Forum Krótkofalarskie PKI

Amateur Radio Kids Day 2013
T#145695
Facebook
SP3AYA
poziom 2
Użytkownik
QTH: JO81VP
#989441 11.08.2012 21:33:16
Na stronie ARRL pojawiła się informacja o dacie obchodów Radiowego Dnia Dziecka w 2013 roku.
W kolejnym roku będzie to przypadać w niedzielę 6 stycznia i sobotę 22 czerwca 2013.
Mamy więc sporo czasu aby się do tego odpowiednio przygotować. Biorąc pod uwagę udaną akcję czerwcową z tego roku, warto już dziś pomyśleć co zaplanujemy na styczeń.
Info: www.arrl.org



Pozdrawiam
Jarek SP3AYA
SP3AYA
poziom 2
Użytkownik
QTH: JO81VP
#1058652 27.11.2012 13:19:28
Amateur Radio Kids Day zaczyna nabierać rozpędu. Przypomnę tylko, że Krótkofalarski Dzień Dziecka jest akcją w której w tym samym czasie, na całym świecie młodzi operatorzy są obecni na pasmach amatorskich. Tysiące dzieci pod opieką doświadczonych krótkofalowców mogą nawiązywać łączności ze swoimi rówieśnikami w wielu krajach, na różnych kontynentach. Przekopując się przez zasoby internetu łatwo natrafić na materiały ilustrujące jak "bawią się w to" inne nacje. Jest z czego brać przykład. I to dobry przykład... Polecam popatrzeć.

Pierwszy raz natrafiłem na informację o tym dniu dzięki notce jednego z kolegów która ukazała się na tym forum gdzieś w przededniu styczniowego terminu w zeszłym roku. Było już za późno aby cokolwiek organizować. Jednak już w edycji czerwcowej obchodów Krótkofalarskiego Dnia Dziecka, po raz pierwszy w Polsce, dzięki działaniom klubu SP3POW i wsparciu klubów SP3KWA i SP3ZIR, wystartowaliśmy zgodnie z planem 16 czerwca 2012 r., przy okazji corocznego spotkania OT 27. Wzięli w nim udział harcerze oraz dzieci z grupy ARISS Ostrów, przygotowujące się do szkolnego kontaktu z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Oprócz udostępnienia radiostacji i przeprowadzenia wielu QSO, zorganizowaliśmy dla dzieci zawody w radiolokacji amatorskiej - łowy na lisa, a wcześniej w trzech ostrowskich szkołach odbywał się cykl lekcji krótkofalarskich. Relacje z tych wydarzeń są dostępne na stronie klubowej SP3POW http://sp3pow.pl

Chcielibyśmy zaapelować do wszystkich klubów w Polsce o przyłączenie się do tej akcji. Pomysłów na przystąpienie do obchodów Amateur Radio Kids Day może być tyle, ilu chętnych do wzięcia w niej udziału. Od zaproszenia do radiostacji klubowych dzieci swoich czy sąsiadów, przez wejście we współpracę z chętnymi szkołami lub innymi placówkami oświatowymi, po współuczestnictwo w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywającym się tego samego dnia.

W Polsce istnieje 400 klubów krótkofalarskich. Nawet jeśli większość tylko istnieje, a nie działa - bo np. nie ma sprzętu lub lokalu - cóż stoi na przeszkodzie żeby ich operatorzy odpowiedzialni lub upoważnieni przez nich chętni koledzy udostępnili swoje własne stacje, tak aby dzieciaki mogły nadawać spod znaku klubowego? Z tego co obserwuję, takie postępowanie to norma w innych krajach. Z radiostacją można wyjść do szkoły, Domu Kultury, Domu Dziecka... Jak co roku będzie pracowało wiele stacji okolicznościowych WOŚP w terenie... Wszystko to zależy tylko od Was i Waszych chęci do bezinteresownego działania na rzecz innych. Właśnie Wy możecie pokazać piękno tego hobby całej rzeszy naszych przyszłych następców.

Do usłyszenia na pasmach.



Pozdrawiam
Jarek SP3AYA
sq5sts
poziom 5
Użytkownik
#1059306 28.11.2012 10:25:56
Cześć Jarek... bardzo zacna inicjatywa, warta propagowania...
pomyślę jak się do niej przyłączyć... do usłyszenia...oczko
ps' Coś co wszędzie jest normalne u nas ledwie kiełkuje... ale i to cieszy...
Serdeczne pozdrowienia
Paweł sq5sts




http://www.reaktywacja.org.pl/
SP3AYA
poziom 2
Użytkownik
QTH: JO81VP
Ilość edycji wpisu: 1
#1126571 03.01.2013 01:22:06
W dziale download na stronie PZK lub klubu SP3POW jest już udostępniony plik graficzny [formaty JPG lub PDF] do pobrania i samodzielnego wydrukowania dyplomu Amateur Radio Kids Day, czyli Krótkofalarskiego Dnia Dziecka.

Taki dyplom może, a nawet powinno dostać każde dziecko, które w dniu 6 stycznia przeprowadzi choć jedną łączność na pasmach amatorskich. Po wpisaniu danych osobowych może stanowić cenną pamiątkę i trofeum dla młodego operatora.

http://sp3pow.pl/downloads.php?cat_id=14

Zachęcamy do skorzystania z tego projektu, a przede wszystkim do aktywności w zimowej edycji KDD' 2013.
Do usłyszenia na pasmach!



Proponuję przygotować dla najmłodszych małą ściągawkę według poniższego schematu:

http://sp3pow.pl/downloads.php?cat_id=4&file_id=60
[tu na przykładzie naszej obecnej stacji okolicznościowej SN0KDD]

Pamiętajmy,że w tym dniu na pasmach będzie sporo dziecięcych stacji z całego świata. W związku z tym można sobie dowolnie wybrać czas pracy ze swoim dzieckiem lub grupą dzieci w zależności od ich "zaawansowania językowego" i warunków propagacji. Zapewne największy ruch stacji polskojęzycznych [choć nie tylko] zanotujemy w godzinach popołudniowo-wieczornych. Na stronie ARRL czytamy:
Kids Day always runs from 18:00 UTC through 23:59 UTC. Operate as much or as little as you like.

Stacja SN0KDD będzie czynna co najmniej od godziny 10:00 do 21:00 czasu lokalnego.

Tu oczywiście również apel do wszystkich nadawców:
Nie wszyscy mamy możliwości zaprosić dzieci do swojego klubu. Ale wszyscy możemy dać im radość jak największych ilości udanych QSO. Dla nich każda łączność jest ważna! Prosimy o wzmożoną uwagę i szczególne wyczulenie na to co się będzie działo w eterze.

Powodzenia i jak największej liczby zadowolonej dziatwy po obu stronach mikrofonu!

Link do strony ARRL:
http://www.arrl.org/kids-day
wpis edytowany 03.01.2013 02:35:58



Pozdrawiam
Jarek SP3AYA
Aby pisać na forum musisz się zalogować !!!
załóż własne forum · korzystasz z forum? wesprzyj projekt - postaw kawę! · rss