Forum Krótkofalarskie PKI

Projekt komputera pokładowego do lotów stratosferycznych - prototyp
T#512839 Prototyp - pierwsze podejścia do rozwiązań
Facebook
SP5MGS poziom 4
QTH: Marki Locator: KO02NI
Ilość edycji wpisu: 2
#5363329 07.01.2020 11:50:18
Zespół z klubów SP5WWL oraz SP5YAM od pewnego czasu współpracuje w kolejnych misjach stratosferycznych. Po wielu dyskusjach i zmianach założeń Tomek SP5WAB przygotował schemat komputera pokładowego. Jest to pierwsza wersja – prototyp, który chcemy przetestować w najbliższym locie. Z założenia ma wykorzystywać przeprogramowaną sondę RS41 i komunikować się z nią przez UART (pobierać i wysyłać dane) oraz obsługiwać odcinanie na wcześniej złożonym miejscu.

Schemat i szczegóły pod adresem: https://wstratosfere.pl/work/projekt-komputera-pokladowego-prototyp/
wpis edytowany 07.01.2020 15:30:14



Grzesiek
Volenti non fit iniuria
https://wstratosfere.pl
https://www.facebook.com/sp5wwl
SP5MGS poziom 4
QTH: Marki Locator: KO02NI
Ilość edycji wpisu: 2
#5363820 08.01.2020 18:58:11
Testy do niedzielnego lotu. Arduino podpięte przez UART do RS41. W oknie zaznaczonym jedynką - podgląd portu szeregowego. Arduino dostaje ramkę z której wyciąga (for(int i = 39, i <, 44, i++) nowy = nowy + zsondy(I)) długość geograficzną (String, później zamienia na int), która to steruje serwem. Jeżeli długość jest równa zadanej (np. 22°34.0002′,E) odcinamy część ładunku za pomocą serwa.
Arduino podaje dane z czujników w formacie #dowolne_dane, a RS41 wysyła je w ramce RTTY - oznaczone cyferką 2.
Jutro wszystko na płytce drukowanej zgodnie ze schematem.
wpis edytowany 08.01.2020 19:01:12



Grzesiek
Volenti non fit iniuria
https://wstratosfere.pl
https://www.facebook.com/sp5wwl
sq6ade moc !!! moc !!!
QTH: Wrocław (Breslau) Party-n
#5363868 08.01.2020 21:05:11
Hej.
Rozumiem że informujesz a przedstawiając pewne szczegóły tech oczekujesz konstruktywnej krytyki . Czy tak ?



"Panta rej" jak mawiał Demokles z Akwirynu

SR6MA w mobilku 145.350 home


sp6ryd poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)
QTH: Wrocław
#5363877 08.01.2020 21:23:48
do schematu ? kodu którego nie odnalazłem ? czy pomysłu na zrzucanie czegoś z góry po osiągnięciu zakładanej lokalizacji ? wesoły
sq6ade moc !!! moc !!!
QTH: Wrocław (Breslau) Party-n
Ilość edycji wpisu: 1
#5363880 08.01.2020 21:28:37
Oczywiste że hardware. Chodzi o wagę i rozmiary. Bajty nic nie ważą , najwyżej się zawieszą wesoły
Loża szyderców już się zbiera ? ,)
wpis edytowany 08.01.2020 21:29:47



"Panta rej" jak mawiał Demokles z Akwirynu

SR6MA w mobilku 145.350 home


SP5MGS poziom 4
QTH: Marki Locator: KO02NI
Ilość edycji wpisu: 16
#5363885 08.01.2020 21:41:23
Zrzucanie na zadanej szerokości powstało z potrzeby. Z naszej lokalizacji 98 % dni w roku wieje na wschód i często nam ucieka na Ukrainę czy Białoruś. A tak na zadanym południku możemy odciąć i odzyskać np. kamerę.
Chodzi też o zabawę, zrobienie czegoś dla innych. Kod będzie opublikowany, ale trzeba też założyć, że ja NIGDY i NIGDZIE nawet jednego dnia nie kształciłem się technicznie (np. w programowaniu czy elektronice), poza książkami i wiedzy z internetu. Konstruktywna (czyli z wyciągniętą ręką do pomocy i rady jak to fajnie i rzeczowo zrobił np. sq6ade z modułem SSTV) jest OK. Gorzej jak komuś się "jedzie" np. tylko dlatego, że jest kim jest (początkujący, używa tylko takiej, a nie innej emisji). Wtedy nie jest fajnie (Rysiek SQ9MDD świetnie to opisał: "jak masz uczulenie na laktozę to nie mówisz źle o krowach tylko unikasz mleka"oczko.

