W skrócie: - dwa przemienniki - jeden o paśmie 250 kHz a drugi 8 MHz - częstotliwości jeszcze nie ustalone ale uplink 2.400-2.450 GHz a downlink 10.450-10.500 GHz - satelita nazywać się będzie Es’hailSat 2 - pozycja 26° E
Pokrycie:
- odpowiedzialny za sprawę jest AMSAT-DL - start pod koniec 2016 roku _________________ 73, Adrian
Bardzo popularne częstotliwości. W zasadzie wszyscy krótkofalowcy mają radia na tą czestotliwość. Ruch na Satelicie będzie oporowy. Z tego co widac radia na 2 m i 70 cm można wywalić do śmietnika. Po śmierci VO-52 zostało już nie wiele.
Fajna wiadomość. Przy okazji dowiedziałem się czytając podesłane powyżej materiały, że już amatorzy eksperymentują z cyfrową telewizją DVB-T itp. i ten drugi transponder z pasmem 8MHz może będzie wykorzystany do takich eksperymentów. Zaraz poszedłem znaleźć coś o amatorskiej DVB-t i na znanym portalu znalazłem bez problemu taki filmik, są i inne. Niemcy słyną w odróżnieniu od amerykanów, że mają obsesje na punkcie gigaherców, odnoszę wrażenie, że to ma być według nich miara postępu i nowoczesności w krótkofalarstwie.
_________________ Pozdrawiam Andrzej SP5SAi ( Stefan Adam Irena )
(...)amatorzy eksperymentują z cyfrową telewizją DVB-T itp. (...)
Andrzeju, w tekście znalazłem informacje o standardzie DVB - ale nie widzę nigdzie, że ma to być DVB-T. Zastanawiam się, czy coś ominąłem w lekturze, czy też zastosowałeś jakiś skrót myślowy.
Osobiście spodziewam się systemu cyfrowego DVB przystosowanego do transmisji satelitarnych tak jak działający już z ISS, czyli DVB-S z dodatkowym konwerterem częstotliwości w dół przy odbiorze i w górę przy nadawaniu. Niemcy jakby nie było przecież mają szeroki wybór gotowych rozwiązań radioamatorskich DB6NT i komercyjnych Kuhne electronic... nic tylko mieć finanse, kupować i bawić się _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Armandzie na razie moja wiedza zatrzymała się na telewizji analogowej, pewnie masz rację, że jest to DVB-S. Obiecuje "podciągnąć się w temacie". Co do wyboru częstotliwości jak są tylko dwa transpondery to będzie zawsze dylemat czy coś dla wszystkich czyli 2m 70cm, czy coś ciekawszego bardziej elitarnego ? Na szczęście nie ja muszę podejmować taką decyzję. Ja osobiście przyjmuję wszystkie "kosmiczne" inicjatywy dla amatorów z wielką radością bo koszty takich przedsięwzięć to gruba kasa i już miałem takie wrażenie, że nic amatorskiego w tym skomercjalizowanym świecie nas nie czeka, ale jak widać coś się dzieje. Proszę zauważyć, że pomimo trudnych zakresów, zasięg gigantyczny i to nareszcie tak oczekiwany geostacjonarny, będzie można zrezygnować z rotorów i śledzenia, ustawiamy raz anteny na satelitę i gadamy dopóki będzie działał. To może okazać się kluczowym atutem tego satelity, który przesądzi o ruchu na nim. _________________ Pozdrawiam Andrzej SP5SAi ( Stefan Adam Irena )
Andrzeju, ja też się ucze.... i nie jestem specem. Nie chciałem Ci sprawić przykrości, ale zainteresował mnie zapis DVB-T, gdyż kiedyś szukałem właśnie wykorzystania DVB-T właśnie do łączności satelitarnych. Stare dzieje.
Przepraszam, jeśli Cię jakoś uraziłem.... nie chciałem... ja też się cieszę z tych wszystkich inicjatyw i chłonę jak gąbka wiedzę na ten temat! Swoją droga to ciekawa sprawa zrobić amatorskiego satelitę geostacjonarnego. Chyba niewiele takich mieliśmy? _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Dawno, dawno, temu AMSAT zaplanował rozwój amatorskiej łączności satelitarnej, dzieląc plany na fazy rozwoju. Bez problemu w Wikipedi możemy przeczytać jak to miało się odbywać:
wiki pisze:
Phase system The AMSAT Phase system describes an amateur satellite based upon its capabilities or mode of operation and roughly parallel the development of amateur satellites.
