Cykl baluny za grosze- cz.1 Uniwersalny multi balun antenowy 3w1 4:1 9:1 16:1
Witam
1. Nawijać grubym drutem DNE, lub Cu w koszulce teflonowej lub polietylenowej (chodzi o małe straty, tak jak przy kablach koncentrycznych)
2. Jeżeli rdzeń ma ostre kanty można je wygładzić papierem ściernym. Albo nasunąć na drut krótkie odcinki koszulki (najlepiej teflon). Rdzenie do w.cz. są izolatorami, ale i tak lepiej żeby izolacja drutu nie uszkodziła się (dla zasady, poprawności, estetyki, odpornosci na wilgoć i dobrego samopoczucia : )
3. Jeśli chodzi o wielkość rdzenia to należy uwzględnić szereg parametrów (moc/indukcję/temperaturę...)- najlepiej użyć kalkulatora, np. "FT_calcx_1.3" ze strony: ha2mn.hhx.hu/Documents/FT_calc_1.3b.xls
4. Pomiary - tak jak piszesz! Obciążyć nominalną wartością impedancji i sprawdzać impedancję na wejściu. Jeśli robisz dwa identyczne baluny (transformatory), to możesz połączyć jeden z drugim (drugi w przeciwną stronę) i obciążyć z powrotem 50 omami. W przypadku balunów prądowych (RF chokes, symetryzatorów) należy po prostu zmierzyć impedancję uzwojenia (powinna być jak największa, z dominującą składową rezystancyjną - w tym celu materiał musi mieć wysoką przenikalność).
Powodzenia, Aleks


  PRZEJDŹ NA FORUM