Za chwilę zaczynają się kolejne duże zawody (tych małych nikt chyba nie zliczy) w których wielu z nas weźmie udział. Po zawodach zostaniemy z logiem kontestowym - zawierającym znaki naszych korespondentów, raporty i zazwyczaj nic więcej. Na takie okazje chciałbym polecić program Looking Ham Data autorstwa Jurka SP9AUV. Działanie programu - w skrócie - polega na wczytaniu logu po zawodach (lub dowolnego innego ADIF) a następnie ściągnięciu wszystkich dodatkowych, nieobecnych w pliku danych. Przede wszystkim chodzi o pola QSLVia oraz adres. Ściągać możemy z czterech największych serwerów: HAMQTH, QRZ, DXWATCH i HAMCALL.
Program można pobrać za darmo ze strony Jurka. Program ma też wersję angielską, polecajcie go, proszę, innym kolegom zza granicy.
Program jest banalnie prosty w obsłudze i zawiera opisy pomagające się zorientować. Opracowałem też krótkie (4 min) wideo z pokazaniem najprostszej "ścieżki przejścia" przez program, dostępne na YouTube:
Witam kolegów ! Chciałbym z przyjemnością poinformować wszystkich iż opracowałem nową wersję programu LOOKING_HAM_DATA v 2.0.0 do pobierania danych personalnych o stacjach z serwerów danych , zazwyczaj po conteście , ale nie tylko . Ta wersja niesie ze sobą nową jakość w pobieraniu danych gdyż "automatycznie" zaznacza te stacje dla których trzeba jeszcze ściągnąć dane z innych pewniejszych serwerów gdyż brak danych dla tej stacji na początkowym serwerze . Interfejs użytkownika jest teraz jeszcze bardziej "user friendly " .
Program może ściągać dane z czterech serwerów : 1. HAMQTH.com nielimitowanym 2. QRZ.COM limitowanym do 150 pobrań / 1 dzien 3. HAMCALL.NET limitowanym 4. DXWATCH.com nielimitowanym Dzięki cennym uwagom Darka SQ9KEJ oraz pomocą w tłumaczeniu na angielsku program stał się nową jakością w programach krótkofalarskich . Dzieki mu za to .
W tej wersji 2.0 wprowadzono następujące zmiany: - Zrezygnowano z przełączania modu edycji ON - OFF . W zamian za to po dwukrotnym kliknieciu lewym przyciskiem myszy w dowolnym polu uzyskujemy mozliwość edycji pola w dodatkowym małym okienku edycji . -Wprowadzono trzy buttony do wywoływania sciągania danych z czterech serwerów danych . Po przesunieciu myszą nad tymi buttonami pojawia się krótki tekst kontekstowy z opisem co robi dany button . - Przed rozpoczeciem ściągania są zaznaczane (selektowane kolorem ) wiersze do ściagnięcia i w miarę ściągania ta selekcja zostaje zdejmowana ( jeśli dane dla tej stacji istnieją na serwerze) pozostawiająć zaznaczenie tylko dla tych wierszy które trzeba ściągnąć z lepszego innego serwera . Tak iż pozostaje tylko przełączyć sie na inny serwer i zainicjować pobieranie zaznaczonych wierszy . Nowa wersja jest do pobrania z mego serwera linkiem http://www.sp9auv.com/index.html?pobieranie_programu_looking_ham_data_i_historia_wersji.php
Dziękuję wszystkim którzy zapoznali się z przygotowanym przeze mnie materiałem, a zwłaszcza tym, którzy ściągnęli program Jurka. Na prawdę warto!
Marku, Program nie jest dedykowany do żadnego programu. Po prostu robisz eksport do pliku ADIF z ,,loggera contestowego'', przetwarzasz ten ADIF programem LOOKING HAM DATA, zapisujesz ponownie jako ADIF, ale teraz już z uzupełnionymi polami adresu i QSL via. Ten drugi ADIF importujesz do swojego programu logującego. Oczywiście, logger contestowy i program logujący mogą być takie same.
Choć sam używam UR5EQF_logu, uważam, że sposób, w jaki uzupełnia dane program Jurka jest lepszy. Chodzi o możliwość wybrania kolejności ściągania danych (np. najpierw z serwerów o nielimitowanej liczbie pobrań, potem qrz.com) i "konkatenacji" danych - czyli łączenia wpisów z kilku serwerów. Wszystko kilkoma kliknięciami. Ale oczywiście już w pierwszym poście zauważyłem, że można zrobić to inaczej.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zainteresowanie, przeszło 100 pobrań programu i wyświetleń poradnika od soboty.
Witam kolegów ! Jest jedna najważniejsza rzecz w moim programie ! - Korekcja niepoprawnych i nielogicznych wpisów w polu QSL_via jakie użytkownicy robią w tym polu . Praktyka wykazała że użytkownicy wpisują to co im to co im się żywnie podoba . Mój program robi korektę tego pola w ten sposób iż praktycznie to pole nadaje się do umieszczenia na karcie QSL . Jak dotychczas nie znalazłem loggera który by robił taką korektę. Jeśli dodatkowo jeszcze ktoś używa mojego programu HAM_SECRETARY do druku kart QSL to karty po posortowaniu są tak posortowane iż karty które mają iść przez QSL Managera są wsadzane do kraju QSL Managera . Natomiast karty ze słowem DIRECT sa drukowane na końcu i nie trzeba ich potem szukać w całej stercie kart Vy 73 de Jurek SP9AUV http://sp9av.com
Witam kolegów ! Jest jedna najważniejsza rzecz w moim programie ! - Korekcja niepoprawnych i nielogicznych wpisów w polu QSL_via jakie użytkownicy robią w tym polu . Praktyka wykazała że użytkownicy wpisują to co im to co im się żywnie podoba . Mój program robi korektę tego pola w ten sposób iż praktycznie to pole nadaje się do umieszczenia na karcie QSL . Jak dotychczas nie znalazłem loggera który by robił taką korektę. Jeśli dodatkowo jeszcze ktoś używa mojego programu HAM_SECRETARY do druku kart QSL to karty po posortowaniu są tak posortowane iż karty które mają iść przez QSL Managera są wsadzane do kraju QSL Managera . Natomiast karty ze słowem DIRECT sa drukowane na końcu i nie trzeba ich potem szukać w całej stercie kart Vy 73 de Jurek SP9AUV http://sp9av.com
...Jak dotychczas nie znalazłem loggera który by robił taką korektę....
zatem... zwróć uwagę na UR5EQF_Log3
z założenia jest przyjęte, że to pole zawiera znak Managera...i nie koniecznie dostępny w sieci jako info
...i Twój program, tego nie skoryguje... ...jeżeli nawet wyczyści pole...to wcale nie znaczy, że tak musi być
(ciach) Korekcja niepoprawnych i nielogicznych wpisów w polu QSL_via jakie użytkownicy robią w tym polu . Praktyka wykazała że użytkownicy wpisują to co im to co im się żywnie podoba . (ciach)
Problem w tym, że użytkownicy wpisują takie rzeczy najczęściej w polu QSL info w qrz.com, a potem program logujący ściąga to do pola "QSL via" w programie, po czym wychodzą takie kwiatki jak np. LOTW, eQSL, OT-03, PZK, biuro, direct i inne. Wg mnie najlepiej pozostawić to pole puste i wykorzystywać je tylko do wpisania znaku QSL managera (np. ekspedycje, stacje okolicznościowe, znaki kontestowe) bądź podać tylko krótką informację DIRECT, jeśli nie jest się obsługiwanym przez CB QSL. Wszystkie dodatkowe informacje lepiej umieścić w opisie. _________________ The UNIX Guru`s view of Sex: unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; unmount; sleep
(...) Wg mnie najlepiej pozostawić to pole puste i wykorzystywać je tylko do wpisania znaku QSL managera (np. ekspedycje, stacje okolicznościowe, znaki kontestowe) bądź podać tylko krótką informację DIRECT, jeśli nie jest się obsługiwanym przez CB QSL. Wszystkie dodatkowe informacje lepiej umieścić w opisie.
Program do drukowania kart qsl lub naklejek pobrany ze strony fieldday.pl też koryguje pole VIA. Program jest do HRD Logbooka i powstał ponad rok temu.. http://fieldday.pl/component/k2/item/57-hrd-logbook-pzk-tool.html _________________ enjoy SWL hobby! Robert _________________
Witam wszystkich ! Robiłem próby z tym programem . Dobrze że ktoś w ogóle zajmuje się tematem . Pierwsze co mi się nasunęło to iż jak załadowałem bazę QSO's z HRD i dałem Uzupełnij QSL_Via z QRZ.Com i PZK po nacisnięciu buttonu Via to zaczął mi ściągać dane dla całej bazy = 10000 tys QSO tak iż od razu przekroczyłem limit "Exceed number limit ' . Program o tym nie informuje tylko dalej uparcie ściąga dane . Jest tam co prawda pole Zaznacz , ale jest ustawione na 100 i nie widzę możliwości wybrania mniejszej ilości wierszy . W zasadzie mniejsza ilość wierszy nic tu nie daje bo chciałbym zaznaczyć tylko niektóre QSO do sciągnięcia z QRZ.COM . O przekroczeniu dowiedziałem się dopiero jak uruchomiłem mój program BUREAU_ALL_QRZ_COM_FI. Powinna być możliwość selekcji wierszy i ściągania tylko dla nich . Co do korekcji pola QSL_Via na razie zauważyłem ze wsadził do pola QSL_Via wartość SILENT KEY a nie powinien . Jednak dalsze testowanie nie było możliwe - gdyż zostałem na cały dzień uziemiony na QRZ.COM
- Poprawiono w modułach na sciaganie danych z serwerów wydobywanie pól State i County tj usunieto błedy dla tych pól - Zmiany w liscie dxcc Dla uzytkowników nie znających jeszcze programu dodatkowe info : - Program służy przede wszystkim po zawodach do ściągania dodatkowych danych personalnych stacji oraz najwazniejszego pola QSL_Via przed wprowadzeniem tych danych do uzywanego loggera . - Program pobiera dane ze zbioru adi oraz zapisuje także je w zbiorze wyjściowym adi - Pole QSL_Via podlega korekcji , gdyż praktyka wykazała "wielką pomysłowość" użytkowników w robieniu tutaj błedów . Po korekcji pole to nadaje się bezpośrednio do umieszczenia na karcie QSL .
Program może ściągać dane z czterech serwerów : 1. HAMQTH.com nielimitowanym 2. QRZ.COM limitowanym do 150 pobrań / 1 dzien 3. HAMCALL.NET limitowanym 4. DXWATCH.com nielimitowanym
Mam jedną prośbę do kolegów . Czy jest w Polsce jakaś osoba która posiada subskrypcję płatną na QRZ.COM. Istnieją tam trzy typu subskrypcji 1. XML Logbook Data per year $29.95 2. Ad-Free QRZ per year $19.95 3.Premium Subscriber per year $39.95 Jak zapewniają webmasterzy we wszsytkich typach subskrypcji nie ma limitu pobierania danych dziennie i to niezależnie jaki typ subskrypcji ma się zapłacony . Także przy typie XML można pobierać dane przez stronę www w protokole http . Mój program LOOKING_HAM_DATA nie jest wyposażony w typ sciągania XML - gdyż nie sądzę bu to przyspieszyło pobieranie danych. Program pobiera tylko tekst a nie obrazki . Chodzi mi o to by Ta osoba z typem subskskrypcji 1 lub 2 spróbowała sciągnąć programem LOOKING_HAM_DATA z QRZ.COM dane dla około 200 - 250 stacji - np jakiś zbiór z contestu i odpowiedziała mi czy QRZ.COM to przyjmie .
