ORM - pasmo 2 metry. Kto lub co emituje takie sygnały? Interesują mnie podpowiedzi tych co mają wiedzę. Czyżby nowe gwiazdy betlejemskie sterowane zdalnie ?
Pisałeś o tych co wiedzą, Ja nie wiem. Ale pisze bo wydaje mi się że podobne zakółcenia powstają od cewek silników spalinowych. Jest taka możiwość w twoim QTH ? Agregat ? _________________ --- Nie czekaj z kopaniem studni, aż nadejdzie pragnienie.
Ta dyskoteka jest całą dobę na okrągło i sygnał przemieszcza się po początku pasma 2 metry. Sygnał jest nie tylko wędrujący. Raz to pracuje wąsko, raz szeroko i dynamicznie potrafi zmieniać szerokość.
Sprawdzone na różnych antenach ? Na początek szukał bym kierunku z kórego przychodzi.... Ale po dodatkowcy informacjach sam się zastanawiam czym to może być.... _________________ --- Nie czekaj z kopaniem studni, aż nadejdzie pragnienie.
To jest satelita telekomunikacyjny ( amatorski) a sygnały to po prostu SSTV. Jak znajdziesz odpowiedni program komputerowy to odbierzesz na kompie zdjęcia! _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Ja też nie wiem ale porównałem sygnał sstv (próbka u góry) i ten sygnał qrmu (na dole) i to całkiem inaczej wygląda, toż to wygląda jakby ktoś zrobił jakiś generatorek i kręcił trymerkiem zmieniając częstotliwość tonu, na wykresie widać że najpierw częstotliwość rośnie potem maleje, i tak na zmiane (wykres pokazuje tylko fragment). I teraz pytanie, co się tak zachowuje. (czekam na opie....ol) https://zapodaj.net/be786382b938e.bmp.html
To niej est SSTV, brak jest sygnału synchronizacji i SSTV jednak trochę inaczej brzmi i wyglada, no chyba że jakaś dziwna, mniej znana modulacja Wygląda na jakiś sweep oscilator podłączony do stopnia mocy i anteny. Biorąc pod uwagę szybkość zmian sygnałów w stosunku do szerokości zajmowanego pasma, nie jest to zbyt nowoczesna emisja cyfrowa. Może ktoś próbował coś nadawać, co na wodospadzie wygląda jak choinka, ale do tego celu jest lepszy software.
_________________ (((73))) Marcin. Słucham na DMR TG-26056 i 2605 i FM SR5RR. ID: 2605142-portable lub 2605153-home Warszawa KO02OE, VOT PZK 73 KF: FTDX101D, FT-817ND, FT897, IC735, IC706, FT991, IC7000, UNIDEN2020, HM: QCX, Forty-9er,uBitX, Pilgrim, Kacper 40m, Taurus 40m, UKF: Motorola MCX100, Radmor FM315K, IC211E, Intek HR2040, TM-218, QYT KT-8900 i KT8900D, TYT DM380, RT320. Baofengi UV-5R, UV-B6, UV82. FT-817ND, Radioddity GD-77, TYT DM-9600, TYT DMUV380, Anytone D868UV, Anytone D578UV PRO, Anytone D878UV, FT290RII, PA: IC2KL(500W), Tuner: LDG600 ProII, LDG11ZPro. ANT: Multiband InVee, GP7DX, Slooper 160m, Lafayette UV300 i uv200, InV L na samochodzie. ((( NIGDY NIE PRZEKRACZAM MOCY LICENCYJNEJ ))) Niema głupich pytań, spotyka się niezbyt mądre odpowiedzi.
A gdzie jest napisane że to musi być znana emisja? Ktos coś robi i wali na paśmie aby sprawdzić jak chodzi. Moze te brakujące elementy modulacji trzeba odtworzyć "na miejscu" jak nośna w modulacji SSB? A próbował ktos pokręcić antena i dokonac namiaru?
_________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Po pierwsze. Też tak pomyślałem, pokręcić anteną... Ale ja mam w tej chwili system anten BW - kręcenie nie jest możliwe.
Po drugie Od dzisiaj - szkodnik zniknął. A gdyby to był ktoś, kto coś robi i wali na paśmie... To chyba z tych co z buta poszli w kamasze krótkofalarskie i są świetnymi radioamatorami.
Sygnał pływał po paśmie jak statek wycieczkowy sterowany przez nawalonego sternika, i resztę nawalonej załogi. Pływał sobie po paśmie i poza pasmem. Moje stare GDO home made, lepiej trzyma się w częstotliwości, jak ten pływający szkodnik.
Wsiadłeś w samochód z laptopem+SDR i antena na dachu (w czasie tych zakłóceń) by sprawdzić czy kilometr lub dwa dalej też je słychać? Stawiam na jakąś chińską ładowarkę no-name lub podobny szmelc u któregoś z sąsiadów. _________________ Robert SQ5RB
ja u siebie w domu walczyłem z qrm na kf pół roku , okazał się zaszilacz od listwy led w kuchni , kolejne żródło to była żarówka led polamp piła , modem livebox 2m pływająca nośna plus warkot , niedaleko kilka sklepów zakłucenia giną po 22 , gro zakłuceń sami produkujemy , tv lcd , plazma daje trochę więcej , zaszilacze/ładowarki ,laptopy , komputery , falowniki i inna cała masa sprzętu część jast na generatorach rc , inne na kwarcach a kwarc pod zmiennym obciązeniem płynie , ba nawet sam rx ma jakieś prążki , które sam generuje , zwarcie gniazda antenowego i sprawdzenie . Wesołych Świąt .
Po kolei Nie mam anteny na dachu (na dachu samochodu) Nie mam też samochodu. Nie mam laptopa - mam kompa stacjonarnego zasilanego z sieci 230V Ostatni raz poza domem byłem na elektrokardiologii w szpitalu, na początku lutego tego roku. Ja stawiam na Tolka Banana i ładowarki no name.
Byłem przekonany dotychczas, że kwarc generator zasilany stabilizowanym napięciem i w termosie - stoi w częstotliwości jak żołnierz na warcie.
Zrobiłem eksperyment, bo szkodnik znowu się pojawił. Najpierw odbierałem z anteną, po wyłączeniu anteny - szkodnik zniknął, to samo po zwarciu anteny dinksem od NanoVNA (full zwarcie) Po ponownym podłączeniu anteny - szkodnik sobie „grał“ i gra obecnie ciut powyżej 144.090MHz Parę godzin temu był ten eksperyment z anteną i zwieraniem gniazda antenowego. Wyglądało to tak: