Antena magnetyczna - eksperymenty
Zachęcam do kopiowania i testów.
    kubek pisze:

    Z powyższego można się oczekiwać korzystnego wpływu metalowego dachu pod anteną.
    W jakiej odległości j.w. powinna być usytuowana pionowa/pozioma ramka główna takiej anteny?


O ile pamiętam z różnych lektur dla anteny pionowej wysokość zamocowania nie jest sprawą krytyczną. Tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=l_7Mako61SY w pierwszej połowie filmiku to widać.
Jeden z producentów mówił o 1,5 średnicy pętli, czyli dla anteny o metrowej średnicy - półtora metra. Inni mówią o ~2-3 m.

(Edit - dopisane 29.05.2014: w artykule "An Overview of the Underestimated Magnetic Loop HF Antenna" Leigh Turner VK5KLT twierdzi, że wystarczy, by dół ramki znajdował się na wysokości równej jej średnicy i że nie obserwuje się znaczącej poprawy przy podnoszeniu anteny wyżej)

Jeśli chodzi o korzystny wpływ metalowego dachu na antenę zorientowaną pionowo, tutaj: http://brisdance.com/vk4amz/Loop5.html zamieszczono komentarz Leigha Turnera VK5KLT do wyników pomiaru anteny nad dachem. Mniej więcej taki:

"W ciągu wszystkich moich lat eksperymentowania z antenami magnetycznymi (...) nie spotkałem przypadku, by dobry ground plane / zestaw radiali / siatka metalowa pod pętlą nie spowodowały wzrostu skuteczności i większej niezależności od otaczającego środowiska."

Antena pozioma: w manualu MFJ-1786 piszą o wysokości co najmniej 6m. Jednak obowiązuje tu zasada "im wyżej tym lepiej", podobnie jak dla poziomych anten drutowych. Ww. filmik z youtube pokazuje również, że antena ramowa zorientowana poziomo wyraźnie traci skuteczność nisko nad ziemią.

Generalnie wiele o skuteczności gotowej już anteny powie pomiar jej dobroci, a w zasadzie pasma 3 dB (czyli zakresu, w którym SWR jest mniejszy od 2,62). Staram się zazwyczaj porównać pasmo 3 dB swoich anten eksperymentalnych z tym, jakie osiągają anteny komercyjne o podobnych wymiarach (AMA, MFJ, Alex Loop, Alpha Loop, baby loop I3VHF).


  PRZEJDŹ NA FORUM