NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ANTENY » ANTENA MAGNETYCZNA - EKSPERYMENTY

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

Antena magnetyczna - eksperymenty

Zachęcam do kopiowania i testów.
  
SP2BPD
10.05.2014 08:35:24
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 821 #1837515
Od: 2012-1-25


Ilość edycji wpisu: 4
    kubek pisze:

    Z powyższego można się oczekiwać korzystnego wpływu metalowego dachu pod anteną.
    W jakiej odległości j.w. powinna być usytuowana pionowa/pozioma ramka główna takiej anteny?


O ile pamiętam z różnych lektur dla anteny pionowej wysokość zamocowania nie jest sprawą krytyczną. Tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=l_7Mako61SY w pierwszej połowie filmiku to widać.
Jeden z producentów mówił o 1,5 średnicy pętli, czyli dla anteny o metrowej średnicy - półtora metra. Inni mówią o ~2-3 m.

(Edit - dopisane 29.05.2014: w artykule "An Overview of the Underestimated Magnetic Loop HF Antenna" Leigh Turner VK5KLT twierdzi, że wystarczy, by dół ramki znajdował się na wysokości równej jej średnicy i że nie obserwuje się znaczącej poprawy przy podnoszeniu anteny wyżej)

Jeśli chodzi o korzystny wpływ metalowego dachu na antenę zorientowaną pionowo, tutaj: http://brisdance.com/vk4amz/Loop5.html zamieszczono komentarz Leigha Turnera VK5KLT do wyników pomiaru anteny nad dachem. Mniej więcej taki:

"W ciągu wszystkich moich lat eksperymentowania z antenami magnetycznymi (...) nie spotkałem przypadku, by dobry ground plane / zestaw radiali / siatka metalowa pod pętlą nie spowodowały wzrostu skuteczności i większej niezależności od otaczającego środowiska."

Antena pozioma: w manualu MFJ-1786 piszą o wysokości co najmniej 6m. Jednak obowiązuje tu zasada "im wyżej tym lepiej", podobnie jak dla poziomych anten drutowych. Ww. filmik z youtube pokazuje również, że antena ramowa zorientowana poziomo wyraźnie traci skuteczność nisko nad ziemią.

Generalnie wiele o skuteczności gotowej już anteny powie pomiar jej dobroci, a w zasadzie pasma 3 dB (czyli zakresu, w którym SWR jest mniejszy od 2,62). Staram się zazwyczaj porównać pasmo 3 dB swoich anten eksperymentalnych z tym, jakie osiągają anteny komercyjne o podobnych wymiarach (AMA, MFJ, Alex Loop, Alpha Loop, baby loop I3VHF).
_________________
pozdr.
Piotr
  
Electra29.04.2024 14:52:14
poziom 5

oczka
  
SP2BPD
10.05.2014 21:12:12
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 821 #1838048
Od: 2012-1-25
na ten sam temat wypowiedź PA3CQR: http://tudl1101.home.xs4all.nl/magneticloop/


"Montaż pionowy czy poziomy ?

Zgodnie z teorią możesz zamontować antenę pionowo na bardzo małej wysokości (dół anteny minimalnie 2 m nad ziemią). (...) W przypadku poziomego montażu anteny będzie ona promieniować we wszystkich kierunkach pod kątem zależnym od jej wysokości nad ziemią. (...) W skrócie można powiedzieć, ze jeśli możesz umieścić antenę na wysokości większej niż pół długości fali nad ziemią, zastosuj montaż poziomy dla łączności dx. Jeśli wysokość jest mniejsza niż pół fali, ustaw antenę pionowo"

_________________
pozdr.
Piotr

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ANTENY » ANTENA MAGNETYCZNA - EKSPERYMENTY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny