Wczoraj tj.24.10.2015 wieczorem w lokatorze JO94ma udało mi się odebrać stację UA6MO na 145,400. Powiecie eee tam żadna rewelacja ,tylko że to było w FM . Owszem zdarzało się usłyszeć i porozmawiać z okręgiem 6,7,9 w 2 ale stacje z nad morza Azowskiego to ja słyszałem pierwszy raz i szczęka mi opadła .Nie mogę tylko odczytać stacji z którą UA6MO prowadził QSO.
EEEE ładnie to tak sprowadzać człowieka na ziemie. Ok dzięki za podpowiedz. Wsio wyjaśnione ,bo uwierzyć w to nie mogłem. _________________ Arek SQ2OIC
E, a ja mam pytanie, czy te całe echolinki nie powinny nadawać znamienników? Czy "powinny"?
Niezłe pytanie. Moim zdaniem: Zgodnie z bandplanem I regionu IARU echolinki w paśmie dwumetrowym powinny być na częstotliwościach 145,2375 MHz, 145,2875 MHz, 145,3375 MHz.
Węzły echolink nadają co prawda jakiś tam znamiennik od czasu do czasu ale niestety nie podczas korzystania z nich. Jeśli węzły echolink pracują bezobsługowo powinny mieć osobne pozwolenia radiowe.
Czy zauważyliście, że literowanie w echolinkach nie jest typowe dla radiokomunikacji, chociażby amatorskiej? Zamiast alfa, bravo, charlie itd. jest jakaś "Ulica Sezamkowa": ej,bi,si,di,i,ef,dżi.
Najlepiej o znamienniki echolinków zapytać się w UKE. Mam nadzieję, że pomogłem. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
p.s. Ostatnio słyszane przeze mnie w paśmie 2 metrów przemienniki: w Miłkach, Chwaszczynie, Chotyczach, Kawęczyn słabiutko.
Dzięki, jeśli o mnie chodzi odpowiedź jest satysfakcjonująca, a pytałem z ciekawości. Czyli echolinki pracują jak [edit] komunikator internetowy [/edit] tylko mają możliwość "nadawania" w drugą stronę ale tylko po UKF. Taki przemiennik UKF/TCP. A pytałem dlatego, że nawet w durnowatym przemienniku "na jedno miasto" musieliśmy znamiennik (po CW) włączyć. Ja wiem, że Rosja to jest region IARU 0,5... pytałem w kwestii "ciekawościowej", bo zdziwiło mnie, że kolega po tak zaskakującej łączności, kiedy już otworzył browara i napawał się łącznścią - w tym czasie nie usłyszał znamiennika. Bo pewnie żadnego nie było Dzięki raz jeszcze!
[edit] A z tego co pamiętam, przemiennika dotyczył zwykły "ustęp" regulacji IARU dla każdej innej stacji nadawczej, i tam było co jaki czas stacja ma obowiązek się identyfikować. I sorki zailośc ditów ale tu mam taki gumowy klavier... nie dośc że trzeba na niego paczeć w trakcie pisania, to i tak jak skonczysz pisać zdanie to jestes tak wkk... zdenerwowany, że nie chce się sprawdzac co napisałes.
Wracając do tematu propagacji, w sobote 24.10 podczas aktywacji SOTA Koskowej Góry JN99vs, nieco zniechęcony walką moim QRP na KF o skrawek częstotliwości z kilowatowymi stacjami startującymi w CQ WW DX Contest SSB postanowiłem korzystając z 5W mojego FT-60 zawołać kilka razy na 2m …
W 22 minuty miałem już zrobionych 6 okręgów SP: 2,3,5,6,7,9. Gdyby nie fakt że robiło się zimno i nadszedł czas odwrotu to za następne kilka minut pewnie uzbierał by się komplet
Potwierdzam, u mnie w sobotę wieczorem na zawołanie 2m FM okolice Poznania, Bydgoszczy, generalnie północ - północny zachód do wybrzeża. _________________ Bogdan, Katowice.