Tu jest kilka fot bebechów - szkoda że małej rozdzielczości: http://www.tugsat.tugraz.at/tugsat-1 _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Oczywiście Marcin jest krótkofalowcem - SQ5FNQ . Marcin trzymamy kciuki za BRITE i to nie jednego oraz za ground station . _________________ Piotrek - SP5MG
Dziś została podana publicznie oficjalna data wyniesienia satelity Brite (Hevelisz). Wyniesienia tego nanosatelity ma dokonać chińska korporacja, które wygrała przetarg. Nie jest jedynie podpisana umowa. W przetargu podano datę iż Hevelisz ma wystartować 10 grudnia 2013 roku. Hevelisz poza obserwacją gwiazd ma wykonać pięć mikro-eksperymentów na orbicie niezależny od całokształtu projektu Brite.
Lem - który miał być pierwszym polskim satelitą naukowym, ma polecieć w listopadzie br. Wyniesienia jego ma dokonać Rosja, jednak mieli oni jakieś problemy z rakietami nośnymi i start w listopadzie nie jest pewny. Na ściance tego satelity jest wygrawerowane logo Polskiego Radia - Jedynki. Lem był wykonany z elementów wykonanych w Kanadzie, natomiast Heveliszu w dużej mierze jest wykonany z elementów w Polsce.
Satelita ma się przemieszczać z pierwszą prędkością kosmiczną. Ciągłą łączność ma zapewnić stacja polska CBK PAN w Warszawie przy współpracy ze stacją w Toronto oraz trwają rozmowy nad współpracą z Australią.
W całym projekcie Brite, którego celem jest badanie najjaśniejszych gwiazd, cała konstelacja satelitów ma składać się z sześciu nanosatelitów. Partnerami są Austria i Kanada (każdy dwa nanosatelity).
Austriaccy partnerzy Brite wynieśli swoje dwie satelity w lutym br., ale nadal trwa ich odbiór. Do rozpoczęcia pracy naukowej potrzeba, co najmniej trzech sprawnych nanosatelitów na orbicie, stąd takie oczekiwania na naszego satelitę.
Największy problem to wpływ promieniowania kosmicznego.
"Pierwsza prędkość kosmiczna to najmniejsza pozioma prędkość, jaką należy nadać ciału względem przyciągającego je ciała niebieskiego, aby ciało to poruszało się po zamkniętej orbicie. Z tak określonych warunków wynika, że dla ciała niebieskiego o kształcie kuli, orbita będzie orbitą kołową o promieniu równym promieniowi planety. Ciało staje się wtedy satelitą ciała niebieskiego." _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Nie jest to najlepiej wytłumaczona definicja. Zapewne autor chciał zdefiniować wysokość orbity pisząc: "o promieniu równym promieniowi planety". Oto inna definicja również dostępna w internecie:
Pierwsza prędkość kosmiczna jest to prędkość zapewniająca sztucznemu satelicie krążenie wokół ciała centralnego po możliwie najniższej orbicie kołowej. Wartość pierwszej prędkości kosmicznej wynika z warunku równoważenia się przyśpieszenia odśrodkowego i dośrodkowego satelity na tej orbicie, no i oczywiście jest inna dla każdego ciała niebieskiego: Ziemia, Księżyc itp.
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Chyba pierwsza wersja bardziej mi sie podoba bo sformułownia "po możliwie najniższej orbicie kołowej" dopuszcza wiele interpretacji. Fizyk zwłaszcza teoretyk powie że to promień ciała niebieskiego, inżynier że to granica atmosfery i już mamy niezgodnoś ze 100km Jacku brawo za dociekliwość. I przepraszam za zdryfowanie z tematu BRITE. Trzymam kciuki za udany start.
Mamy LEM'a: Brite.pl podążał na orbitę rakietą Dniepr. Obecnie jest już na orbicie. Niebawem będzie przelatywał w okolicach Polski. Czas na strat! _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
zrobiono około 8:11 naszego czasu. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Przypomnę. Brite.pl to pierwszy polski NAUKOWY satelita. Dziś ma się niebawem odbyć pierwszy przelot techniczny satelity LEM w zasięgu polskiej stacji sektora naziemnego Centrum Badan Kosmicznych w Warszawie. Powodzenia w nawiązaniu kontaktu!
Dodam tylko, że na jednej ze ścianek LEMa jest umieszczone logo Polskiego Radia "Jedynka", czyli skoro jest nad tym patronat medialny, to wiele informacji powinno być właśnie "na antenie tego radia". Jak coś będziecie wiedzieli dzielcie się proszę . _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Satelity w rakiecie Dniepr od góry: 2+4+4+3+1+3+3+2+9*1.
Razem o ile dobrze policzyłem Dnieprem wyniesiono na orbitę 32 satelity.
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Godzinę i 38 minut po starcie rakiety Dniepr, podczas pierwszego przelotu satelity nad Europą, został nawiązany kontakt z "Lemem". Było to pierwsze techniczne połączenie z satelitą, nawiązane pomimo ograniczonych możliwości łączności, głównie ze względu na nie najlepsze parametry przelotu (np.niska elewacja) Odłączenie satelity BRITE-PL "Lem" od górnego stopnia rakiety nośnej Dniepr nastąpiło po 15 minutach i 50 sekundach od startu na wysokości 650 km nad Oceanem Indyjskim. info z CBK
Natomiast mamy F-downlink satelit godzina 11:23 będzie można przeprowadzić pierwsze nasłuchy dla BRITE oraz możemy słuchać innych które dziś zostały wyniesione na orbitę .
W tej chwili jeszcze brak tle dla LEMA zwłaszcza linku do niego .Natomiast googlując można na podstawie innych CubSatów wyznaczyć sobie samemu TLE _________________ Piotrek - SP5MG
Hm, ciekawe, po wczytaniu tego do orbitrona, FUNCUBE jest teraz nad Antarktydą (no dobra, może tam byc) i porusza się ruchem wstecznym.. Chyba nie powinien? _________________ Karol SQ5KVS