś z radiem Yaesu 897... ale Bao działa tak samo... i nawet drugie Bao działa identycznie na tej antenie w pasmie 2/70. Czyli dwójka kapitalna, 70 do niczego.

• Podczas instalacji i przepuszczania kabla przez kanał wentylacyjny mogło coś trafić ten kabel - ale przecież to powinno dotknąć wtedy też pracę na 2 metrach i tamtejszy SWR? A nie dotyka.

• Może dach blaszany lub metalowe "dodatki" w okolicy psują pasmo 70 cm...? Ale ono powinno być ze względu na długość fali nawet mniej wrażliwe, niż pasmo 2 metrowe.

• Może kabel zamókł? Dostała się woda? Ale czy to uderzyłoby tylko w siedemdziesiątkę, a nie w 2 metry?

• Czy coś w tej antenie, jakaś "cewka" mogła się uszkodzić tylko na pasmo 70 cm? Dziwi mnie czasami na moment poprawiający się odbiór i nawet możliwość nadawania z Jaśka na tych 70 cm (małą mocą co prawda, 2 W, więcej się boję dawać) - parę razy się mi to udało. Może jak wiatr rusza anteną, to raz się coś zewrze (jakiś lut?) i jest OK, a za chwilę już nie? Z odbiorem to zresztą sugestywna obserwacja - może to warunki się chwilowo podnoszą. Jednak dziwi ta sporadyczna możliwość nadawania z Yaesu mocą 2 W, przy pasku SWR około w połowie jednej kreski na 70 cm. Co ciekawe, jak podnosiłem moc do 3 W, niski SWR się wciąż utrzymywał, ale po zwiększeniu na 4 waty - już skakał momentalnie do HSWR.

• Ponieważ komin jest delikatnie krzywy, a na wiosnę dach idzie do remontu (będzie zresztą podwyższony o 2 metry), to antena ma delikatny przechył o może 0.5 stopnia. No góra 1 stopień. Mógłbym to w sumie poprawić... Ale na 2 metrach to nie wadzi - czy na 70 cm aż tak bardzo wadziłoby?

Ta instalacja to nie jest ideał, można byłoby to lepiej wykonać. Ale tak jak mówię - zakres 144-146 MHz dla mnie w pracy jest perfekcyjny.

Wiem, że do szerszego rozpracowania problemu przydałaby się prawdziwa miarka SWR i sprawdzenie anteny bezpośrednio pod nią, na jakimś krótszym kablu. Jak się poprawi pogoda to spróbuję takiego rozwiązania, ale musiałbym jeszcze zaopatrzyć się w złącze N, a nie mam wolnego... ale może będę musiał. Coś trzeba zrobić, najgorsze jednak błądzić po omacku.


Aha - z nudów podłączam czasem tę antenę pod gniazdo KF w Yaesu. Na 20 metrach słyszę pełno stacji w USB... jest cała Europa. Zdarzą się i na 40 metrach. Co prawda sygnały są słabe ale i poziom tła wypada mi na 0 S... czasami niektóre stacje dolatują siłą sygnału na 4, nawet 6. Oczywiście nawet nie próbowałem nadawać - ale skoro tak dobrze ten kijek na kominie odbiera nawet daleko poza swoim pasmem... to co się dzieje z tą 70 :-/

Jeszcze coś - według instrukcji ta antena stroi się tak:

Obrazek

To nie jest ideał do pracy przy przemiennikach. Ale postawienie króciutkiej nośnej FM 2 watami nawet w tym zakresie 446 MHz (PMR) kończy się tak samo - radio krzyczy o HSWR. Coś jest nie tak.


Ps.
Co do zestrojenia się anteny na pasmo 6 metrów - ponieważ będzie "coś" tam słychać dopiero od maja, to nie mam się jak wypowiedzieć, czy antena tam pracuje dobrze, czy też byle jak.

Właściwie to nawet wolałbym... żeby to pasmo 6 metrów się w tej antenie "uwaliło" ostatecznie, niż ta 70 :-/ Kupiłem Cometę ze względu na wytrzymałość i podobno bezproblemową pracę... pytanie, czy coś jest zepsute w mojej instalacji, czy może jednak w tej konkretnej antenie? Na szczęście jest jeszcze na gwarancji, ale wcale niechętnie bym zdecydował się na jej odsyłanie. Chyba, że będę musiał.

A co Wy sądzicie, gdzie może leżeć przyczyna?

Bardzo proszę o jakiekolwiek porady, uwagi, pomoc, sugestie.


Serdecznie pozdrawiam
Tobiasz SP8TZ
_________________
"(...) Ja ci śrubkę wkręcę w radio, Ach, Leokadio! (...)"
  
Electra22.02.2019 18:03:38
poziom 5

oczka
  
SQ5OVG
02.12.2018 20:32:01
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 89 #2613981
Od: 2011-10-10
Po przeczytaniu szczegółowego opisu anteny i instalacji, obstawiam uszkodzenie samej anteny.

Ale.... ze specyfikacji http://www.cometantenna.com/wp-content/uploads/2013/09/GP-15-spec-sheet.pdf wynika, że pasmo 70cm jest raczej słabo dopasowane.

Poczytałem opinie na: https://www.eham.net/reviews/detail/383?page=1 i można tam znaleźć uwagi o kiepskiej pracy na 70cm.

Analizator, lub chociaż reflektometr w dłoń i stanie się jasność. lol
_________________
Marek.
  
SP6IX
02.12.2018 20:36:19
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 6283 #2613985
Od: 2008-3-18
Witam popatrz na wykres 440MHz to tłumaczy dla czego tak kiepsko odbiera i nadaje, pasmo amatorskie zaczyna się na 430MHz a kończy 440MHz gdzie wykres się zaczyna .Reszta to milczenie konstruktora tej anteny.
_________________
http://sp6ix.pl.tl poczta sp6ix@interia.pl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo - w jęzorze, siła - w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
SP8TZ
02.12.2018 20:53:24
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: PRZEDZEL

Posty: 55 #2613992
Od: 2018-7-21
Bardzo dziekuję!

Czyli jednak coś, co zupełnie nie przychodziło mi do głowy... wesoły

Analizator albo choćby reflektometr na pewno sobie sprawię - tyle, że nie wszystkie wydatki od razu. Byłem pewien, że antenka będzie chodzić na 70 cm, ale wypadałoby na to, że to nie ten typ anteny. Moja pomyłka przy zakupie.

Trudno... trzeba się będzie chyba z tym pogodzić wesoły teraz trochę bez sensu wymieniać tę antenę np. na X200 czy X300 - wciąż liczę na pasmo 6 metrów w lecie, jeśli nie załatwię go żadną anteną drutową. I co zrobię z tą... Dlatego też oprócz wytrzymałości wybór padł właśnie na Cometę. Ale trochę zaczynam wyboru żałować, chociaż jakoś nie katastrofalnie - dwumetrowe pasmo mnie aż zaskoczyło.

Niby 70 cm to głównie pogaduszki... Jak będzie mi tego pasma bardzo brakowało, to najwyżej do baoefenga wystrugam jakąś Yagę i wyceluję w największe zgrupowanie przemienników wesoły


Dziękuję bardzo za pomoc wesoły chyba problem można uznać za wyjaśniony wesoły
_________________
"(...) Ja ci śrubkę wkręcę w radio, Ach, Leokadio! (...)"
  
SP6IX
02.12.2018 20:57:22
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 6283 #2613998
Od: 2008-3-18
To mnie cieszy że mogłem pomóc ale to nie jest już rozwiązanie ,popatrz czy nie da się jakoś stroić części 70cm by przesunąć dopasowanie do naszego pasma.
_________________
http://sp6ix.pl.tl poczta sp6ix@interia.pl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo - w jęzorze, siła - w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
SP8TZ
02.12.2018 21:09:23
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: PRZEDZEL

Posty: 55 #2614007
Od: 2018-7-21
O tym dostrojeniu - bardzo ciekawe! Muszę przewertować Internet w tym kierunku. Może ktoś stroił... tyle, że pewnie będzie to oznaczało utratę gwarancji. Chyba, że można domontować jakieś inne przeciwwagi...


