Co nad głową lata ?
Taka ciekawostka , chyba nie było ?
    SQ5KLN pisze:



    Geostacjonarne są TYLKO w płaszczyźnie równika, natomiast jest wiele satelitów które mają taki sam okres obiegu Ziemi i one są w takiej samej odległości od Ziemi jak geostacjonarne, ale na niebie nie "stoją w miejscu". Wykonują pozorne pionowe oscylacje po kilka stopni w cyklu dobowym, co w wielu przypadkach nie ma istotnego znaczenia; na przykład w telewizyjnych wozach transmisyjnych czy chociażby w intensywnie "piraconych" satelitach wojskowych na 255MHz - tam anteny nie są na stałe i przed każdą transmisją się "celuje" w satelitę więc dobowy ruch o kilka stopni nie ma znaczenia (albo jest wręcz celowy jeśli satelita ma "omiatać" jakiś obszar).

    Edit: Te orbity to tzw. orbity geosynchroniczne


Piotrze,

Bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienia. Teraz już wszystko jasne... jakoś patrząc na te satelity geosynchroniczne, nie skojarzyłem, że to one oczko. W błąd wprowadził mnie podpis w aplikacji "geostationary".


Rozumiem, że tłumaczenie na j. polski nie zmienia się (jak i jego znaczenie) i geostationary to satelity geostacjonarne, a satelita geosynchroniczny to Geosynchronous satellite?

Dlatego jak już wcześniej wspomniałem, coś mi nie pasowało w tych orbitach oczko. Ponadto patrząc na te orbity (poza geostacjonarnymi), nie przetworzyłem ruchu obrotowego Ziemi i orbity satelity geosynchronicznego (innego niż geostacjonarny), na kształt rzucony na Ziemie i sam nie wpadłem na to, co jest co.

Na przykład:


Bardzo Ci dziękuje.... oto kolejny przypadek który utwierdza mnie, że to forum uczy, dzięki takim użytkownikom jak Ty Piotrze. Bardzo Wam dziękuję za to, że jesteście i Wasze cenne wypowiedzi.

Przy okazji "wyekstrahowałem falową trajektorię ISS" : oczko Nie jestem dumny z tego filmu.... ale podzielę się, może kogoś zainspiruje.



W filmie (podczas animacji z "lotem" ISS) brakuje informacji, aby zamiast patrzeć na ISS, to wybrać sobie punkt na Ziemi po lewej stronie i patrząc na niego obserwować jak zmieniają się dla niego orbity ISS. Dlatego film ten jest tak długi.

Na pewno na filmie brakuje wiedzy o tworzeniu mapy Ziemi poprzez odwzorowanie walcowe.




Sławku dziękuje m.in. Tobie za cenne uwagi do filmu.... może w następnej edycji wstawię je do filmu.


  PRZEJDŹ NA FORUM