Obserwując koszty gotowych rozwiązań nigdy nie uruchomiłbym stacji na QO-100. Oczywiście know how kosztuje ale można pokusić się o wykonanie własnoręcznie sprzętu do łączności via QO100 redukując nakłady finansowe do symbolicznych. W moim przypadku koszt to ok 650PLN czyli ułamek ceny rozwiązania gotowego. Oczywiście nie wlicza się w koszty poświęconego czasu ani staroci typu antena satelitarna czy trójnóg (do testów). Dojdą jeszcze niewielkie koszty związane ze stabilizacją częstotliwości oraz jakiejś solidnej obudowy jako że sam upconvetrer będzie się znajdował na dachu w celu umieszczenia wzmacniacza 2.4 GHz tuż przy antenie. Abstrahując od ceny sprzętu - największą przyjemność daje praca na sprzęcie własnej konstrukcji.
Dodam, że to mój pierwszy w życiu projekt na tak wysokie częstotliwości.
Sprzęt obecnie w fazie prób (braki czasu) ale już daje się robić świetne QSO. W filmikach opis co zakupić i jak połączyć.
Może komuś się przyda . Startując od ostatniego filmu można usłyszeć jak to działa.
Część 1 - prototyp
Część 2 - modyfikacja wzmacniacza z ALI
Część 3 - po raz pierwszy na QO 100 !!!
Zamiast generatora LO sterowanego via Arduino - można kupić na ali gotowca - z wyświetlaczem i wklepać po prostu f LO. Ja mam zamiar zaprzęgnąć Arduino jeszcze do kilku innych zadań - ale o tym później.
Kolejny krok - stabilizacja częstotliwości odniesienia dla LO i być może konwertera SAT za pomocą GPSDOwg https://radiohobby.pl/projekty/gpsdo-z-si5351-generator-czestotliwosci/ _________________ TRX: Icom IC7300, Icom ID5100, Yaesu FT857, Yaesu FT817, Yaesu FTM 350, Yaesu FT7900, Yaesu FT8800, Yaesu FT-1D, Yaesu VX-2, Yaesu VX-5, Yaesu VX-7, Yaesu VX-8, Kenwood TH-7E, Retevis RT3S (DMR), DIY Kacper 2
Powodzenia!! _________________ Jakakolwiek forma życia na planecie Ziemia aby przetrwać ( z wyjątkiem większości roślin) żywi się unicestwianiem innego rodzaju życia.My ludzie robimy to od poczęcia. -:) Niewytłumaczalny jest jednak fakt unicestwiania się w ramach jednej rasy: LUDZKIEJ.ja Pozdrawiam Andrzej.
Si5351 ma jednak spory jitter/szumy i u mnie sprawdziło się lepiej "wstrzyknięcie" 26MHz z OCXO do LNB. Działa lepiej z tymi LNB, w których takie niskie IF (350 MHz) nie jest zbytnio tłumione. Po stronie nadawczej można dać ADF4350, wzmacniacz uniwersalny MMIC, mieszacz (tłumienie ok. 7-9 dB), kolejny MMIC, tanie filtry od WiFi i tanie PA i "wchodzimy" na QO-100 nawet na FT4
no to doszły małe modyfikacje... jako wzmacniacz pomiędzy mieszaczem a wzmacniaczem WiFi zastosowałem "wzmacniacz szerokopasmowy RF 30-4000mhz, wzmacniacz o niskim poziomie szumów 40dB, moduły płyty LNA, DC 5V 50Ω, dla FM HF VHFf/UHF" z Ali
Efekt? PETARDA!!!! sygnał na QO100 jest stabilny i bardzo silny. Całość pobiera ok 1,8A podczas nadawania w piku.
Zainspirowało mnie to do zakupu turystycnzej anteny SAT o średnicy 35cm.... i... SZOK - na tak małej antenie wciąż raporty 59 na QO100!!! Odbiór sygnałów na 10,5GHz też bardzo przyzwoity.
Próbka łączności z DJ0WJ z prototypu na taborecie- ant o średnicy 35cm!!! Akurat podczas tej łączności jako RX wykorzystałem WEB SDR.
Już zamówiłem na ali graty na drugi upconverter - jeden idzie na dach i będzie pracował z FT857 (będzie w nim przełącznik antenowy - tj brak zasilania na upconveretr = przełączenie na ant 2m/70cm, jest napięcie na upconwererze - przełączenie feedera na QO100); drugi stanie się mobilnym zestawem wraz z FT817. Jeśli jest już sygnał z GPS to i jest plan wkomponować do wersji mobilnej automatyczny odczyt QTH loc i innych wodotrysków - na ile moja wiedza nt Arduino pozwoli.
