Połączenie linki uziemiające z listwą jest zle wykonane (zły styk). Należy połączyć na oddzielną śrubę. Też powinna być podkładka z blachy AlCu na styku linka / listwa.
Samo wykonanie mi się podoba. Tylko mam te drobne uwagi.
Jednej rzeczy jakoś nie mogę zanotować. Gdzie konkretnie podłączyłeś listwę tym żółtym przewodem i skąd w domu wziąłeś możliwość uziemienia? _________________ Adrian
Takie uziemienie to trzeba już zaplanować podczas budowy domu, mówię tu o doprowadzeniu bednarki do pokoju. Niestety jak ktoś mieszka w bloku to tylko może pomarzyć o czymś takim, ehh... Świetny film, gratuluję wykonania, dla mnie "profeska" _________________ KF: Yaesu FTDX 3000, GP7DX, HEXBEAM 5 BANDS, dipol inV 80-40 UKF: ICOM IC-5100, Diamond X-510, YAESU FT3D
Dokładnie uziemienie do swojego Radio Shaq'u doprowadziłem na etapie budowy.
Jest to dodatkowa bednarka podłączona do całościowego uziemienia budynku (uziom otokowy) i instalacji antenowej. Zarówno anteny na dachu jaki i te na maszcie wolno-stojącym na podwórku połączone są w jedną instalacje uziemiającą.
Wszystko ładnie pięknie pod warunkiem posiadania zewnętrznej instalacji odgromowej która połączona jest z instalacją antenową - inaczej nie chciałbym znajdować się w szeku w czasie burzy... Poza tym spoko pomysł _________________ Artur - MŁAWA
Pomysł super, zastanawiam się jednak po co w domu bednarka jak listwa i tak jest podłączona cienkim przewodem? Takie samo zadanie spełni chyba listwa podłączona przewodem żółto-zielonym do instalacji która jest na zewnątrz. Czy przewód ochronny w całym domu też jest podłączony do tej instalacji? _________________ Paweł SQ2OMB Zawsze mogę się mylić, jeśli nie mam racji to mnie popraw :)
Czesc, mam pytanie, czy te anteny nie powinny byc uziemione, tam na gorze, na dachu? Mam nadzieje, ze ta sliczna listwa, to tylko dodatkowe uziemienie. Bardzo prosze o kilka slow Autora tego super filmu. Z powazaniem Henryk
Oczywiście anteny są również uziemione na masztach - pisałem o tym wyżej.
Co do cienkiego przewodu to się nie zgodzę - użyłem 16 mm2 a docelowo będzie 25 mm2 tak więc jest to przewód grubości palca grubszy od standardowego piorunochronu. _________________ Pozdrawiam
Witam. Na masztach telekomunikacyjnych kable (ekrany) są uziemione przy antenie. Uziom jest prowadzony równolegle do wiązki kabli. Kolejny uziom ekranów jest przy wejściu do obiektu. A na końcu takiego kable jest "zabezpieczenie odgromowe", które są na listwie uziemionej. Ale w warunkach amatorskich różne anteny zwisają w koło domu. Wyładowania atmosferyczne bywają grozne.
Witam. Jeżeli nie mamy podkładek Al/Cu można owinąć przewód Cu cienką blaszką mosiężną.
A co to owinięcie blaszką mosiężną ma za zadanie ? Poco Al/Cu sie daje to wiem ale po co "blaszkę mosiężną". Jestem "fachowcem" starej szkoły myślę, że coś nowego wprowadzono o czym nie mam wiedzy.
Podkładki cualowe (tak się o nich kiedyś mówiło) były popularne w dobie symetrycznych kabli do anten tv. Jednak nie w TAKIM rozmiarze. Polecam pobielić końcówkę cyną lutowniczą, co bardzo zmniejszy różnicę potencjałów elektrochemicznych, czyli uodporni na okrycie tlenkiem (izolacja).
Witam. Jeżeli nie mamy podkładek Al/Cu można owinąć przewód Cu cienką blaszką mosiężną.
A co to owinięcie blaszką mosiężną ma za zadanie ? Poco Al/Cu sie daje to wiem ale po co "blaszkę mosiężną". Jestem "fachowcem" starej szkoły myślę, że coś nowego wprowadzono o czym nie mam wiedzy.
73 marian
Masz rację AL/Cu stosuje się przy styku aluminium i miedzi a mosiądz miedzi cynku. Chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie efektu powstania ogniwa na styku różnych metali.