Jak to powiedziała Solejukowa na swojej pierwszej lekcji jako nauczycielka filozofii: "bo nie jest wstyd nie wiedzieć, (wstydem jest) tylko jak się nie wie - nie pytać". Dobrze jest również czasami dopuścić do siebie myśl, że może jednak jest się w błędzie i inni mają rację. Przytoczyłem wcześniej fragment instrukcji do TS830 jednoznacznie rozstrzygający zagadnienie. Dla mnie nie ma dalszego tematu do dyskusji.
SP1AP pisze:
A na filmie z YT, który zaakcentowałem także wyświetlana częstotliwość odbioru nie zmienia się podczas nadawania, więc co tu gadać? Oto dowód:
Nie mogę się dopatrzeć gdzie ten dowód, poniżej dwa ujęcia z powyżej cytowanego filmu, 4:14 minuta nadaje, 4:15 odbiera. Wystarczy porównać częstotliwości na wyświetlaczu.
Jasne, a w pierwszych minutach to co się dzieje? A nadawane jest z przerwami między znakami gdzie słychać wyraźnie szum eteru w przerwach nadawania, więc jak to rozumieć? Ja to tak rozumiem, że gość korzysta z 2-go VFO i ustawiony ma SPLIT na 900 Hz, innego wytłumaczenia nie widzę. Powtarzam jeszcze raz, do zeszłego roku miałem TS-830S przez 2 lata i nigdy mi się podczas nadawania CW częstotliwość na wyświetlaczu nie zmieniała, absolutnie. Takie coś było jedynie gdy pracowałem z użyciem XIT'a lub RIT'a.
Zbyszek, daj sobie przetłumaczyć, że nie masz racji. Nie mam czasu, ani ochoty prowadzić bezproduktywnych polemik. Fabryczna instrukcja obsługi nie jest dla Ciebie wiarygodna? Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo P.S. Jakie zewnętrzne VFO? Czerwony LED nad częstotliwością oznacza wewnętrzne VFO. Świeci na obu ujęciach, zarówno przy nadawaniu jak i przy odbiorze.
Obawiam się, że nie została opracowana stosowna modyfikacja. Wymagałaby przeróbki układu pomiaru częstotliwości VFO, o ile jest w ogóle możliwa. Kilka, kilkanaście lat temu, w momencie pojawienia się reversebeacona, też szukałem w internecie jakiegoś rozwiązania. Każdorazowe odejmowanie "w pamięci" 800Hz od wartości częstotliwości spotów wyświetlanych na bandmapie było nie do przyjęcia w zawodach. Rozwiązaniem było pozbycie się tego sprzętu i wymiana na nowocześniejszy. Nie przypuszczam, aby ktoś od tego czasu bawił się w opracowanie przeróbki takiego starocia. Proponuję poszperać w internecie. Wydaje mi się, że w przypadku bezwzględnej konieczności, najprościej byłoby zaadoptowanie jakiegoś współczesnego miernika częstotliwości np. na mikrokontrolerze potrafiącego uwzględniać odpowiednie shifty. Ale czy warto? Dla mnie oryginalność sprzętu z tamtego okresu jest wartością samą w sobie. Za barbarzyństwo uważam współczesne przerabianie np. stopni końcowych PA na inne lampy, np. 6P36S. Ale to moje zdanie. Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
Dobrze Boguś, że wspomniałeś o reversbeaconie, bo teraz muszę dodać i zaznaczyć, że ilekroć sprawdzałem swoje nadawanie CW na nim, to zawsze potwierdzał mi, że nadawałem na frekwencji, na której słuchałem, stąd moja pewność tego, co pisałem. Dlaczego więc upierać się przy głupich moim zdaniem twierdzeniach o wyświetlaniu innej frekwencji? To paranoja! http://www.voacap.com/skimmer/?dx=Sp1ap&band=
Bagdan znalazlem cos na ten temat w internecie i ten problem jest opisany, powodem moze byc korozja na styku radiatora z masa na plycie AF. Wyczyscilem styki i dalej to samo.
Boguslaw masz absolutna racje we wszystkim co napisales, ogladalem porownania ts 830 z innymi radiami. Ts 830 wskazuje zawsze 800hz nizej. Tak ma byc I tak to zostawie. Teraz tylko filtry do mojego dziadka I w eter.
Po zestrojeniu obwodow wg serwisowki wynika definitywnie ze wyswietlacz pokazuje 800hz nizej niz czestotliwosc nadawania. Do pracy z clusterem to radio nie nadaje sie ale do qso bez komputera jak najbardziej. Dziekuje za pomoc. _________________ M0GLV http://hfdxarc.co.uk
Sam już nie wiem, jakie ustawienia miało moje radio, prawidłowe, czy inne, bo na YT też widzę, że różnie to bywa, u jednych wyświetlacz pokazuje inną częstotliwość, a u drugich tę samą, ogłupieć można.
No ale na posiadanym obecnie IC-718DSP podczas pracy CW wyświetlacz cały czas pokazuje jedną frekwencję, bez żadnych zmian!
Widzisz pieniaczu, zawsze trzeba rozstroic a potem ze zestroic radio zeby je zrozumiec. Do uslyszenia. Teraz bede dziobal sztorcem. _________________ M0GLV http://hfdxarc.co.uk