Pytanie do praktyków - czy zasilaliście upconvereter via feeder? jakieś rady / sprawdzone rozwiązania? Na początku myślałem aby podpiąć się z zasileniem upconvertere 2,4GHz pod LNB - ale z 2giej strony zablokuję sobie możliwość zmiany polaryzacji niezbedną do odbioru amatorskiej TV via QO100 - tu należy podać napięcie ok 19V w celu zmiany polaryzacji LNB.
Witam , większość płytek już mam jak na razie muszę kupić mieszacz i filtry 433 i 2,4 czy kolega może podać "nazwy" lub sprawdzone linki z ali ,) _________________ Maciek SQ8IJN
Trochę to zajęło (inne priorytety) ale już jest... testowany ostro przez ostatni tydzień. Działa fajnie - moim zdaniem można kopiować.
Poniżej kolejne filmy opisujące budowę, testy, spostrzeżenia:
Część 4 - ZASILACZ
Część 5 - TESTY
Część 6 - wnętrze konwertera wraz z opisami elementów jakie należy zakupić na Ali.
Część 7 - finalne usprawnienia - czyli generator wzorcowy wędruje w pudełko styropianowe.
To jest mój pierwszy projekt na mikrofale, więc proszę o wyrozumiałość. Doświadczenia zdobyte podczas budowy takiego sprzętu są nieocenione a radość z użytkowania OGROMNA. Ja wiem, że można kupić gotowca... ale uwierzcie - nic nie zastąpi radości z używania własnoręcznie wykonanego sprzętu.
Jeśli będziecie odwzorowywać mój system to:
1. od razu pomyślcie jak obudować generator wzorcowy w pudełko wypełnione styropianem. Trzeba go jak najlepiej odizolować od reszty świata. 2. połączenie pomiędzy filtrem 2,4GHz a 2 stopniowym wzmacniaczem musi być zrobione choć krótkim przewodem. Chyba któryś z klocków nie ma dobrej impedancji bo połączenie tzw beczką BNC powodowało samowzbudzenie się układu. 3. program do syntezera ADF4350:
#define LOCK_PIN 12 //lock status from ADF4350 via MUXOUT pin bool pll_lock = false;
void setup() { pinMode(LOCK_PIN, INPUT);
Serial.begin(9600); delay (5000); // warm up PLL PLL.initialize(1966500, PLL_REFERENCE_FREQ); //init ADF4350 with 10MHz reference and tune to 1966500kHz - nie wiem dla czego ale 1szej f nie ustawia. delay (2000); PLL.setRfPower(3); //default power is 0, which means -4dBm. should be 0, 1, 2, or 3, corresponding to -4, -1, 3, or 5 dBm
PLL.setFreq(1966500); //set QO100 LO to 1966500 kHz
}
void loop() {
}
Program podstawowy - ale nie wiem dla czego dopiero za 2gą komendą ADF ustawia żądaną częstotliwość.. tak czy siak działa. Zamiast Arduino i ADF4350 możecie użyć GOTOWCA - generator do 4GHz na Ali. Ustawiacie 1966500 kHz i już. dzięki tej częstotliwości LO odbieracie np. na 10489,700 MHz, a nadajecie na 433,700MHz. Więc bardzo łatwo jest się wstroić w stację bo operujemy tylko setkami kHz.
4. Do uruchomienia nie potrzebujecie GPS DO - ale niestety drift częstotliwości ADF4350 będzie spory. Do krótkich łączności - da się z tym żyć. Myślę, że po opakowaniu płytki ADF4350 w styropian drift będzie mniejszy. Przy dłuższym kłapaniu jest wymagany lepszy wzorzec 10MHz. I teraz są 2 opcje - TCXO 10MHz - coś ok 80PLN na Ali - GPSDO - w sieci sporo różnych opisów. Sam generator należy umieścić w styropianowym domku.
Część z Was na pewno będzie zainteresowana kosztami... bo przecież gotowce z DX Patrol to prawie 5kPLN co w wielu przypadkach jest granicą nie do przeskoczenia (dla mnie zresztą też). Otóż koszt upconvertera na QO100 z klocków z Ali zamyka się w ok 800PLN wraz z GPS DO... plus jakaś obudowa, czasza anteny, kabli itp... ale to też będziecie potrzebować do DX patrola. Antenę SAT polecam zakupić za kilkadziesiąt PLN na giełdach z gratami. Można trafić fajny aluminiowy egzemplarz. Te na alledrogo bywają mega kiepskiej jakości i po roku rdzewieją...
Jako LNB polecam od razu Bullseye TCXO LNB (ok 120 - 180PLN w zależności jak traficie na Ali) aby nie tracić nerwów... choć do 1szych prób wystarczy tylko tor TX bo odbiór możemy mieć via https://eshail.batc.org.uk/nb/. Testowałem ok 8 LNB - jeden jakoś dawał rady (Chyba w 3ciej części filmu) ale częstotliwość drżała... Na całej reszcie nie dało się słuchać QO100. Ponoć im starszy tym lepszy - ale ja nie trafiłem w dobry egzemplarz. Dopiero Bullseye TCXO LNB jest mega stabilny. Do tego oczywiście RTL.SDR oraz genialny program SDR Console, który posiada możliwość synchronizacji częstotliwości RX do wzorca - jakim jest BIKON QO 100.
Na majówkę instalacja całości na dachu. Do usłyszenia na QO 100!!! _________________ TRX: Icom IC7300, Icom ID5100, Yaesu FT857, Yaesu FT817, Yaesu FTM 350, Yaesu FT7900, Yaesu FT8800, Yaesu FT-1D, Yaesu VX-2, Yaesu VX-5, Yaesu VX-7, Yaesu VX-8, Kenwood TH-7E, Retevis RT3S (DMR), DIY Kacper 2
Generator wysoko stabilny może być ten za 30 zeta Jak sprawdzę dam znać. _________________ Jakakolwiek forma życia na planecie Ziemia aby przetrwać ( z wyjątkiem większości roślin) żywi się unicestwianiem innego rodzaju życia.My ludzie robimy to od poczęcia. -:) Niewytłumaczalny jest jednak fakt unicestwiania się w ramach jednej rasy: LUDZKIEJ.ja Pozdrawiam Andrzej.
Czy możesz pomierzyć poziomy jakie są na poszczególnych stopniach? Jaki jest poziom sygnały z ADF, jaki jest poziom po wzmacniaczu do LO, jaki poziom wchodzi na wrotach miksera, IF jaki poziom wychodzi z mieszacza "RF" _________________ Czy wierzysz w życie poza-radiowe? niech MOC EIRP będzie z Wami!
#define LOCK_PIN 12 //lock status from ADF4350 via MUXOUT pin bool pll_lock = false,
void setup()
pinMode(LOCK_PIN, INPUT),
Serial.begin(9600), delay (5000), // warm up PLL PLL.initialize(1966500, PLL_REFERENCE_FREQ), //init ADF4350 with 10MHz reference and tune to 1966500kHz - nie wiem dla czego ale 1szej f nie ustawia. delay (2000), PLL.setRfPower(3), //default power is 0, which means -4dBm. should be 0, 1, 2, or 3, corresponding to -4, -1, 3, or 5 dBm
if (digitalRead(LOCK_PIN) != pll_lock) pll_lock = !pll_lock,
delay (2000),
PLL.setFreq(1966500), //set QO100 LO to 1966500 kHz
void loop()
możesz napisac jak podłaczyć arduino do płytki generatora? _________________ Artur VSS https://sp3vss.eu PZK - Piraci Z Karaibów
Czy możesz pomierzyć poziomy jakie są na poszczególnych stopniach? Jaki jest poziom sygnały z ADF, jaki jest poziom po wzmacniaczu do LO, jaki poziom wchodzi na wrotach miksera, IF jaki poziom wychodzi z mieszacza "RF"
Siemka... do pierwszej awarii nie pomierzę... to już pracuje na dachu. Ale jako inspirację wykorzystałem to:
Więc można te parametry wziąć jako referencję. Niestety pewne poziomy sygnałów były za niskie (np syntezer nie wypluwał 4dBm). Dodatkowo po filtrze 2,4GHz także sobie słabo radziły wymienione tam wzmacniacze. Pojedyńczy, opisany na ali jako 40dB poradził sobie wyśmienicie.
Nie jestem pewien, czy jest potrzebna modyfikacja powerr ampa - ja na początku borykałem się z małą mocą wyjściową ze względu na słabe poziomy sygnałów na wcześniejszych stopniach - więc wykonałem tą modyfikację - opisaną na YT w jednym z odcinków. Teraz VOX jest wycięty i cały wzmak jest aktywowany jako TX. Zwiększa to pobór mocy w stan by. Ale całość wcina ok 500mA w stand by - idzie przeżyć. Być może lekkie rozgrzewanie wnętrza upconvertera przez wzmacniacz będzie dobrym patentem w zimie...