Chcemy dać Kolegom projekt, pewnie w formie kitu (wszystko oprócz gazu do misji stratosferycznej), który jest możliwy do powielenia. Balony krótkofalarskie to, moim zdaniem, najlepsza forma promocji krótkofalarstwa wśród młodzieży. Skąd wiem? Ośmiu moich uczniów zdało egzamin i ma licencję, drugie tyle się przygotowuje (w tym jeden 12 latek razem z ojcem). I temu ma to służyć. Przygoda pobudza pasję.

Chcemy też podejść do tego jak najlepiej:
- ładne logo,
- porządną strona internetowa z SSL,
- generowanie dyplomów,
- poradnik,
amatorskie może być profesjonalne jak np. u SP2FP (złożyłem Scorpiona - bezcenne) i jego TRX-ach czy Rysiek SQ9MDD i jego płytki.
Pewną część z tych rzeczy (sporą) robią nastolatkowie. Warto dać im szansę oczko
wpis edytowany 09.01.2020 13:45:37



Grzesiek
Volenti non fit iniuria
https://wstratosfere.pl
https://www.facebook.com/sp5wwl
sp6ryd poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)
QTH: Wrocław
Ilość edycji wpisu: 1
#5363897 08.01.2020 22:06:40
Każdy pisze za siebie wesoły. Moim zdaniem pochwały się należą za: pomysł, działanie, chęć podzielenia się rozwiązaniem i doświadczeniami. Jeśli o hardware chodzi to pytałem tu ostatnio na forum o fenomen recyklingu sond RS41 i odpowiedź się sprowadza do: "bo są" i są za darmo. Trudno polemizować wesoły. Co do masy to skoro w misji będzie i kamera i SSTV i co tam jeszcze to sam tracker stanowi pewnie ułamek masy startowej. To nie SEBA-XX Tomka gdzie chodziło o wyczyn i wysokość. Tam cała elektronika z zasilaniem ważyła poniżej 10g. ADE nie lubi Arduino - Ja przeciwnie wesoły. Co do "zrzucania" to nie zrozumiałem z początku. Po wyjaśnieniu nazwałbym tą funkcję "programowym wyzwoleniem przerwania misji" tak by komuś nie przyszło do głowy, że coś tam zrzucamy a balon leci sobie dalej wesoły - nie sugerując co czego takie rozwiązanie mogłoby być wykorzystane.

Dla przepalenia linki nie trzeba dawać serwomechanizmu wystarczy klucz na tranzystorze i drut oporowy, który podgrzewając się przepali/przetopi linkę - takie proste i lekkie rozwiązanie stosowane jest nawet w pikosatelitach do wyzwolenia anten.

W kodzie Tomka ale i kilku misji o dalekim zasięgu było sterowanie częstotliwością i trybem nadawania w zależności od regionu/kraju nad którym przelatywał balon. O ile pamiętam to współrzędne były określone dość dokładnie i może dałoby się to wykorzystać. Tyle że to nie było Arduino tylko zdaje się PIC Microchipa. Sam pomysł "otwartego kodu i otwartego hardware" jest bardzo dobry i może zachęci kogoś do "dołączenia do projektu" - wtedy 'krytyka' mogła by być naprawdę 'konstruktywna' wesoły
wpis edytowany 08.01.2020 22:13:33
SP5MGS poziom 4
QTH: Marki Locator: KO02NI
Ilość edycji wpisu: 2
#5363902 08.01.2020 22:16:17
Z założenia chcemy zrzucać to co bardziej cenne, ale jedna RS-ka (skoro jest darmowa) leci dalej. jak najdalej. Dużo Kolegów ma sporo radości z dekodowania sygnału. I to jest jedna z esencji krótkofalarstwa: dbałość o anteny i ich udoskonalanie.
Projekt będzie otwarty i łatwy do powielenia/modyfikacji. W szczególności skierowany do Klubów. Przygoda i młodzież to ważna rzecz. Chyba, że weźmiemy przykład z dinozaurów oczko
wpis edytowany 08.01.2020 22:19:34



Grzesiek
Volenti non fit iniuria
https://wstratosfere.pl
https://www.facebook.com/sp5wwl
sq6ade moc !!! moc !!!
QTH: Wrocław (Breslau) Party-n
#5363905 08.01.2020 22:25:36
    sp6ryd pisze:

    ADE nie lubi Arduino - Ja przeciwnie wesoły.



