Witam, przeczytawszy nieco artykułów w Internecie udało mi się wczoraj skonstruować taki oto dekoder kodu Morse'a. Prototyp jest obiecujący, ale chciałbym się doradzić jak rozwiązać jedną kwestię, ale słowem wstępu...
Dekoder działa tak, że dostaje sygnał na przetwornik ADC w postaci dźwięku. Aktualnie podpinam się pod kartę dźwiękową komputera i puszczam nagrania z Youtube toczących się rozmów w morsie Dołączam schemat pokazujący jak wchodzi sygnał do mikroprocesora.
I teraz moje pytanie brzmi jak najlepiej rozwiązać kwestię dołączenia kolejnego źródła dźwięku i jak przełączać się w celu wybrania jednego z nich. Tzn. docelowo ma być możliwość podłączenia radia przez przewód np. JACK albo będzie podłączony mikrofon elektretowy ze wzmacniaczem i to on bedzie zbierał dźwięk żeby nie było konieczności podłączania kabelków. Mi nasunęły się dwa rozwiązania: 1) zastosowanie układu optotriaka i triaka by przełączać dwa źródła podłączone do jednego przetwornika ADC(jedno z nich było by zawsze nieaktywne) 2) wykorzystanie drugiego przetwornika ADC w mikrokontrolerze i oprogramowanie wyboru pomiędzy źródłami
Kolejna kwestia, czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć jak można by sensownie zabezpieczyć wejście przetwornika ADC przed zbyt silnym sygnałem wchodzącym?
Zabezpieczenie przed silnym sygnałem - rezystor i kondensator szeregowo, za rezystorem dwie diody do masy, przeciwrównolegle. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
Do przełączania można zrobić klasyczny przełącznik na diodach lub finezyjnie zastosować klucz analogowy 4053. _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
interesuje mnie to będę śledził temat mam problem z biegłym czytaniem telegrafii _________________ „Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje.” — Heinrich Heine SP3IMM Stanisław
Filter CW akustyczny to raczej 500-1000Hz _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
To trochę za małe zawężenie ,taki filtr zrobiłem do IC251 gdyż tam nie ma możliwości wstawienia filtru na CW i to pomogło do przyjemnego odbioru _________________ http://sp6ix.pl.tl
W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo w jęzorze, siła w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.
Częstotliwości akustyczne poniżej 300Hz są filtrowane w dobrych TRX. _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Częstotliwości akustyczne poniżej 300Hz są filtrowane w dobrych TRX.
Przy CW też ?? myślałem że tak jest tylko przy FM dla poprawnego działania CTCSS. _________________ Pozdrawiam Mariusz - SQ6OCR - 73! http://www.sq6ocr.bnx.pl
Częstotliwości akustyczne poniżej 300Hz są filtrowane w dobrych TRX.
Przy CW też ?? myślałem że tak jest tylko przy FM dla poprawnego działania CTCSS.
Proszę. Jeśli nie znasz podstaw technicznych ssb/cw/fm - nie zabieraj głosu dla dobra własnej reputacji _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Wydaje mi się, że Grzegorz miał na myśli szerokość pasma przenoszenia.
Ja na myśli mam pół litra piwa mówiąc "postaw połówkę".
W dyskusjach technicznych nie ma miejsca na "manie na myśli" jak operuje się konkretnymi wartościami wyrażonymi w Hz itp.
Jasna sprawa. _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
No ładnie, obiecujące. A czy robiłeś próby jak reaguje na CW z pasma z ewentualnym szumem tła i/lub innymi zakłóceniami? _________________ Pozdrawiam Piotr SP2LQP www.sp2lqp.pl
-------------------- Usłyszałem od Cezarego SP7UKL fajną opinię: Nie znam się, więc się wypowiem.
Genialna w swojej prostocie kwintesencja obecnych czasów. Smutne, ale prawdziwe.
No ładnie, obiecujące. A czy robiłeś próby jak reaguje na CW z pasma z ewentualnym szumem tła i/lub innymi zakłóceniami?
Nie podłączałem pod mój układ jeszcze "żywego" radia. Dotychczas źródłem dźwięku był komputer, przy czym odtwarzałem nagrane łączności i wstawione do internetu na YouTube i bez problemu dekodował. Projektem zajmuje się dopiero od wczoraj, więc jeszcze przyjdzie czas na testy i poprawki. Aktualnie, kompletuje części i powolutku zabieram się za projektowanie płytki, żeby to nie było na pająka.