Phase 1: No solar cells (battery-powered only), short-lived, technology test-bed. Must be able to orbit to be classified as a satellite.
Phase 2: Long life using solar cells, communications capabilities, Low Earth Orbit.
Phase 3: Long life, more powerful communications, telemetry and command systems. Highly elliptical orbit, usually a Molniya orbit; usually the initial orbit is a geostationary transfer orbit, onboard propulsion systems boosting it to its final orbit. Because of the highly elliptical orbit, the satellite remains over an area for long periods of time, allowing amateurs longer contacts through the satellite.
Phase 4: Amateur satellite in geostationary orbit. Phase 4 amateur satellites have been designed, but not built, though they have received favorable attention.
Phase 5: Spacecraft capable of lunar or planetary missions.
Niestety w pewnym momencie komercjalizacja kosmosu gwałtownie zatrzymała rozwój AMSATu. Obecnie jesteśmy w Fazie 3, a dawno powinniśmy już być w Fazie 4. Ten satelita, o którym tu piszemy, byłby pierwszym amatorskim satelitą geostacjonarnym i przejściem właśnie do 4 Fazy rozwoju. Może gdzieś w piwnicy znajdę stare papiery z początku lat 90-tych jakie były daty i ambicje AMSATu, jeśli nie wyrzuciłem na makulaturę _________________ Pozdrawiam Andrzej SP5SAi ( Stefan Adam Irena )
Na orbicie geostacjonarnej miał być OSCAR 4 (1965/66), ale niestety jeden z segmentów rakiety nośnej Titan III-C miał chyba awarię i OSCAR 4 nigdy nie osiągnął zamierzonej orbity. Pomimo tej niedoskonałości satelita nadal nadawał się do naszego radioamatorskiego wykorzystania. Nie wiem, co jest w dalszej historii geostacjonarnych satelitów OSCAR... będę wdzięczny jeśli uzupełnicie tą moja lukę. Tzn. wiem, że to będzie pierwszy satelita fazy 4, jak słusznie Andrzej napisał (i też na stronach w linkach jest to info).
Radioamatorzy amerykańscy z AMSAT chyba dlatego zrezygnowali z satelitów geostacjonarnych, bo mają one ograniczony zasięg w porównaniu z tymi na wysokich orbitach eliptycznych, a wymagania techniczne i finansowe mają większe. Pomysł z satelitą dla AMSAT-DL wydaje się być bardzo trafiony.... otwiera on drogę rozwoju i komunikacji (bez śledzenia satelity) dla wielu kontynentów. Ponadto chyba to jest dobry moment dla radioamatorów do sięgnięcia w kierunku wyższych częstotliwości. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Niewątpliwie satelita geostacjonarny to wielka szansa dla ruchu radioamatorskiego w Afryce i nowa droga komunikacji ze światem z Afryki. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Widok z wysokości ponad 36 tys km nad ziemskim równikiem... innymi słowy obraz pokazuje, co satelita w tym miejscu na orbicie będzie "widziała" na Ziemi.
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Jeśli dobrze zrozumiałem to Korporacja satelitarna Qatar umieściła na orbicie geostacjonarnej komercyjnego satelitę: Es’hail 1.
Jej start miał miejsce chyba 29 sierpnia.
Ta sama korporacja nawiązała współpracę z AMSAT dzięki czemu na nowym satelicie radioamatorzy mają dostać miejsce na dwa transpondery, w tym wysokiej jakości TV cyfrową jakości HD. Innymi siły łączone . Wystrzelenie Es’hail 2 zaplanowano na 2016 rok.
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Plan Fazy 4 był dość sprytny, aby zwiększyć zasięg satelitów geostacjonarnych zamierzano umieszczać kolejne satelity na orbicie geostacjonarnej połączone ze sobą linkami radiowymi. Dzięki tym linkom byłaby możliwość "wędrowania" informacji dookoła Ziemi. Zrobiłem prosty rysunek przekształcając jakiś znaleziony na szybko w sieci. Miało być coś takiego.