Natomiast, raz jeszcze sprawdziłem coś, co mnie nurtowało:


[quote]
https://www.radio-sklep.pl/pl/p/COMET-GP15N/1061

Antena bazowa na pasma 50/144/430MHz
Częstotliwość 50/144/430MHz[/quote]


Opis na stronie sprzedawcy wprowadza w błąd... i mnie też wprowadził... bo jak byk napisane jest, że 430 MHz.

Zastanawiam się teraz, czy na tej podstawie jest szansa na zareklamowanie anteny i w rezultacie np. zwrot pieniędzy. Tyle, że wciąż kusi mnie to pasmo 6 metrów...
_________________
"(...) Ja ci śrubkę wkręcę w radio, Ach, Leokadio! (...)"
  
DG1KDJ
02.12.2018 21:18:06
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Dueren

Posty: 56 #2614010
Od: 2011-7-14
Wyglada na to, ze te anteny sa w roznych wersjach, pod tym linkiem, ktory tu podaleshttp://www.cometantenna.com/amateur-radio/base-antennas/tri-band-3/ wszystkie 3 pasma sa zawyzone, moze w jakims kraju uzywaja tych czestotliwosci? Natomiast bez trudu wygooglowalem tez inna firme, ktora pod tym oznaczeniem oferuje na "nasze" czestotliwosci.https://www.nevadaradio.co.uk/amateur-radio/antennas/base-antennas/comet-gp-15. Jesli taka zamowiles i w specyfikacji pisalo, ze to na taka czestotliwosc, to watpie, by sie zgodzili na zwrot lub wymiane tej anteny.
73! Johann
  
SP8TZ
02.12.2018 21:39:42
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: PRZEDZEL

Posty: 55 #2614024
Od: 2018-7-21
Zamówiłem w tym radio-sklep. Gdzieś mam jeszcze tę instrukcję-specyfikację która przyszła wraz z anteną. Muszę jej poszukać - ciekawe, jaki tam podany jest wykres SWR dla 430-440 MHz. Czyli w teorii to może być jednak wersja na nasze pasma, i coś jest wtedy nie tak z instalacją...albo tym konkretnym egzemplarzem.


Co do częstotliwości typu 52-54 MHz czy 146 MHz albo 440-450 MHz, to nie mam pojęcia, w jakich krajach się takie zakresy stosuje...
_________________
"(...) Ja ci śrubkę wkręcę w radio, Ach, Leokadio! (...)"
  
sp9nrb
02.12.2018 22:21:40
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Tarnowskie Góry

Posty: 1009 #2614043
Od: 2017-7-11
1. Weż Baofenga, stań przy kominie i spróbuj popracować. Tym sposobem poznasz lokalizację. Jeżeli lokalizacja dobra.
to:
2. W miejsce tej anteny podłącz samodzielnie wykonaną nawet z kabla koncentrycznego lub z drutów przyklejonych do listewki (w necie są takie anteny wykonane na bazie gniazdka UC lub N) antenę na 70 cm. Oceń pracę. Jeżeli na prowizorycznej antenie będzie lepiej to z zakupu tej anteny będzie się tylko cieszył sprzedawca. Jeżeli tak samo źle? To chyba kabel diabli wzięli. Tutaj bardzo ważną rzeczą jest jakość kabla. Z tym, że do 144 bywa dość względnie. Natomiast już przy 430 MHz zaczyna się tragedia. (ostatnie wyniki niby bardzo dobrej jakości kabla nawet do wifi. Długość 16m tłumienie 12 dB. Jeżeli jest to kabel z folią, to każde załamanie czy szarpanie przy wprowadzeniu to psucie kabla nieraz o kilka dB.
_________________
Pisać każdy może, jeden lepiej drugiej gorzej.
  