Co mogę stwierdzić na dziś to, to że układ działa i dekoduje dekoduje. bezbłędnie odbieram wiadomości dla tony w przedziałach 390Hz - 1100Hz oraz przy prekosach nadawania 8WPM - 50WPM poza tymi granicami zdarzają się błędy ... ale dlatego też założyłem temat z prośbą o porady, żeby udoskonalić projekt
Dla kogoś kto pracuje emisją CW nie jest to "manie na myśli" lecz "oczywista oczywistość". Weż poprawkę na to, że jest to forum amatorskie i nie wszyscy użytkownicy to ścisłe umysły fizyko-matematyczno-elektroniczne.
Ale dochodzi jeszcze do tego ten Ktoś czyli użytkownik forum piszący odpowiedzi. Jeśli ma jakieś mniemanie o sobie lub na nie liczy to musi się z tym liczyć. _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Ja bym dał na wejściu NE567 ustawiony na konkretny ton. sygnał cyfrowy z wyjścia NE dopiero obrabiałbym arduino. jedna dioda led na tymże samym sygnale i wstrajanie będzie łatwiejsze. Może i Arduino samplując 8k/sec potrafi coś tam sobie wyliczyć ale to nie jest 32 bitowe DSP
ok, zatem dorzucę filtr. właśnie rysuję schemat. zgodnie z tym co radzili przedmówcy dołączam filtr aktywny na środkową częstotliwość 700Hz o szerokości 200 Hz. _________________ qrz.com/db/SP6H2O operator Łukasz, 73
Ja bym dał na wejściu NE567 ustawiony na konkretny ton. sygnał cyfrowy z wyjścia NE dopiero obrabiałbym arduino. jedna dioda led na tymże samym sygnale i wstrajanie będzie łatwiejsze. Może i Arduino samplując 8k/sec potrafi coś tam sobie wyliczyć ale to nie jest 32 bitowe DSP
Ale czarujsz. NE567 a potem andruty czy DSP.,,,,,,,,,,,
Oj oj te fora sprzyjają fantazjom :
"Można zrobić tak a tak: ,,,, Ja bym zrobił atak a tak,,,,, dostępne są sample takie a takie ,,, jest dostępne oprogramowanie takie i takie z wsparciem ,,,,"
bla bla bla BLA ! same bla i "dobre rady".....
Najpierw jakaś robota czy spełniony projekt amatorski a potem fantazje . OK ?
_________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
jejku no kto jak kto ale po Tobie bym sie nie spodziewał ze nie odczytasz skrótu myślowego.
W tym konkretnym układzie kolega podaja analogowy sygnał wprost do Arduino (ATmega328 16 MHz 5V) ten układ ma prosty ADC 8-mio bitowy i multiplexowane 6 wejść analogowych. Program sampluje ten analogowy sygnał i zapewne wpierw wybiera ton a pote analizując jego występowanie bądź nie dekoduje morsa. Tą część robić może trochę lepiej DSP (lub choćby program na PC analizujacy sygnał z karty dzwiękowej. W tak małym procesorku gdzie ADC ma zdaje się 60us czas pojedynczej konwersji A/C to procek ma naprawdę co robić a i wspomniane szumy czy wiele tonów o tej samej amplitudzie rozwalaja odbiór. Zaproponowałem zatem pętlę PLL na NE567 która zastępuje detekcję tonu. Na wyjściu NE567 miałbyś stan 0/1 w takt kluczowania CW. Z takim sygnałem procek arduino sie nie napracuje a i odporność na szumy i wiele sygnałów będzie większa i nie potrzeba wąskich filtrów (trudnych do wykonania) bowiem PLL pełni ta funkcję. Looknij do datashita NE567
bla bla bla - autor tematu jakby znał się na programowaniu nie zadawał by takich pytań o selektor wejść.
Tematy ADC AVR można rozwijać w nieskończoność i odnośnie tego schematu z 1st postu to nie chodzi raczej o typową analizę sygnału tylko o tzw "przejście przez zero" jak wynika z tych 2 oporków. Chętnie poczytam coś mądrego ,,, zaznaczam że za bardzo nie znam się na temacie (ino 3 klasy podstawówki) ale szybko się uczę.
_________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Jak już to nie przez zero tylko przez 2,5V tyle że tu z pewnością odbywa się konwersja A/C. Walnąłem byka bo przetwornik w istocie jest 10-cio bitowy ale pracował by szybciaj gdyby sie ograniczyć do 8-miu (taki myk) w AVR.
Nie wiemy czy kolega sam pisał czy bazował na gotowcu. Moim zdaniem jeśli sam pisał to lepiej przerobić to tak by konwersję tonu na sygnał cyfrowy 1-bitowy robiło PLL jak w pierwszym lepszym przykładzie z PIC'em (drugi link)
edit: przykład wykorzystania NE567:
i gotowy program dekodera na arduino wykorzystujący mój pomysł