Pani wzbudza podziw.. kobieta na paśmie to rodzynek, a kobieta wykonująca własnoręcznie anteny to poprostu... brak słów. _________________ Przemek Sq2LyF
ciekawe czy dało by sie go wykonać z grubego kabla antenowego _________________ Wracałem sobie wczoraj pieszo z pracy do domu i koleś wbijający na dachu gwoździe nazwał mnie 'małym paranoidalnym dziwakiem'... Kodem Morse'a.
jak wykorzystasz pręt z włókna szklanego fi 6mm to oplot z kabla RG-213 nałożysz bez problemu. Planuję taką anteną zrobić z mocowaniem od anteny CB Gamma 90.
Bardzo ciekawe spojżenie na sposób wykonania anteny. Myślę ,że żaden z kolegów nie zwrócił uwagi na blond kolor a przed szronem nalaży jeszcze niżej pochylić czoło. pozdrawiam wszystkich Bogdan sp5lgx
Witam. Z racji tego, że od dawna posiadam na mobilu antenę typu NAGOYA UT-308UV http://www.radio-sklep.pl/pl/p/NAGOYA-UT-308UV/289, a chęć zbudowania anteny z tematu i trudności w zdobyciu uszkodzonej President Florida, to sam postanowiłem zrobić "podstawę" do 5/8 lambda 2m, "podstawę" widoczną na filmie w 0:32 - 0:33 sek. i jaką posiada President Florida.
Kupiłem wałek aluminiowy o średnicy 10 mm, przyciąłem go na długość 35 mm i na obydwóch końcach wywierciłem dwa otwory. Jeden otwór o średnicy 6 mm na pręt z włókna szklanego o długości 1,4 m. Pręt taki kupiłem w sklepie http://www.e-sklep.krosglass.com.pl/eSklep/PRET-FI-6%283,9467,9496%29.aspx, w sprzedaży mają 1m, ale bez problemów sprzedają pręty o długości 1,5 m. Drugi otwór o średnicy 4,2 mm, który nagwintowałem gwintem 5 mm. Gwint w podstawie magnetycznej anteny NAGOYA ma właśnie taką średnicę. Niezbędnym narzędziem okazała się podstawa do wiertarki, tak aby w wałku wywiercić otwory dokładnie pod kątem 90°. Pręt szklany umocowałem do wałka aluminiowego za pomocą kleju dwu składnikowego epoksydowego. Pomimo tego, że "podstawa" jest wykonana z aluminium, to po wstępnym przymierzeniu (przykręceniu) do podstawy magnetycznej, trzyma się sztywno bez luzów. Dalej tak jak w filmie, oplot z RG-213, cewka, koszulka termokurczliwa i testy wytrzymałościowe . Poniżej zdjęcia:
Witam. Zrobiłem testy wytrzymałościowe anteny w stanie surowym (bez oplotu, sam pręt szklany wkręcony do podstawy magnetycznej) i nie wygląda to różowo. Okazało się, że podstawa magnetyczna z NAGOYA UT-308UV jest za słaba. Przy prędkości 60 km/h podstawa wraz z anteną "odkleiła" się od dachu. Pręt z włókna szklanego o fi=6 mm ma za dużą powierzchnię. Wątpię aby inne podstawy magnetyczne (President Florida, Gamma 90) były mocniejsze. Najlepsze jest to, że gwint aluminiowy wytrzymał i ma się dobrze.
Ale nic straconego. Doświadczenie zdobyte, antenę dokończę, przeprowadzę testy łączności i będzie jak znalazł na wypady terenowe Cinquecento w plener i praca z mobila na postoju .
Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku 2013. Dużo DX-ów, udanych konstrukcji elektronicznych jak i antenowych. _________________ Szymon https://pk-ukf.pl/ https://mmmonvhf.de/es.php?year=2020 144MHz FT817 + PA 40W + 6 el. DK7ZB (boom 2,6m) + rotor/70cm FT817 + 14 el. DK7ZB (boom 3,1m) + rotor