Jak zmierzyć tłumienie kabla/tłumika za pomocą nanoVNA H4
    sq9mda pisze:

    Cześć.
    Niestety, ale komplikacje ze zdrowiem nie pozwalają mi siedzieć zbyt długo przy biurku, ale kilka słów napiszę ,)
Dzięki, że dałeś radę napisać.
    sq9mda pisze:

      djbpm pisze:

      ....Ale pokazujesz jakby inny przypadek, czyli obciążenie 200 omów mierzysz raz jako bezpośrednio a drugi raz przez tłumik. Wiadomo, że tłumik poprawi wynik SWR, ale jakbyś skalibrował z tłumikiem i zmierzył jeszcze raz przez tłumik to wynik powinien być podobny do pomiaru bez tłumika.....

    No nie do końca tak jest jak piszesz.....będzie skalibrowany tłumik czy też nie, ale i tak poprawi dopasowanie portu/portów. Jedyna niewiadoma to impedancja (Rs+jXs) wtyku/gniazda tłumika i jakie niedopasowanie to wnosi pomiędzy niedopasowanym portem VNA.
W takim razie nie zrozumiałem przykładu. Kupiłem tłumik 3db i 6db, mogę spróbować coś z nimi zmierzyć, tylko w tym momencie nie wiem jak mam tego użyć, a przedtem wydawało mi się, że wiem, ale chyba nie o to chodziło o czym myślałem.
Edit: Zmierzyłem, tak jak wcześniej myślałem, tzn zrobiłem obciążenie 228 omów, i zmierzyłem je bezpośrednio i przez skalibrowany tłumik 6dB. Wynik jest bardzo podobny:

Ten lekko bardziej zaszumiony wykres jest przez tłumik. Ale te tłumiki są niedokładne, tzn mają SWR 1.06 47.2 oma, to wiele nie poprawią. Tłumienie 5.7 - 5.85 dB tak że dokładność ich jest słaba.
    sq9mda pisze:

    Myślę jednak że całą naszą rozmowę powinniśmy zacząć (już dawno temu) od określenia punktów odniesienia. Jednym z nich jest dokładność pomiaru i jaką niedokładność jesteśmy w stanie zaakceptować.
Nie wiem jak to precyzyjnie określić, ale bazując na przykładzie tłumienia kabla, który wstawiałem kilka postów wyżej
http://sp7pki.iq24.pl/podglad_posta.asp?id_komentarza=8110639
160m duży błąd:
S21: 0.0929 dB
S11: 0.0911 dB (open)
S11: 0.1442 dB (short)
0.0911-0.1442= -0.0531
2m mały błąd zupełnie nieistotny:
S21: 0.8125
S11: 0.804 (open)
S11: 0.8129 (short)
0.804-0.8129 = -0.0089
70cm: błąd zauważalny, aczkolwiek zazwyczaj akceptowalny.
W paśmie 70cm mamy już większą różnicę pomiędzy S11:
S21: 1.4964
S11: 1.4466 (open)
S11: 1.4669 (short)
1.4466-1.4669=-0.0203
Zasadniczo, jeżeli coś się da lepiej zmierzyć tym czym dysponuję, to chętnie dokładność zwiększę. Ale dokupienie innego analizatora za kilka tysięcy, czy zestawu kalibracyjnego za tysiąc to już przesada wesoły. Najważniejsze, to wiedzieć z jakim maksymalnym błędem się ma do czynienia.
    sq9mda pisze:

    Z tego co czytałem, a pisali to ludzie którzy potrafią zweryfikować pomiary zrobione za pomocą Nanovna, jego błąd oscyluje w granicach 1-2% ale z uwzględnieniem częstotliwości i tego co mierzymy.
Nie jest dla mnie jasny ten %, Czy to jest % błąd gammy, czy to jest błąd już Rs+Xs, np. zamiast 50+50j mamy np. 51+51j?
    sq9mda pisze:

    Problemem jest też to że pracujemy na różnych VNA i ja nie mam twojego sprzętu, a ty mojego. Dlatego możemy rozmawiać o ogólnych zasadach pomiaru i matematyce związanej z pomiarami.Piszę o tej "dokładności" bo napisałeś....
      djbpm pisze:

      ....Mogę, o ile akceptuję wynikający z tego błąd. A ten błąd może być subiektywnie niewielki....

    Zgadzam się z tym że dla ciebie ten błąd jest akceptowalny, ale dla mnie jest zbyt duży.
Mam wrażenie, że troszkę wyolbrzymiasz te błędy. Ale może to lepiej. Lepiej walczyć o każdy promil dokładności, niż czasem za bardzo odpuścić, bo może się okazać, że odpuściliśmy coś, co faktycznie miało znaczenie.
    sq9mda pisze:

