HOME » PZK - POLSKI ZWIĄZEK KRÓTKOFALOWCÓW » KLUB PZK A TERENOWA JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA PZK

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Klub PZK a terenowa jednostka organizacyjna PZK

sp9eno
15.06.2015 11:00:40

QTH: Gliwice n/Kłodnicą

Od: 2010-4-9
Klub PZK a terenowa jednostka organizacyjna PZK
Co to jest i w jaki sposób?

W dyskusji o klubach PZK widać wyraźnie, że spora część Kolegów nie rozumie o co chodzi
i nie widzi różnicy pomiędzy jednostką organizacyjną-Klubem PZK a Klubem krótkofalarskim.
Jest to efekt tkwienia w przyzwyczajeniach z PRL-u.

Co to jest Klub?
Internetowy Słownik Języka Polskiego
1. «organizacja skupiająca ludzi określonego środowiska, zawodu lub o określonych zainteresowaniach»

Słownik wyrazów obcych Kopalińskiego
Klub zespół spotykający się w celach towarzyskich, wypoczynkowych a. dla popierania określonego wspólnego celu (jak lit., nauka, działalność polit., sport., rozrywka), zazw. utrzymujący się ze składek członkowskich;

Co to jest Klub krótkofalowców?
KLUB krótkofalarski/lub krótkofalowców/ , to grupa ludzi, zazwyczaj pasjonatów krótkofalarstwa, zazwyczaj dysponująca lokalem a w nim radiostacją radioamatorską, antenami na dachu, przeprowadzająca łączności /QSO/, biorąca udział w zawodach, etc, etc.
Klub krótkofalowców może być jednostką organizacyjną różnych organizacji, np. LOK, ZHP, PZK lub innej organizacji. Może być klubem funkcjonującym w zakładach pracy, Domach Kultury , przy Związkach Wyznaniowych a może też być bytem samodzielnym jako np. stowarzyszenie zwykłe.

Co to jest jednostka organizacyjna stowarzyszenia /organizacji społecznej/ ?

Każde stowarzyszenie ma swoją wewnętrzną strukturę organizacyjną. Np. w ZHP w pewnym uproszczeniu to Chorągwie, Hufce, Szczepy, Drużyny.
W LOK to Zarządy Wojewódzkie, Powiatowe /Rejonowe/, Kluby /Koła/.
W PZK to Oddziały, Kluby.

Wszystkie te struktury tworzą członkowie tych organizacji. W strukturach LOK i ZHP nie
istnieją Kluby Łączności. A to dlatego, że w tych organizacjach członkowie należący
do najniższej jednostki organizacyjnej są przede wszystkim członkami organizacji.
I te kluby czy drużyny mogą specjalizować się w strzelectwie, pożarnictwie, wodniactwie
czy też w innych specjalizacjach. Może to być nawet krótkofalarstwo.
Ale podstawowym zadaniem tych Klubów-Kół w LOK i drużyn w ZHP jest gromadzenie i organizowanie funkcjonowania członków w swojej organizacji.

Odpowiednikiem Klubu-Koła w LOK i drużyny w ZHP jest w PZK „Klub PZK”.
Jest to „jednostka organizacyjna” PZK , która ma za zadanie zrzeszać i organizować członków PZK. Taki „Klub PZK” może /choć wcale nie musi/ mieć klubowy znak wywoławczy, może/choć wcale nie musi/ mieć lokal, radiostację i anteny. Działalność takiego Klubu PZK może polegać na
regularnym spotykaniu się w dowolnym miejscu /np. w lokalach udostępnianych organizacjom społecznym przez władze lokalne/, na organizowaniu wszelkiego rodzaju imprez lokalnych i wyjazdowych, na organizacji pracy w zawodach u któregoś z członków Klubu, na wzajemnej pomocy w wysyłaniu i odbieraniu kart QSL od oddziałowego QSL managera. Pomysłów i możliwości jest nieograniczona ilość. Można się np. wzorować na funkcjonowaniu niemieckich DOK-ów.
Najważniejszy jest jednak fakt, że „jednostka organizacyjna stowarzyszenia -Klub PZK” zrzesza członków PZK a nie członków LOK czy ZHP czy mówiąc ogólnie NIECZŁONKÓW PZK.
Niestety „jednostka organizacyjna stowarzyszenia -Klub PZK” nie może zadeklarować że staje się
Kołem LOK czy drużyną ZHP, jak też Koło LOK ani drużyna ZHP nie może zadeklarować przekształceniem się w „Klub PZK” .

Warto o tych zależnościach pamiętać w dyskusjach.

Andrzej sp9eno

Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane./J.N./

nie przejawia żadnej aktywności w PZK,nic nie robi i nigdy nic dla PZK nie zrobił, notoryczny krytykant władz PZK i fan nieporadnego janczara z Turka, SLU Jurka,oraz Jego guru, JMRa

Electra29.03.2024 09:09:39

sp2ayc
15.06.2015 11:40:52

QTH: Gdańsk

Od: 2009-4-26

No to Andrzeju uspokoiłeś mnie. Klub, którego jestem członkiem spełnia wszystkie warunki wymienione przez Ciebie by być klubem PZK. Nawet pozwolenie radiowe wystawione jest na Polski Związek Krótkofalowców (co ma swoje plusy). Najtrudniejszy do spełnienia jest warunek, by WSZYSCY członkowie (u nas 27) klubu byli członkami PZK.
Nas się to udało. Najtrudniej jest z nowo wstępującymi. Ale i na to znaleźliśmy sposób. Po prostu nie "zapisujemy" ich od razu, tylko uczestniczą w życiu klubu jako sympatycy. Z czasem, gdy stwierdzają, że warto być członkiem klubu, to już wiedzą, że WARTO też być członkiem PZK.
Dużo słońca nad Gliwicami życzę wesoły

Piotr

sp9eno
15.06.2015 11:51:03

QTH: Gliwice n/Kłodnicą

Od: 2010-4-9
    sp2ayc pisze:

Dużo słońca nad Gliwicami życzę wesoły

Piotr,
dzięki za ten list, który jest dowodem na to, że można normalnie, bez kombinacji
i po koleżeńsku.

Pozdrawiam z zachmurzonych i przyjemnie chłodnych /+20/ Gliwic.

Andrzej eno

sp9mrn
15.06.2015 16:15:18

QTH: Gliwice JO90IG

Od: 2009-6-22
    sp2ayc pisze:

Jak się chce i się pracuje, to się da.

MAc
mrn