Nie że nie lubi ale uważa za bezsensowne użycie dużego modułu tam gdzie można zrobić inaczej prościej i sytuacja aż się o to prosi.

W tym projekcie te nano można wywalić i umieścić na PCB sam mały proc z bootloaderem .
Ale fakt że jako klocki "Lego" to te dip moduły dla początkujących i nie umiejących lutowania smd edukacyjne są. wesoły



"Panta rej" jak mawiał Demokles z Akwirynu

SR6MA w mobilku 145.350 home


SP5MGS poziom 4
QTH: Marki Locator: KO02NI
Ilość edycji wpisu: 1
#5363909 08.01.2020 22:38:13
Wiem, że często jest prościej, ale nie dla początkujących. Chodzi o zarażenie, a nie zrażenie oczko
wpis edytowany 08.01.2020 22:46:51



Grzesiek
Volenti non fit iniuria
https://wstratosfere.pl
https://www.facebook.com/sp5wwl
sp6ryd poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)
QTH: Wrocław
#5363914 08.01.2020 23:02:14
modułowy hardware, modułowy software, nie wyklucza zbudowania dedykowanej płytki, ja we wszystkich jak dotąd 'arduinowych kompilacjach' kupiłem dosłownie 2 gotowe płytki "arduino mini 8MHz 3,3V" i zlutowałem jednego klona Duemilanove z AVT reszta to wyłącznie własne PCB na różnych prockach A8 / 328 / U4 / 1284p do których wgrywam soft kompilowany przy użyciu IDE Arduino. No były jeszcze kupione 32bit: ESP8266 i BluePill na STM32f103.
W takim projekcie uzgodnienie szyn /I2C / Serial/ SPI / daje właśnie możliwość dodawania modułów. dogadać tylko trzeba adresację i protokoły. Ten do komunikacji z sondą określony jest poprzez firmware wgrywany do sondy i to może być pewnym ograniczeniem. Tak naprawdę w trackerze potrzeba jedynie GPS, Moduł radiowy, i sensory według uznania jeśli komunikację między modułami ograniczymy do tych 3 interfejsów to zmiana bazowego CPU czy nawet środowiska, w którym piszemy soft też będzie możliwa. Zapytałem o sondę bo widać że jej posiadanie jest tu kluczowe i każdy młody adept będzie ja musiał pozyskać (dostać od kolegi raczej bo w sklepie jej nie kupi).
SQ5NWI poziom 5
QTH: KO02JD
#5363918 08.01.2020 23:27:39
To prawda, sondę trzeba pozyskać, co dla części zainteresowanych mieszkających na terenach przez sondy odwiedzanych będzie szansą na dodatkową zabawę, a dla tych, którzy nie są zainteresowani ich śledzeniem i zdejmowaniem z drzew nie braknie raczej kolegów, którzy za darmo podzielą się swoimi zbiorami.

Zaletą sond poza ich dostępnością praktycznie za darmo jest niezawodność sprzętu w warunkach lotów do stratosfery, a to pozwala skupić się na innych eksperymentach, bo śledzenie ładunku mamy profesjonalnie załatwione. ,)

Oczywiście, można do tego podejść zupełnie inaczej mając inne cele i założenia.
Myśmy przyjęli akurat takie. wesoły



--
Pozdrawiam!

Krzysiek
sp9mrn poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)
QTH: Gliwice JO90IG
#5363924 09.01.2020 01:15:05
Super, pozostaje pogratulować i życzyć powodzenia. No i oczywiście znam świetne miejsce na start ,-)

MAc
mrn



https://www.facebook.com/RadioamatorzyPolscy
SP5MGS poziom 4
QTH: Marki Locator: KO02NI
Ilość edycji wpisu: 10
#5364008 09.01.2020 06:26:06
Kto wie może nasze rozwiązania przedstawimy jako PUK na Burzeninie.
Wiemy, że można inaczej. Tutaj chodzi głownie o młodych początkujących, chociaż nie tylko. Mam dosyć świeży punkt widzenia na ten temat, na co dzień pracuję z młodzieżą. Wiem, że czego innego chcą, a co innego potrzebują. Psikus polega na tym, żeby dać czego potrzebują tak, żeby myśleli, że dostają to czego chcą. Chcą przygody (jak wysoko, daleko, jak słychać), zabawy, a mogę otrzymać porządną wiedzę (dlaczego poleciało, dlaczego słychać tak daleko, jak zasilić, zlutować, połączyć, co to ten port szeregowy i jak wykorzystać, co zrobić następnym razem żeby było lepiej itp.) w formie przygody.
wpis edytowany 09.01.2020 07:39:39



Grzesiek
Volenti non fit iniuria
https://wstratosfere.pl
https://www.facebook.com/sp5wwl
SQ9EDM poziom 4
QTH: JO90NT
#5364702 09.01.2020 20:52:46
Podoba mi się ten wasz pomysł bo z tego mogą się rozwinąć ciekawe rzeczy w przyszłości..
a,że interesują mnie te tematy więc bardzo chętnie będę śledził postępy więc
piszcie dużo jak wam idą sprawy... bardzo szczęśliwy pozdrawiam i trzymam kciuki..



-------------
73! Tomasz
SP5MGS poziom 4
QTH: Marki Locator: KO02NI
#5371443 13.01.2020 09:10:46
W niedzielę puściliśmy ten sprzęt z balonem. Nie wszystko zadziałało (SSTV pojawiło się jakieś zwarcie i musieliśmy odłączyć i wysłać oddzielny układ), trochę nisko balon poleciał ale:
- podpięte dwa termometry i DHT22 (termometr i czujnik wilgotności) działały ich pomiary wysyłane były w ramkach RTTY i APRS),
- w ramkach poszła informacja o napięciu akumulatora oraz poborze prądu,
- jeden termometr był przy akumulatorze oraz chemicznym ogrzewaczu do dłoni,
- odcięcie zadziałało dokładnie tam gdzie chcieliśmy,
- mamy sporo wniosków i materiału do analizy.



Grzesiek
Volenti non fit iniuria
https://wstratosfere.pl
https://www.facebook.com/sp5wwl
sp6ryd poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)
QTH: Wrocław
Ilość edycji wpisu: 1
#5371709 13.01.2020 16:31:59
Chętnie poznamy wnioski. Jest tu na forum temat "Balonowa Baza Wiedzy" potwierdzone w warunkach rzeczywistych prawidłowości i doświadczenia można by tam wpisać. Cieszy udana misja, mi niestety udało się odebrać prawidłowo jedynie 2 ramki z trackera, który poleciał wyżej i dalej po 'odcięciu' dolnego.

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=230409&temat=358266
wpis edytowany 13.01.2020 19:56:18
SQ5NWI poziom 5
QTH: KO02JD
#5371760 13.01.2020 18:00:32
Póki co dzielimy się relacją.
https://wstratosfere.pl/2020/01/13/12-stycznia-lot-testowy-nowego-komputera-pokladowego/
Wnioski w trakcie opracowywania zarówno ich samych i metody ich opracowywania. ,)



--
Pozdrawiam!

Krzysiek
sp6ryd poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)
QTH: Wrocław
#5371833 13.01.2020 20:08:32
Czy to na płytce to są takie rurki do połączeń przelotek? Jaką mają średnicę i czy dobrze się lutują. Gdzie je kupowaliście ?

sq6ade moc !!! moc !!!
QTH: Wrocław (Breslau) Party-n
#5371876 13.01.2020 21:20:40
To logo jest z grawerki laminatu ? Jeśli tak to super wynik.



"Panta rej" jak mawiał Demokles z Akwirynu

SR6MA w mobilku 145.350 home


Projekt komputera pokładowego do lotów stratosferycznych - prototyp
T#512839 Prototyp - pierwsze podejścia do rozwiązań
Facebook
Aby pisać na forum musisz się zalogować !!!
rss · kontakt · załóż własne forum · korzystasz z forum? wesprzyj projekt!