Funkcjonalnosc pogramu super, niestety, mocno niedopracowany UI...
1. Na laptopie napisy nie mieszcza sie na buttonach Ja używam laptopa 17 cali i nie mam problemu z buttonami . Testowałem także na innych rozdzielczościach na XP i wszytko było dobrze .
Prawdopodobnie używasz niestandardowych wielkości czcionek np 125 % i stad te problemy . Spróbuj uzyć 100 % wielkości czcionek. Zresztą trudno w niepłatnym free programie wymagać specjalnych bajerów .
2. Logowanie do QRZ.com - zbednie moim zdaniem otwiera sie okno przegladarki - qrz.com udostepnia EDI i bez problemu mozna w ten sposob dane pobierac.
Nie mogę się zgodzić z tym iż logowanie do QRZ.COM jest niepotrzebne . Na próbę proszę się wylogować z QRZ.COM w domyslnej przeglądarce i spróbować scignąć jakies dane dla jakiekolwiek stacji . Jak się nie jest zalogowanym do QRZ.COM to dostaje się
Natomiast EDI to przestarzały standard w ogóle już nie stosowany . Kiedyś nawet w pracy robiłem programy dla EDI ale standard ten się nie przyjął . Standardem jest natomiast system XML . Ja ze względu na to iż mam na tapecie inne prace dla krótkofalowców nie przewiduję na razie XML . Jestem pewny iż to nie przyspieszyło by sciągania danych gdyż program nie pobiera obrazków i w związku z tym jest bardzo szybki . Gdyby XML zapewnił by mnie iż pola zawierają tylko te dane do których są przewidziane - to bym zastosował już teraz standard XML . Jak na razie webmasterzy QRZ.COM nie robią nic dosłownie by sprawdzać dane jakie wpisują użytkownicy. I tak np w polu adresu jest często info o QSL managerze a w polu QSL_Via jest dosłownie wszystko co ślina użytkownikowi przyniesie na język . Jakoś tego kolego nie zauważasz - a jest to pierwszy na świecie program który poprawia to pole w taki sposób iż potem to pole jest możliwe do umieszczenia na karcie QSL .
3. Jesli w polu 'Name' wystepuje spacja (np. wszelkiego rodzaju kluby i dxpedycje) text jest obcinany po pierwszej spacji.
Pole Name jest przeznaczone do tego celu jak się rzeczywiście nazywa - tj powinno wskazywać imię operatora . Jeśli ekspedycje umieszczają tam całe swoje skomplikowane nazwy - to już pozostaje sprawą webmasterów strony by ich pilnować by zamieniać taki tekst ze spacjami na znak łącznika dolnego . Lub stacje DX-expedycje powinny zdawać sobie z tego sprawę i umieszczać i łączyć takie teksty znakiem łacznika _ .
4. Opisy buttonow w polach tekstowych obok, zamiast w hintach (tzw. dymkach)
Nie są to typowe hinty - bo hinty mają taką własciwość iż pojawiają się tylko na krótki czas około 3 sec. Tam natomiast tekst jest wyświetlany na cały czas trzymania myszy nad buttonem . Pełny opis obok buttonu niepotrzebnie zwiększał by ekran . Zresztą te hinty zostały zrobione w ten sposób na wyraźne życzenie innych użytkowników . Stałe napisy niepotrzebnie powodowały by konfuzję użytkownika , który napis odnosi do danego buttonu.
5. Napisy statusu pod progress bar'em dziwnie podzielone, co powoduje 'skakanie' tych napisow i zachodzenie na siebie, niektore napisy poobcinane. Co to znaczy "dziwnie" i "skakanie" . Sprawdzę wersje angielską - bo być może obcinanie występuje w tej wersji.
6. GUI czesto blokuje sie podczas sciagania danych
Niestety Internet nie zawsze pracuje dobrze do każdego serwera . Szczególnie wolny jest hamcall.net . Proponuję sprawdzić komendą z DOS-owego okienka tracert hammcall.net lub qrz.com i będzie dokładnie wiadomo w jakim punkcie następują przeciążenia . Jeśli tak jest to najlepiej zgłosić to swojemu providerowi .
7. Podczas pobierania danych program zdublowal mi sie na pasku zadan - pomimo ze uruchomiona byla tylko jedna instancja programu, na pasku zadan byly dwie, obie aktywne i sciagajace dane. Nie uruchomilem wiec progamu prypadkowo drugi raz.
Miałem kiedyś taką sytuację z innym programem u jednego z użytkowników . Powodem było iż miał on mój program także i w innym katalogu (w katalogu Logger32) i dwie instancje tego programu się uruchamiały. Proponuję sprawdzić w Menagerze zadań (Task Manager) czy są dwa programy LOOKING_HAM_DATA odpalone . Także proponuje sprawdzić dysk czy gdzieś indziej nie ma jeszcze LOOKING_HAM_DATA.exe
8. Wydaje sie ze nie ma timeout podczas pobierania danych - program 'zamiera' na ponad minute.
Jest button do przerwania sciągania danych - ale ostatnie ściąganie musi zostać zakończone . Zastosowany komponent nie ma takiej możliwości zadania Timeout . Owszem są takie komponenty profesjonalne które to umożliwiają ale są one płatne i trudno w free programie stosować takie komponenty .
To tyle po pierwszym uruchomieniu, zdaje sobie sprawe ze to uwagi o charakterze kosmentycznym, samo pobieranie danych jest OK.
Moge potwierdzic ze nie ma limitu pobierania danych przy wykupionej subskrybcji XML, co prawda nie testowalem tego z tym softem, ale testy robilem. Pozatym dzielac liczbe lookups z mojego konta przez liczbe dni od poczatku subskrybcji zdecydowanie jest no limits
Prosiłem już inną stację zagraniczną z wykupioną subskrypcją XML by spróbowała ona sciągnąć dane moim programem LOOKING_HAM_DATA dla wiekszej niż 150 stacji . Wyniki są takie : Stacja zadała 600 znaków do ściąnięcia . Dane były pobrane dla 320 stacji , z tym iż przy 480 znaku wystapił komunikat iż nie jest się zalogowanym do QRZ.COM . Natomiast nie było komunikatu EXCEED LIMIT OF STATION. Prawdopodobnie jest tak iż QRZ.COM nie robi limitu , ale jeszcze istnieje takie zjawisko związane z ciasteczkami cookies (w cookie może być zapisane ile możesz sciągnąć w jednej sesji . Jak Ty sciągasz dane to nie jest to w jednej sesji i masz na każdą sesję połączeniową ustanowione nowe gniazdo połączeniowe przez Winsocket i nowe cookies . I dlatego nigdy nie zauwazysz limitu . Tylko ciągłe pobranie pobranie danych w ramach tego samego Winsocket i tego samego cookies daje dokładny obraz . Co do cookies to muszę jeszcze trochę rozeznać te technikę - bo jak na razie nie było potrzeby . Dla stacji które nie rozumieją tutaj mego wywodu polecam moją strone http://sp9auv.com/index.html?troche_informatyki_dla_krotkofalowcow.php
Witam kolegów ! Przedmówca mówił iz nie da sie pobrac tylko uzytecznych informacji a reszty pominac . Da się to zrobic . Są nawet do tego celu specjalne komponenty w językach programowania , które pobierają tylko tekst bez obrazków . Zgrabny programista potrafi z tego wyłuskać tylko to co mu potrzebne . XML też nie pobiera obrazków . Tylko na litość Boską - nie traktujmy XML jako panaceum na nasze bolączki . Własnie dzisiaj miałem e-mail od kolegi który wykupił subskrypcję płatną na QRZ.COM i srodze się zawiódł . Pole QSL_Via dalej jest podawane dokładnie z tą samą zawartością co przeglądarce Program HAM_SECRETARY rozprawia się nawet z takimi wartościami w sposób "bezwzgledny" . Na karcie wydrukowanej nie będziesz już miał tych śmieci .