SP8TZ
02.12.2018 22:37:49
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: PRZEDZEL

Posty: 55 #2614052
Od: 2018-7-21
    sp9nrb pisze:

    To chyba kabel diabli wzięli. Tutaj bardzo ważną rzeczą jest jakość kabla. Z tym, że do 144 bywa dość względnie. Natomiast już przy 430 MHz zaczyna się tragedia. (ostatnie wyniki niby bardzo dobrej jakości kabla nawet do wifi. Długość 16m tłumienie 12 dB. Jeżeli jest to kabel z folią, to każde załamanie czy szarpanie przy wprowadzeniu to psucie kabla nieraz o kilka dB.Dzięki za wskazówki - jak się poprawi pogoda, to wyjdę z Bao i potestuję.


Co do kabla - jest on w środku z folią. Czyli poprzez (dość trudne) poprowadzenie w wywietrzniku wentylacyjnym mógł stracić właściwości na pasmo 70 cm, bez utraty ich dla pasma 2 metrów? To byłoby dość niedobrze smutny to się okaże w sumie, dopiero gdy podepnę do anteny jakiś np. 2 metrowy zastępczy i sprawdzę działanie anteny przy antenie...
_________________
"(...) Ja ci śrubkę wkręcę w radio, Ach, Leokadio! (...)"
  
SQ5OVG
02.12.2018 22:46:54
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 89 #2614054
Od: 2011-10-10
Czytając ten fragment opisu:

"Jednak dziwi ta sporadyczna możliwość nadawania z Yaesu mocą 2 W, przy pasku SWR około w połowie jednej kreski na 70 cm. Co ciekawe, jak podnosiłem moc do 3 W, niski SWR się wciąż utrzymywał, ale po zwiększeniu na 4 waty - już skakał momentalnie do HSWR."

podejrzewam awarię układu dopasowania. Przebity kondensator ? wilgoć ? zimny lut ???
_________________
Marek.
  
Electra22.02.2019 18:03:38
poziom 5

oczka
  
SP8TZ
02.12.2018 22:53:03
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: PRZEDZEL

Posty: 55 #2614056
Od: 2018-7-21
    SQ5OVG pisze:

    podejrzewam awarię układu dopasowania. Przebity kondensator ? wilgoć ? zimny lut ???Też chodziło mi po głowie coś nie tak z radiem. Ale ta możliwość "nadawania" zdarzyła się tylko kilka razy. Co zresztą mnie zdumiało. No i chyba końcówka w radiu oraz ten ALC jest taki sam i na pasmo 2 metry i na 70 cm? Ponadto objawy odbioru tego pasma w Bao są takie same, dlatego przyczynę w radiu Yaesu niby wykluczyłem...
_________________
"(...) Ja ci śrubkę wkręcę w radio, Ach, Leokadio! (...)"
  
SQ5OVG
02.12.2018 22:55:39
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 89 #2614057
Od: 2011-10-10


Ilość edycji wpisu: 1
Ale ja miałem na myśli te uszkodzenia w antenie, NIE w radiu.

A co do kabla. Im kabel gorszy, tym SWR ma lepszy. aniołek
_________________
Marek.
  
SP8TZ
02.12.2018 23:01:50
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: PRZEDZEL

Posty: 55 #2614063
Od: 2018-7-21
Ufff! Już się zacząłem trochę bać wesoły Specyfikację do anteny mam pewnie w garażu, więc dopiero jutro ją znajdę i ciekawe, na jakie pasmo ma się ona stroić. Jeśli na 446 MHz, to może jakieś wydłużenie tych radiali...albo i nie wesoły

Jeśli to wersja na nasze 430-440 MHz, to może tak jak mówisz jej układy dopasowania? To jechało kurierem, niewiele trzeba aby się coś uszkodziło...
_________________
"(...) Ja ci śrubkę wkręcę w radio, Ach, Leokadio! (...)"

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ANTENY » COMET GP15N I FATALNA PRACA W 70 CM. ZŁA INSTALACJA CZY WADA W EGZEMPLARZU ANTENY?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta