Witam. Cieszy mnie to, że może być lepiej. Czy ktoś z kolegów przeprowadził testy ograniczania mocy przy niedopasowaniu bądź przy braku anteny przed i po modyfikacji? Zastanawia mnie czy układ zabezpieczenia nadal będzie pracował jakbym zapomniał wkręcić anteny co mi się czasami udaje zwłaszcza latem. A dla niedowiarków polutowanie zaciskanych złączy czyni czasem cuda. I nigdy nie wpływa negatywnie na sumę spadków napięć na drodze z zasilacza do końcówki mocy . Vy73!
Jak sie zachowuje radio po modyfikacji i zmianie softu do E5? Ktoś już to przetestował? Czy modyfikacja przewidziała taką sytuację że Icom bedzie próbował w końcu za pomocą softu rozwiązać problem? Szczerze mówiąc mam watpliwości czy stopień końcowy mocy to wytrzyma i czy ALC bedzie go właściwie chronić. Ktoś już to może pomierzył?
Czesc. Po raz kolejny i ostatni prostuję - modyfikacja nie ma nic wspólnego z końcówką mocy. Modyfikacja nie żyłuje końcówki. Nie grzebiemy w menu serwisowym. Moc maksymalna pozostaje na fabrycznym poziomie. Modyfikacja zmienia pracę układu ALC który poprzednio przy SSB "spłaszczał" sygnał bardzo uśredniając jego poziom. Sorry za trywialny opis ale prościej nie potrafię.) Stąd brało się niskie wysterowanie - powtórzę - tylko przy emisji SSB. Naprawdę polecam przeczytać opis i zerknąć na schemat.
Czy Icom przewidział? Tu komentarz jest zbędny.
Czy ktoś probował? Tak, Przemek SP9KN na filmie 2 posty wyżej z wersją E5. JA z wersją E4. Poza tym już kilkunastu kolegów w EU i SA pierwsze z serii radii w 2013 roku.
Czy działa? Poniżej list od doświadczonego UKF-owca Petera G8BCG.
"Hi Greg, I have just completed the 2 mods to my IC7100 – wow – amazing! The difference on a standard SWR meter or Bird 43 is obvious. Better still, the rig sounds much louder but is still clean. I looked at the rig on my old HP spectrum analyser and measured the power on my Racal 9104 power meter. The PEP output is a little higher now - but I can always turn it down! Before the mod it was dangerous to switch from SSB to CW whilst driving an amp as the CW output was so much higher. Now SSB and CW levels are comparable. Many thanks for alerting me to this mod – now I can keep my 7100 – probably for use in EA8"
To chyba tyle.
73 Greg
_________________ "Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, to nie bij piany." www.sp3rnz.blogspot.com
Greg, z całym szacunkiem ale ta modyfikacja zmienia obciążenie cieplne układu odprowadzenia ciepła z końcówki mocy ponieważ zmienia się moc średnia dla SSB. Małe gabaryty a tym samym kłopoty z odprowadzeniem ciepła mogły być powodem dla którego ICOM zdecydował się na tak mocne ścinanie sygnału przez układ ALC. Pytanie takie postawiłem w drugim wątku odnośnie tej wady ale zostało ono zignorowane. Sławek _________________ http://sq2hcz.wordpress.com http://www.eo.net.pl
Sławku, "zagotowanie" radiotelefonu przy pracy z emisją SSB jest raczej mało prawdopodobne. Skoro urządzenie to ma rzekome problemy z odprowadzaniem ciepła, a przez to inżynierowie zmuszeni byli do spłaszczenia sygnału przez układ ALC, to dlaczego wmawia się kupującym, że radiotelefon pracuje mocą 100W? Takie działanie byłoby jawnym wprowadzaniem klienta w błąd. Tu nie chodzi o problemy z wydzielaniem się ciepła, ale o to, że konstruktorzy dali po prostu d***, i tyle. Poza tym Icom 7100 nie jest jedynym radiotelefonem, który zmaga się z tym problemem. Cierpi na niego również Yaesu FT-817. Dopiero po wymianie kondensatora w układzie ALC radio pracuje z pełną mocą i nie zauważyłem, aby z tego powodu bardziej się nagrzewało. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że w przypadku tego konkretnego modelu walka o każdy Watt jest uzasadniona
Greg, z całym szacunkiem ale ta modyfikacja zmienia obciążenie cieplne układu odprowadzenia ciepła z końcówki mocy ponieważ zmienia się moc średnia dla SSB. Małe gabaryty a tym samym kłopoty z odprowadzeniem ciepła mogły być powodem dla którego ICOM zdecydował się na tak mocne ścinanie sygnału przez układ ALC. Pytanie takie postawiłem w drugim wątku odnośnie tej wady ale zostało ono zignorowane. Sławek
Slawku, z calym szacunkiem ale jak by Ci to powiedzieć, coś mi tu glupoty opowiadasz kolego.
To co piszesz, oznacza że emisja SSB i jej "moc średnia" jest bardziej obciążająca końcówkę mocy niż jak używam 100W na RTTY, albo 50W na PSK/FSK, że o FM z uprzejmości nie wspomnę?. Dobre! ;-)
Najmocniej przepraszam, ale nie mam czasu na bezsensowne polemiki czy aby tak , a może czy inaczej.. Podzielilem się tylko wiedzą, którą dużo mądrzejsi ode mnie inżynierowie wydumali.
A to ze ICOM dal D* przez duże D to nie podlega żadnej dyskusji. Mniemam iż każdy kto będzie chcial, wykona sobie na wlasną odpowiedzialność modyfikację, a kto nie, będzie mial tak jak dotychczas.
73
G _________________ "Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, to nie bij piany." www.sp3rnz.blogspot.com
Dla mnie PSK, RTTY to emisje cyfrowe i pracuje na nich z mocą maksymalną 50W aby nie ugotować urządzenia (na FMie nigdy nie miałem potrzeby 100W). Pytam ponieważ urządzenie jest małogabarytowe a doświadczenia z IT wskazują że z tym odprowadzaniem ciepła wielu producentów w małych urządzeniach sobie nie radzi. Sam jestem zainteresowany tą modyfikacją ponieważ posiadam 7100 i dziękuję za wyjaśnienia. Sławek _________________ http://sq2hcz.wordpress.com http://www.eo.net.pl
Podzielam uwagi kolegów i uważam że argumenty kolegi Sławka są mało logiczne, ba na ich podstawie można by nawet pozwać firmę Icom : może ktoś się odważy,hi !! Parametry to parametry i trzeba ich przestrzegać jak wypuszcza się urządzenie na rynek z takimi a nie innymi danymi.
Pragnę zwrócić uwagę np na parametry pracy wzmacniaczy KF/UKF w których wyrażnie zaznacza się z jaką mocą należy pracować na SBB a z jaką na RTTY aby nie uszkodzić urządzenia. Ba, jest to także ważne z punktu prawidłowego użytkowania i praw gwarancyjnych. Producent zakłada z góry że ciepło czy też układy zasilania nie dadzą sobie rady z jego odprowadzaniem.
Czy w naszym konkretnym przypadku znajdziemy coś w tym temacie w manualu do IC-7100. Jak chce pracować z mocą 100W na RTTY to postępuje niezgodnie z przeznaczeniem tego trxa - NIE - gdyż producent nie poinformował mnie o tym. Na pewno nie pracuje z taką mocą w trybie data zgodnie z ham spirytem ale to inna kwestia, hi. Snucie domysłów i wyciąganie wniosków na podstawie czegokolwiek jest tutaj raczej demagogią. Ba takie wnioskowanie prowadzi to innego wniosku - mianowicie producent nas oszukał albo podaje nieprawdziwe dane techniczne i tak to odbieram.
Trudno zatem powiedzieć co jest tak naprwdę przyczyną takiego faktu rzeczy w IC-7100, możemy tylko spekulować jak to niektórzy z nas robią _________________ Pzdr 73 de SP5QIR, Artur
Prawdziwym kosztem dla Icoma byłoby przyznanie się do ewentualnego błędu i realizacja akcji serwisowej na całym świecie. Firmy samochodowe tak robią ale one są do tego zmuszone prawem. _________________ 73! Jacek. SP5OWO Yaesu 897, Comet CHA-250BXII, Comet X200N
Myślę, że Icom bardzo dobrze wie dlaczego tak to zostało zaprojektowane i zrobione. Nie sądzę aby był to przypadek, wszak podczas certyfikacji i badań inżynierskich na 100% by zauważyli lub wykryli takiego babola. Być może występuje jakieś zjawisko lub jest jakiś parametr, którego niewłaściwa wartość zmusiła ich do ograniczenia "głebokości" modulacji na ssb. Może w specyficznych warunkach pracy coś jednak może się dziać czego normalnie nie widać lub się nie ujawnia, ale to tylko domysły. Najgorsze jest to, że ludzie kupują takie radia w przekonaniu że dostaną to co jest obiecane, a rzeczywistość znacząco od tego odbiega. Mój icek miał mieć 200W, a na ssb nigdy nie widziałem więcej jak 160. Za to na rtty jest nawet ponad 200w. _________________ Kod Q - nie mów do mnie kotku HAMie jeden!
Antek w Twoim przypadku to normalne w moim IC 7600 jest podobnie 100 wat wychodzi owszem nawet z załączonym kompresorem ale by naprawdę było 100 lub ponad 100W muszę wyłączyć kompresor i mic gain na godzinę 12 ustawić. W sumie odwrotnie niż w modelach Yaesu gdzie 200W np. w przypadku mojego 5000MP wychodzi bez zająknięcia ale na włączonym kompresorze i eqalizerze. Tak czy siak moc najlepiej mierzyć w RTTY masz wszystko jak na dłoni wystarczy nawet na filmy popatrzeć na YT Yvo Muniz. 73 Michał
Jak dla mnie, ta poprawka ze zwarciem elektrod tranzystora Q1504 jest co najmniej dyskusyjna, gdyż wyłącza właściwie całkiem ten tranzystor i wyłącza go z normalnej pracy, przez co można podejrzewać, że jakaś funkcjonalność radia będzie "kulać". No ale skoro działa to tylko się cieszyć Pzdr!
Artur, w którym miejscu moje argumenty są mało logiczne ? Istnieją dzesiątki produktów których parametry deklarowane przez producenta mają się nijak do rzeczywistości. Afera ze spalinami VW i inni, rozbieżności w zużyciu paliwa, przegrzewające się telefony tablety i laptopy, żarówki i świetlówki które nie wytrzymują nawet 1/4 deklarowanej żywotności, siejące zasilacze impulsowe z deklaracją CE Żyjemy w czasach gdzie znalezienie produktu wysokiej jakości o parametrach deklarowanych przez producenta jest dużym wyzwaniem. _________________ http://sq2hcz.wordpress.com http://www.eo.net.pl
Żyjemy w czasach gdzie znalezienie produktu wysokiej jakości o parametrach deklarowanych przez producenta jest dużym wyzwaniem.
Tutaj zgadzam się z tobą w 100%, tak też jest w maszym hobby. MOża było przecież podać że w trybie SSB moc 50W i po sprawie. Trzeba też pamiętać że pomiary i pomiary naszych trx'ow sa robione podanie sygnalu / tonu mcz na wej mikrofonowe co czasami ma sie ni jak do naszego modulowaania, ale to inna bajka.
Tez sie zastanawialem na tym modem ze zwarciem C-E... dość brutalne - tak bym to delikatnie ujął. Jest to sterowane z procesora wiec trudno bedzie nam okresklic co icom tutaj kombinował. Jak będę miał czas to przypnę tam coś do analizy aby zobaczyć co się dzieje w czasie rzeczywistym. Jeżeli się nie myle to autor tego mod'a miał coś wspólnego z serwisem/icomem jak dobrze pamiętam, więc wnioskuje że posida większą wiedzę niż szary operator.
Sławek patrząc też na system chłodzenia i odprowadzania ciepła w IC-7100 to jest to bardzo ciekawa konstrukcja. Mam wrażenie że np w porównaniu do FT-857 dużo lepsza ( miałem tego yaesu więc do niego się odnoszę).
PS A tak patrząc na nasze urządzenia to przez wieki dłubiemy w nich co chwila poprawiając producentów, czasami dobrze czasami żle. Mamy przez to coraz większy pileup na paśmie _________________ Pzdr 73 de SP5QIR, Artur
Brawo Andrzej! Super porównanie przed i po modyfikacji programowej oraz porównanie z TS-2000. Czarno na białym dowód że zmiana softu z E4 do E5 pomaga w uzyskaniu wyższej mocy średniej. Pytanie do osób które zrobiły mod "lutowany" oraz zmieniły soft do E5 - jak się zachowuje radio i jaką uzyskuje moc po obu modyfikacjach ?
W moim po modyfikacji programowej z E4 do E5 nic się nie zmieniło podobnie jak w co najmniej 10 przypadkach które znam osobiście. Czy to czarno na białym jest nie powiedział bym. Albo są dwie wersje radii albo zbieg okoliczności.