======================================================= Poza tym : Informuje iż na Los-iu w sobotę tj 25.05.2013 będę dokonywał prezentacji moich programów . Być może i w piątek po południu już też będę . Przygotowałem skrótowe omówienie moich programów już wydrukowane . Można także to skrótowe omówienie pobrać. Jest ono w formacie rtf z osobnymi obrazkami , które jednak są wstawiane w treść po uruchomieniu w Microsoft Word . Można zobaczyć i wydrukować . http://sp9auv.com/Pliki/Opis_programow_SP9AUV.zip Vy 73 de Jurek SP9AUV
Tak, tyle ze nadal (moim zdaniem) to wiecej informacji niz w XML. (...)
Jacku, Wybacz, ale kłócisz się o nieistotne detale. Oczywiście masz rację, ale ile "waży" taka strona dla znaku w qrz.com (bez obrazków)? 20 kB, 50 kB? Ile z tego da się zaoszczędzić ściągając XML-a? To są oszczędności nieistotne z punktu widzenia dzisiejszego internetu, gdzie często ściągamy filmy po kilka GB.
Jurek chce zaakcentować co innego: masę pracy i heurystyki włożonej we właściwe formatowanie i poprawę wartości w polach adresu i QSL-via tak, by można z tego korzystać automatycznie, bez konieczności dokładnego sprawdzania każdego znaku. Tutaj tkwi cała zaleta programów Jurka.
Witam Wszystkich ! Informuje iż na mojej stronie http://sp9auv.com/index.html?pobieranie_programu_looking_ham_data_i_historia_wersji.php mozna sciągnąć nową wersję programu do sciagania danych personalnych po zawodach Looking_HAM_DATA version 2.0.2 at 29.04.2014 year Nie wiem co jeszcze wymyślą "nasi dzielni chłopcy webmasterzy z QRZ_COM" by zmusić użytkowników do płacenia za dane nie będące własnością QRZ_COM a tylko będące wspólną własnościa wszystkich krótkofalowców . Ostatecznie gdyby krótkofalowcy nie powierzyli im tych danych w dobrej wierze - to działalność QRZ_COM nie miałaby sensu . Ostatnio wprowadzili oprócz warunku 150 QSOs /1 dzień , warunek iż dopuszczalna ilość QSO w ciagu dość krótkiego czasu ( 2 do 3 min) wynosi nie więcej niż niz kilka QSO To zmusza twórców oprogramowania do dość karkołomnych i pracochłonych sztuczek w swoich programach . Program LOOKING_HAM_DATA sciąga dane personalne stacji z QRZ_COM . Jesli masz tam np 15 stacji to po ściągnięciu danych dla około 8 stacji QRZ_COM przerywa sciąganie . Dopiero po paru minutach (około 5 minut ) będziesz mógl sciągnąć dane z QRZ_COM dla nastepnych stacji . Dlatego trzeba najpierw sciągnąć dane z innych serwerów a dopiero potem z QRZ_COM . Autorzy QRZ_COM nie robią nic w celu kontroli poprawnośći wprowadzanych danych , a szczególnie pola QSL_Via ., w zamian za to serwując reklamy . Tylko patrzeć , jak za sciągnięcie danuych stacji trzeba będzie wszystkim płacić . Czy to jest ham-spirit ??
W module dll do sciągania danych personalnych wprowadzono zmiany , gdyż poprzednia wersja 2.0.1 ze wzgledu na kolejno wprowadzone zmiany na QRZ_COM teraz nie będzie poprawnie pracować