To teraz czekamy na naszych czynowników aż zatwierdzą KTPC no i hajda! Zawsze to coś nowego. czyli budując swój nadajnik do posiadanych morskich odbiorników musze zaprojektować nowe pasma , czyli transwertery. Inaczej sie tego nie ogarnie _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
To teraz czekamy na naszych czynowników aż zatwierdzą KTPC no i hajda! Zawsze to coś nowego. czyli budując swój nadajnik do posiadanych morskich odbiorników musze zaprojektować nowe pasma , czyli transwertery. Inaczej sie tego nie ogarnie
Myślę, że wkrótce producenci sprzętu odpowiedzą na zapotrzebowanie rynku ,) _________________ Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei.
Ha Ha! Ja mam FTL 1011 z leśnego pasma. Bagatela 70 Wat output. czyli ze jak sobie wbije kanały na F3 to radio jakbym znalazł. Na dobra sprawę jest zaprogramowane nawet na pasmo bo coś koło 48 MHz. _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Ja tam nadajnik QRPP na dowolną częstotliwość już posiadam.. co prawda w tej chwili zajęty jest obliczeniami statystycznymi, ale uruchomienie go to sprawa kilku minut... LPF z pasm 6m i 4m powinny dac radę..
..jak zwykle problem antenowy.. _________________ Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei.
30.000- 49.000 Secondary 50W 17dBW A1A, A2A, A3E, R3E, H3E, J2B, J3E, J2F, F2B, F3E,G1B All modes including digimodes
54.000-69.900 Secondary 50W (17 dBW) A1A, A2A, A3E, R3E, H3E, J2B, J3E, J2F, F2B, F3E,F2D,G1B, X7F All modes including digimodes and ATV
oraz rozszerzenie pasma 69.900-70.500 (50W moc nadajnika)
Może jednak wizja świata 'AT' pozostanie długo fikcją
Gratulacje. Będziecie mogli na 40 MHz robić próby z ZS. Ciekawe jak szybko i czy w ogóle kontynentalna Europa udostępni to pasmo amatorom. W końcu to pasma NATO głównie Bundeswehry. _________________ Pozdrawiam Jurek HF1D
A a tam myślę że dostaniemy. Wszędobylska w NATO cyfra już dawno zdobyła "serca" sztabowców i taktyków. Krótkofalowcy dostana to pasmo jako "stacje zagłuszania" i zadymiacze żeby domniemany wróg miał kogo skanować i pilnować zamiast śledzić "tych co trzeba". Ja ze swych obserwacji wiem ze Nadleśnictwa w moim rejonie wyłączyły sieć 48 MHz i stacje leżą w magazynach.Zobaczymy co z tego wyjdzie.A polowanie na ZS ...? Czemu nie tylko antena musiała by być dośc szerokopasmoawa. _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
I tu Władek jesteś w błędzie. Cyfra może zdobyła serca, ale umysły zaczęły dochodzić do wniosku, że wystarczy spuścić kilka satelitów w gęste warstwy atmosfery i sieci globalne szlag trafi w razie konfliktu. Nie trzeba niszczyć fizycznie satelitów. Wystarczy EMP wywołany eksplozją na odpowiedniej wysokości. Wówczas wyciąga się ze skrzyń stary dobry sprzęt analogowy i jazda. Cyfra była dobra w Iraku gdy przeciwnik nie był w stanie przeciwdziałać. Parasol elektroniczny postawiony w Syrii przez Rosjan skutecznie wyeliminował wiele środków walki radioelektronicznej Amerykanów na obszarze o średnicy około 600 km. Dlatego NATO trzyma łapę na niskich częstotliwościach bo mogą okazać się nieocenione.
@ HF1D Jurek! Dobra! Jestem w błędzie bo cyfrę można "skasować" ale KTO pytam się utrzyma w ruchu analog jeśli nie MY? Ja serwisowałem swego czasu stacje w Nadleśnictwach, Pogotowiu , Straży i wiem że np. w Lasach to urządzenie "ma działać" i już. Nie ważne że zamiast leżeć całą zimę w magazynie mokło w garażu pod cieknącym dachem. Przyjechał serwis i miał się stać "cud". Podobnie w innych służbach. ...panie myśmy je zdjęli i położyli tylko w magazynie...Potem się okazywało że jakiś miłośnik CB sobie antenę "pożyczył" lub mikrofon nota bene nie pasujący do niczego innego podobnie jak antena... , albo myszy kable zżarły...Ja na miejscu NATO chcąc utrzymać sieć analogową właśnie bym NA TO - hi pozwolił i jeszcze zachęcał! Po magazynach leży kupa sprzętu! Póki co z przewagą kupy ale z tego można naprawdę fajne rzeczy wyklepać i nie trzeba się specjalnie starać. Motorola ta "zwykła " bazowa i samochodowa może mieć 30 Wat choć ma ustawione przepisowe 15. Ta przemiennikowa ( a były takie przeznaczone do przemienników ) może "walić" ponad 60 i nic się jej nie stanie. FTL 10111 ma każdy ponad 70 Wat tylko go trzeba ustawić i wiedzieć co "podkręcić" , jest tego od cholery! A teraz jak np. Lasy poszły na cyfrę w pobliżu 160 MHz to co z tymi radiami na niski VHF? Obciąć , skrócić i wyrzucić? Nie! Trzeba wpuścić na te zakresy krótkofalowców tylko trzeba mądrze ustawić band plan i będzie wszystko ok.
