Może kolega SP5MAD zamiescilby przykladowe dobrej jakosci baluny np.na rdzeniach FT 240-43.Chodzi mi głownie o 4:1.2:1` czy 1:1.Szczególnie 2:1 mi niezbyt leży.Potrafie co prawda nawinąc baluny z dobrym SWR mierzonym chinskim analizatorem ale czy są naprawdę skuteczne?
Wprawdzie nie mam rdzeni FT 240-43 ale mam za to inne z tego materiału (Fair-rite 43) Balun 1:1 jest wykonany kablem RG 316 (2x 6 zwojów z przeplotem) Rdzeń jest mniejszy, ale moje 100W (RTTY) przenosi bez problemu i nagrzewania się. Zaznaczyłem kilka markerów na interesujących nas pasmach. Robert
W zasadzie chodzi mi o baluny na rdzeniach 240-43 bo te są zawsze dostępnea i moc jaką mogą przeniesc jak dla moich potrzeb jest"na wyrost i spuchliznę" _________________ Jurek
""Z góry przepraszam za moje wynurzenia, ale zauważam przez lata, że panoszy się coraz bardziej bylejakość i abnegacja techniczna, brak chęci do nauki, a przede wszystkim bezczelność Młodych (nie tylko wiekiem ale też stażem w krótkofalarstwie), którzy myślą, że wszystko już wiedzą. Niestety, era wiedzy technicznej Krótkofalowców, która wyróżniała nas ze Społeczeństwa - pomału mija (smutne)"" Cytuję.
Zabrali sondę i politechnizację młodzieży to czego się dziwić. Cieszę się że napisałeś przynajmniej komuś się jeszcze chce.
Poszukałem trochę drożej jak dla przecietnego kowalskiego ale przynajmniej nie sprzedaja jak kiedyś na całe szpulki. DRUT NAWOJOWY miedziany DNE2 fi1,00mm - 500g - 70m 29,90 zł http://allegro.pl/drut-nawojowy-miedziany-dne2-fi1-00mm-500g-70m-i6494135167.html _________________ Filmy - YouTube - SP2ROB Komunikator krótkofalarski - forum https://t.me/joinchat/JRksRRVtER4mfwDrJihIjQ
Nie wiem po co komu link do przezwajania silników . rusz głową człowieku. Jadę i za 5minut mam to co chcę i ile chcę 1m 2m 3m itd... za grosze bez płacenia za przesyłkę 20zeta _________________ Jarek "nawet papier toaletowy się rozwija" Tel: 100011110001110101010110101101 http://sq9oub.pl.tl
Uczyniłem w wolnej chwili coś takiego uprzedzając pytania uprzejmię donoszę iż nie miałem możliwości wydłużenia linki anteny typu longwire w związku z czym pozostało pomajstrować z balunem. Wbudowana skrzynka nie pozwalała na zestrojenie a zewnętrznej nie chciałem stosować. Pozdrawiam. _________________ Filmy - YouTube - SP2ROB Komunikator krótkofalarski - forum https://t.me/joinchat/JRksRRVtER4mfwDrJihIjQ
A z czego wynika to przełożenie 32:1 na autotrafku pięciozwojowym przy wejściu na jeden zwój /podłaczony kabel TX na 50 ohm/ i wyjściu na 5 zwoju - trafka takie działają dwukierunkowo ale to przełożenie nie pasuje dla 1/5 /zwoi/ jak na filmie. _________________ Krzysztof SP5WPG
Właśnie byłem w trakcie pisania interpretacji, już jest pod obrazkami.
Włodek, SP5MAD.
Trochę poczytałem, przemyślałem, ale niestety z Internecie jest cała masa sprzecznych informacji. Ok, wiem, ze na transformatory impedancji ma być materiał 43. Ale teraz: Powyżej było napisane, żeby nie nawijać transformatorów przewodami w izolacji PCV. A jakimi można? Jak to się ma do zalecenia, żeby dwa druty DNE wsadzić w termokurcza?
Jak dobierać liczbę zwojów? Rozumiem, że trzeba to kontrolować pomiarami. A więc - jak mierzyć? Mam analizator wg EU1KY (z jednym wejściem). Podłączyć do analizatora stroną 50omów a po drugiej zamknąć rezystorem bezindukcyjnym 200?
I jeszcze jedno pytanie: Jakie wielkości rdzenia do jakich mocy? Czy np. FT82-43 przeniesie 150W w przypadku trafa 4:1 czy jednak trzeba FT114-43?
Owijanie rdzenia taśmą teflonową - rozumiem, że to po to, żeby ostre krawędzie rdzenia nie uszkodziły emalii na DNE? Jeśli tak - jakie to ma znaczenie jeśli sam rdzeń jest izolatorem? _________________ "Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."
To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".
Witam 1. Nawijać grubym drutem DNE, lub Cu w koszulce teflonowej lub polietylenowej (chodzi o małe straty, tak jak przy kablach koncentrycznych) 2. Jeżeli rdzeń ma ostre kanty można je wygładzić papierem ściernym. Albo nasunąć na drut krótkie odcinki koszulki (najlepiej teflon). Rdzenie do w.cz. są izolatorami, ale i tak lepiej żeby izolacja drutu nie uszkodziła się (dla zasady, poprawności, estetyki, odpornosci na wilgoć i dobrego samopoczucia : ) 3. Jeśli chodzi o wielkość rdzenia to należy uwzględnić szereg parametrów (moc/indukcję/temperaturę...)- najlepiej użyć kalkulatora, np. "FT_calcx_1.3" ze strony: ha2mn.hhx.hu/Documents/FT_calc_1.3b.xls 4. Pomiary - tak jak piszesz! Obciążyć nominalną wartością impedancji i sprawdzać impedancję na wejściu. Jeśli robisz dwa identyczne baluny (transformatory), to możesz połączyć jeden z drugim (drugi w przeciwną stronę) i obciążyć z powrotem 50 omami. W przypadku balunów prądowych (RF chokes, symetryzatorów) należy po prostu zmierzyć impedancję uzwojenia (powinna być jak największa, z dominującą składową rezystancyjną - w tym celu materiał musi mieć wysoką przenikalność). Powodzenia, Aleks
Wczoraj poskładałem balun 4:1 na rdzeniu FT140-43. Na wyjściu obciążyłem go rezystorem 200 omów (SMD). Wyniki pomiarów (wydaje mi się, że jest dobrze):
_________________ "Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."
To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".