Od pewnego czasu nasłuchuję na okolicznych przemiennikach + sdrach, chciałbym uruchomić się na pasmach. ,Najbardziej atrakcyjny wydaje mi się program SOTA, raczej chciałbym robić łączności z zagranicą, raczej coś plecakowe, QRPowe, SSB + digi (a docelowo jak się nauczę CW, to też).
Zastanawiam się nad sprzętem który mógłby mi umożliwić zabawę podczas wycieczek górskich i widzę poniższe możliwości:
- FT-817 - klasyka, wszystkie pasma, wbudowana bateria (można zamontować mocniejszy kit), brak skrzynki antenowej, podobno słaby odbiornik.
- Xiegu x5105 - Wygląda na mój ideał, wbudowane atu, bateria, mikrofon i głośnik. Brak vhf/uhf raczej niezbyt mi przeszkadza, za to jest pasmo 6m. Trochę ciężki ,
- Elecraft kx2 - drogawy, ale malutki, leciutki, podobno najlepszy wybór
- YOuKits TJ2B - ta konstrukcja jest na razie niedostępna, ale bardzo mi się podoba, posiada pasma 40, 20 i 17m (wydają mi się wystarczające do SOTA)
Jednak po paru dniach stwierdziłem że może bardziej wartościowe byłoby wykonanie czegoś takiego samemu/z kitu. Myślę że dałbym radę wykonać coś takiego zamawiając płytki z wzoru.
Poniższe projekty bardzo często się przewijały: , - ubitx - mchf by monka - uSDX
1 - czy skrzynka antenowa jest bardzo pomocna? Raczej chcę móc szybko rozstawić radiostację, rozciągnąć antenę i nadawać. Czy za każdym razem będę musiał dostroić antenę po rozłożeniu?
2 - Co sądzicie o samej konstrukcji uSDX-a? Jest moim faworytem bo więcej dzieje się tam softwareowo, a na sofcie się bardziej znam. Czy ktoś z was robił ten transceiver?
3 - Czy do wykonania takiego trx'a potrzebuję specjalistycznego sprzętu? (Generator funkcyjny, oscyloskop etc)? Jeśli mam do budowy trxa kupować taki sprzęt, to prościej mi kupić xiegu, ale może wystarczy po wykonaniu poprosić kogoś o pomoc przy kalibracji/regulacji.
4 - Może ktoś z was chciałby podjąć się takiej budowy razem ze mną? Zmniejszymy koszty płytek, będzie z kim skonsultować problemy
5 - Może istnieje lepsza konstrukcja DIY którą polecilibyście do tego celu?
1. Skrzynka jest Ci potrzebna jak klapki Mojżeszowi - bez nich też dotrze d ocelu ale z nimi wygodniej.
SP7Q pisze:
2. Fajna konstrukcja ale 1 pasmo to za mało - co jak wleziesz na górę i nie będzie korespondentów na tym jednym jedynym ?
Trochę właśnie mnie zmieszało, bo na githubie czytam że "it can be fully-continuous tuned through bands 80m-10m in the LSB/USB-modes with a 2400Hz bandwidth"
Więc obją by było wykonanie filtrów pasmowych wg Manuela DL2MAN
- tylko tu bym musiał trochę przerobić pozycję gniazd.
Wykonałem uSDX'a na PCB v 1.01 wg WB2CBA, jest to TRX moim zdaniem Godny polecenia i bardzo ciekawy. Wersja 1.02 Wspiera już wiele pasm poprzez wymianę płytki z filtrem i obwodem LC wzmacniacza. Moim zdaniem największa zaleta uSDXa to pobór prądu przy odbiorze, mój egzemplarz pobiera w trakcie odbioru na 80m 40mA i najwięcej 70mA gdy testowałem odbiór na 4m. Wartości te można jescze zredukować np. wyłączając podświetlanie LCD.
PS. Do uruchomienia wystarczy multimetr, obejdzie się nawet bez miernika mocy, choć przy regulacji PA jest pomocny. _________________ Yesu FT-817 Icom IC-390 Kenwood TR-9130 ☢ ☢ ☢ ☢ ☢ ☢ ☢ ☢ ☢
Ad. 1 Skrzynka się przydaje, ale można sobie poradzić bez niej. Anteny typu end-fed (EFHW) da się używać sensownie w terenie bez tunera, gdyż są one właśnie stosunkowo mało wrażliwie na sposób zawieszenia. Wersję QRP takiej anteny można zmieścić spokojnie w kieszeni kurtki. Red-Fed Mini na 3 pasma waży niecałe 250g, wersja na pięć pasm - 360g. Osobiście używam wersji bardziej stacjonarnej Midi, która ma większy balun i jest bardziej wytrzymała mechanicznie - służyła mi kilka razy podczas wyjazdów wakacyjnych pod FT891 lub M0NKA + HLA150 i jakoś obywałem się bez tunera. Obecnie mam ją na działce i po jej zawieszeniu, bez żadnych zmian mam SWR do 1.4 w segmencie fonicznym na każdym z pasm, np. 1.1 @ 3.725, 1.2 @ 7.145 czy 1.4 @ 14.100. A w kwestii TRX'a QRP, to z doświadczenia polecam M0NKA.
_________________ Pozdrawiam - Szymon SQ5SP (ex SQ5OVK) @ 438.625/145.575
Ad. 1 Skrzynka się przydaje, ale można sobie poradzić bez niej. Anteny typu end-fed (EFHW) da się używać sensownie w terenie bez tunera
Szymon, napisałem, że skrzynka jest potrzebna ponieważ jestem praktykiem SOTA i wiem co piszę. Używam najczęściej anteny end-fed i powtórzę: skrzynka jest potrzebna.
Mam w logu ponad 1000 aktywacji SOTA, ponad 2200 łączności S2S (między szczytami) przeprowadzonych w ramach programu SOTA.
Szymon jak te statystyki SOTA wyglądają u Ciebie ?
.... bo to jest temat o SOTA, a nie o antenie zawieszonej na działce ....
A czy ja się chwalę jakimiś statystykami SOTA? Podzieliłem się w dobrej wierze swoimi doświadczeniami, może nie tak WIELKIMI jak twoje, ale jakieś są. Wypowiedziałem się po prostu z temacie terenowej pracy QRP i tyle. Działkę również traktuję jako pracę terenową ze względu na warunki. Ale OK, co ja malutki będę się wypowiadał, tak więc zamykam twarz i tyle. _________________ Pozdrawiam - Szymon SQ5SP (ex SQ5OVK) @ 438.625/145.575
A czy ja się chwalę jakimiś statystykami SOTA? Podzieliłem się w dobrej wierze swoimi doświadczeniami, może nie tak WIELKIMI jak twoje, ale jakieś są. Wypowiedziałem się po prostu z temacie terenowej pracy QRP i tyle. Działkę również traktuję jako pracę terenową ze względu na warunki. Ale OK, co ja malutki będę się wypowiadał, tak więc zamykam twarz i tyle.
Działka to nie SOTA, kto myśli inaczej myli się _________________ 73, Jarek SP9MA
Ja bym polecił G90. Jest wprawdzie cięższe ale to wykonanie "czołgowe", cały w obudowie metalowej. Ma ATU i 20 watów mocy. Bez problemu dowołuję się do większości stacji. Może służyć jako radio przenośne i stacjonarne. Niedawno zamówiłem do niego akumulator lifepo4 na alx (3 razy lżejszy od żelowego, dobrze znosi szybkie ładowanie). Bywa w promocjach firmy która sprzedaje GD-77. Poprosiłem o dostawę z RFN aby nie martwić się odprawą celną.
Moje tylko dwuletnie doświadczenia z SOTA wskazują, że pracując na fonii przy obecnej propagacji 5W to bardzo mało, choć pozwala na aktywację szczytu. Taka moc na pewno wymaga dość efektywnej i dobrze dopasowanej anteny, czyli pracującej w "rezonansie". Na dobrą sprawę dipol albo półfalowy endfed (End Fed Half Wave). Z reguły te anteny nie wymagają skrzynki, ale praktyka wskazuje, że różnie to bywa w terenie. Sam doświadczyłem sytuacji, jak mój EFHW który był perfekcyjnie dostrojony na 7.100 oraz 14.300 "roztroił" się na 7.170 i 14.450 na jednej z górek. Dobrze, że miałem 50cm drutu antenowego i z grubsza się dostroiłem.
Jeśli chciałbyś połowić S2S byłoby dobrze, abyś miał 10-20W do dyspozycji. To pozwala ogarnąć całą Europę na fonii a i czasami jakiś DX Ci wpadnie.
Ja zaczynałem od uBITX, tani i prosty w wykonaniu. Po lekkich przeróbkach moc wyjściowa 12-17W na głównych pasmach przy zasilaniu 12V, dla 13.8V 2-3W więcej. 6Ah wystarczało na 4-5h pracy. Obecnie przesiadłem się na mcHF, który oddaje podobne moce, ale jest mniejszy i poręczniejszy do spakowania. Tu mała uwaga, sprawdź pobór prądu przy odbiorze uBITX brał 230mA, mcHF bierze 350mA.
Jeśli chodzi o 2/70 to jakiś ręczniak spokojnie wystarczy, unikałbym Baofenga, chyba że brakuje kasy.
Ktoś mi kiedyś powiedział że QSO to 90% antena, 5% radio i 5% operator. Nie zapomnij więc o tym ważnym elemencie. Od początku używałem EFHW i jestem bardzo zadowolony. Łatwa w zawieszeniu i odporna na sposób zawieszenia. Początkowo używałem wersji na pasma 40-10 (czyli 20mtr drutu i transformator 49:1) na 8mtr maszcie jako inv-V. Ostatnio moim ulubieńcem jest EFHW na pasma 40/20/10 czyli transformator 49:1 10.1mtr drutu 34uH cewka i kolejne 2mtr drutu wieszam ją jako wertykal na 13.5mtr maszcie. Jedyny problem to maszt - 2.5kg wagi.
Uczę się teraz telegrafii bo z takim sprzętem wyjdę na CW poza Europę bez większego problemu.
Jarek SP9MA to czołowy aktywator na świecie więc wziąłbym jego uwagi do serca. KX2 którego używa zestroi przysłowiowy widelec na wewnętrzenej skrzynce. Sprzęt drogi, ale jak dotąd najlepszy do takich celów (IMO). Myślę że TX-500 z rosyjskiej stajni Lab599 może niedługo zagrozić temu liderowi.
Do usłyszenia więc ze szczytu.
_________________
73 Marek -------------------------------------------------
Parę lat temu przy lepszych warunkach 4W+dipol z przewodu głośnikowego pozwalały w czasie aktywacji w kilkadziesiąt minut ogarnąć Europę i przeprowadzić kilkadziesiąt QSO. Ostatnimi czasy mimo tendencji wzrostowej przydaje się 10-20W. Osobiście używam end feda najczęściej z promiennikiem 20m bez cewki co pozwala na pracę na 7/14/21/28MHz bez skrzynki. Skrzynka przyda się jak będziesz aktywował na foni i na CW. _________________
Ja bym polecił G90. Niedawno zamówiłem do niego akumulator lifepo4 na alx (3 razy lżejszy od żelowego, dobrze znosi szybkie ładowanie).
Pokaż linka, pliss...
Nie wiem o który link chodzi. Radio jest na stronie Radioddity: https://www.radioddity.com/ Dość często są promocje, można trochę zaoszczędzić (widzę, że dzisiaj też jest jakaś promocja). Warto się zapytać o dostawę z EU. Mój TrX szedł z Niemiec dwa dni, kurierem DPD.
Akumulator - jak wejdziesz na alx to poszukaj "battery lifepo4 12.8V". Wyskoczą m.in. pakiety 7, 14, 21 i 30Ah. Widziałem recenzje na YT - ludzi którzy kupili. Pojemność 7Ah jest wg nich lekko przesadzona, można oczekiwać ok 6Ah na ogniwo. Pakiet ma wbudowany balanser (płytka BMS). Można też kupić pojedyncze ogniwa i BMS oddzielnie i samemu składać (ramki plastikowe chyba też można kupić).
Ja bym polecił G90. Niedawno zamówiłem do niego akumulator lifepo4 na alx (3 razy lżejszy od żelowego, dobrze znosi szybkie ładowanie).
Pokaż linka, pliss...
Nie wiem o który link chodzi. Radio jest na stronie Radioddity: https://www.radioddity.com/ Dość często są promocje, można trochę zaoszczędzić (widzę, że dzisiaj też jest jakaś promocja). Warto się zapytać o dostawę z EU. Mój TrX szedł z Niemiec dwa dni, kurierem DPD.
Akumulator - jak wejdziesz na alx to poszukaj "battery lifepo4 12.8V". Wyskoczą m.in. pakiety 7, 14, 21 i 30Ah. Widziałem recenzje na YT - ludzi którzy kupili. Pojemność 7Ah jest wg nich lekko przesadzona, można oczekiwać ok 6Ah na ogniwo. Pakiet ma wbudowany balanser (płytka BMS). Można też kupić pojedyncze ogniwa i BMS oddzielnie i samemu składać (ramki plastikowe chyba też można kupić).[/quote]
Ech wybacz, właśnie baterię miałem na myśli, konkretnie - leniwie z tej samej aukcji chciałem :]
_________________ Paweł sierrapapaninepapaalphazulu
Ja bym polecił G90. Niedawno zamówiłem do niego akumulator lifepo4 na alx (3 razy lżejszy od żelowego, dobrze znosi szybkie ładowanie).
Pokaż linka, pliss...
Nie wiem o który link chodzi. Radio jest na stronie Radioddity: https://www.radioddity.com/ Dość często są promocje, można trochę zaoszczędzić (widzę, że dzisiaj też jest jakaś promocja). Warto się zapytać o dostawę z EU. Mój TrX szedł z Niemiec dwa dni, kurierem DPD.
Akumulator - jak wejdziesz na alx to poszukaj "battery lifepo4 12.8V". Wyskoczą m.in. pakiety 7, 14, 21 i 30Ah. Widziałem recenzje na YT - ludzi którzy kupili. Pojemność 7Ah jest wg nich lekko przesadzona, można oczekiwać ok 6Ah na ogniwo. Pakiet ma wbudowany balanser (płytka BMS). Można też kupić pojedyncze ogniwa i BMS oddzielnie i samemu składać (ramki plastikowe chyba też można kupić).[/quote]
Ech wybacz, właśnie baterię miałem na myśli, konkretnie - leniwie z tej samej aukcji chciałem :]
[/quote]
Mogę podesłać link na PRV, nie chcę tu reklamy robić komuś. Natomiast dość długo czekam na wysyłkę. Fakt że obecnie w Chinach jest 'public holiday' ale nie wiem czy sprzedawca nie gromadzi iluś zamówień i dopiero potem wysyła. Mowa o bateriach zawierających lit. Mimo, że lifepo4 zdecydowanie mniej palne niż Li-Ion to sama nazwa lit wywołuje panikę. Nie jest łatwo przesłać z Chin do Europy. Tak, że mogę podać namiary na sprzedawcę od którego kupilem ale nie daję żadnej gwarancji bo mój akumulator nie wyjechał jeszcze stamtąd. Znam tylko przydzielony numer przesyłki do śledzenia.