Podczas konferencji "International Space Colloquium" w Guildford, odbywającej się w lipcu 24-26 ogłoszono że są duże szanse na powrót do przerwanego projektu budowy i wystrzelenia wysokorbitalnego satelity Phase-3E.
To jest niespodziewana i bardzo dobra wiadomość! Gdyby to się powiodło znów byśmy mieli satelitę klasy AO-10 lub AO-13, a może nawet i lepszego. To pozwoli na łączności międzykontynentalne i uwolni od pogoni antenami za satelitami LEO.
Wg. nowych wiadomości satelita zbudowany w Niemczech zostanie przetransportowany do USA. Wstępne umowy dotyczące tego zawarły: AMSAT-DL, AMSAT-NA, NASA i rząd USA.
Dotychczas problemy w kontynuacji projektu Phase-3E były dwa: a) ograniczenia wynikające z ITAR które spowodowały że radioamatorzy z USA otrzymali zakaz współpracy przy projektach satelitarnych z radioamatorami spoza USA, b) problemy z osiągnięciem założonej orbity, powodujące konieczność użycia pokładowych silników - a te często zawodziły.
Teraz: a) ograniczenia wynikające z ITAR przestały w tym zakresie obowiązywać, b) pojawia się możliwość wstrzelenia satelity bezpośrednio na docelową orbitę.
W związku z b) w miejsce zbiornika paliwa i silników zainstalowane w USA (Virginia Tech) zostaną instrumenty do eksperymentów naukowych.
Jak widać pomysł na tego sat po uprzednim upadku wraca do realizacji. Pewnie za 2 lata będzie już działać. Oby jak najszybciej. _________________ 73! Piotr SP5ULN
Wątek ciekawie rozwija się dalej. Powstało zamieszanie dotyczące doniesień http://phys.org/news/2015-12-amateur-radio-geosynchronous-orbit-aid.html o tym że w 2016 lub 2017 ma zostać na orbitę wysłany GEOSTACJONARNY satelita z amatorskim wyposażeniem, który ma m.in. pomagać w opanowywaniu sytuacji kryzysowych. Stacja naziemna tego satelity ma być umiejscowiona w Virgina Tech - i tu pojawia się skojarzenie z Phase-3E. Satelita ten będzie zarządzany przez Millennium Space Systems, w imieniu USAF. AMSAT będzie zarządzał amatorską częścią satelity, zbudowaną przez studentów Virgina Tech.
Na ten temat rozwinęła się dyskusja http://forums.qrz.com/index.php?threads/first-amateur-radio-in-geosynchronous-orbit.505312/ z której wynika że: - 5Ghz Uplink, 10Ghz Downlink, typowe anteny TV sat będą wystarczające, w opracowaniu jest hardware w cenie około 1000$ (chyba transwertery?); - na terenie USA zbudowane mają być naziemne terminale dostępne dla radioamatorów w pasmach 2m i 70cm, retransmitujące łączności do/z satelity; - satelita będzie mógł obsługiwać do 1000 QSO na raz; - satelita będzie przede wszystkim obsługiwał łączność cyfrową, ale (chyba) będzie też fonia.
video prezentacja o tym projekcie (Phase-4B):
Spis treści: 00:00 Introductions 03:00 What is AMSAT Phase IV?? -- Overview by Michelle Thompson, W5NYV Michelle is leading the Phase IV Ground Team Open source project: RF hardware, antennas, applications, servers, and digital hardware. 05:30 Sponsors and Assistance from AR Clubs, Manufacturers, Universities, and Gov't Agencies 24:30 Technical Side (How It Works) -- Phil Karn, KA9Q 34:30 Downlink (10.45 GHz) 38:30 Uplink (5.6 GHz) 42:00 Black Box 45:00 Question and Answers 57:00 Closing Comments
Witam! Nie jestem na bieżąco w sprawach satelitarnych. Czy ten P3E to to samo co AO40?????? Czy zupełnie inny projekt????? _________________ VY 73! Tomek
Mamy kolejny projekt. Z doniesień na AMSAT-BB wynika że AMSAT-NA wspólnie z Ragnarok Industries bierze udział w konkursie "Cube Quest Challenge". 13 cubesatów wyłonionych w tym konkursie zostanie zainstalowanych na pokładzie Space Launch System (SLS) - rakiety która wystrzeli nową kapsułę ORION poza orbitę Księżyca. Będzie to test technologii pozwalających późniejsze sięgnięcie Marsa. Misja testowa nazywa się SLS’Exploration Mission-1 (EM-1) i ma być wystrzelona w roku 2018. Cubesaty mogą zostać umieszczone na orbicie Księżyca.
Zespół pracujący nad amatorskim cubesatem (rozmiar 6U) nazywa się "AMSAT - ASCENT". Częstotliwości: 5.6 GHz uplink 10.5 GHz downlink Przesyłane będą dane cyfrowe, ma to być "digital regenerative transponder". Satelita ma być umieszczony na orbicie Księżyca. Zakłada się że umożliwi to łączności cyfrowe z 1...2 metrowymi antenami parabolicznymi.
Zespół AMSAT - ASCENT bierze udział w konkursie NASA, więc póki co nie jest pewne czy polecą. Ze wzgędu na ograniczenia ITAR informacje o projekcie są skąpe.
To może nas mocno zachęcić do EME. ciekawe co o tym myślą prawdziwi Emerowcy bo sygnał będzie sporo silniejszy od odbitych stacje odbiorcze raczej optymalizują co do szumów a nie IP3 . Jaki może być okres orbitowania takiego satelity księżyca ?
Mamy kolejny projekt. ......Misja testowa nazywa się SLS’Exploration Mission-1 (EM-1) i ma być wystrzelona w roku 2018. Cubesaty mogą zostać umieszczone na orbicie Księżyca.
Dwa mikrosatelity pod nazwami DSLWP A1 oraz DLSWP A2, które mają wejść na orbitę wokółksiężycową 200 x 9000 km w czerwcu 2018.
Częstotliwości: downlink A1 - 435.425 MHz i 436.425 MHz downlink A2 - 435.400 MHz i 436.400 MHz (uplink póki co nie ujawniony)
Tryby pracy cyfrowej: 10K0F1DCN lub 10K0F1DEN 250bps GMSK lub JT65B.
Satelity będą rozmiarów 50 x 50 x 40cm, o masie 45kg, ze stabilizacją 3-osiową.
Anteny liniowo spolaryzowane.
Amatorzy mają otrzymać otwarty dostęp do komend sterujących pozwalających na uruchomienie zrobienia zdjęcia i nadania go na Ziemię (zapowiada się niezła zabawa!).
Jak widać pomysł na tego sat po uprzednim upadku wraca do realizacji. Pewnie za 2 lata będzie już działać. Oby jak najszybciej.
To dobra wiadomość bo w 2018 roku mogłyby się pojawić dwa obiekty Phase-3 i Phase 4A. W tym drugim przypadku budowa jest mocno opóźniona, ale podobno data koniec 2017 jest realna. Es Hail 2 miałby być wystrzelony za pomoca rakiety Falcon 9 i posiadać dwa transpondery i umieszczony byłby na orbicie geostacjonarnej 20E. Obszar pokrycia byłby całkiem sympatyczny. Transpondery: - liniowy analogowy o szerokości pasma 250 kHz - cyfrowy o szerokości o szerokości pasma 8 MHz przeznaczony między innymi do amatorskiej DVB-S
Pozostaje uzbroić się cierpliwość i liczyć, że Falcon 9 tym razem dostarczy towar na orbite w dobrym stanie. _________________ Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & HF1D