_________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Przy tej sserokości nowych pasm to aż sie prosi, żeby w każdym wydzielić np. 2MHz na spread spectrum.. a przynajmniej w zakresie 30-49, skoro 54-69.9 ma jUż przewidzianą ATV... _________________ Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei.
EMP było tylko przykładem bo sposobów na skasowanie łaczności jest wiele. Tu jest taka przewaga, że sprzęt analogowy leżący w skrzyniach jest zdecydowanie mniej podatny na takie uszkodzenia.
Co do reszty, zwłaszcza tego, że łatwiej nie dać niż w przyszłości odbierać jesteśmy zgodni. Dlatego przewiduję, że nie będzie tak łatwo.
Kolega SP3SUZ bardzo się podnieca, że wkrótce nasze zasoby powiększą się w sposób znaczny. Zapomina, że Irlandia jest na końcu świata i ma tylko jednego sąsiada. Polskę obowiązują uzgodnienia transgraniczne i nasze KTPCz powinno być zgodne z Europejską Tabelą Częstotliwości. Ostatnia wersja została zaaprobowana i opublikowana w październiku 2017 roku i nie ma tam śladu przydziału amatorom wspomnianych pasm.
Przy całej mojej sympatii do UKE i MC nie podejrzewam ich o to, że rzucą wszystko bo leśnicy zeszli z pasma, a w Irlandii krótkofalowcom te pasma dali, więc polskim hamsom trzeba zrobić dobrze. Proponuję spuścić trochę powietrza. Krótkofalowcy to tylko niewiele znaczący, aczkolwiek czasem upierdliwy pyłek w działalności UKE i MC. I te szacowne urzędy mają ochotę poświęcić nam adekwatną ilość czasu czyli ZERO. Tak się składa, że wiem ile czasu trwały negocjacje dotyczące np. 70 MHz. Pomijam fakt, że wszelkie tego typu negocjacje bardzo lubią ciszę panującą wokół. _________________ Pozdrawiam Jurek HF1D
Negocjacje lubią ciszę ale dobrze jest wiedzieć zawsze po pierwsze "ile jest w banku" a po drugie ile można wygrać i jakie mamy karty. tak naprawdę dużo zależy od NATO . jak NATO powie "dajemy" to reszta jest bez znaczenia i powoli wszystko dojdzie do celu. Mnie tylko "rozwaliło" pasmo 5 MHz. Swego czasu na pewnym "znanym" SDRze było zaznaczone od 5,200 do 5,500 MHz. Potem to poprawili. Podobnie z pasmem 500 kHz. Już było i potem "przestało być". Powoli wszystko pójdzie na cyfrę i jeszce sie doczekamy wycinka w zakresie 88/108 MHz -hi _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Zapomina, że Irlandia jest na końcu świata i ma tylko jednego sąsiada.
Też się zastanawiam czy będzie z kim QSO robić na tych nowych pasmach.. poza tym że EI jest na końcu świata, to jednak mały kraj, z małą liczbą krótkofalowców.. zobaczymy co IRTS przygotuje w bandplnie.. od tego zależą dalsze plany antenowe, bo przecież od 30 do 49 MHz jedną anteną sensownie się tego nie załatwi.. _________________ Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei.
Jest już pierwsza część banplanu dla nowych pasm, uwzględniono w nim spread spectrum!
42.000 - 44.000
Maximum Bandwidth 500 KHz
A jeżeli ktoś będzie używał więcej niż 500k to co? Bo szczerze powiedziawszy to do transmisji danych czy telewizji w dalszym ciągu to bardzo mało. _________________ Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
Jest już pierwsza część banplanu dla nowych pasm, uwzględniono w nim spread spectrum!
42.000 - 44.000
Maximum Bandwidth 500 KHz
A jeżeli ktoś będzie używał więcej niż 500k to co? Bo szczerze powiedziawszy to do transmisji danych czy telewizji w dalszym ciągu to bardzo mało.
Telewizji w tym paśmie nie ma, jest w paśmie 54-69MHz, i 8Mhz kanał dla danych.
60.100-69.900 8 MHz Experimental Broadband and wideband video
P.S.
Nie wiem od kiedy, ale w kontynentalnej Europie Słowenia ma już kawałek tego pasma 40.661 – 40.674. _________________ Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei.