O 900Hz na wyświetlaczu? Jeżeli tak to jest to wskazanie poprawne. TS830 jest chyba jedynym radiem, w którym podczas odbioru w trybie cw na wyświetlaczu jest częstotliwość BFO bez uwzględnienia korekty o shift cw. Po przejściu na nadawanie pokazywana jest częstotliwość nośnej, różniąca się właśnie o ten shift wynoszący około 800Hz. W moim egzemplarzu było identycznie. Oczywiście, pod względem zgodności częstotliwości nadawania i odbioru jest to poprawne, jedynie należy "w myślach" dokonywać korekty częstotliwości podczas odbioru. Bogusław sp7ivo
Jednak jest odwrotnie to odbiornik jest przestawiony o 800hz przy CW. Porownywalem z reszta moich trx. Ciekawa sprawa. _________________ M0GLV http://hfdxarc.co.uk
Jednak jest odwrotnie to odbiornik jest przestawiony o 800hz przy CW. Porownywalem z reszta moich trx. Ciekawa sprawa.
I to jest prawidłowo. Napisałem wyżej, że w trybie cw nie jest uwzględniany shift, inaczej mówiąc w czasie odbioru na wyświetlaczu pokazywana jest częstotliwość, która odpowiada dostrojeniu do stacji na "zero zdudnień". Żeby usłyszeć ton akustyczny 800Hz należy odstroić odbiornik o tą odległość czyli właśnie 800Hz. Prawidłowa częstotliwość jest podczas nadawania. Wynika to z faktu, że podczas odbioru, w odbiorniku wykorzystywany jest "pilot" w BFO z trybu pracy SSB, o ile dobrze pamiętam ten od górnej wstęgi, a w czasie nadawania "pilot" od cw, którego częstotliwość różni się o 800Hz i znajduje się w paśmie przepuszczania filtru kwarcowego (w uproszczeniu). Żeby wyświetlane częstotliwości pomiaru VFO (w TS830 częstotliwość jest mierzona, nie ma syntezy) przy odbiorze i nadawaniu były jednakowe, należałoby w liczniku częstotliwości uwzględnić offset 800Hz przy odbiorze, czego niestety w tym układzie nie ma. Jeszcze raz powtarzam, ten "typ tak ma". Prawidłowa częstotliwość wyświetlana jest podczas nadawania. Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
Ja przy każdym TRX Kenwood(TS-120, TS-140, TS-440, TS-830) po przełączeniu na mode CW na szerokim(wide) filtrze żeby usłyszeć tego samego korespondenta w SSB musiałem schodzić o 800 Hz niżej i gdy wtedy na CW go wołałem, to on na SSB idealnie moje CW odbierał. W ten sposób przeprowadziłem wiele mieszanych łączności CW/SSB zawsze bez problemów. Ale w IC-718 ten odstęp jest mniejszy i wynosi 600 Hz.
PS: Ale odnoszę wrażenie, że pytającemu chodzi o faktyczną niezgodność częstotliwości nadawania i odbioru, skoro podczas pracy musi używać XIT'a albo RIT'a. Nieraz sam słyszę jak jeden z korespondentów nadaje z odchyłką kilkudziesięciu Hz(nawet do 150) w stosunku do drugiego, a to wymaga korekty w ustawieniach układu.
Poza tym miałem TS-830S i zawsze, także przy pracy CW i wyłączonym RIT wyświetlana była jednakowa częstotliwość przy odbiorze i przy nadawaniu.
O 900Hz na wyświetlaczu? Jeżeli tak to jest to wskazanie poprawne. TS830 jest chyba jedynym radiem, w którym podczas odbioru w trybie cw na wyświetlaczu jest częstotliwość BFO bez uwzględnienia korekty o shift cw. ...
Bogusławie chyba VFO nie BFO? Pozdrawiam Andrzej SQ5GVY
Tak, oczywiście masz rację, zwykłe przejęzyczenie. . Na tym filmie można zobaczyć, że zmiana częstotliwości na wyświetlaczu o 800 Hz podczas nadawanie w trybie cw to norma dla TS830 https://www.youtube.com/watch?v=dXAE5U-ZBCM.
Tak, oczywiście masz rację, zwykłe przejęzyczenie. . Na tym filmie można zobaczyć, że zmiana częstotliwości na wyświetlaczu o 800 Hz podczas nadawanie to norma dla TS830 https://www.youtube.com/watch?v=dXAE5U-ZBCM.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo
No niestety nie, ponieważ widać wyraźnie, że tutaj jest różnica 500 Hz, widać, że gość pracuje z włączonym XIT'em odstrojonym właśnie o 500. Czyli prościej mówiąc ustawił sobie SPLIT na 500 Hz, bo 830-ka bez EXT VFO funkcji SPLIT nie posiada. Przy wyłączonych XIT i RIT wyświetlacz pokazuje normalnie jedną częstotliwość przy nadawaniu i odbiorze.
Nie wprowadzaj czytających w błąd. Nie wiem co chcesz udowodnić i osiągnąć. W TS830S wskazania na wyświetlaczu przy cw różnią się podczas nadawania i odbioru. Poszukaj więcej filmów, a najlepiej siądź przed urządzeniem i przekonaj się organoleptycznie. Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo P.S.
SP1AP pisze:
To dlaczego tu pokazuje jedną częstotliwość? ,)
Jeżeli 7.015 i 7.014,2 według Ciebie to to samo to gratuluję. Napisałem 4:16 minuta filmu.
Nie wprowadzaj czytających w błąd. Nie wiem co chcesz udowodnić i osiągnąć. W TS830S wskazania na wyświetlaczu przy cw różnią się podczas nadawania i odbioru. Poszukaj więcej filmów, a najlepiej siądź przed urządzeniem i przekonaj się organoleptycznie. Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo P.S.
SP1AP pisze:
To dlaczego tu pokazuje jedną częstotliwość? ,)
Jeżeli 7.015 i 7.014,2 według Ciebie to to samo to gratuluję. Napisałem 4:16 minuta filmu.
Bogusław, ja MIAŁEM TS-830S przez 2 lata, czyli wiem z autopsji, że nigdy podczas pracy żadną emisją nie miałem na wyświetlaczu różnicy częstotliwości między odbiorem i nadawaniem. To występowało tylko i wyłącznie przy pracy z włączonym XIT'em lub RIT'em, więc nie zarzucaj mi wprowadzania w błąd. Przy pracy np z XIT'em powinna świecić kontrolka, ale może być uszkodzona, więc nie osądzam radykalnie, ale tak może być. Tym bardziej, że jako wybitny telegrafista powinieneś pamiętać, że mamy różne "odcienie" ulubionej tonacji odbieranego sygnału i każdy może sobie RIT'em ustawiać dowolny ton.
Bogusław, ja MIAŁEM TS-830S przez 2 lata, czyli wiem z autopsji, że nigdy podczas pracy żadną emisją nie miałem na wyświetlaczu różnicy częstotliwości między odbiorem i nadawaniem.
Widocznie pamięć już zawodzi. Podziwiam jednak upór w trwaniu przy swoim zdaniu pomimo wszelkich faktów świadczących przeciwnie. Zupełnie jak nasi politycy. Żeby definitywnie rozwiać wątpliwości i zakończyć temat, proponuję zajrzeć do Instruction Manual, str. 20 CW Operatiom. Rys. 4-13 pokazuje wszystko. Dla nieangielskojęzycznych: Displayed Receive Frequency - Wyświetlana częstotliwość odbiorcza, Displeyed in transmision - Wyświetlana podczas nadawanie, Real transmit-receive frequency - rzeczywista częstotliwość nadawania-odbioru.
Kol. SP7IVO to nie kwestionowany autorytet w tych zagadnieniach. Wiele skorzystałem, czytając jego posty na przestrzeni lat.
Tak Jacku, ja też darzę Bogusława ogromną estymą, ale sklerotykiem i ślepcem nie jestem. Doskonale pamiętam, że na moim TS-830S podczas nadawania była zawsze wyświetlana ta sama częstotliwość, co podczas odbioru, a przytoczony przez niego rysunek dotyczy pracy z włączonym RIT'em lub XIT'em. A na filmie z YT, który zaakcentowałem także wyświetlana częstotliwość odbioru nie zmienia się podczas nadawania, więc co tu gadać?
Oto dowód: [yt]https://www.youtube.com/watch?v=LYU5rxzPBoc[/yt]