HOME » CB RADIO, PMR I OKOLICE » PMR MOTOROLA T5512 - PROBLEM Z POZIOMEM SQUELCHA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

PMR Motorola T5512 - problem z poziomem squelcha

Chris_M
26.02.2014 22:14:54

Od: 2014-2-26
Witam wszystkich jako nowy na tym forum!
A teraz do rzeczy wesoły
Mam 4 sztuki radiotelefonów PMR, typ: Motorola Talkabout T5512, których zazwyczaj używamy jeżdżąc na nartach.
W jednym egzemplarzu występuje problem z poziomem squelcha polegający na tym, że jeśli po odebraniu jakiegoś sygnału blokada szumów wyłączy się, to potem już się nie włącza pomimo zniknięcia tego sygnału.
Jedyny sposób żeby wówczas wyciszyć ten szum, to naciśnięcie na moment sendera, po czym szum zostaje z powrotem zablokowany.
Sprawa jest bardzo uciążliwa, ponieważ na nartach jeździmy z mikrofono-słuchawkami i ten dobiegający ze słuchaweczki szum jest dosyć trudny do zniesienia, a naciśniecie miniaturowego przycisku sendera w zestawie mikrofono-słuchawkowym jest podczas jazdy dosyć trudne.
Podejrzewam, że poprzez regulację poziomu squelcha dałoby się ten problem usunąć, ale instrukcja obsługi nie przewiduje takiej regulacji.
Przypuszczam, że ta regulacja powinna się odbywać się w sposób programowy, ale nie mam żadnej dokumentacji technicznej, która by opisywała jak to zrobić.
Czy ktoś z Was ma pojęcie jak by można ten problem rozwiązać?

Electra28.03.2024 16:14:14

sq5cjz
27.02.2014 11:48:00

QTH: Pruszkow

Od: 2011-7-10
    Chris_M pisze:

Motorola Talkabout T5512

...

jak by można ten problem rozwiązać?

Urządzenie owo posiada blokadę tonową CTCSS. Ustaw sobie na używanym kanale jeden z 38 tonów a w pozostałych identycznie. Spowoduje to, że blokada squelch nie będzie ci przeszkadzac bo radio bez odpowiedniego tonu CTCSS nie otworzy toru audio. Jedynym uniedogodniem będzie współpraca z radiami z poza twojego kółeczka, będą musiały dostosować się do twojego tonu albo odwrotnie. A docelowo może trzeba zanieść gdzieś do serwisu. Nie pamiętam czy da się zmieniacz czułość blokady, można chyba tylko włączyć tzw. BURST, chwilowo zdjąć blokadaę w celu monitorowania zajętości kanału. Włącza sie tą funkcję pod przyciskiem nadawania. Być może, takie dzialanie radia, które się u ciebie pojawiło jest związane z uszkodzeniem tego włącznika. Pozdrawiam.
Robert

Chris_M
27.02.2014 12:09:11

Od: 2014-2-26

sq5cjz pisze:

Kodowanie CTCSS mamy cały czas włączone, a blokada szumów w tym wadliwym urządzeniu się wyłącza i pozostaje wyłączona jeśli ktoś z naszej grupy się odezwie lub wciśnie przycisk dzwonienia.

sq5cjz pisze:

A docelowo może trzeba zanieść gdzieś do serwisu.

Chętnie bym zaniósł, gdybym wiedział, kto mi to w Krakowie potrafi zrobić wesoły

Dziękuję za zainteresowanie się tematem i pozdrawiam

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

<< Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>