Geostacjonarne są TYLKO w płaszczyźnie równika, natomiast jest wiele satelitów które mają taki sam okres obiegu Ziemi i one są w takiej samej odległości od Ziemi jak geostacjonarne, ale na niebie nie "stoją w miejscu". Wykonują pozorne pionowe oscylacje po kilka stopni w cyklu dobowym, co w wielu przypadkach nie ma istotnego znaczenia; na przykład w telewizyjnych wozach transmisyjnych czy chociażby w intensywnie "piraconych" satelitach wojskowych na 255MHz - tam anteny nie są na stałe i przed każdą transmisją się "celuje" w satelitę więc dobowy ruch o kilka stopni nie ma znaczenia (albo jest wręcz celowy jeśli satelita ma "omiatać" jakiś obszar).
Bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienia. Teraz już wszystko jasne... jakoś patrząc na te satelity geosynchroniczne, nie skojarzyłem, że to one . W błąd wprowadził mnie podpis w aplikacji "geostationary".
Rozumiem, że tłumaczenie na j. polski nie zmienia się (jak i jego znaczenie) i geostationary to satelity geostacjonarne, a satelita geosynchroniczny to Geosynchronous satellite?
Dlatego jak już wcześniej wspomniałem, coś mi nie pasowało w tych orbitach . Ponadto patrząc na te orbity (poza geostacjonarnymi), nie przetworzyłem ruchu obrotowego Ziemi i orbity satelity geosynchronicznego (innego niż geostacjonarny), na kształt rzucony na Ziemie i sam nie wpadłem na to, co jest co.
Na przykład:
Bardzo Ci dziękuje.... oto kolejny przypadek który utwierdza mnie, że to forum uczy, dzięki takim użytkownikom jak Ty Piotrze. Bardzo Wam dziękuję za to, że jesteście i Wasze cenne wypowiedzi.
Przy okazji "wyekstrahowałem falową trajektorię ISS" : Nie jestem dumny z tego filmu.... ale podzielę się, może kogoś zainspiruje.
W filmie (podczas animacji z "lotem" ISS) brakuje informacji, aby zamiast patrzeć na ISS, to wybrać sobie punkt na Ziemi po lewej stronie i patrząc na niego obserwować jak zmieniają się dla niego orbity ISS. Dlatego film ten jest tak długi.
Na pewno na filmie brakuje wiedzy o tworzeniu mapy Ziemi poprzez odwzorowanie walcowe.
Sławku dziękuje m.in. Tobie za cenne uwagi do filmu.... może w następnej edycji wstawię je do filmu. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
W Science z 9 stycznia 2015 (Tom 347 Nr 6218 str. 115) opisany jest nowy system - radar do śledzenia przez US Air Force, około ~500 000 kawałków kosmicznych śmieci.
http://www.sciencemag.org/content/347/6218/115.summary _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Fajna strona, ja do tej pory znałem tylko to: https://in-the-sky.org/satmap.php też jest kilka satelit _________________ enjoy SWL hobby! Robert _________________