    Zasada jest taka że taki kabel ma mieć długość taką samą w open jak i short co oczywiście jest trudne. Ja robiłem tak że OPEN to był równo przycięty kabel, a SHORT uzyskałem lutując miedziany krążek z otworem. Zwierał on "gorącą żyłę" z oplotem. Metoda nie jest doskonała, ale musiała mi wystarczyć. Na dodatek jest inwazyjna i niepowtarzalna.
Na oko kalibratorek Short jest dłuższy niż open, o długość izolatora złącza SMA, o te około 2mm. Czy Twoja metoda jest dokładniejsza? Przydałoby się zdjęcie. A może lepiej nie robić swoich kalibratorków tylko użyć obojętne jakich, byle by miały znane współczynniki.
    sq9mda pisze:

    kalibracja VNA. W przypadku Nanovna i jego pracy z poziomu "wyświetlacza" nie jest możliwe wykonanie dokładnej kalibracji. Powód jest prosty, matematyka wewnętrznego oprogramowania Nanovna przyjmuje że wzorzec kalibracyjny LOAD ma 50 Ohm. Nie uwzględnia również tego co nazywamy "reference plane" czyli płaszczyzna odniesienia. I nie pomoże tu funkcja "port extensions" którą nano ma, ponieważ ta funkcja zakłada że wszystko jest równe 50 Ohm. To czy niedokładność która z tego wynika ma znaczenie.....jest sprawą indywidualną i sam musisz to ocenić. Jeżeli chodzi o kalibrację Nanovna poziomu "oprogramowania" to wiem że istnieje możliwość uwzględnienia tego wszystkiego o czym pisałem wyżej i wiem też że część wzorców została "przebadana" a przynajmniej te od Hugena.
W NanoVNA tego nie ma, natomiast w LiteVNA już jest. W menu kalibracji mamy opcję Calibration Standards.

A dane są tutaj: http://www.hamcom.dk/VNA2/Table%20New%20NanoVNA%20H%20and%20H4%20calibration%20kit%20data%20for%20software%20using%20L%20C%20coefficients%20V2.pdf natomiast nie testowałem jeszcze jak to się zachowuje. Sporo rzeczy tutaj nie jest dla mnie jasne. Np wychodzi na to, że te współczynniki są dla 3.8 GHz, a dla 100 MHz już trzeba stosować inne. I jak napisałem wcześniej, kalibratorek Short wygląda na dłuższy, a współczynnik ma jakby był krótszy.
Tu jest dość ciekawa instrukcja:
http://www.hamcom.dk/SAA-2/Calibration_Tindie_SAA2_and_Hugen_SAA-2.zip z której wynika, że do NanoVNA-Saver się wpisuje inne współczynniki niż normalnie, jakby były jakieś specjalne. Znajdziemy tam jeszcze snp zestawu od Hugena, i taki plik wydaje się mieć najwięcej sensu.
http://www.hamcom.dk/SAA-2/SAA-2 VNA-QT calibration kits files.zip
Natomiast urządzenie go nie użyje, można wpisać jedynie te współczynniki.
    sq9mda pisze:

    I teraz tak.....na przykładzie prostego modelu pokażę jaka jest różnica w przypadku gdy do kalibracji użyjemy rzeczywistą wartość wzorca LOAD vs idealne 50 Ohm które zakłada "matematyka"
    Test będzie polegał na tym że do skalibrowanego VNA na rzeczywistych wzorcach z uwzględnieniem poprawnej wartości LOAD i płaszczyzny odniesienia, zostanie dodana teoretyczna (idealna) linia 50 Ohm której koniec jest otwarty. Otwarta dlatego że właśnie OPEN jest najtrudniejszy do zmierzenia.
    Idealna linia ma długość 832.365ps*2 (ponieważ sygnał leci tam i z powrotem) czyli ok. 0.249536 metra (w wolnej przestrzeni) Na wykresie Smitha jest to pełen okrąg (360 stopni)
    Ta fotka przedstawia rzeczywistą kalibrację i idealną linię transmisyjną.

    Tu masz różnicę w przypadku gdy kalibracja jest oparta na teoretycznych wzorcach 50 Ohm i związanej z tym matematyce. Zwróć uwagę na wykres Smitha w dolnej części. Jak widać linia jest za okręgiem czyli kalibracja jest błędna. Inne wartości też się różnią.
Hmm nie rozumiem tego. Tzn widzę na wykresie co się dzieje,że na drugim wykresie linia nie idzie po siatce jak powinna przy idealnej linii, ale nie rozumiem jak mogę odtworzyć ten eksperyment u siebie. Na skalibrowanym urządzeniu w przypadku ustawienia kalibratorów na idealne, jak dodaję linię poprzez edelay to u mnie idzie po siatce, jak w idealnym przypadku, a nie wychodzi tak poza.
    sq9mda pisze:

    Na obecną chwilę tyle tylko mogę napisać, a do reszty to juch chyba innym razem. Tak tylko się zastanawiam czy nasza wymiana poglądów i doświadczeń ma sens na tym forum bo i tak to nikogo nie interesuje.....może lepiej byłoby nam się pisało na email lub w inny sposób.
    Napisz co o tym myślisz.
Dzięki. Wiem, że sporo ludzi czyta moje posty, Twoje zapewne też, a się nie odzywają, choć czasem ktoś napisze na pw. Np na ostatnim Burzeninie słyszałem nawet wzmiankę, że "pisał o tym jakiś dj nie pamiętam", oczywiście nikt nie wiedział, że sprawca stoi obok, bo się na razie dobrze chowam. Niektórzy za to chowanie to by mnie stąd usunęli. Z jednej strony na tym forum wstyd pisać a z drugiej róbmy to forum lepszym miejscem wesoły.
Email też jest ułomny w obrazki, nie widzę zalet akurat tego rozwiązania, ale jak wolisz, mogę się dostosować. Używam też kilku innych komunikatorów.

Pozdrawiam
djbpm


  PRZEJDŹ NA FORUM