PS. Podobno teraz satelita jest już rodzaju męskiego jak poeta, można oszaleć z tą naszą ortografią, przestaje się przejmować i na tym kończę trochę wspomnień z dawnych lat, które jeszcze gdzieś tam w głowie się pałętają. _________________ Pozdrawiam Andrzej SP5SAi ( Stefan Adam Irena )
Satelita od zawsze był rodzaju męskiego, tylko niektórzy dziennikarze pisząc i mówiąc o czymś o czym nie mieli pojęcia, zaczęli zmieniać mu (satelicie) płeć (pewnie dlatego ze kończy sie na "a"). Jakby ktoś znalazł jak przystosować konwerter od anteny sat do Rtl-sdr do odbioru ww transmisji, było by super
Żeby nie było niedomówień - to nie będzie amatorski satelita, tylko jeden transponder dla amatorów - a to spora różnica (taka chociażby, że nikt tam nie będzie ładował dipola na 2m, tylko to co się zazwyczaj używa na satelitach tv/komunikacyjnych na orbicie geostacjonarnej: S-band i Ku-band).
Co do odbioru 3cm / 10GHz, to używając rtl-sdr jest to dość proste - wystarczy zwykły konwerter satelitarny, który zazwyczaj ma częstotliwość LO = 9750.0/10750.0 MHz, tak więc wszystkie sygnały nas interesujące lądują w przedziale ~900-~2000 MHz.
Na hasło "3cm rtlsdr" lub "10ghz rtlsdr" google zwraca sporo rezultatów, a temat jest sprawdzony przez wielu - tanio można sobie posłuchać beaconów w paśmie 10GHz na rainscatterze.
Co do odbioru 3cm / 10GHz, to używając rtl-sdr jest to dość proste - wystarczy zwykły konwerter satelitarny, który zazwyczaj ma częstotliwość LO = 9750.0/10750.0 MHz, tak więc wszystkie sygnały nas interesujące lądują w przedziale ~900-~2000 MHz.
Zgadza się, wystarczy zwykły konwerter satelitarny. Polecam jednak konwertery satelitarne z PLL np. Sharp bs1k1el100a. Taki konwerter w cenie kilkunastu złotych można nabyć na znanym portalu aukcyjnym. A tak poradził sobie z tematem Robert SQ8AQX.
Jako zasilacz do konwertera można wykorzystać stary odbiornik TV-sat ( powinien mieć wyjście do drugiego odbiornika ).
Bardzo fajny i prosty sposób. Będzie można posłuchać praktycznie bez żadnego kombinowania - kabel z tunera do SDR i tyle.
arrl pisze:
The satellite, expected to launch by the end of 2016, will carry two “Phase 4” Amateur Radio transponders and will be positioned at 26° E.
Pozycja dla nas idealna - nie trzeba będzie się za mocno bawić w machanie talerzem. 7 stopni na "lewo" od popularnej Astry, 13 od Eutelsat Hot Bird. Myślę, że nie będzie jeszcze konieczna regulacja w elewacji tudzież obrót konwertera w mocowaniu - no może minimalnie. Zrobienie "zeza" też nie powinno być trudne.
A co do słuchania beaconów które chodzą na ~10.368 Ghz, to dla LO konwertera = 9750MHz -> 10368 - 9750 = 618MHz IF - w te okolice stroimy się więc tunerem. Widziałem też gdzieś metody na lekkie przestrojenie w góre oscylatora w konwerterze (o ~150-200MHz) - wtedy interesujące nas częstotliwości wypadają w regionie pasma 70cm i można użyć swojego ulubionego odbiornika. _________________ Olgierd SP3YOR - Klub Krótkofalowców w Poznaniu http://sp3yor.net | https://sat.sp3yor.net | SN7L: FBWWW | http://arr1.org
W konwerterze Sharp BS1K1EL100A wymieniłem kwarc 25MHz na 25.5MHz, po tej zmianie 10.368GHz mam na częstotliwości powyżej 420MHz. Konwerter podpięty jest do IC-821. Włączenie w radiu zasilania przedwzmacniacza powoduje podanie 12V (po kablu) na zasilanie konwertera. I już jest zestaw do słuchania na 10GHz.
X-Band 10 GHz Downlink: – 89 cm dishes in rainy areas at EOC like Brazil or Thailand – 60 cm around coverage peak – 75 cm dishes at peak -2dB – NB: linear vertical polarisation – WB: linear horizontal polarisation
S-Band 2.4 GHz NB-Uplink: – narrow band modes like SSB, CW – 5W nominal Uplink power (22.5 dBi antenna gain, 75cm dish) – RHCP polarisation
S-Band 2.4 GHz WB-Uplink (DATV): – wide band modes, DVB-S2 – peak EIRP of 53 dBW (2.4m dish and 100W) required – RHCP polarisation