Miała się pojawiać także komunikacja upconverter do zasilacza po np łączu 2,4GHz dostępnym jako moduły arduino... ale już nie chciałem w nieskończoność eksperymentować. Miał być pomiar napięcia / temp wewnątrz / na zewnątrz/ sygnał generatora LOCK jak i informacje z GPS... może w następnym projekcie.
Mam przygotowane płytki do downconvertera 10GHz (LNB) ->, 433MHz... ale po kilku tyg łączności via QO100 stwierdzam, że to raczej nie jest potrzebne. Z jednej strony chciałem mieć system niezależny od PCta ale z 2giej strony: 1. na stronie QO100 jest wytłuszczone, że masz monitorować swój sygnał podczas nadawania i nie może on przekraczać siły sygnału bikonów (choć ekipa od FT8 ma to w nosie) 2. pomimo stosowania LNB Bullseye z TCXO tak czy siak powstanie mały drift związany z LNB jak i downconverterem jak i samym radiotelefonem. Tego chyba nie da się uniknąć. A dzięki pięknemu oprogramowaniu SDR Console i modułowi korekcji częstotliwości na bazie środkowego bikona PSK - zapominamy o temacie...
Jeżeli jest ktoś zainteresowany łącznąścią via QO100 a nie ma radiotelefonu 70cm USB - to super rozwiązaniem jest Adam Pluto i jego klony na Ali. Koszt ok 800PLN plus 1. wzmacniacz 140PLN 2. przedwzacniacz, zasilanie - ok 100PLN 3. LNB Bulseye - 140PLN 4. Bias - ok 45PLN 5. i trochę gratów (stara ant sat) i kabli 6. Ant 2.4GHz do wykonania w garażu
A zabawa wyśmienita.
Powstał też piękny QO100 transciver bazujący na Adam Pluto i Rapsbery Pi. Można to ładnie obudować i mieć niezależny od PC, samodzielny, przenośny sprzęt.
Mi osobiście bardzo się podoba wykonanie kolegi S52ME i być może będę to odwzorowywał aby mieć stację przenośną. https://www.qrz.com/db/S52ME Jak wiecie, robiłem testy na przewoźnej antenie sat - fi 35cm - i na prawdę to świetnie działało.
Na stronie AMSAT już piszą o nowym satelicie, który ma się pojawić w najbliższym czasie - a połączy obie Ameryki z Europą i Afryką. Już nie mogę się doczekać _________________ TRX: Icom IC7300, Icom ID5100, Yaesu FT857, Yaesu FT817, Yaesu FTM 350, Yaesu FT7900, Yaesu FT8800, Yaesu FT-1D, Yaesu VX-2, Yaesu VX-5, Yaesu VX-7, Yaesu VX-8, Kenwood TH-7E, Retevis RT3S (DMR), DIY Kacper 2
#define LOCK_PIN 12 //lock status from ADF4350 via MUXOUT pin bool pll_lock = false,
void setup()
pinMode(LOCK_PIN, INPUT),
Serial.begin(9600), delay (5000), // warm up PLL PLL.initialize(1966500, PLL_REFERENCE_FREQ), //init ADF4350 with 10MHz reference and tune to 1966500kHz - nie wiem dla czego ale 1szej f nie ustawia. delay (2000), PLL.setRfPower(3), //default power is 0, which means -4dBm. should be 0, 1, 2, or 3, corresponding to -4, -1, 3, or 5 dBm
if (digitalRead(LOCK_PIN) != pll_lock) pll_lock = !pll_lock,
delay (2000),
PLL.setFreq(1966500), //set QO100 LO to 1966500 kHz
void loop()
możesz napisac jak podłaczyć arduino do płytki generatora?
Z dzisiejszym doświadczeniem kombinowałbym z 1 arduino - który uruchamiałby PLL i potem działał za GPSDO.
Można zamiast ADF4350 i arduino zakupić gotowy generator na ali. Ustawić częstotliwość LO i już... Podobnie są na ali gotowe GPSDO lub wzorce 10MHz TCXO za ok 70-80PLN. Myślę, że też dobry pomysł zamiast GPSDO. Ale ja miałem pod ręką graty do GPSDO więc poszedłem tą drogą. Na pewno przyda się GPSDO dla stacji przenośnych - jest projekt GPSDO, który od razu wyświetla lokator na LCD ! Więc mamy 2 w 1.